TOPlist

Notifikace v Androidu 8.0: jaká vylepšení nás čekají?

Nová verze operačního systému Android 8.0 s označením Oreo přináší změny do oblasti, ve které Android hraje první housle – do notifikací. Přidat nové funkce do fungující oblasti není jednoduché. Výraznější vylepšení notifikací proběhlo naposledy několik updatů nazpět, Oreo tak má na čem stavět. Jaké jsou ty největší změny a vylepšení?

Kanály notifikací

Jednotlivé aplikace mají nově různé kategorie, které umožňují definovat notifikace přesně podle přání uživatele. Dobrým příkladem je aplikace přímo od Googlu – YouTube.

Oreo nabídne v YouTube aplikaci tři různé kategorie notifikací. Dvě z nich jsou pod přímou správou Orea (všeobecné notifikace a offline notifikace), třetí poté spadá pod konkrétní aplikaci. V případě YouTube si můžete nastavit notifikace například na nové komentáře pod videi nebo pokud někdo, koho sledujete, nahraje nové video. Nastavit si můžete rovněž důležitost notifikací, zda a kdy má notifikace vydat zvuk či zavibrovat nebo jaký zvuk má vydat.

Oznámení notifikace u ikony

Tato funkce je již známá od jiných výrobců či z jiných nadstaveb, v Oreu však Google tuto funkci implementuje rovnou do čisté verze Androidu. Není již proto nutné spoléhat se na řešení třetí strany. Notifikace, na kterou jste se ještě nepodívali, se vám zobrazí jako číslo v pravém horním rohu ikony aplikace.

Číselné oznámení u ikonek podléhá stejným možnostem nastavení, jako notifikace v liště. V kanálu jednotlivých aplikací si můžete nastavit, kdy se má či nemá daná notifikace objevit. Řešení Orea nenahradí již existující řešení, jako je například u Nova Launcheru, takže můžete dále využívat to, na co jste zvyklí.

Odkládání notifikací

Stejně jako například v kalendáři, občas i u notifikací nastane případ, kdy chcete, aby notifikace zmizela, ale zároveň si ji nestihnete přečíst. Oreo vám umožní notifikace odložit na dobu, kdy na jejich vyřízení budete mít chuť a čas.

Po dlouhém podržení na notifikaci a jejím posunutí doprava se objeví nová možnost. Kromě ikony nastavení, kterou přidal Marsmallow, se ukáže piktogram hodin. Poté, co na něj klepnete, notifikace zmizí, avšak nebude se brát jako přečtená. Po zvoleném čase se pak znovu objeví. Notifikace se objeví se stejnou důležitostí, tedy pokud máte nastaveno, že notifikace vydá zvuk, zavibruje a rozbliká notifikační diodu, po znovuobjevení se zachová, jako kdyby právě přišla.

Zkontrolování notifikace z jiného zařízení (například z tabletu) může odloženou notifikaci odstranit. Pokud notifikaci z určité aplikace odložíte, Oreo vás rovněž na nové notifikace z dané aplikace neupozorní, dokud neuplyne zvolený čas odložení.

Časovač notifikací

Nově mohou vývojáři umožnit upozorněním, aby po určité době zmizela, i když nebyla zkontrolována. Výhodou to může být například při časově omezených nabídkách. Taková notifikace, že sleva na aplikaci končí v 8 hodin, vám bude v 8:30 už k ničemu.

Barevné odlišení

Novinkou je odlišení jednotlivých notifikací pomocí barvy jejich pozadí. Google ovšem vývojářům doporučuje, aby to s barevnými pozadími nepřeháněli a používali je jen ve výjimečných případech, které by uživatel neměl zmeškat. Příkladem může být třeba zmeškaný hovor. Barva může být vývojářem předem daná nebo dynamická, jako například v hudebním přehrávači. Kromě doporučení bohužel Google nijak zvlášť barevnost neomezuje.

Vylepšení notifikací zpráv

Upozornění mohou nově zobrazit více informací, a to jak zabalené, tak rozbalené. Tyto změny byly zamýšleny především pro instant messengery. Oreo umožní v zabaleném stavu rychle odpovědět skrze předem definované zprávy, v rozbaleném stavu pak nabídne i náhled do historie zpráv. Tato funkce umožní dodat notifikacím i kontext, pro který musíme mnohokrát zavítat přímo do aplikace.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku