Domů » Recenze » AirPods: Kouzelná sluchátka od Applu nejsou pro každého (recenze)

AirPods: Kouzelná sluchátka od Applu nejsou pro každého (recenze)

Apple na začátku září společně s novými iPhony představil také originální bezdrátová sluchátka AirPods. Ta nabízejí kvalitní přenos zvuku v kodeku AAC a spolehlivé bezdrátové spojení. Pohání je nový čip Apple W1, díky hlasovým akcelerometrům sluchátka poznají váš hlas a zajistí, aby mikrofon spolehlivě porozuměl vašemu hlasu; například pro Siri, kterou je možné aktivovat dvojím poklepáním. Díky senzorům také sluchátka poznají, zda jsou v uších – v opačném případě nehrají.

Zahájení samotného prodeje AirPodů mělo nemalé porodní bolesti a až do druhé poloviny prosince nebylo jasné, zda je Apple stihne vydat ještě v tomtéž roce, ve kterém je představil. Nakonec se podařilo a k prvním šťastlivcům sluchátka dorazila ještě před Vánocemi. Mně sluchátka dorazila 20. prosince a ihned jsem si je zamiloval, i když je to láska s nemalými kompromisy.

Netradiční design zaujme na první pohled

V malém čtvercovém balení naleznete krom nabíjecí krabičky a samotných sluchátek ještě lightning kabel, zakončený standardní USB koncovkou. USB meziobdobí u Applu stále trvá a nabíjení sluchátek mi dělalo trochu problémy, jelikož iPhone a Watch nabíjím doma z docku, který je připojen k adaptéru někde za skříní a v novém MacBooku již není k dispozici „stará” USB koncovka. Řešením je přikoupení dalšího adaptéru a nebo lightning kabelu s USB-C koncovkou. Já jsem nakonec rozhodl pro adaptér, tak abych nebyl, co se nabíjení týče vázaný, jen na MacBook.


První, co se vám po vybalení dostane do ruky, je malá přepravní a zároveň nabíjecí krabička, která se na první pohled tváří jako balení na dentální nit :-). V té sluchátka můžete nejen přepravovat, ale díky integrované baterii také dobíjet, čímž se dostanete až na celkových 24 hodin poslechu.

airpods

Na druhou stranu je krabička dostatečně malá a lehká a to natolik, že velmi často zapomene na její přítomnost v kapse (uvidíme jak bude fungovat po prvním vyprání). Snad jedninou výtku bych měl ke zvolenému materiálu. Jedná se o lesklý bílý plast, který bohužel až magickou silou přitahuje všechny nečistoty. Vaše kapsy tak budou dokonale čisté, ale krabičku od sluchátek bude často otírat vlhčeným ubrouskem, abyste ji udrželi alespoň trochu čistou.

Bezdrátové EarPody nemusí „sedět“ každému

Samotná sluchátka jsou tvarově velmi podobné EarPodům, které Apple přibaluje do krabičky již od doby iPhonu 5. Změnu prodělala samotná nožička sluchátek, která je o něco větší jelikož obsahuje baterii, která poskytuje dostatek energie na 5 hodin poslechu. Sluchátka působí futuristickým dojmem, a to především díky absenci jakéhokoliv propojovacího kabelu. Pokud s nimi vyrazíte ven mezi lidi, určitě vzbudíte zájem okolí, Častokrát se mi stává, že se za mnou někdo otočí a sleduje, co že to vlastně mám v uších.

airpods4

Sluchátka jsou velmi lehká a pokud vám tvarově sednou, nebudete vůbec cítit, že je v uších máte. Pokud vás ale staré EarPody tlačily, vypadávaly vám z uší, nákup AirPods si raději rozmyslete; tvar plastové „kapky“ je totiž zcela shodný. Já patřím mezi ty, kterým sedí dokonale, a tak nemám problém je mít uchu celý pracovní den. Dobře mi drží i při sportu a například otřesy při běhu jim nedělají žádný problém. Jen nyní v zimě se mi občas stane, že límcem kabátu při chůzi venku o sluchátko zavadím, ale vyhodit z ucha se mi jej ještě nepodařilo.

airpods5

Pádů z ruky už ale sluchátka zažila spousta, ale díky své pevné konstrukci a nicotné váze se jim nikdy nic nestalo. Na internetu již proběhly videa se standardními destrukčními rituály nového produktu a určitě lze ocenit, že sluchátka fungovala dále i po absolvování přímého kontaktu s vodou (přesto pozor, Apple nikde nedeklaruje, že jsou sluchátka voděodolná).

První zapnutí…

Pro bezproblémové používání AirPodů budete potřebovat jakékoliv zařízení s iOS 10.2, Watch s watchOS 3 nebo Mac s macOS Sierrou. Samozřejmě lze sluchátka používat i s jinými jablečnými produkty, jako například AppleTV nebo zařízení se starším systém, a samozřejmě funguje i s Android telefony nebo jakýmkoliv jiným zdrojem zvuku vybaveným technologií Bluetooth.

airpods_apple

Většina uživatelů sluchátka bude párovat právě s iPhonem. Díky integrovanému čipu W1, který Apple umístil do AirPodů, je tento proces velmi jednoduchý. Vedle odemčeného iPhonu stačí otevřít víčko nabíjecí krabičky se sluchátky. Na iPhonu se zobrazí nastavovací animace, kterou pouze potvrdíte a je hotovo. Pokud jste přihlášení k iCloudu, AirPods se vám automaticky nastaví i na všech ostatních zařízeních, na kterých jste přihlášení pomocí stejného Apple ID.

V případě, že sluchátka chcete připojit k jinému zařízení, musíte je vložit do nabíjecí krabičky, opět otevřete víko a na zadní straně stisknout a držet párovací tlačítko do té doby, než dioda začne blikat bílou barvou.


Ovládání sluchátek: bez Siri velmi omezené

Ovládání sluchátek je kapitolou samo o sobě, a to díky velkému kompromisu, který Apple musel provést. Je až s podivem, jak tento krok dokázal roztrhnout Apple komunitu na dva tábory. Jablíčkáři se mezi sebou hádají, jestli mají sluchátka bez možnosti řádného ovládání smysl či nikoliv. Sluchátka totiž skutečně nejde nijak pořádně ovládat. K dispozici je na vnější straně sluchátek malý senzor, který reaguje na dvojitý poklep. Pomocí správce zařízení Bluetooth si můžete nastavit co tento poklep má vyvolat za akci.

Je dobré zmínit, že u každého zařízení si můžete nastavit něco jiného. Nicméně možnosti máte pouze dvě. Pominu-li možnosti vypnutí tohoto ovládání, tak poklepem buďto aktivujete Siri, nebo pozastavíte či opětovně spustíte přehrávanou skladbu. Volba Siri je nastavena od výroby a je to také jediná možnost jak sluchátka nějakým způsobem ovládat. Po její aktivaci ji můžete požádat o úpravu hlasitosti, přehrání dané písničky či playlistu a podobně. Tento způsob dává smyl, absence jakéhokoliv kabelu a tlačítek zcela vybízí k ovládání pomocí hlasu. Což ovšem nemusí úplně každému vyhovovat, zvláště, když Siri nekomunikuje v češtině.

airpods_screen

Sám mezi tyto lidi patřím, nedělá mi ani tak problém Siri říct aby přehrávanou skladbu přeskočila, jelikož se mi nelíbí, ale dost se mi příčí s ní neustále debatovat o úrovni hlasitosti. Hudbu poslouchám v kanceláři dost potichu abych slyšel kolegu když na mě mluví, pokud ale vyrazím ven, hlasitost si zvyšuji, rozdíl je značný. V tomto případě je pro mě příjemnější hlasitost upravit přímo na iPhonu a nebo na Apple Watch. Lze sice použít příkaz „Turn up the volume.” Nicméně jeho provedení je dosti prazvláštní. Pokud máte stávající hlasitost sníženou na minimum, Siri vám touto žádostí upraví hlasitost na 50% úroveň. Pak ji musíte opětovně požádat o další korekci.

Další nepříjemností je, že hudba se po dobu komunikací se Siri přeruší a pak se opětovně zapne s již upravenou hlasitostí. Ztrácíte tak trochu kontrolu nad tím co chcete změnit. U manuální korekce tlačítkem si hlasitost pozvolna zvyšujete a snižujete do chvíle než vám úroveň vyhovuje, u hlasového ovládání skáčete nahoru a dolů a hledáte ideální úroveň. Pro mě je korekce pomocí Siri nepříjemná a vůbec ji nepoužívám. Situaci trochu zachraňují Watch, na kterých, pokud máte hudbu v docku nebo přímo na ciferníku, lze aplikaci rychle vyvolat a poté pomocí digitální korunky provést korekci hlasitosti. Osobně bych ocenil, kdyby v době kdy je hudba přehrávána, automaticky převzala korunka funkci regulátoru hlasitosti, bez nutnosti vyvolávat aplikaci Hudba. Její úprava by se stala o to příjemnější a rychlejší.

