Domů » Články » Android P je tady, Google vydal první preview pro telefony Pixel. Jaké jsou novinky?

Android P je tady, Google vydal první preview pro telefony Pixel. Jaké jsou novinky?

Google si letos s vydáním prvního preview příštího Androidu pospíšil. Zatímco první ochutnávka Androidu Oreo přišla loni 21. března, první testovací verze Androidu P pro vývojáře přichází právě dnes.

Pouze pro Pixely

První preview Androidu P je dostupné pouze ve formě systémových obrazů pro manuální instalaci, OTA aktualizace tohoto sestavení k dispozici nebude. Vyzkoušet si jej mohou pouze majitelé smartphonů Pixel a Pixel XL první a druhé generace, majitelé Nexusů 5X, 6P si bohužel musí nechat zajít chuť. Manuální instalace vyžaduje odemknutý boatloader, vymaže celý obsah zařízení a systém navíc nebude schopný přijmout OTA aktualizaci na finální verzi. Proto před instalací důrazně doporučujeme zvážit všechna pro a proti a upozorňujeme, že SMARTmania.cz ani autor článku neručí za případné škody, které mohou na vašem zařízení vzniknout. Více informací o manuální instalaci naleznete na stránkách Google Developer.

Co je nového?

Google také zveřejnil některé novinky, které budou v Androidu P obsaženy. Povětšinou se jedná o novinky pro vývojáře, ze seznamu se však dají vyčíst i chystané změny pro běžné spotřebitele:

Novinky v oznámeních – konverzace v oznámeních mohou obsahovat více řádků pro snadnější dostání uživatele do kontextu s možností rychlé odpovědi bez nutnosti otvírat aplikaci. Aplikace také budou moci využívat styly, kdy se součástí notifikací budou moci stát například avataři, fotografické přílohy, navrhované rychlé odpovědi, apod.

Podpora výřeze v displeji – trendem letošních smartphonů jsou protáhlé displeje s výřezem v displeji, s Androidem P Google umožní vývojářům na tento jev připravit své aplikace, aby byl výřez co nejméně na překážku.

API pro využití více kamer – vývojáři také budou moci přistupovat simultánně k záběrům z více fotoaparátů, například u aplikací, které streamují obraz z přední a zadní kamerky zároveň. Dosud si tuhle funkci řešili výrobci zařízení po svém.

Podpora HDR VP9 a HEIF – Google také do systému přidá podporu nejnovějších kodeků a formátů, například bude nativně podporován formát obrázků HEIF, na který loni přešel Apple v systému iOS 11.

Podpora Wi-FI RTT – S Androidem P také smartphony dostanou mnohem přesnější geolokační funkce uvnitř budov, a to na základě signálů Wi-Fi, aniž by bylo nutné se k nim připojovat. Přesnost se má pohybovat okolo 1 – 2 metrů.

Bezpečnostní vylepšení – Vývojáři také budou moci ve svých aplikacích využívat autentizaci skrze otisk prstu se standardním dialogem přímo od Google. Kromě toho bude Android P od začátku nastaven tak, aby striktně zakázal aplikacím běžících na pozadí využívat mikrofon, fotoaparát a data ze senzorů.

Změn pro vývojáře je mnohem více, kromě toho nechybí obligátní optimalizace a zvýšení efektivity při práci s baterií.

Příští sestavení až v květnu

Google upozorňuje, že první preview Androidu P není vhodné pro každodenní používání a je určeno spíše pro vývojáře, kteří budou moci připravit své aplikace ještě předtím, než se Android P dostane na první zařízení. Finální verze by měla vyjít ve třetím čtvrtletí letošního roku, předcházet by jí měly celkem 4 testovací sestavení. První je k dispozici již nyní, druhé dorazí až v květnu, patrně po vývojářské konferenci I/O.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

14 komentářů

 1. Tý voe, Aple použil výřez v displeji a teď to bude pro telefony s Androidem pomalu povinost.
  Tak to mě teda dostalo.
  Děkuji, nechci.
  Opravdu jak světaborné a originální.

 2. Iphone nebyl první, kdo to použil. Nebyli první skoro v ničem týkající se mobilů, ale dokáží si to reklamní masáží přivlastnit.

  • Ale tak téma není kdo je první, ale kdo to dělá nejlépe, to vydělává:)

  • Ne, tema opravdu neni kdo vydelava:) A kdo to dela nejlepe je dost subjektivni na to, aby to prestalo byt kopirovanim, i kdyz jsi presvedceny ze cizi napad Apple udelal lepe.
   Kdyz uz jsi tak off-topic, jak to dela a vydelava TCL? Pochlub se uz nekdy jak jsi spokojeny se svoji bazarovkou:D

  • Tak, definice, co je nejlepší neexistuje, fakticky jet tak jediné měřítko. Užitná hodnota pro uživatele, áka finanční úspěch.

   Pokud si pamatuji, TCL se příliš nedaří být v zisku. Ma spokojenost byla adekvátní k nákladům.

  • Bazarovy iPhone se da taky poridit, treba takovej iPhone 5 :)

  • iphone 5 je pro uniho jeste prilis drahy. Mozna pristi rok bazarovy iphone 4 :)

  • Jo jo, Apple je nejlepší v tom, jak dokáže zákazníkům prodat designový humus nejvyšší úrovně. Bravo, gratuluji :D Ještě že jsou pořád výrobci jako Sony a Samsung, kteří se touhle hrůzou zatím nenechali oblivnit. Pro mě je úzký rámeček v podání S8/S8+ daleko lepší a hezčí řešení.

  • Nadavt na apple kvuli designu chce odvahu, zvlast kdyz zminis neco jako Sony potom, co predvedlo tenhle rok

 3. 4s 8gb je pro něj myslím nejvhodnější

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).