Domů » Recenze » Android 8.0 Oreo: sušenka s dobrou příchutí (recenze)

Android 8.0 Oreo: sušenka s dobrou příchutí (recenze)

Během úplného zatmění slunce nad Spojenými státy se Google rozhodl, že jedno zatmění odstraní. Událost století využil pro odhalení nového názvu (a verze) svého operačního systému Android (8.0). Ten se podle očekávání jmenuje po populární sušence Oreo. Google nelenil a kromě názvu do světa vypustil i hotovou verzi pro svá zařízení Pixel, a také pro některé Nexusy. My jsme novou verzi otestovali na Nexusu 5X (recenze), u kterého bohužel nelze naplno využít všech novinek Orea; těch si nejvíce užijí až majitelé Pixelů.

Některé verze Androidu jsou revoluční, jiné evoluční. Některé učesávají funkce a opravují chyby, jiné radikálně mění přístup k ovládání či designovému jazyku. Oreo je někde na půli cesty. I když pocit z používání je podobný, jako při vydání Nougatu, přesto to není to samé. Bohatější notifikace, automatické doplňování přihlašovacích údajů nebo překrývání se jednotlivých aplikací dává tušit, že tato verze bude trochu jiná.

Android Oreo - Open Wonder

Vzhled a pocit z používání

Android, to je velmi široký pojem. S každým výrobcem to znamená něco trochu jiného a rozhoduje, zda máme s Androidem dobré či špatné zkušenosti. Čistou verzi bez svých vlastních úprav nabízí kromě Googlu čím dál tím více výrobců – Nokia, Motorola, OnePlus či HTC, proto je čistá verze pro Google důležitější, než kdy předtím.

Na první pohled Oreo nezaznamenalo žádné drastické změny ve vzhledu a designu. Nejvýraznější změnou je rozhodně širší paleta barev, kterou nový systém používá v notifikační liště. Z drobnějších a méně nápadných změn stojí za zmínku drobné úpravy v panelu rychlých přepínačů, který byl trochu přeorganizován. Nyní jsou ikony snadněji dostupnější pro majitele větších telefonů, především pro ty s poměrem stran 18:9.

Další změna se odehrála v Nastavení. Hamburgerové menu, které se objevilo v Nougatu, je minulostí. Všech třináct podnabídek Google upravil a těm důležitým přidělil ikony. Celkově se dá říct, že Oreo přistupuje k podnabídkám v Nastavení mnohem lépe než jeho předchůdci. Dobrým příkladem je nastavení baterie. Nahoře vidíte vše podstatné, jako třeba čas od posledního nabití. O trochu níže se pak můžete podívat, jaké aplikace jsou největšími žrouty energie.

Mezi drobné změny se dají jistě zařadit i adaptivní ikony. Vizuální styl je tak o krok blíže smysluplnějšímu jednotnému vzhledu, jaký známe třeba od jablečné konkurence. Na zařízeních Pixel si uživatelé mohou zvolit mezi pěti různými tvary. Pro ostatní výrobce to znamená především sjednocení vzhledu s jejich vlastní podobou ikon a přínos trochy vítané uniformity do systému.

Animace doznaly také několika změn, i když ani zde se žádná revoluce nekoná. Drobná vylepšení stále respektují již dříve nastolený Material design, takže ikony se po stažení horní notifikační lišty plynule přemění na plnohodnotné notifikace. Tyto drobné změny přispívají k větší dynamičnosti systému.

Oreo představí Emoji 5.0 – novou generaci smajlíků

Jednou z opravdu nutných změn doznaly emoji. Starší, nepříliš oblíbené „bloby“ nahradily Emoji 5.0, které jsou mnohem více propracovanější a na první pohled hezčí. Díky kompatibilním knihovnám navíc bude možné používat nové smajlíky i na starších verzích Androidu (od verze 4.4 KitKat výše). V pozadí těchto změn umožňuje Oreo vývojářům drobně měnit vzhled emoji podle použitého fontu.

Změny v emoji a jejich kompatibilita v rámci služeb Google Play se dá rozhodně považovat za podstatnou změnu. I když jde jen o pouhé smajlíky, nesmíme zapomenout, že ty jsou součástí komunikace miliónů lidí po celém světě. Proto si Google zaslouží kladné body za to, že tuto oblast neopomíjí.

Notifikace, upozornění a widgety

Velké změny v oblasti notifikací přinesla minulá verze Androidu, Nougat. Oreo se ani zde nesnaží o žádnou razantní změnu, vydalo se cestou pozvolných a drobných úprav.

Nejvýraznější změny jsou v zásadě dvě. První z nich jsou Notifikační kanály. V nich si u jednotlivých aplikací můžete nastavit kdy, jak a na co váš bude konkrétní aplikace upozorňovat. Druhou výraznou změnou je pak širší barevná paleta pro notifikace. V Oreu odzvonilo šedým a nudným notifikacím. Více o změnách v notifikacích si můžete přečíst v samostatném článku.

Notifikace v Androidu 8.0: jaká vylepšení nás čekají?

Úpravami prošel i Ambient Display, který byl poprvé představen v Nexusu 6 a nyní v Oreu se dočká dalších vylepšení. Ambient Display (tedy čas a upozornění zobrazující se na vypnutém displeji) zobrazuje méně informací, než tomu bylo v Nougatu, pouze datum, čas a ikony notifikací.

Na druhou stranu jsou upozornění více uživatelsky přívětivá. Vyskakující notifikace jsou větší a lépe čitelnější. Googlu se touto úpravou podařilo vybalancovat čitelnost a míru zobrazovaných informací, což není vždy jednoduché. V nastavení si rovněž můžete aktivovat funkci probuzení displeje po dvojitém poklepání.

Obraz v obraze a vylepšená kontextová nabídka

Widgety jsou v Oreu dostupnější než kdy dříve. Odzvonilo dlouhým přehrabováním v menu a hledáním toho správného wigdetu. Android 8.0 přidává novou zkratku, pod kterou naleznete všechny widgety dané aplikace, takže si můžete snadno a rychle vybrat.

Překrývání aplikací

Možnost spustit aplikaci a pod ní mít otevřenou jinou, to už přišlo spolu s Androidem 7.0, bohužel toho času pouze pro Android TV. Tato funkce je s Oreem konečně dostupná i pro telefony a tablety, což ocení především vlastníci zařízení s velkou úhlopříčkou.

Notifikace posunulo Oreo o úroveň výše

Obraz v obraze (anglicky Picture-in-Picture) v podstatě znamená, že video spuštěné v jedné aplikaci se po zmáčknutí domovského tlačítka promění v malé, levitující okno. To můžete volně přesouvat, kam zrovna potřebujete, a mezitím používat jinou aplikaci, kterou si spustíte. V praxi tak můžete v pravém horním rohu koukat na video, zatímco vyřizujete pracovní e-maily. Jedná se o elegantnější verzi rozdělené obrazovky, kterou známe už z Nougatu.

Na implementaci této novinky si ovšem budeme muset počkat. Například v případě YouTube narážíme na problém paywallu. Pro možnost přehrávání videí na pozadí je třeba zaplatit si YouTube Red, což jistě každému po chuti nebude.

Srovnání emoji v Nougatu a v Oreu (zdroj screenshotu: AndroidCentral.com)

Chytré přihlašování a vkládání textu

Nutnost pořád se někam přihlašovat nemá rád asi nikdo. Pamatovat si přihlašovací údaje ke kvantům internetových služeb není nic jednoduchého, natož pohodlného. V tomto odvětví sice fungují různí správci hesel, pořád to ale vyžaduje spoustu kopírování a vkládání. V Oreu se Google rozhodl tento problém vyřešit a nabízí pro uživatele několik přístupů.