S AirPody si také zavoláte

Mikrofony v AirPodech ale nejsou určeny jen pro komandování Siri, ale také díky nim můžete telefonovat. Pokud je máte zrovna v uších můžete hovor přijmout dvojitým poklepem na sluchátko, případně na iPhonu či Watch, kdy v obou případech bude hovor směrován do sluchátek. Pokud máte povoleno v Siri čtení jmen, bude do AirPodů vysloveno také jméno volajícího. V takovém případě se již nemusíte nikam dívat a hovor si vyřídíte přes sluchátko – ano, je možné použít jen jedno z dvojice sluchátek.

airpods_iphone

Pokud by byl hovor delší a v použitém sluchátku docházela baterie, můžete z nabíjecí krabičky vytáhnout druhé a během hovoru je zaměnit; hovor se mezi nimi předá bez jakéhokoliv přerušení. Samotné telefonování je příjemné, zvuk je čistý a zatím si nikdo nestěžoval, že by mě špatně slyšel, nebo ho rušil nějaký ruch okolí. Snad jen jedna výtka, příchozí hovor nelze odmítnout. Pokud jej přijmete dvojitým klepnutím, stejným způsobem jej i zavěsíte, ale není možné ho odmítnout. To lze provést jen na Watch a nebo iPhonu. Jestli se tedy pohybujete po domě, nemáte Watch a iPhone leží v jiné místnosti a nechcete hovor přijmout, nezbývá vám nic než počkat, až to volající vzdá.

Mimochodem, každé sluchátko AirPod váží pouhé 4 gramy, nabíjecí pouzdro pak 38 gramů. A pokud je do nabíjecí krabičky vložíte na 15 minut, vydrží vám následně až na 3 hodiny poslechu.

Zvuk: budete příjemně překvapeni

AirPody rozhodně nejsou levnou záležitostí a důležitým faktorem při rozhodování bude také kvalita reprodukce zvuku. Jelikož si tato sluchátka nejčastěji budou pořizovat majitelé iPhonů, kteří znají klasické drátové EarPody, budu kvalitu porovnávat právě s nimi. AirPody totiž hrají velice podobně, ale mají o něco výraznější basy. Komu zvuk z drátové verze vyhovoval, bude s AirPody nadmíru spokojen. Pokud však patříte mezi audofily, nebudete z AirPodů nijak zvlášť nadšeni. Apple v tomhle ohledu vsází na jinou cílovou skupinu potencionálních kupců. Řady zájemců však záhy prořídnou k vůli ceně, která se pohybuje těsně pod hranicí pěti tisíc, což je opravdu hodně.


Za stejnou cenu mimochodem Samsung prodává podobně řešená bezdrátová sluchátka Gear Icon X, jejichž recenzi naleznete zde.

Samsung Gear IconX: Hudba budoucnosti (recenze sluchátek)

AirPody jsou dalším „pro Apple“ typickým produktem, který zcela zahazuje konvenční způsoby ovládání a nehledí na to, jak se doposud k němu přistupovalo. Přichází se zcela jiným způsobem nabíjení a párování. Přitom všem si drží jisté kouzlo, nadčasovost a osobně jsem s nimi po dlouhé době zažil ten krásný „wow-efekt“, z toho jak fungují, jak vypadají a jak se používají.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Na druhou stranu jsou sluchátka plná kompromisů. Novodobý Apple vyrábí produkty celkem přesně cílené – buďto je člověk chce a koupí si je, nebo to se jedná o výrobek zcela mimo něj. Mnoho lidí nevyužije potenciál Macu Pro, nebo velkého iPadu Pro, a proto si jej nekoupí. Na druhé straně zase může stát člověk pro kterého je 12″ MacBook (recenze) nepoužitelný a sáhne po nejvýkonnějším 15″ MacBooku Pro. A stejné je to i v případě AirPodů – buď vám padnou a oblíbíte si je, nebo sáhnete po jiném řešení. Přece jen, kvůli vysoké ceně a hlasovému ovládání nemusejí oslovit každého.

Apple AirPods

7.6

design a zpracování

8.7/10

kvalita zvuku

7.4/10

pohodlnost nošení

7.5/10

výdrž baterie

6.9/10

Klady (+)

  • originální design
  • slušné zvukové podání
  • výdrž baterie (vzhledem k velikosti)
  • lze s nimi telefonovat

Zápory (–)

  • vysoká cena
  • omezené ovládání (pokročilé jen se Siri)
  • v uších nemusejí sedět každému
  • snadno se mohou ztratit

Michael Vita

avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
uni
Uživatel
uni

Nelze třeba Siri říci konkrétní pct hlasitosti?
Btw Samdung IconX jsou o litr dražší.

Jinak ale fajn recenze.

Konstrukce dle mě cíli na dva scénáře, tedy relativně kompromisní. Na poslech (s obecně akceptovatelenější pecka ergonomí) a na volání. A zde je pecka jasně lepší než in-ear, které přeci jen potřebuje nějaké „šroubování“ do ucha. Tohle je stejně rychlé jako přiložení telefonu.

Byly sluchátka užitá k videu? Bez prodlevy?

Menty
Uživatel
Menty

To s tou konstrukcí je naprostá pravda. Jenže já mam za to, že sluchátka za pět tisíc jsou prostě hlavně na muziku. Nejde s nimi hovor ani odmítnout. Na toto bohatě postačí bluetooth sluchátko za cca 700 korun, možná i míň. Nicméně sluchátka se mi opravdu velmi líbí. Daní za pohodlí je menší výdrž baterie. Vypadají super. Bohužel pro mě jsou sluchátka hlavně na muziku, a za ty prachy prostě hrajou fakt špatně. Špunty prostě nebyly překonány, trochu mě mrzí, že Apple, který má Beats pod palcem (které mimochodem nabízejí velice slušné špunty) vsadil na starou a nedobrou konstrukci. EarPods… Číst vice »

uni
Uživatel
uni

Tak BT mono headset stojí i víc. Takže potřebuješ dva. A furt nebudou hrát jako toto. Taky budou mít větší opruz s udržováním nabití. A vlastně ta cena dvou relativně dobře hrajících mono heasetů není tak špatná. Relativní:-)

Btw. věřím, že hrají adekvátně k dostupnému daňovému pásmu… Btw;-)

uni
Uživatel
uni

Tak BT mono headset stojí i víc. Takže potřebuješ dva. A furt nebudou hrát jako toto. Taky budou mít větší opruz s udržováním nabití. A vlastně ta cena dvou relativně dobře hrajících mono heasetů není tak špatná. Relativní:-)

Btw. věřím, že hrají adekvátně k dostupnému datovému pásmu… Btw;-)

Menty
Uživatel
Menty

Jenže pokud budem porovnávat BT headset, který je určen k telefonování, tak nejen že HS stojí méně, ale také daleko déle vydrží nabitý. Být Apple, tak se prostě zaměřím na to hraní, z pecek udělám špunty a je to. 5 tisíc za sluchátka (která snad neztratím) jsem ochoten dát.

uni
Uživatel
uni

Uf, trochu se zase zasekáváme. BT mono headset, který náhodou potká nějakou aktuální technologii stojí 1,5k. Takže x2. Jsi na 3k za něco, co stále nedosahuje kvalit AirPods nebo IconX. A tam ti právě naskočí ta cena;)

Lister0
Anonym
Lister0

Já teda nevím, neslyšel jsem je jo, ale dát 5 litrů za něco takového, strašně by mě to sralo. Je to i tím, že nesnáším tyhle špunty, pecky a vadí mi to v uchu. Nicméně kdybych chtěl něco mobilního na hudbu (co navíc neztratím), tak bych si koupil nějaká bluetooth AKGčka. Vydrží to dýl, bude to hrát (tipuji) mnohem lépe, více tlumit okolí, když tomu dojde baterka, připojím to přes kabel a poctivá sluchátka (myslím klasickou konstrukci) vypadají prostě, že si tu cenu obhájí.

[odkaz] nebo třeba za trochu více [odkaz] (ty jsem ale neslyšel)

uni
Uživatel
uni

Lister0 (neregistrovaný): Tak každému vyhovuje samozřejmě něco jiného. Supraaurální třeba já nemám rád, protože mi tlačí uši na postranice brýlí a začnou bolet. Tebe to bez brýlí netrápí. Takže cesta vircumaurální a ineary. Obecně více vyhovují pecky než špunty. A Apple má úzké portfolium, které cílí na co širší uživatelskou základnu. Logicky tak volí pecky, zvláště, když jich už poslal přes miliardu s iPhonem mezi lidi má si dovolím tvrdit k dispozici „o něco“ větší statistiku než ty….
Pokud nevyhovují pecky, je alternativa v Beats s jinou konstrukcí.

U sluchátek platí ještě více než u mobilů, individuální potřeby.

Lister0
Anonym
Lister0

Uni: No, nevím vlastně, jakou statistiku má Apple k dispozici. Já teda žádnou, můj předchozí příspěvek byl spíš zamyšlení nad kvalitou zvuku a obecně lepších parametrech zmíněných sluchátek (až na váhu) než osobními potřebami lidí, které já nehodlám rozporovat. Apple ví, že rozeslal miliardu sluchátek. Co ale o nich ví dál? Já jsem všechna sluchátka, která jsem kdy k telefonu dostal, rovnou vyhodil. To, že rozeslal miliardu sluchátek neznamená, že to lidi využívají – ikdyž, je to Apple sluchátka, takže asi využívají. Apple může mít v telefonu možná nějakého červíka, který rozpozná zapojení sluchátek (což není nic šmíravého) a odešle… Číst vice »

uni
Uživatel
uni

Lister0 (neregistrovaný): S miliardou EarPods kecám, ty tam jsou vlastně kratší dobu (tak 5 let?). Takže spíše větší polovinu z miliardy iPhonů. +iPody. Apple má běžně přímou zpětnou vazbu, má velkou síť vlastních prodejen, s servisním zázemím Genius bar. Takže má doslova osobní kontakt se svými uživateli. Je to zkrátka kompromisní konstrukce z pohledu přenosu zvuku. Na druhou stranu je obecně ergonomická a např. na běhání vhodnější, než „utemovaný“ ucho, kdy ti pak duní hlava. Taky si musíš uvědomit, jakou optikou na to koukáme my. Jsme běloši, tedy „ti větší“ a k domu ještě češi, takže „z největších v větších“.… Číst vice »

Lister0
Anonym
Lister0

Nevím, neběhám a nedokážu to posoudit. Jak říkám, nevnucuju nikomu svůj subjektivní pohled. Já muziku poslouchám, protože si ji chci užít, ne jako doplněk sportu a tak dám peníze raději za v pohodě sluchátka. Nejsem audiofil, takže mi stačí moje AKG K92 a obecně se mi sluchátka jako zařízení líbí a zvlášť některé ty dražší je radost poslouchat. I jako laik poznám, že hraje něco lepšího (třeba některá hifi sluchátka Beyerdynamic atd.) a u air podů, jejichž hudební přednes odpovídá předchůdcům za pár stovek vím, že by mi tuto radost prostě nepřinesly. Vím, že jsou pro jiné lidi, pro jinou… Číst vice »

uni
Uživatel
uni

Tak bezdrátovost má dva přínosy. Nejsi přivázaný ke zdroji (doma, zde neplatí, zdroj v kapse). Nic ti nepřekáží při aktivitě. Aktivita samo není státní v autobuse, ale např. běh, posilovna apod. A tam chceš připlatit za komfort. Tedy logicky, za stejné peníze méně zvuku, více komfortu.
Že to tolik lidí nechápe ….

Lister0
Anonym
Lister0

Hele, já to samozřejmě chápu. Jen ten příplatek proti earpodům, jejichž cena je zcela přiměřená tomu co poskytují je prostě z mého subjektivního pohledu prostě směšná. Kdyby stály třeba 2 tisíce, neřekl bych ani fň.

uni
Uživatel
uni

Lister0 (neregistrovaný): Tak 2k je samo nesmysl, ty sluchátka vyjma designu nemají nic společného), ale 5k je au, to je fakt. 3-4k by jim slušelo více. Na druhou stranu, kde aktuálně není konkurence (a Apple ji v Beats dělat nebude) je holt cena jaká je. Uvidíme do budoucna, obdobu uvedou na trh prakticky všichni.

Tomas
Anonym
Tomas

Tak tohle je opravdu hnus,vzhled i ovladani. IconX to nesaha ani po kotniky.

kuko
Anonym
kuko

od koho kupuješ ten fet
ta haraburda od samsungu je hodná svojho mena samšunt

Jerry78
Anonym
Jerry78

Zdravim..nechaou hned tva urazena slova..to ze ma clovek nejaky jiny nazor..neznamena ze bkbec ci neco jinyho..jen vyskovik svuj nazor..ja mel taky iphony ale presel jsem k samsungu a jsem spokojenej..tak ty bud taky..

Petr
Anonym
Petr

Pro mne hlavní nedodstatek je v tom, že nejsou schopny být spojeny se dvěma zařízeními najednou, jako některá jiná sluchátka od konkurence. Prostě bych se rád poslouchal něco z iPadu/Macu a při tom když přijde hovor na iPhone, tak abych ho mohl těmito sluchátky obsloužit.

uni
Uživatel
uni

Hovor můžeš odbavit z Maca ne?