Recenze MacBook 2016: Jde to i s jedním konektorem

V polovině tohoto roku se konal další ročník vývojářské konference WWDC 2016, od níž si fanoušci Applu slibovali příchod nové generace MacBooku Pro, který se nakonec neukázal, ale vše nasvědčuje tomu, že bychom se jeho odhalení měli dočkat v následujících týdnech. Kalifornská společnost zde ale představila druhou generaci ultratenkého a kompaktního MacBooku s 12″ displejem, která přichází s výkonnějším hardwarem a novou barevnou variantou.

Náš šéfredaktor Jirka Hrma od lonškého roku jako svůj cestovní notebook používá právě první generaci 12″ MacBooku, kterou bylo možné koupit ve verzi s dvoujádrovým čipem Intel Core M s taktem 1,1/1,2 nebo 1,3 GHz (4 MB cache, Turbo Boost až 2,4 GHz), takže ve srovnání s loňským MacBookem Air s čipy Intel Core i5 a Core i7 rozhodně tak výkonně nepůsobil, avšak pro redakční práci, a to včetně střihu videa, zcela postačoval (a postačuje i nyní).

Hardwarová výbava letošního a loňského 12" MacBooku
Hardwarová výbava letošního a loňského 12″ MacBooku

Letošní generace 12″ MacBooku je zhruba o 20 % výkonnější, za což může právě nová generace čipů, vyšší takt operační paměti RAM (1866 MHz vs. 1600 MHz, v obou případech „jen“ DDR3) a rychlejší SSD disk. Výkonnější je také grafický adaptér, původní Intel HD Graphics 5300 nahradilo o 25 % výkonnější řešení Intel 515 (v obou případech jde samozřejmě o integrované grafiky).

Videorecenze

Design a dílenské zpracování

Pokud vedle sebe položíte loňskou a letošní generaci, nenajdete jediný rozdíl. Stálo to je ta samá žiletka s brilantním zpracováním, na které jen těžko budete hledat konstrukční chyby. Každý, kdo měl tu čest MacBook alespoň chvíli používat, se neudrží a okamžitě propadne úžasu z tenkého těla a nízké hmotnosti. Z každého úhlu je cítit maniakální snaha o perfekcionismus a smysl pro detail.

macbook12_2016

Jedinou vzhledovou odlišností je přidání růžové barevné varianty Rose Gold. Bez okolků se rovnou přiznám, že dle mého názoru jde o pastvu pro oči. Kombinace růžového šasi a černá klávesnice je jedním slovem úžasná. Zároveň musím vyvrátit často zmiňované mýty o tom, že Rose Gold je určena pouze něžnějšímu pohlaví. V závislosti na dopadajícím světle jde o odstíny měděné či bronzové. Upřímně doufám, že Rose Gold nezůstane pouze výsadou Retina MacBooku a Apple ji nabídne u chystaného MacBooku Pro.

Klávesnice a Trackpad

Když jsem se před rokem poprvé dotkl klávesnice Retina MacBooku v legendárním Apple Store na „na páte” Avenue, následovalo okamžité zděšení. Téměř neznatelný zdvih a nový mechanismus klávesnice ve mě nevzbuzoval téměř žádnou důvěru. Stačilo však napsat pár odstavců a můj názor se okamžitě změnil. Původní zklamání vystřídalo nadšení. Jakmile si na klávesnici zvyknete, nebudete chtít měnit. Osobně jsem si nejvíce zamiloval jistotu stisku bez ohledu na místu, kde se jednotlivých kláves zrovna dotknete. Může za to přepracovaný design, který Apple nazývá „Butterfly Mechanism“.

Srovnání tradičního a nového mechanismu kláves
Srovnání tradičního a nového mechanismu kláves

Když začnete svými prsty vyťukávat první znaky, všimnete si vyšší hlučnosti, která může některým uživatelům vadit. Nejde však o nic zásadního, co by vás mohlo rušit od koncentrace. Při mém stylu psaní všemi deseti a zvykem do klávesnice úderně klapat mi trvalo několik málo tisíc znaků, než jsem přivykl extrémně nízkému zdvihu. Podsvícení jednotlivých tlačítek má příkladnou rovnoměrnost a dostatečný rozsah nastavení intenzity.

