AirPods Pro: otestovali jsme novou generaci sluchátek od Applu

Apple tento týden zcela nečekaně představil novou generaci svých oblíbených bezdrátových sluchátek AirPods Pro, do prodeje je uvedl 30. října. Vylepšenou verzi sluchátek již v redakci testujeme a v tomto článku vám prozradíme, jak sluchátka hrají a zda se vyplatí do nich investovat. Cena je totiž opět „applovská“, díky čemuž je nutné připravit se na slušný průvan v peněžence.

Když Apple na podzim 2016 představil sluchátka AirPods (recenze), dost lidí si klepalo na čelo, co je to za nesmysl. Myšlenka malých bezdrátových sluchátek byla bezesporu dobrá. Nicméně stejný tvar jako drátové EarPods novinku předurčoval k tomu, že bude v uších držet jen někomu. Stejně tak diskutabilní výdrž baterie.

Pro někoho nekvalitní zvuk a velmi omezené ovládání indikovaly, že tohle nejspíš bude jen pro nadšence. Jenže se bavíme o Apple. Kdyby natřeli gumového čerta na bílo, prodají jich vagón. A stejné to nakonec bylo i s AirPods. V průběhu dalších měsíců se ze sluchátek stal doslova hit a člověk na ulicích potkával čím dál tím více lidí s bílými peckami na tyčkách v uších (nebo v horším případě s jejich klony).

I přes výrazné nedostatky uživatelé iPhonů kupovali sluchátka jak zběsilí. A nakonec není čemu se divit. Apple opět udělal to, co mu jde nejlépe. AirPods nebyly ve své době nejlepší, nemohly se pyšnit vysokou kvalitou zvuku, neměly nejdelší výdrž na jedno nabití… a ne každému držely v uších. Ale zcela bez debat nabídly do té doby nejlepší uživatelskou zkušenost pro majitele iOS a macOS zařízení.

airpods pro 07
Sluchátka Apple AirPods Pro přicházejí se zcela novým designem

Jednoduché párování, přepínání mezi zařízeními díky synchronizaci skrz iCloud, přerušení přehrávání vyndáním z ucha, ovládání některých funkcí poklepem na levé nebo pravé sluchátko. To vše pro mnoho lidí zjevně znamenalo mnohem více než kvalita zvuku. Vzhledem k tomu, že nejčastěji AirPods vídáte venku na ulici, v MHD, když lidé telefonují nebo při sportu, kvalita zvuku v tu chvíli nemá takovou prioritu. Nakonec ani nevadilo, že sluchátka nejsou odolná vůči potu nebo vodě. Běhá se s nimi i tak ve velkém.

AirPods Pro 02

Na jaře 2018 přišel menší update v podobě druhé generace. Obecně se spekulovalo a čekalo výrazně více než jen nový čip, který zrychlil párování a přepínání mezi zařízeními a umožnil „Hey, Siri“ bez nutnosti poklepu na sluchátka. Nejvýraznější změnou tak byla nabíjecí krabička podporující bezdrátové nabíjení standardu Qi. Ovšem za nemalý příplatek.

AirPods Pro: potichu a bez humbuku

Během letošního léta a brzkého podzimu se objevily další spekulace a úniky, které naznačovaly, že Apple připravuje zcela nová sluchátka. Měla být představena během druhé podzimní keynote, kde mimo jiné se měly objevit i nové MacBooky a iPady Pro. Nestalo se tak a Apple celkem v tichosti představil v pondělí 28. 10. zcela nové AirPods Pro. Do prodeje šla novinka okamžitě a k prvním zákazníkům a do obchodů se dostala již ve středu 30. října. Nástup tedy velmi rychlý a překvapivě třeba v New Yorku se v Apple Storech na nové AirPods Pro stály fronty.

airpods pro 04

Tim Cook pak prohlásil, že očekává, že první vlna prodejů bude realizována ze strany stávajících majitelů původních AirPods, kteří chtějí vyměnit nebo potřebují druhý pár. Následně očekává velmi dobré průběžné prodeje i novým zájemcům, kteří s AirPods zkušenost doposud nemají.

Prodej nových sluchátek byl spuštěn celosvětově ve stejnou dobu. Což znamená, že moje přítomnost v USA v tomto případě nenabídla žádnou výhodu. Naopak. Kvůli časovému posunu jsem sluchátka dostal do ruky o pár hodin později než první šťastlivci v Čechách. Ani cenový rozdíl není tak dramatický, jak bývá třeba u iPhonů. Jedinou výhodou, kterou jsem nakonec mohl využít, bylo Apple Care+ pro sluchátka. Vzhledem k ceně AirPods Pro, 249 USD (přibližně 5 700 Kč), bylo 29 USD za Apple Care+ poměrně snadné rozhodnutí.

Jak jsem kupoval sluchátka v USA?

Sluchátka jsem si vyzvedl v místním Apple Store. Pittsburgh není na americké poměry nijak velké město. Takový Humpolec. I tak tu jsou ale po městě tři Apple obchody. Ten, který jsem zvolil, je uprostřed velkého obchodního centra a otevírá ve stejný čas jako celé centrum. Dorazil jsem pár minut před otvíračkou a před obchodem už stála fronta asi 15 lidí. Většina z nich přišla pro nová sluchátka.

Čistě ze zájmu jsme v Apple Store chvíli zůstal a sledoval ten šrumec uvnitř. Během zhruba 10 minut jsem napočítal 20 lidí, kteří si nová sluchátka odnášeli. Ač je to velmi malý a nicneříkající vzorek, alespoň trochu napovídá, že novinku budeme pomalu ale jistě vídat v uších lidí častěji, než by se přes vysokou cenu mohlo zdát.

airpods pro 09
AirPods Pro se prodávají v poměrně malé krabičce

Celý obrázek pak ve středu večer dokreslil analytik Neil Cybart, který nas svém Twitteru napsal, že cena 249 USD za AirPods Pro je celkem agresivní. Tedy nízká. A že Apple klidně mohl začít na 299 dolarech, a i tak by se novinka velmi dobře prodávala. Uvidíme, co přinese poslední kvartál letošního roku, pro Apple první kvartál fiskálního roku 2020.

Tim Cook ve středu během hovoru s investory, kde oznamoval finanční výsledky za minulý kvartál a výhled na další čtvrtletí, uvedl, že v USA Apple nabídne držitelům Apple Card (recenze) snadné financování nákupu nového iPhone bez úroku. Dá se tedy předpokládat, že vánoční kvartál zaznamená nárůst prodejů nových iPhonů, hlavně pak modelu 11, o který je už tak velký zájem. A s tím půjdou ruku v ruce nová sluchátka.

Co se nachází v balení?

Pojďme se ale na novinku konečně podívat. Používám je lehce přes 48 hodin a v uších jsem je za tu dobu měl zhruba 10 hodin. Od práce v kanceláři, přes psaní v kavárně, pár mil běhu na pásu ve fitku, nakupování v rušném obchodě a telefonování jak v kanceláři, tak na ulici. Prošel jsem si tedy většinou běžných situací, pro první dojmy a rychlé hodnocení by to mělo stačit.

AirPods Pro jsou zabalené stejně jako předchozí generace v malé krabičce, která kromě sluchátek samotných obsahuje ještě kabel s USB-C na jednom konci a Lightning na druhém. Tušíte správně, nabíjecí krabička sluchátek je stále osazena Lightning konektorem, ne USB-C. Apple se svého standardu drží zuby nehty.

Běžně se návody v balení nezabývám, ale v tomto případě ho považuji za důležitý. Sluchátka mají totiž zcela přepracované ovládání, ke kterému se dostanu později a v návodu je velmi názorně popsané. Stejně tak postup výměny silikonových nástavců do uší. Střední velikost je nasazena na sluchátkách, v balení je pak malé papírové pouzdro s dalšími dvěma velikostmi. Doporučuji hned na začátku vyzkoušet, která velikost sedne nejlépe.

AirPods Pro 4
Apple AirPods Pro

Já sám jsem zůstal u té střední, která mi v uších drží nejlépe. Dobře utěsní zvukovod a ani po pár hodinách nemám pocit, že by sluchátka byla v uších nepříjemná. Což třeba o dříve používaných Samsung Galaxy Buds říci nemohu. Z těch mě bolely uši velmi rychle a výměna nástavců nepomohla. To je k samotnému balení vše. Nic víc od něj nečekejte.

AirPods Pro jsou již v balení nabitá zhruba na 60 %, stejně tak krabička. Můžete je tedy po vyndání začít rovnou používat. Párování probíhá stejně jako u předchozích dvou generací. Stačí krabičku otevřít a podržet ji u iPhone nebo iPad. Během pár vteřin se objeví výzva pro spojení a následně vás průvodce provede prvotním nastavením a ukáže nové ovládání sluchátek.

Nová nabíjecí krabička je nižší a širší než ta předchozí. Je také citelně těžší. Nicméně do malé kapsičky u kalhot se vejde a stále patří AirPods Pro mezi ta nejskladnější a nejpraktičtější sluchátka na trhu. Naštěstí není již nutné připlácet si za bezdrátové nabíjení. To dostanete již v základu.