Jedním z nich je automatické vyplnění s pomocí Googlu. Tato možnost využije informací, které již máte spárovány s vašim Google účtem. Například pokud jste se přihlásili na Twitter přes webový prohlížeč Chrome a tam si své údaje uložili, Google tyto údaje dokáže využít i ve vašem telefonu.

Pokud nechcete využívat možnost doplňování přihlašovacích údajů skrze Google a důvěřujete více různým správcům hesel, i vám ulehčí Google život. Pokud vývojář svou aplikaci aktualizoval pro kompatibilitu s Androidem 8.0, zvládne Oreo získávat tyto přihlašovací údaje z aplikací a vkládat je tam, kam patří.

Tento přístup určitě podpoří některé uživatele v tom, aby na svém desktopu používali Chrome. V extrémním případě se dá říct, že Google chce, abychom na svých chytrých telefonech už nezadávali žádná hesla (s výjimkou dvoufázového ověřování samozřejmě). Pro tuto úroveň komfortu ovšem musíte počítat s tím, že k těmto údajům bude mít Google přístup.

Konkurenční konvertibly si na všechny novinky musejí počkat

Se zacházením s textem se Oreo také popere lépe než jeho předchůdci. Jakmile označíte text, algoritmus Googlu rozpozná, co za typ textu jste označili, a podle toho vám nabídne kontextovou nabídku. Jednoduše řečeno, při zvýraznění telefonního čísla vám nabídne možnost ho zavolat, při zvýraznění adresy naopak zobrazit na mapě.

Tyto funkce sice jsou podporovány v Chromu již ve starších verzích Androidu, je ale příjemné vidět, je v Oreu jsou podporovány napříč celým systémem.

Nové vychytávky pro konvertibly

I přes znatelný útlum tabletového trhu je v Oreu vidět, že Google se zařízeními dva v jednom a s tablety stále počítá. I když není jisté, zda se na větších úhlopříčkách prosadí Android ve stejné verzi jako pro telefony, jako spustitelné Androidí aplikace v Chrome OS, nebo jako něco zcela jiného. V případě Orea na tabletech se dá v dohledné době hovořit pouze o tabletu z dílen Googlu – o předraženém Pixelu C.

Novinky pro tablety nejsou až natolik zásadní. Pro tablety, které jsou často připojené ke klávesnici, nabízí Oreo nové klávesové zkratky. Tablety a konvertibly budou rovněž benefitovat z překrývajících se oken, z podpory širšího barevného gamutu (jako třeba DPI-P3, Adobe RGB nebo Pro Photo RGB) nebo AAudio API, které má za úkol snížit zvukovou odezvu.

Pixel C je prozatím jediný tablet, který se dočká všech novinek

Android na tabletech a konvertiblech sice ještě čeká dlouhá cesta, než bude moci vyzvat na vyrovnaný souboj iPady nebo zařízení Surface od Microsoftu. Stále například chybí širší podpora pro větší displeje, takže aplikace plně nevyužijí potenciál prostoru, který se jim nabízí. Přesto Oreo dělá kroky dobrým směrem. Na nějaká zásadní vylepšení si však budeme muset počkat na nějakou čistě tabletovou verzi, jako tomu bylo u Honeycombu.

Změny pod kapotou: častější updaty, rychlejší systém a delší výdrž baterie

Je to už taková ohraná písnička. Žádný update není updatem, pokud není rychlejší, výkonnější a úspornější. Aplikace běžící na pozadí, mnohdy bez vědomí uživatele, jsou častou příčinou nejen sníženého výkonu, ale především rychlého úbytku baterie. Google se svým projektem Doze s tímto problémem aktivně bojuje už od Marshmallow.

Telefony Nexus update na Oreo dostaly, všech funkcí si ale neužijí

V Oreu přidává Google ještě více limitů, co mohou aplikace dělat, pokud nejsou zrovna otevřené na displeji. Aplikace (až na některé výjimky) nemohou na pozadí reagovat na to, co se zrovna na telefonu děje, pokud se jich to netýká. Google tímto tlačí vývojáře, aby do svých aplikací implementovali plánovače, které šetří baterii.

Google se chce rovněž zaměřit na svou dlouhodobou Achillovu patu – na aktualizace. Skrze iniciativu Project Treble vytvořil Google modulární systém, který umožní oddělit nadstavby jednotlivých výrobců od systému Android. Teoreticky to znamená, že výrobci mohou updatovat svá zařízení na novější Androidy, aniž by kvůli tomu museli kompletně předělávat svou nadstavbu, jako tomu bylo doposud.

Project Treble má zajistit rychlejší updaty

Jestli bude mít Project Treble úspěch, na to si budeme muset nějaký čas počkat vzhledem k tomu, že se Google na jeho protlačení zaměřuje až nyní s Oreem. Do té doby si budeme muset vystačit s pomalými updaty, pokud vůbec kdy na naše zařízení přijdou.

Novou funkcí, která není až tak svázaná s Oreem, je Google Play Protect. V rámci toho projektu Google hodlá skenovat aplikace na Google Play, zda-li se nejedná o podvodné aplikace či jinak potenciálně nebezpečné. Zde je trochu s podivem, že Google na tomto nezapracoval již trochu dříve.

Google Play Protect má učinit konec podvodným aplikacím

Závěr: mírný pokrok v mezích zákona

Být nadchnutý z nějaké funkce nového Androidu 8.0 Oreo více než je zdrávo je těžší, než se zdá. Brát nové Oreo jako revoluci, to by bylo přes čáru. Oreo lze směle označit za velmi povedenou evoluci, kterou také je. Některé funkce se neprojeví hned, ale s dostatkem času si nebudeme moci představit, jak jsme mohli bez nich fungovat.

Posunutí notifikací o úroveň výše je jednoznačnou předností tohoto updatu. Drobná vylepšení, která upozornění dostala, výrazně vylepšují uživatelský komfort. Kladně musím hodnotit rovněž pokus o sjednocení vzhledu ikon, jelikož nyní je z něj pořádný mišmaš. I tak bych ale raději viděl radikálnější zásah do grafické podoby systému, nejen do podoby smajlíků. Z ne tak viditelných funkcí je na piedestalu jednoznačně Project Treble, který na papíře vypadá více než dobře. Jeho úspěch je ovšem závislý na ochotě výrobců.

Android 8.0 Oreo má první problémy: co všechno uživatelům nefunguje?

Mezi mírná zklamání patří překrývací se okna. To, že Google tuto funkci nebude podporovat u YouTube bez placení není dobrý příklad pro vývojáře třetích stran. I zde totiž hrozí, že tuto funkci budou po vzoru Googlu chtít zpoplatnit. Ve zjednodušeném přihlašování lze spatřit také mírnou kontroverzi, především pak v plíživém svazování uživatele se službami Googlu. Tablety a konvertibly se rovněž nedočkají výraznějšího oživení, alespoň ne v této verzi. Velikou slabinou je momentálně to, že většina v recenzi zmíněných vylepšení jsou dostupná pouze pro telefony Pixel.

Podtrženo sečteno: Android 8.0 Oreo je vítanou evolucí nejpopulárnějšího mobilního operačního systému. Řadou drobných úprav se snaží vylepšit uživatelský komfort. Některá vylepšení se sice neprojeví na celém ekosystému okamžitě, jedná se ale o dobrý příslib do budoucna. Škoda je, že se Google pořád nemůže rozhoupat k radikálnějším zásahům, které by Android posunuly zase o třídu výše. Byla by totiž škoda, kdyby kdysi inovativní systém usnul na vavřínech.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

21 komentářů

 1. Telefony Nexus sice Oreo dostaly, ale ne N6 na obrázku, ten už nedostal oficiálně ani 7.1.2.

 2. Inak k tomu ze nexusy nebudu moct vyuzivat vsetky featury tak ti neni tak úplná pravda. Jeden Vyvojar vytvoril modifikovanu verziu pixel launcheru ( samozrejme bez opravnenia root) ktora uz teraz na mojom nexuse 5x povolila notification dots a kruhove ikonky a po update na 8 slubuje vyuzivanie komplet featury ako pixely takze super za takychto vyvojarov. Netreba nic ine len stiahnut apk subor pixel launcheru modifikovaneho a slape to, som spoko lebo google samotny sa na to vykaslal.

 3. Říká se, že se to jako tak úplně napoprvé nepovedlo:

  Google’s Android 8.0 Oreo update went through an extensive beta but problems have slipped through the cracks into the final version the company’s rolling out to Nexus and Pixel devices. We’re hearing about a vast array of issues including severe battery drain, broken Wi-Fi, busted Bluetooth, problems with first and third-party applications, lag, reboots, and more.

  Google will, at some point, roll out Android Oreo bug fix updates to Pixel and Nexus users. However, it’s unclear how long users dealing with issues will be waiting. It could be a few weeks before we get Android 8.0.1 and that means those of you dealing with early Android 8.0 issues are on your own.

  • Jako prakticky vzdycky a u kterekoli spolecnosti. Napr. Apple s tim ma bohate zkusenosti. Neni potreba z toho delat velke halo. Ja vzdycky cekam s updatem minimlane mesic po vydani nove verze. Jak u telefonu tak u iPadu. Nejvetsim pruserarem je v tomto MS. Casem vydaji update a vse bude ok.

  • 100% souhlas. Jedinou vadou na kráse je fakt, že update je v Android světě něco jako chiméra. Tato platforma si z principu nemůže dovolit chyby, ptž 99% výrobců tlfonů neposkytují 0-day minor updaty, které tyto problémy řeší. Ano, SW kódují lidé a ti dělají chyby – pochopitelně. Důležité je mít možnost tyto chyby rychle a efektivně eliminovat – tak, jako to dělá právě Apple (a Microsoft). Ne náhodou jsou to obě ryzí autentické IT společnosti.

  • Je videt, ze o problematice vis kulove.

 4. Vonsmalhausen

  Jinak kde nastavit 2 tap to wake?

 5. Stejně je to zajímavé – u Androidu vadí, že nejsou updaty, u Windows vadí, že jsou… :-)

  • U windows vadí totiž z podstaty cokoliv. Aneb i kdyby MS udělal s Windows hotový kouzla, tak zarytí antiwindowsáci by to kritizovali jako černou magii a zlotřilost prohnilého microsoftu ;)

  • MS za poslednich 5 let v consumer oblasti podelal na co sahl. Zune, Xbox, Windows, smartphony…the list goes on.

 6. Ako nic v zlom ale toto su tie super novinky a super system ???????????????? , pouzivam uz dlhsie na inej platforme
  To tento akoze „otvoreny“ system ,kt. dohana konkurenciu a neblabotajte mi tu o moznosti upravy ,lebo potom placete nad baterkou
  Zas budete nadavat ???????????? ako fakt a aj ked krajsie spravene ale vypinat apky a cistit RAM aby to slo , diki za taky „otvoreny operacny system“
  A ze kto je tu kopirka a ovca , vy ste vacsie stado , nie ovci ale tupých s*íň

 7. Rozlišení 18:9?
  Co takhle 2:1?

 8. Dal bych par pripominek:
  – budoucnost PIP bych nevidel tak pesimisticky, treba VLC player ho ma od leta v bete, dalsi se urcite pridaji
  – ad predrazenost Pixel C. V Google store je ted za 404GBP (vcetne VAT a dopravy), coz je cenove mezi iPad 32GB a iPad 128GB. Jasne, 19k u zeleneho skrehotala je mimo misu.

 9. Naučte se prosím v redakci česky, hlavně stupňování přídavných jmen.

 10. Kristýna Šťastná

  Děláte si srandu s těma reklamama a nesmyslama i na hlavní stránce??!!!! Okamžitě od Androidu odcházím!!!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).