Zvyknout si na extrémně nízký zdvih klávesnice chvíli trvá
Zvyknout si na extrémně nízký zdvih klávesnice chvíli trvá

Trackpady u MacBooků vždy patřily mezi absolutní špičku a zde tomu není jinak. Retina MacBook navíc disponuje Force Touch technologií, jejíž kouzlo tkví v tlakových senzorech pod povrchem. Ty vnímají úroveň tlaku, jakou na dotykovou plochu vyvíjíte, což v praxi přináší hned několik zajímavých novinek. Silnějším přitlačením můžete například zobrazit náhled souboru, přejmenovat složku či zvolit rychlost přehrávání videa. Vše doprovází haptická odezva, která funguje na obdobném principu jako u iPhonu 7 (recenze) nebo Apple Watch.

Hardware výkon

Apple MacBook v revizi pro rok 2016 osadil dvoujádrovým procesorem Intel Core m3 (1,1 GHz, Turbo Boost až 2,2 GHz), respektive Intel Core m5 (1,2 GHz, Turbo Boost až 2,7 GHz) se 4 MB sdílené mezipaměti L3. V obou případech jde o šestou generaci čipsetů, které si vystačí s pouhými 5 watty a pasivním chlazením. V titěrných útrobách tedy není nutná přítomnost větráku, díky čemuž je počítač absolutně bezhlučný. V kombinaci se skvělou optimalizací operačního systému MacBook vyvíjí pouze minimum tepla. Ani v horkém podnebí Indonésie se mi ani jednou nestalo, že by se počítač nepříjemně přehříval a na základě toho snižoval takt procesoru.

Co se týče běžné kancelářské práce, reakce jsou naprosto okamžité a duhové kolečko uvidíte velmi zřídka. Často se setkávám s názory, že Retina MacBook je nevhodný pro náročnější činnosti. Pokud jste profesionál a celý den stříháte 4K video nebo upravujete stovky fotografií, raději se ohlédněte po silnějším stroji.

Letošní a loňská generace 12" MacBooku
Letošní a loňská generace 12″ MacBooku

Na druhou stranu musím dodat, že ani při takto náročných operacích nedostanete MacBook vyloženě do úzkých – sami jsme na loňské i letošní generaci 12″ MacBooku stříhali Full HD videa z berlínského veletrhu IFA a i když renderování trvalo zhruba o pětinu déle, než například na letošní generaci MacBooku Air, nešlo ve výsledku o žádnou razantní prodlevu.

Před testováním jsem počítal, že budu často narážet na výkonnostní limity, nicméně tyto zjevně oportunistické domněnky se po pár hodinách používání rozplynuly stejně rychle jako pára nad hrncem. Ano, nejnovější herní pecky si pochopitelně nezahrajete, ale to snad ani nikdo od takového kolibříka neočekává.

Macbook12_scr

Ať už se rozhodnete pro variantu s Intel Core m3 či Intel Core m5, vždy dostanete 8 GB operační paměti typu LPDDR3 SDRAM s taktovací frekvencí 1866 MHz. S vyšší řadou procesoru se pojí dvojnásobné SSD úložiště (PCIe) schopné uložit maximálně 512 GB dat. Jde o vylepšenou verzi, která díky naletování přímo na základní desku nabízí úžasné hodnoty čtení i zápisu. Přiložené výsledky jsou výstupem z programu AJA System Test, který používám pro měření rychlosti paměťových médií. Test jsem prováděl několikrát a v žádném z případů jsem nedostal rezultát, který by ukazoval cokoli nižšího než 1100 MB/s.

Rychlost nového SSD úložiště je fantastická
Rychlost nového SSD úložiště je fantastická

Grafickou podporu má na starosti integrované GPU Intel HD Graphics 515. V porovnání s loňskou generací nabízí o 25 % vyšší výkon. Výkonnější grafika v mnoha oblastech ulehčuje procesoru a celkově vzato je po flashovém úložišti nejdůležitější komponentou, která se podepisuje na výsledné svižnosti. Koprocesor zvládá současné zobrazení v nativním rozlišení na vestavěném displeji a zároveň v rozlišení až 3840 x 2160 px na externím monitoru při obnovovací frekvencí 30 Hz.

Konektivita: Na jeden USB-C si musíte zvyknout

Apple patří mezi výrobce, kteří se nebojí riskovat a Retina MacBook je toho důkazem. Jediný USB-C port se může na první pohled jevit jako značné omezení. Spousta uživatelů to dokonce považuje za naprostou hanebnost a podraz na zákazníky. Je ovšem dobré si uvědomit, že doba pokročila a pokud má přijít kompletně bezdrátová éra, někdo ten krok musel udělat jako první.

Tím se Applu nechci rozhodně zastávat, nicméně jeho rozhodnutí plně chápu a místo výtek smekám tou nejhlubší poklonou. Najít odvahu a zbořit konvence si mohou dovolit jen ti nejsilnější hráči, mezi které Apple bezesporu patří. Přechodné období v němž se aktuálně nacházíme musíme jednoduše přijmout a s tím i nutnost redukcí a dokovacích stanic, kterých je na současném trhu nespočet.

IMG_4444-1040x620

Jsem pevně přesvědčen, že v horizontu několika let se segment s elektronikou dramaticky změní a potřeba fyzického připojení čehokoli k počítači bude stejně úsměvná, jako představa, že do práce jezdíte místo autem na koňském hřbetu. Spojení s okolním světem po většinu času obstarává WiFi modul (802.11 ac) s podporou IEEE 802.11 a/c/g/n. U počítače, který primárně spoléhá na bezdrátové technologie bych čekal nadstandardní výkon anténních modulů. Bohužel v praxi se ukázalo, že v místech kde několikanásobně levnější notebooky chytají ještě poslední zbytky paketů, MacBook už síť nenalezne. Bezdrátovou výbavu uzavírá Bluetooth ve verzi 4.0.

img

Pravý bok okupuje 3,5mm audio konektor a dvojice mikrofonů jejichž kvalita mě mile překvapila. Stejně pozitivní dojem ve mě zanechaly reproduktory ukryté pod mřížkou nad horní řadou funkčních kláves. Přestože konstrukce v těchto místech dosahuje pouhých 1,31 cm, MacBook zvládne hrát nečekaně nahlas a kvalita reprodukce zvuku je na skvělé úrovni – pochválit musím vyvážené výšky a celkem výrazné basy. Na takto kompaktní zařízení opravdu hraje nečekaně dobře.

Buď jej milujete, nebo nenávidíte

Nízká hmotnost, extrémně tenká konstrukce a úžasný displej. Přesně takové jsou reakce všech, kteří MacBook vidí poprvé. Všude, kde se růžová a tenká žiletka objeví, vyvolá zájem okolí, které rázem opadává s prozrazením ceny. Retina MacBook jednoduše není pro každého. Když ho chcete, zřejmě víte proč.

IMG_9971-1040x584

Jako primární počítač je vhodný spíše pro uživatele, kteří většinu času tráví v internetovém prohlížeči a nepotřebují hrubý výpočetní výkon. Za největší přešlap ze strany Applu považuji FaceTime kamerku s ostudným rozlišením 480p. Je těžké pochopit, že v roce 2016 si dovolil svůj nejmodernější počítač osadit takto archaickým snímačem. Víko displeje otevřete s trochou cviku jednou rukou.

MacBook_12_2

Úhel otevření je pro většinu pozic dostatečný, ale například při práci s MacBookem na klíně bych uvítal alespoň o pár stupňů větší. Přestože patřím mezi zastánce bezdrátového řešení neubráním se potřeby připojení USB disků a paměťových karet. Naštěstí na trhu existuje celá řada nejrůznějších redukcí a rozšiřujících portů od výrobců třetích stran za rozumné peníze. Nemusíte se tedy spoléhat na nevzhledné redukce, které nabízí Apple za nekřesťanské peníze. Tolikrát propíraný výkon „emkových“ procesorů jsem ani jednou neshledal za brzdu, která by mě jakkoli omezovala při práci.

MacBook_redukce
Originální USB-C redukce od Applu není příliš dobrou volbou. Je drahá a disponuje jen jedním USB-C, klasickým USB a HDMI konektorem. A cena? Šílených 2390 Kč

Nativní aplikace jsou perfektně optimalizované a stejně tak celý operační systém. Nevím, jak se to Applu podařilo po technické stránce udělat a ve finále mě to ani příliš nezajímá. Nový Retina MacBook je bezpochyby plnohodnotný počítač, který se nezalekne ani občasné práce v náročnějších programech. Co se týče výdrže, deklarovaných 10 hodin je naprosto reálných. Pokud si vystačíte s nižší úrovní jasu displeje a klávesnice, není problém dostat několik desítek minut navíc.

Závěrečné hodnocení

Jestliže se budete na MacBook dívat jako na počítač, který má pouze jeden USB-C port, papírově slabší hardware a sebevědomou cenu, s nejvyšší pravděpodobností vás neosloví. Jestli ovšem přistoupíte na politiku Applu a dokážete žít s nutností připojit čas od času redukci či dokovací stanici pro přenos dat z paměťových médií, doporučuji navštívit první kamennou prodejnu a vyzkoušet si některý z vystavených kousků.

MacBook_12

Stejně jako u všech produktů s nakousnutým jablkem ve znaku i MacBook nabízí jedinečný zážitek, který se s obtížemi popisuje. Celkový dojem dotváří tenká konstrukce, nízká hmotnost a úžasná klávesnice, na kterou když si zvyknete, už nebudete chtít psát na ničem jiném. A pak je tu také barevná varianta Rose Gold, která boduje u všech bez rozdílu věku a pohlaví.

12″ MacBook můžete koupit ve stříbrné, zlaté, vesmírně šedé a růžově zlaté. Základní model s 256GB PCIe diskem a dvoujádrovým Intel Core m3 procesorem (s Turbo Boost až 2,2 GHz) pořídíte za 39 990 Kč včetně DPH. Výkonnější variantu s 512GB úložištěm a čipem Intel Core m5 (Turbo Boost až 2,7 GHz) pořídíte za 47 990 Kč včetně DPH. Právě cena tak může být největší překážkou.

Recenze vznikla ve spolupráci s naším partnerským webem ČeskýMac.cz

Apple MacBook 12

8.2

design a zpracování

9.4/10

výkon a optimalizace

7.3/10

hardwarová výbava

7.5/10

výdrž baterie

8.4/10

Klady (+)

 • design, zpracování a hmotnost
 • dostatečný výkon pro běžnou práci
 • špičkový displej
 • kvalita reprodukce zvuku
 • mechanismus klávesnice
 • slušná výdrž baterie

Zápory (–)

 • vyšší cena
 • není pro každého, nehodí se na hraní her
 • na klávesnici a Force Touch trackpad je třeba si zvyknout
 • kvůli USB-C budete potřebovat redukci/rozšiřující dok

CeskyMac.cz

ČeskýMac.cz je partnerským webem SMARTmania.cz a specializuje se na jablečná zařízení, macOS, iOS a vše, co je spojené se značkou Apple.

50 komentářů

 1. b-i-k-e-r (neregistrovaný)

  No nevim, porad hledim na tu fotku s tema adapterama a prijde mi to dost silene…je jasne, ze to nebude clovek pouzivat porad, ale porad je musi mit s sebou…

 2. krux (neregistrovaný)

  „Je ovšem dobré si uvědomit, že doba pokročila a pokud má přijít kompletně bezdrátová éra, někdo ten krok musel udělat jako první.“
  Ta věta vypadá dost hororově, když u toho vidíte ten obrázek s se 150ti redukcema:D
  Nevím u poče za 40k+ je to tedy dost tristní…zvykat si…

  • android alfa samec (neregistrovaný)

   Stačí jedna dokina s dostatečným počtem portů.

   • b-i-k-e-r (neregistrovaný)

    No ocividne nestaci…nebo ta fotka nahore je mozna jako „cestovni reseni“, coz je mozna jeste bizarnejsi…

  • S.h.I.t.

   Ad X pripojenych veci: je to o prioritach. V kancelari mam pripojenou jednu dockinu a k te vse ostatni, na cestach pripojuji max jedno zarizeni = nevidim pro me zadny problem a pouhy jeden konektor me v nicem neomezuje.
   Pro dalsich 100 lidi to samozrejme muze byt a bude uplne jinak.

   • LivingLegend

    Jabko má dokovací port?

   • S.h.I.t.

    USB-C docku pro Macbook je hromada. Realne tedy pripojim jeden kabel a mam pripojeno vse.

   • S.h.i.t: No ono jde spíše o to, že dock je považováno to, co je napojeno na systémový řadič a kam se laptop „dockuje“, tedy se na to nacvakne. Také se tomu říká replikátor portů, duplikuje a navyšuje počet portů laptopu.
    Dnes je to v zásadě pasé konstrukce, vnější řadiče jsou dostatečně výkonné (USB 3.1, TB. 3.0) a tak se užívají switche, rozbočovače. Na laptopech pak taky často není moc co duplikovat že:)
    Aktuálně se tak pojem dock asi spojí s pojmem rozbočovač.

   • Ostatně, takto to označuje i MS u bižu k Lumíím.

   • S.h.I.t.

    Okey, v tom pripade pripojim USB-C rozbocovac. Pouzil jsem vyraz Dock protoze to tak oznacuji i sami vyrobci.
    Podstatne pro me neni oznaceni ale fakt, ze pripojenim jednoho kabelu mam pripojeno vse. (monitor, dratovou klavesnici, sluchatka, „dock“ pro iPhone/iPad, ethernet adapter, USB hub, napajeni)

   • On jen potřeboval zatrolit:-)

  • LivingLegend

   Nejdřív jsem to chtěl komentovat, ale pak mi došlo že krmit troli je zbytečné…

 3. Som zvedavy ze aka bude na pocit ta nova klavesnica. Lebo na 2015 verzii je to oproti surface typecoveru dosť slabota

 4. Aspon pri tomto pouzivaju retinu. A celkovo sa mi ten displej paci. Lebo napriklad na Airku je to TNko podla mna dobry vysmech.
  -Ta 480p kamerka.. Myslel som ze sa poučia.
  -mohli dať aj Core M7 verziu. Ta uz ma aj nejaky výkon. Ale celkovo nepoznam jeden tablet/laptop kde by bol použitý M7.

 5. Huncut (neregistrovaný)

  „Tím se Applu nechci rozhodně zastávat, nicméně jeho rozhodnutí plně chápu a místo výtek smekám tou nejhlubší poklonou.“

  Já to nějak nechápu. K čemu se zde hluboce klanět. Chápu, že budoucnost je spíše bezdrátová, nicméně konektor navíc nemá z uživatelského hlediska ŽÁDNÉ nevýhody, ale hned několik výhod.

  • jpm (neregistrovaný)

   Ja bych si ho i koupil, kdyby měl magsafe, takhle ale ne, jen jeden port, který slouží i pro nabíjení je hloupost.

   Smysl by to mohlo mít, kdyby Macbook měl pouze magsafe a přímo v napájecím adaptéru se nacházel USB port nebo dva USB porty.

   • Ty máš fakt smůlu, vždy v těch věcech od Apple je něco, co ti zablokuje tvůj zájem, fakt pech:-)

   • jpm (neregistrovaný)

    Smůlu máš ty uni, když tu bájíš pověsti o iPhonech a sám používáš Lenovo. :)

   • Jan (neregistrovaný)

    Ale tu ma nahodou pravdu. Osobne si viem taky notebook predstavit aj v stave v akom je teraz, ale len pre specificke pouzitie. Ako jediny NB by som ho nechcel.

    S jednym portom navyse v tom ale nevidim problem.

   • mirek (neregistrovaný)

    uni: „Ty máš fakt smůlu, vždy v těch věcech od Apple je něco, co ti zablokuje tvůj zájem, fakt pech:-)“
    Hehe, vzdyt jste na tom stejne. Porad vsechny kolem presvedcujes jak je Apple dokonaly a ve vsem lepsi nez konkurence, a pak ti dualsim zablokuje tvuj zajem o iphone :D
    V cem je rozdil kdyz nekomu chybi dualsim a jinemu porty?

   • mirek: Hehe, tak si pojďme tu smůlu rozebrat, ok?:)
    On si stěžuje, že MB nemá Magsafe. (btw se dá řešit třetí stranou, ale to se nehodí do krámu že:) ). Nemá. Je třeba v základu fixního napájecího kabelu. Pak přichází menší myšlenkový protimluv, na jednu stranu je špatně, že to nemá nefixní napájení, na druhou stranu je špatně, že konektorovou výbavou to více méně předurčuje bezdrátové užívání (samozřejmě že ne nutně, viz rozbočovače a huby že), takže tam nemůže napíchat další (a z podstaty fixní) kabely:)

 6. anonym (neregistrovaný)

  kdyz jsem cetl ten titulek tak mi malem praskla cevka…. notas s jednim konektorem bych si v zivote nekoupil, to radsi budu po zbytek zivota na thinkpadu

 7. Jan Polášek (neregistrovaný)

  Moc nechápu, co za zvykání je potřeba na Force Touch trackpad. Poměrně nedávno jsem si kupoval MBP (nechtěl jsem čekat na nový MBP kvůli nesmyslnému displeji místo funkčních kláves a než si pořídím další MacBook, bude USB-C už všude a nebudu tak muset být early adopterem) a na Force Touch jsem si zvykl hned s prvním kliknutím, protože jsem ani nebyl schopný poznat, že touchpad je jen tvrdá placka a že kliknutí je jen haptic feedback. Dokonce je to ještě příjemnější než klasické trackpady, protože tenhle kliká kdekoliv (u starších Maců čím níž, tím líp se klikalo) a ještě jde nastavit tuhost a další parametry.
  Zvykání na klávesnici s takhle nízkým zdvihem už ale naprosto chápu.

 8. jpm (neregistrovaný)

  Butterfly klávesnice je super, úplně nejlepší čiklet klávesnice ze všech, doufám, že nové Macbooky Pro dostanou také klávesnici butterfly.

  Malý Macbook 12 by mi výkonově nevyhovoval, jako poznámkový blok může posloužit Lenovo Y300 za 7000,- na to není potřeba Macbook s Core M nízkým výkonem za cenu nadupaného MBP.

 9. Jedine plus je ten displej. Mam Air 13 z roku 2011 a za tento bych ho fakt nevymenil. A sorry, ale ta ruzova je fakt hnusna. Mozna pro zenskou ci nejakeho metrouse dobry..

  • Takže polovina lidstva? Co je špatně? Žena nemá mít přístup k laptopu?

   • 101 (neregistrovaný)

    uni – asi čteš mezi řádky to, co tam ani není. Já znám spoustu ženských, které by si růžový telefon, notebook, kabelku nepořídily. Ale to nic nemění na tom, ať si každý koupí, co se mu líbí. Mně se vždy líbily bílé macbooky, i ta stříbrná mi přijde jako kompromis.

   • 101: „ale ta ruzova je fakt hnusna“. A následně napíše „pro polovinu lidstva ok“. Tak je hnusná nebo ok?:)

  • imperator

   Mam 2015 model s 512 ssd – polovica disku osx polovica win10 – vykon ok niekdena mac air 2013 ktory som mal predtym – praktickost nebe a dudy s usb-c – i-tec hub za 30 eur – pridem do prace – zasuniem jeden usb-c a uz mam napajanie hdmi a usb hub v ktorom mam ostatne veci – jeden bezny kablik usb-c-usb-a za par eur na mimo kancelarske riesenie… pohodicka no a viac usb-c by mi nepomohlo je to stale o tom istom – ci maly hub ci viac usb-c to je jedno – predtym som do aira strkal tri kabliky… no a ta vaha a rozmery a displej oproti TN s hrubym rastrom je masaker – nieco nadherne… klavesnica sa mi troska zdala lepsia na airi ale to ze kazde pismenko svieti samostatne je pekny efektik – force touch na osx je celkom ok ale nepouzivam ho tak casto akoby som myslel… nejak je clovek este zvyknuty na klasicke „prave tlacitko“ windows na tom slape paradne ostatne ako aj na airi – apple tu ma lepsie zvladnute ovladace ako MS na surfacoch :D air mi fungoval s w10 a 8.1 bez jedineho bugu (co sa tyka drivra) a tuto je to rovnake… inak toto je prvy macbook ktory naozaj schovate do obalky a clovek nezisti ze tam je notebook – oproti nemu je air velky a tazky :) chyba uz len lepsi vykon – podla mna rocnik 2018 ho poskytne na solidnej urovni + rychlejsi ssd – a to je snad vsetko co by chybalo… koniec strucnej recenzie :D

   • jpm (neregistrovaný)

    Souhlas klávesnice je super, jinak je to uvnitř iPad s Core M, slabý hardware, výborná obrazovka, ten jeden port a nízký výkon to zabijí.

    Lepší MBP2015, čekám jestli nové modely budou mít také butterfly klávesnici, nízký zdvih mi vyhovuje.

 10. Max (neregistrovaný)

  Děti, děti. Počítač za půl sta, kterej má procesor s TDP 5W? MacBooky máme ve firmě a krom toho, že třeba scripty na nich jednou podstatně dýl než na nonMAC strojích, tak se ty slavný jabka o dost víc opotřebovávají mechanicky. Kovový šasi je určitě orgastickej zážitek, ovšem na denní nošení do/z práce, běhání po firmě, připojování projektorů nebo nabíječky to není ono. MacBook je napucovanej bobek, kterej se do firmy prostě nehodí. Osobně jsem ho vyměnil za ThinkPad X260, kterej sice není žádnej fešák, ale s i7 jednoznačně vede. Kolegové si taky hojně pořitují DELL 7250/7270 a ty jsou v porovnání s X260 ještě i hezký. MacBook jsou prima počítače, ale ne se slabučkým hardwarem. Každej grafik dobře ví, proč si kupuje MacBook Pro. Třeba proto, že ten počítač za podobnou cenu nabídne opravdu možnost pracovat – tím nemyslím psát hloupý články na hloupý weby.

  Dost mě taky pobavilo, jak se autor opakuje „musíme si zvyknout“. No, nemusíme. Můžeme klidně dál používat svoje nemoderní, hnusný a levný ThinkPady, DELLy nebo Toshiby, který za poloviční cenu podají lepší výkon. Asi se jen u nich neuděláme z jejich designů tak často, jak se udělají majitelé MacBooku.

  • MacBook je ultra kompaktní mobilní laptop plný kompromisů (vycházející z konstrukce). Ano, tam se musí zvykat na hromadu věcí. Naštěstí, v nejdůležitějším (klávesnice, touchpad) nikoli.
   Problém nebo v té placce, ale jak ty ji cílíš:-)

 11. zipiik (neregistrovaný)

  „Je ovšem dobré si uvědomit, že doba pokročila a pokud má přijít kompletně bezdrátová éra, někdo ten krok musel udělat jako první.“
  Te kompletne bezdratove ery bych se nerad dozil. Nejrychlejsi, nejstabilnejsi, nejspolehlivejsi a nejbezpecnejsi wifi je pres vsechny routery a AP, ktere vypadaji jak ufo a na krabicich se chlubi porad vyssi rychlosti, porad ethernet. Na nem mate od switche do pocitace garantovanych 1+1gbit (full duplex), nemusite se prat s kolegy nebo dokonce sousedy o sdilene pasmo jak v dobe ethernetu na koaxu (nebo TP s hubem misto switche), odposlochavani je take narocnejsi. Jasne, jsou zarizeni, u kterych je bezdratove pripojeni vyhodne kvuli mobilite (telefon, tablet, notebook), ale pokud neni mobilita potreba, je drat vyhodnejsi (notebook na pracovnim stole, PC, televize, Playstation, NAS, media playery…), uz jen kvuli tomu, ze sledovanim filmu z NASu nezabiram pasmo svym mobilnim zarizenim.

  • Mark2 (neregistrovaný)

   Maximalny suhlas. Vsetko co sa da mam na kábli ana wifi som len ked mam surface mimo dockiny.

   PS: namiesto PS4 je tam XBOX :)

  • Tak tohle je mobilní zařízení, ne desktop nebo DTR. Tam je odstřižení se od kabeláže chtěná vlastnost, doma/v kanclu by to v zásadě mělo jen zazálohovat obsah, což klidně můžeš i přes ethernet (stejně budeš připojovat AC pro obnovení energie, tak to může být rovnou skrz HUB s ethernet síťovkou.
   Jinak ale souhlas, ne že ne. Taky bych např. rád hodil Chromecast na ethernet, ale a) Google je neschopný dealer, b) alternativy jsou o bastlení, c) se mi zatím nechce tahat další kabel ke stolu, takže vše zatím hovoří chtě nechtě pro WiFi:(

   • jpm (neregistrovaný)

    První záloha do Time Capsule třeba přes wi-fi klidně 12 hodin až dva dny… jen pro představu…

    Na ethernetu je to za půl hodiny.

    Nicméně sám mám MBP připojen pouze na wifi a nestěžuji si, telefon také…

    Třeba tiskárnu mám v síti stále na kabelu, kdo má malý byt nebo vyžaduje stabilitu, ten si natahá kabely, dneska lze většinu komunikace v SOHO segmentu řešit bezdrátově, jakmile ale přijdeš do styku s DTP, střihem videa… tak jsi rád za Thunderbolt a externí SSD.

    Na to domácí zálohování filmů si vystačím s USB3.0.

   • jpm (neregistrovaný)

    První záloha do Time Capsule třeba přes wi-fi klidně 12 hodin až dva dny… jen pro představu…

    Na ethernetu je to za půl hodiny.

    Nicméně sám mám MBP připojen pouze na wifi a nestěžuji si, telefon také…

    Třeba tiskárnu mám v síti stále na kabelu, kdo má malý byt nebo vyžaduje stabilitu, ten si natahá kabely, dneska lze většinu komunikace v SOHO segmentu řešit bezdrátově, jakmile ale přijdeš do styku s DTP, střihem videa… tak jsi rád za Thunderbolt a externí SSD.

    Na to domácí zálohování filmů si vystačím s USB3.0.

   • uni: Nerozporoval jsem nepritomnost ethernetu v MB, tam bych ethernet na rozdil od MBPro ani necekal. Rozporoval jsem nadseni pana recenzenta z bezdratu.

   • zipiik: Tak v kontextu mobility je to myslím ok. Tady je několik lidí, kteří mají málem infarkt, když musí připojit kabel k mobilu (jako by nebyly dekády kolíbky:) a tady se pro změnu u mobilní věci horuje za kabeláž:)

 12. FantomasMan

  Osobne vlastním 12″ MacBook minulej generácie. A plná spokojnosť. No a dôvod prečo som sa rozhodol pre tento produkt ? Nuž potreboval som nový iPad. A tento produkt ma iStore očaril. Je to inteligentnejšie ako Ipad a na internet, email, fotky plne dostatočné. Niekto tu bude namietať, že to de levnejc u PC. To áno ale ja som chcel vyskúšať MAC systém a výhody s tým spojené pri prepojení s IPhonom.

 13. Martin P. (neregistrovaný)

  Hrozně by mě zajímalo jak se určuje u Vás ten …dostatečný výkon pro běžnou práci… Ono stránky jako notebookcheck třeba raději ntb s Core mX s ntb s Core iX raději nesrovnávají.

  • Dobrý den,
   dovolil jsem si tak soudit na základě šesti týdnů testování, kdy jsem na MacBooku stříhal video a používal ho pro úpravu fotografií na cestách. Hladkou práci s kancelářskými balíky a prohlížečem považuji za samozřejmost. Ač to může znít jako ohraná písnička, HW parametry u Apple produktů skutečně nelze považovat za bernou minci. :-)

   • jpm (neregistrovaný)

    Na malém Macbooku lze stříhat videa, ale export musíte nechat běžet přes noc. :)

   • Mirek (neregistrovaný)

    @jpm: Stejne tak to muzu delat i na vykopavce s widlema. Je naivni si myslet ze HW parametry nejsou dulezite, ze vsechno vyresi SW. Pak by logicky Apple vyrabel Macbook jenom v jedine konfiguraci…Ani v iphonu by Apple nepouzival jeden z nejvykonejsich SoC:)
    Je to fakt jiz ohrana pisnicka :-)

 14. Stehla (neregistrovaný)

  A nyní bych poprosil autora, aby si vzal vlhčený kapesníček, otřel si svůj výron v oblasti třísel a příště se při recenzi neudělal do kalhot.

  • Honza (neregistrovaný)

   Tak nějak. Z recenze je strašně cítit, jak moc autor chce, aby si na ty neexistující porty nebo slabší výkon zvyknul, aby to nebyl problém, aby se z kompromisu dala udělat naopak výhoda (bezdrátová budoucnost…).

   Nemůžu si pomoct, z té recenze strašně moc čiší ten „zasněný pohled“ Velkého Sira Jonathana, ve kterém se zračí, že se přece nejedná jen o pouhý počítač, o prostředek k dosažení nějakého cíle (práce, zábava…), ale že sám Produkt je tím cílem a my na něj máme v nábožném vytržení civět a uctívat jej.
   http://cdn.redmondpie.com/wp-content/uploads/2011/12/Ive.png

   Částečně to chápu, je to hezká hračka, ale současně si myslím, že co je moc, to je prostě moc, tohle je prostě posedlost. Že to nemá ještě alespoň druhý konektor, to prostě nepochopím. Nebo k čemu je tak strašně úžasné, že ten MacBook je tak tenký? Autor jej nosí po kapsách? Nízkou váhu beru, to zjevně praktické je, ale ta tenkost – jo vlastně, už to v recenzi vidím:

   „Každý, kdo měl tu čest MacBook alespoň chvíli používat, se neudrží a okamžitě propadne úžasu z tenkého těla…“

   • Dobrý den,
    osobně MacBook vnímám jako počítač, který dělá službu na cestách a při dalších situacích, kdy potřebuji mobilitu (dovolená, cestování, konference), doma slouží výkonnější stroj. Než jsem se pustil do testování, měl jsem velmi podobný názor jako vy, ale ve finále opravdu zjistíte, že jedno USB-C vážně stačí (před rokem bych nevěřil, že to dokážu napsat :-) ) Co se týče designu, doporučuji si někde jeden kousek sehnat alespoň na pár dní, určitě pochopíte, jak jsem to v recenzi myslel.

   • imperator

    Suhlasim s panom streitom – tiez som myslel ze ved ani nie je az ta mensi a lahsi a tensi ako air… a ten port… a teraz by som uz smerom hore nesiel (vaha, rozmery, rozlisenie displeja a pod.) k tomu usb-c staci jeden i-tec hub za 30 eur (namiesto applovskeho) a vsetko je tym vyriesene – na cesty staci iba usb-c – usb-a za par eur

   • PN (neregistrovaný)

    na mobilitu (dovolená, cestování, konference), doma slouží výkonnější stroj

    tak toto zde popisovaný ala NTB za 40tis a více, na to pouze HA HA :)

    to je jako když mi někdo řekl „iPad vnímám pouze jako doplněk k počítači a proto od něho nic nečekám (za 10-20tis)“ :)

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *




Sahifa tracking pixel