Sluchátka samotná mají jiný tvar. Oproti původním AirPods mají více zahnutou nožičku, která je také výrazně kratší. Nové jsou i dotykové plošky pro ovládání a černé plošky mikrofonů na vnější a vnitřní straně sluchátek. V uších vypadají AirPoids Pro jinak, ale rozhodně si je s ničím jiným nespletete. Pořád je vcelku jasné, že to jsou Apple sluchátka.

Novinek není málo

AirPods Pro přinášejí oproti původním AirPods první i druhé generace několik výrazných změn. Tou největší je funkce Active Noise Cancellation (ANC), tedy aktivní potlačení okolního hluku. To má v případě Apple tři režimy. První je samotné potlačení okolního zvuku, které pasivně využívá silikonové špunty do uší utěsňující zvukovod a následně dva mikrofony. Jeden je na vnější straně sluchátek a poslouchá okolní zvuk. Druhý je na vnitřní straně sluchátek a poslouchá, co všechno zvenku prošlo dovnitř.

Zvuk je čipem H1 analyzován 200x za vteřinu a musím říct, že Apple dosáhl překvapivě dobrého výsledku. Jak jsem psal výše, sluchátka jsem za poslední dny používal jak v hlučném prostředí obchodů, nebo posilovny, tak i v kavárně. Jak pro poslech hudby, tak pro telefonování. Běžný okolní hluk je potlačen na úroveň jemného těžko slyšitelného šumu, který nijak neruší přehrávanou hudbu nebo probíhající hovor.

Do sluchátek proniknou jen hlasité a velmi ostré zvuky. Jinak nic. S původními AirPods jsem měl například při běhání na pásu v posilovně problém, protože jsem slyšel sám sebe, jak dupu na pás. S novými AirPods Pro ani náznak po tomto zvuku. Dalším režimem je vypnutí ANC. Okolní zvuky jsou lehce potlačeny tím, jak silikonové nástavce ucpou zvukovod. Na tom není nic moc zajímavého.

AirPods Pro 07

Podstatně zajímavější je mód Transparency. V tomto režimu vnější mikrofon sluchátek vezme okolní hluk a zvuky, zvýrazní je a pošle do sluchátek. V praxi to znamená jedno. Chcete-li s někým mluvit, stačí přepnout sluchátka do tohoto režimu a nemusíte je vyndávat z uší. Člověka, se kterým mluvíte, uslyšíte velmi dobře, jako byste v uších neměli nic.

Zlepšila se i kvalita zvuku na opačnou stranu. Nové jsou totiž mikrofony a jejich umístění. To má za výsledek za prvé podstatně lepší kvalitu zvuku, který jde při hovoru od vás, ale hlavně mikrofony dokáží lépe odstínit okolní hluk. Druhá strana tak slyší dobře vás a ne vaše okolí. Zkoušel jsem telefonovat jak z ulice, tak z rušné kavárny a ani v jednom případě druhá strana nezaznamenal jakýkoli hluk, který okolo mě byl.

Zcela nové ovládání

Tím se dostávám k samotnému ovládání sluchátek. Apple zde upustil od dřívějšího poklepu na sluchátka, protože s aktivním ANC je klepnutí do sluchátka velmi nepříjemné. Nově mají jak pravé, tak levé sluchátko na nožičce, která je kratší než u starších AirPods, dvě dotykové plošky. Ovládají se stisknutím prsty proti sobě.

 • 1x stisk – spuštění / zastavení hudby
 • 2x stisk – posun o písničku dopředu
 • 3x stisk – posun o písničku zpět
 • delší podržení je volitelné pro pravé a levé sluchátko. Můžete si vybrat mezi ovládáním aktivního potlačení okolního hluku a aktivací Siri.
airpods pro 08
Sluchátka můžete pohodlně ovládat přímo z hodinek Apple Watch

Původně jsem si myslel, že tohle není úplně dobrá cesta, ale prvních pár hodin ukázalo, že tento způsob ovládání je intuitivní a rychle si na něj zvyknete. Když mám sluchátka v uších a chci s někým mluvit, tak rychlým stiskem nožičky zastavím hudbu a delším stiskem, který trvá asi vteřinu, přepnu ANC do módu Transparency. Je to rychlé a spolehlivé.

Parťák k telefonu i tabletu

Nové je ovládání i v telefonu nebo v iPadu. Jak nastavení v sekci Bluetooth, kde si můžete vybrat co bude dlouhý stisk na nožičce jednoho nebo druhého sluchátka dělat, nebo si projít testem, který vám napoví, jestli velikost vámi zvoleného silikonového nástavce je pro vás ta správná. Nové je také ovládání v Control Center, kde podržením posuvníku hlasitosti otevřete přepínání režimů ANC. Stejně tak můžete tuto novinku ovládat z menu přehrávání hudby na Apple Watch (recenze).

Další novinkou je odolnost proti potu a vodě IPX4. Předchozí generace odolné nebyly, alespoň ne oficiálně. S novými AirPods Pro se ale uživatelé nemusí bát vyběhnout do deště, sluchátka by to měla vydržet v pohodě. Pozor ale. Nezaměňovat odolnost proti vodě s vodotěsností. Na plavání to ještě není.

Bezdrátové dobíjení & výdrž

Z novinek je výše uvedené vše. Bezdrátové nabíjení bylo již v minulé generaci a výdrž baterie se v podstatě nezměnila. Sluchátka by měla vydržet 5 hodin na jedno nabití, 4,5 hodiny v případě aktivního ANC. Nabíjecí krabička jim pak poskytne výdrž na dalších 24 hodin. Nabíjení probíhá, jak už bylo řečeno, buď skrz přibalený kabel nebo bezdrátově za pomoci standardu Qi. Bohužel jsme se zatím nedočkali zpětného nabíjení skrz zadní stranu iPhonu, ačkoli spekulace hovoří o tom, že iPhone 11 Pro je pro tuto funkci hardwarově vybaven. Třeba Apple jen čeká na vhodný okamžik, aby tuto možnost zpřístupnil jen aktivací v dalším z updatů iOS.

Kvalita zvuku je hodně subjektivní hledisko a každý ji vnímáme jinak. Porovnával jsem nové AirPods Pro s oběma předchozími generacemi AirPodů. Subjektivně mi přijde, že nová sluchátka hrají lépe. Lví podíl na tom má určitě ANC, které utlumí okolní hluk a máte tak možnost lépe vnímat přehrávanou hudbu.

Někdo by mohl říci, že zvuk je plochý a chybí mu výraznější prostorové vyjádření. Což je nejspíš pravda, ale pořád se bavíme jen o špuntech do uší. Ať tak či tak, pro použití, ke kterému jsou AirPods Pro určena, je kvalita zvuku naprosto dostačující a porovnávat je s over-ear nebo around-ear sluchátky, jak to mnozí dělají, je holý nesmysl. Pokud ale máte rádi výrazné basy, raději se podívejte po něčem jiném, tady AirPods Pro příliš neexcelují.

Koupit či nikoliv?

Vyplatí se tedy pořizovat nejnovější sluchátka z pera jablečného giganta? Z mého pohledu záleží hlavně na tom, jak často sluchátka používáte. Pokud je máte, stejně jako já, v uších denně, nejspíš oceníte nový tvar, který dobře sedne do uší a ani po delší době není nepříjemný. Stejně tak ANC, které považuji za tu největší a nejužitečnější změnu.

airpods pro 01

To, jak dokáže odrušit okolní hluk prostě nemá chybu. Jiné ovládání, bezdrátové nabíjení a odolnost jsou pak už jen drobnosti, které dokreslují celkově velmi dobrý uživatelský zážitek. V tomto případě to pak dává smysl utratit oněch 7 290 Kč včetně DPH.

Nepřehlédněte – sluchátka AirPods Pro mají vážný problém. Jsou neopravitelná

Pokud však patříte mezi ty, kteří si vezmou sluchátka do uší jen občas, asi bych si nákup dobře rozmyslel. AirPods Pro jsou bez diskuse skvělá sluchátka pro každodenní použití a jejich použití s více Apple zařízeními je bezkonkurenční. Důležité je však to slovo každodenní. Pokud sluchátka použijete tak tak jednou či dvakrát za týden, asi bych na vašem místě těch sedm tisíc raději ušetřil.

Apple AirPods Pro

8.7

design a zpracování

9.0/10

kvalita zvuku

8.1/10

pohodlnost nošení

8.8/10

výdrž baterie

8.7/10

Klady

 • vylepšený design
 • pohodlné, dobře drží v uších
 • odolnost vůči stříkající vodě & potu
 • funkce pro potlačení okolního hluku
 • adaptivní ekvalizér

Zápory

 • vyšší cena
 • ovládání přes dotykové plochy
 • kvalita zvuku vzhledem k ceně
Autor článku
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku