Domů » Články » Android P je tady, Google vydal první preview pro telefony Pixel. Jaké jsou novinky?

Android P je tady, Google vydal první preview pro telefony Pixel. Jaké jsou novinky?

Google si letos s vydáním prvního preview příštího Androidu pospíšil. Zatímco první ochutnávka Androidu Oreo přišla loni 21. března, první testovací verze Androidu P pro vývojáře přichází právě dnes.

Pouze pro Pixely

První preview Androidu P je dostupné pouze ve formě systémových obrazů pro manuální instalaci, OTA aktualizace tohoto sestavení k dispozici nebude. Vyzkoušet si jej mohou pouze majitelé smartphonů Pixel a Pixel XL první a druhé generace, majitelé Nexusů 5X, 6P si bohužel musí nechat zajít chuť. Manuální instalace vyžaduje odemknutý boatloader, vymaže celý obsah zařízení a systém navíc nebude schopný přijmout OTA aktualizaci na finální verzi. Proto před instalací důrazně doporučujeme zvážit všechna pro a proti a upozorňujeme, že SMARTmania.cz ani autor článku neručí za případné škody, které mohou na vašem zařízení vzniknout. Více informací o manuální instalaci naleznete na stránkách Google Developer.

Co je nového?

Google také zveřejnil některé novinky, které budou v Androidu P obsaženy. Povětšinou se jedná o novinky pro vývojáře, ze seznamu se však dají vyčíst i chystané změny pro běžné spotřebitele:

Novinky v oznámeních – konverzace v oznámeních mohou obsahovat více řádků pro snadnější dostání uživatele do kontextu s možností rychlé odpovědi bez nutnosti otvírat aplikaci. Aplikace také budou moci využívat styly, kdy se součástí notifikací budou moci stát například avataři, fotografické přílohy, navrhované rychlé odpovědi, apod.

Podpora výřeze v displeji – trendem letošních smartphonů jsou protáhlé displeje s výřezem v displeji, s Androidem P Google umožní vývojářům na tento jev připravit své aplikace, aby byl výřez co nejméně na překážku.

API pro využití více kamer – vývojáři také budou moci přistupovat simultánně k záběrům z více fotoaparátů, například u aplikací, které streamují obraz z přední a zadní kamerky zároveň. Dosud si tuhle funkci řešili výrobci zařízení po svém.

Podpora HDR VP9 a HEIF – Google také do systému přidá podporu nejnovějších kodeků a formátů, například bude nativně podporován formát obrázků HEIF, na který loni přešel Apple v systému iOS 11.

Podpora Wi-FI RTT – S Androidem P také smartphony dostanou mnohem přesnější geolokační funkce uvnitř budov, a to na základě signálů Wi-Fi, aniž by bylo nutné se k nim připojovat. Přesnost se má pohybovat okolo 1 – 2 metrů.

Bezpečnostní vylepšení – Vývojáři také budou moci ve svých aplikacích využívat autentizaci skrze otisk prstu se standardním dialogem přímo od Google. Kromě toho bude Android P od začátku nastaven tak, aby striktně zakázal aplikacím běžících na pozadí využívat mikrofon, fotoaparát a data ze senzorů.

Změn pro vývojáře je mnohem více, kromě toho nechybí obligátní optimalizace a zvýšení efektivity při práci s baterií.

Příští sestavení až v květnu

Google upozorňuje, že první preview Androidu P není vhodné pro každodenní používání a je určeno spíše pro vývojáře, kteří budou moci připravit své aplikace ještě předtím, než se Android P dostane na první zařízení. Finální verze by měla vyjít ve třetím čtvrtletí letošního roku, předcházet by jí měly celkem 4 testovací sestavení. První je k dispozici již nyní, druhé dorazí až v květnu, patrně po vývojářské konferenci I/O.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments