Domů » Bleskovky » Android P v přípravě: dostane gesta, která známe z iPhone X

Android P v přípravě: dostane gesta, která známe z iPhone X

Už příští měsíc Google na konferenci I/O odhalí funkce příští verze systému Android, která se zatím ukrývá pod písmenkem P. Majitelé smartphonů Pixel mohou její první preview testovat, změny však zatím nejsou nijak revoluční (kompletní přehled). Nyní se však zdá, že Google bude sahat do samotné filozofie ovládání systému.

Screenshot z neveřejného sestavení, který zveřejnil Google přímo na svých stránkách pro vývojáře, odhaluje nové rozložení ovládacích prvků. Kolečko pro návrat na domovskou obrazovku nahrazuje vodorovný pruh, tlačítko pro multitasking zmizelo úplně. Ovládání má být údajně podobné jako u iPhone X (recenze), multitasking se má otvírat gestem tažením nahoru. Tlačítko šipky zpět se má objevovat pouze v situacích, kdy bude dávat smysl, jinak se bude automaticky skrývat; viditelné nemá být například na domovské obrazovce. Zajímavé je, že toto zjednodušené rozhraní už jsme dříve viděli na uniklém renderu telefonu Moto Z3 Play.

Google už obrázek odstranil

Paradoxně Google po medializaci tohoto screenshotu provedl na zdrojových stránkách jeho oříznutí, takže ovládací prvky při spodní straně již vidět nejsou. Tímto krokem ovšem dodal spekulacím o novém způsobu ovládání větší kredibilitu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

19 komentářů

 1. po něčem podobném volám od vzniku Androidu! Gesto zleva zpět, gesto zdola menu, gesto zprava běžící aplikace. Geniálně jednoduché, jednoduše geniální. Žádná příšerná tlačítka má displeji by pak nemusela být. Koupil jsem Samsung Edge 7 jen proto že to je poslední Samsung s tlačítky mimo displej a nový mobil koupím teprve až tlačítka zmizí uplne. Dříve jsem měl Note 3 a Note 2 a ok. Předtím Samsung Galaxy Nexus s tlačítky na displeji a z toho jsem šílel

  • Má konfigurace AiO Gestures????

  • Od Galaxy Nexusu nechci jina tlacitka nez SW. HW tlacitka jsem mel naposledy na HTC Hero.
   Gesta budou fajn, vratim se do dob Palm Pre :)

 2. Vertikalné cocky fotaku – zrazu
  Gestá – zrazu
  Vyrez – zrazu

  Takto android nebude mat nikdy vlastnu tvar ☺️

  • A když se o něco pokusí, je to na houno, viz čtečky vzadu, z boku, ohnuté displeje, čudly na displeji…????

  • ty ses nahouno mnohem vic nez vsechny tyhle veci

  • čtečka z boku na houno není uni, naopak je geniální. Problém čtečky z boku je, že ji prosazovalo jen nepopulární Sony a takové řešení má zákaz prodeje v USA.

 3. Apple zruší 3,5 jack – androidáci chi chi chi – a dnes ho ruší taky.

  Apple pojme bezrameckovy displej ultimatne a ponechá jen místo na senzory – androidaci chi chi chi fuj to je hnus – a dnes snad 40 modelu co to mají stejně.

  Apple uvede v iPhonu AI a blbost jako animoji – androidaci chi chi chi a už kopírují.

  Apple zruší tlačítka – androidaci chi chi chi – a už je chtějí taky rušit.

  Apple brzo zruší napájecí konektor – androidaci chi chi chi mi tě predbehnem a zruší displej – jen se obavám ze nebudou mít adekvatni náhradu :D :D :D

  • Jediné rozumné řešení je zrušit IPhone! Chi chi chi.. Protože Iovce zkousnou každou blbost a nesmysl, který pak hájí a považují za skvělé, dokonalé, fascinující řešení.. Chi chi chi! Bohužel se z toho stane trend, výrobci se inspirují a potom je stále těžší najít nějaký normální android.. Všechno je jako fekál IPhone, bez jacku, s výřezem v displeji..

  • ani jedno neudělal appke první ale co čekat od jablečnáka :-D
   výhoda androidu je že je možnost koupit jiný telefon. u apple musíš trpět a držet basu :-P

  • Ty budes dobry masochista, kdyz pouzivas telefon u ktereho trpis … ja si vybiram co mi vyhovuje a nemel bych telefon asi o minutu dyl, kdybych u nej mel trpet.

 4. Já na Mate 10 Pro gesta mám a nepoužívám je. Nemyslím si, že ze je to zrovna taková pecka, ale když pak není tlačítko zpět, tak se s tím žít musí.

 5. gesta su z blackberry os10 holky

  • Maemo, MeeGo ještě dříve než BB OS10.

  • Ale Jirko, nepřevracej dějiny. Maemo žádný gesta nemělo. Naopak každý zkušenější ví, že gesta na telefon přinesl Palm.

  • Maemo mělo jak stylus, tak gesta. MeeGo to dotáhnulo k dokonalosti. Odpadnul stylus a gesta nastoupila v plné míře. Jasně , že gesta jsou tu od nepaměti.

  • Marty08 (neregistrovaný): Konkrétněji webOS.

 6. Tak to jste toho v redakci asi moc nevyzkoušeli, když znáte gesta až z iPhonu X. ;)

  • Veru. nie je jednoduché žiť vo svete, kde existuje len iphone a samsung galaxy/note. Len je škoda, že mnohí výrobcovia, ktorí predbehli dobu, skončili v zabudnutí. Len dosť pochybujem, že dosiahnu funkčnosť a premyslenosť gest vo webOS a hlavne v BB1O

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).