Domů » Články » Co bychom rádi viděli v Androidu Q? Tohle 9 věcí, které nesmí chybět

Co bychom rádi viděli v Androidu Q? Tohle 9 věcí, které nesmí chybět

Takřka každý rok vychází nové verze dvou velkých mobilních operačních systémů – iOS a Androidu. Právě systém se zeleným robotem ve znaku si v dnešním článku vezmeme na paškál. Vzhledem k tomu, že dnešní systémy jsou takřka hotové, není zrovna jednoduché vymyslet, co by Google měl do chystané verze s kódovým označením Q přidat. Tady přinášíme 9 tipů, co by minimálně nás určitě potěšilo.

Tip ke čtení – Android Q beta je tady: jaké přináší novinky a jaké telefony jej podporují?

Rychlejší párování s Bluetooth zařízeními není nikdy na škodu

Tmavý režim napříč systémem

Ačkoli se to zdá jako drobnost, nejeden z uživatelů by ocenil takzvaný tmavý režim napříč systémem. V aktuální verzi totiž stále převládá bílá barva, která především pro majitele zařízení s OLED displeji není z hlediska úspornosti baterie příliš vhodná. Své ale hraje také estetika, neboť černou barvu zkrátka někteří lidé preferují. V současné době Google přidává možnost přepnout do tmavého režimu do svých aplikací, což naznačuje, že celosystémový tmavý režim je na spadnutí.

Toto jsou první screenshoty z Androidu Q: dostane tmavý režim a vlastní počítačový mód

Lepší navigace s pomocí gest

V aktuálním Androidu Pie přibyla možnost změnit si tradiční ovládání s využitím třech tlačítek na modernější, Applem inspirované ovládání gesty. I když se zdá, že nové ovládání je takřka bezchybné, po vyzkoušení upraveného ovládání gesty u smartphonů společností jako OnePlus či Samsung musíme uznat, že Google má zkrátka velké rezervy. Pokud se tedy gigant z Mountain View inspiruje právě u těchto společností a upraví své ovládání gesty, rozhodně bychom se na něj nezlobili.

Android ovládání gesty
Gesta jsou fajn, ale chtělo by to zlepšit

Zlepšení ovládání jednou rukou

Obrazovky se čím dál tím více zvětšují, nicméně při používání mnohých aplikací je obslužnost jednou rukou stále velký problém. Ovládací prvky jsou často na horní hraně, nebo na špatně dostupném místě, gesta občas aplikace nepodporují. Google by se mohl zaměřit na snadnější ovládání s pomocí jedné ruky například s pomocí sjednocení ovládání a vynucení u vývojářů aplikací jejich implementaci. U klávesnice Gboard se Google docela vytáhl, teď jen podobnou jednoduchost implementovat do systému.

Co představil Google na CESu? Podívejte se na náš přehled

Zabudované nahrávání obrazovky

Pokud chcete vytvořit screenshot, v Androidu Pie jde o prozatím nejjednodušší způsob, jaký Google zvládl nabídnout. Výhodou je také zabudovaný editor, se kterým můžete takřka okamžitě snímek obrazovky upravit. Co nám ale stále chybí, je rychlá a snadná možnost nahrání obrazovky. V Obchodu Play je sice spousta aplikací, které tento úkol zvládnou, nicméně je trochu ostudné pro Google, že nahrávání obrazovky nezvládá přímo systém vzhledem k tomu, že tato možnost je v iOS už od verze 11.

Aktualizace jsou oproti iOS stále velmi pomalé

Těsnější propojení s Chrome OS

V loňském roce spustil Google program „Better Together“, který má za úkol více přiblížit mobilní Android a desktopový Chrome OS. Pro začátek není problém odemknout počítač s Chrome OS s pomocí telefonu či si na něm přečíst SMS zprávy, v obráceném gardu naopak Chrome OS těží z bohaté knihovny aplikací z Obchodu Play. Doufáme, že se tato spolupráce bude nadále prohlubovat, například o možnost zkopírovat text na telefonu a následně jej vložit na počítači, či na lepší synchronizaci upozornění.

Měsíc s Chromebookem: vyplatí se?

Zcela nové uživatelské rozhraní

S příchodem ohebných telefonů je kompletní změna uživatelského rozhraní pravděpodobně nevyhnutelný krok. Vzhledem k tomu, že tabletům s Androidem také delší dobu zvoní umíráček, nebylo by od věci, kdyby Google zapracoval na ovládání systému trochu více, než jen implementací ovládání s pomocí gest, které si vypůjčil od konkurence. Možná by nebylo od věci trochu se inspirovat také u Samsungu nebo garážového projektu Fuschia, který se sice nechystá v dohledné době mezi lidi, některé jeho prvky ovládání bychom ale uvítali už nyní.

Tmavý režim na systémové úrovni je jednou z očekávaných novinek

Rychlejší aktualizace systému

Co nám Google stále slibuje, jsou rychlejší aktualizace nezávisle na výrobci. Bohužel se tak stále neděje, i když se situace pomalu ale jistě zlepšuje. S novou verzí by bylo určitě dobře, kdyby Google šlápl na plyn a trochu zatlačil na výrobce hardwaru, aby implementovali rychleji nové verze operačního systému, nejen bezpečnostní aktualizace. Ty bychom naopak rádi viděli co nejdříve ideálně na všech zařízeních současně.

Souboj chytrých asistentů pokračuje: ovládne trh Google, nebo Amazon?

Rychlé párování s Bluetooth zařízeními

Velkou výhodou zařízení z ekosystému Applu je jejich funkce rychlého párování. Stačí se přiblížit s AirPody k telefonu a je takřka okamžitě spárováno. V případě Androidu si podobnou funkci mohou užít jen majitelé Pixelů a omezeného množství sluchátek. K prosazení rychlého párování Bluetooth zařízení se musí v první řadě odhodlat Google, výrobci hardwaru budou poté jistě rádi následovat.

Assistant na telefonech stále nevyužívá svého plného potenciálu

Větší propojení s Assistantem a chytrou domácností

Už nyní je Assistant od Googlu takřka všudypřítomný. Nicméně při každodenním použití nejen v rámci chytré domácnosti to stále zkrátka není to pravé ořechové. Nebylo by od věci, kdyby Google zapracoval na hlubší integraci svého chytrého pomocníka do operačního systému, stejně tak kdyby zapracoval na lepším propojení Assistanta s chytrou domácností a telefonem, který by mohl fungovat jako nový středobod moderní domácnosti. Potenciál na tomto poli určitě je, stačí ho jen pořádně využít.

A co byste v Androidu Q rádi viděli vy? Dejte nám vědět do komentářů :-)

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

8 komentářů

 1. Karel Endler (neregistrovaný)

  Já bych ocenil, kdyby v uzamčeném stavu běžely jen aplikace na telefonování, SMS a budík. A potom jen ty, kterým to osobně povolím.

  Android je šílený slepenec, který si jednou za noc vezme 1% baterky a příště klidně 28%. Koukám, co to sežralo, a skoro pokaždé něco jiného. Posledně mi vzal 9% Google Backup Transport – při vypnutém zálohování. Panebože, to je běs…

 2. Luky Folke (neregistrovaný)

  Jak bude vypadat plocha

 3. Půjdou už v něm znovu nahrávat hovory?

 4. meliško (neregistrovaný)

  Gebudziny

 5. lakky (neregistrovaný)

  Applem inspirované ovládání gesty…… Prvý a jediný mobil ovládaný kompletne gestami Bol NOKIA N9 na MeeGo, odtial čerpal aj Apple. Hlavne by mal nový android obsahovať čo najmenej zmetkov typu app od google LLC alebo aspoň na možnosti ich odinštalovať ! Lebo to je čoraz väčší hnus.

  • htcjirka

   Souhlas, jeste,ze aspon existuje ADB a da se toho balastu app od Google zbavit kompletne. Ale melo by to jit v zakladu.

 6. „Rychlejší aktualizace systému… S novou verzí by bylo určitě dobře, kdyby Google šlápl na plyn a trochu zatlačil na výrobce hardwaru…“
  To samozřejmě NEMŮŽE nikdy fungovat!!! Řešením je to, aby Android začal fungovat jak Windows na PC tj. je systém, který aktualizuje POUZE výrobce OS a vše ostatní (vč. různých customizací) běží „nad ním“ např. v nějaké aplikační vrstvě (která se dá samozřejmě vypnout tj. zařízení pak může fungovat na ČISTÉ verzi OS). Troufám si tvrdit, že VŠECHNA jiná řešení, této stále trvající bolesti Androidu, jsou jen polofunkční nebo úplně k ničemu…

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *