Domů » Recenze » Recenze MacBook 2016: Jde to i s jedním konektorem

Recenze MacBook 2016: Jde to i s jedním konektorem

V polovině tohoto roku se konal další ročník vývojářské konference WWDC 2016, od níž si fanoušci Applu slibovali příchod nové generace MacBooku Pro, který se nakonec neukázal, ale vše nasvědčuje tomu, že bychom se jeho odhalení měli dočkat v následujících týdnech. Kalifornská společnost zde ale představila druhou generaci ultratenkého a kompaktního MacBooku s 12″ displejem, která přichází s výkonnějším hardwarem a novou barevnou variantou.

Náš šéfredaktor Jirka Hrma od lonškého roku jako svůj cestovní notebook používá právě první generaci 12″ MacBooku, kterou bylo možné koupit ve verzi s dvoujádrovým čipem Intel Core M s taktem 1,1/1,2 nebo 1,3 GHz (4 MB cache, Turbo Boost až 2,4 GHz), takže ve srovnání s loňským MacBookem Air s čipy Intel Core i5 a Core i7 rozhodně tak výkonně nepůsobil, avšak pro redakční práci, a to včetně střihu videa, zcela postačoval (a postačuje i nyní).

Hardwarová výbava letošního a loňského 12" MacBooku
Hardwarová výbava letošního a loňského 12″ MacBooku

Letošní generace 12″ MacBooku je zhruba o 20 % výkonnější, za což může právě nová generace čipů, vyšší takt operační paměti RAM (1866 MHz vs. 1600 MHz, v obou případech „jen“ DDR3) a rychlejší SSD disk. Výkonnější je také grafický adaptér, původní Intel HD Graphics 5300 nahradilo o 25 % výkonnější řešení Intel 515 (v obou případech jde samozřejmě o integrované grafiky).

Videorecenze

Retina MacBook 2016 (recenze) - Kontroverzní elegán

Design a dílenské zpracování

Pokud vedle sebe položíte loňskou a letošní generaci, nenajdete jediný rozdíl. Stálo to je ta samá žiletka s brilantním zpracováním, na které jen těžko budete hledat konstrukční chyby. Každý, kdo měl tu čest MacBook alespoň chvíli používat, se neudrží a okamžitě propadne úžasu z tenkého těla a nízké hmotnosti. Z každého úhlu je cítit maniakální snaha o perfekcionismus a smysl pro detail.

macbook12_2016

Jedinou vzhledovou odlišností je přidání růžové barevné varianty Rose Gold. Bez okolků se rovnou přiznám, že dle mého názoru jde o pastvu pro oči. Kombinace růžového šasi a černá klávesnice je jedním slovem úžasná. Zároveň musím vyvrátit často zmiňované mýty o tom, že Rose Gold je určena pouze něžnějšímu pohlaví. V závislosti na dopadajícím světle jde o odstíny měděné či bronzové. Upřímně doufám, že Rose Gold nezůstane pouze výsadou Retina MacBooku a Apple ji nabídne u chystaného MacBooku Pro.

The new MacBook - Design

Klávesnice a Trackpad

Když jsem se před rokem poprvé dotkl klávesnice Retina MacBooku v legendárním Apple Store na „na páte” Avenue, následovalo okamžité zděšení. Téměř neznatelný zdvih a nový mechanismus klávesnice ve mě nevzbuzoval téměř žádnou důvěru. Stačilo však napsat pár odstavců a můj názor se okamžitě změnil. Původní zklamání vystřídalo nadšení. Jakmile si na klávesnici zvyknete, nebudete chtít měnit. Osobně jsem si nejvíce zamiloval jistotu stisku bez ohledu na místu, kde se jednotlivých kláves zrovna dotknete. Může za to přepracovaný design, který Apple nazývá „Butterfly Mechanism“.

Srovnání tradičního a nového mechanismu kláves
Srovnání tradičního a nového mechanismu kláves

Když začnete svými prsty vyťukávat první znaky, všimnete si vyšší hlučnosti, která může některým uživatelům vadit. Nejde však o nic zásadního, co by vás mohlo rušit od koncentrace. Při mém stylu psaní všemi deseti a zvykem do klávesnice úderně klapat mi trvalo několik málo tisíc znaků, než jsem přivykl extrémně nízkému zdvihu. Podsvícení jednotlivých tlačítek má příkladnou rovnoměrnost a dostatečný rozsah nastavení intenzity.

Zvyknout si na extrémně nízký zdvih klávesnice chvíli trvá
Zvyknout si na extrémně nízký zdvih klávesnice chvíli trvá

Trackpady u MacBooků vždy patřily mezi absolutní špičku a zde tomu není jinak. Retina MacBook navíc disponuje Force Touch technologií, jejíž kouzlo tkví v tlakových senzorech pod povrchem. Ty vnímají úroveň tlaku, jakou na dotykovou plochu vyvíjíte, což v praxi přináší hned několik zajímavých novinek. Silnějším přitlačením můžete například zobrazit náhled souboru, přejmenovat složku či zvolit rychlost přehrávání videa. Vše doprovází haptická odezva, která funguje na obdobném principu jako u iPhonu 7 (recenze) nebo Apple Watch.

Hardware výkon

Apple MacBook v revizi pro rok 2016 osadil dvoujádrovým procesorem Intel Core m3 (1,1 GHz, Turbo Boost až 2,2 GHz), respektive Intel Core m5 (1,2 GHz, Turbo Boost až 2,7 GHz) se 4 MB sdílené mezipaměti L3. V obou případech jde o šestou generaci čipsetů, které si vystačí s pouhými 5 watty a pasivním chlazením. V titěrných útrobách tedy není nutná přítomnost větráku, díky čemuž je počítač absolutně bezhlučný. V kombinaci se skvělou optimalizací operačního systému MacBook vyvíjí pouze minimum tepla. Ani v horkém podnebí Indonésie se mi ani jednou nestalo, že by se počítač nepříjemně přehříval a na základě toho snižoval takt procesoru.

Co se týče běžné kancelářské práce, reakce jsou naprosto okamžité a duhové kolečko uvidíte velmi zřídka. Často se setkávám s názory, že Retina MacBook je nevhodný pro náročnější činnosti. Pokud jste profesionál a celý den stříháte 4K video nebo upravujete stovky fotografií, raději se ohlédněte po silnějším stroji.

Letošní a loňská generace 12" MacBooku
Letošní a loňská generace 12″ MacBooku

Na druhou stranu musím dodat, že ani při takto náročných operacích nedostanete MacBook vyloženě do úzkých – sami jsme na loňské i letošní generaci 12″ MacBooku stříhali Full HD videa z berlínského veletrhu IFA a i když renderování trvalo zhruba o pětinu déle, než například na letošní generaci MacBooku Air, nešlo ve výsledku o žádnou razantní prodlevu.

Před testováním jsem počítal, že budu často narážet na výkonnostní limity, nicméně tyto zjevně oportunistické domněnky se po pár hodinách používání rozplynuly stejně rychle jako pára nad hrncem. Ano, nejnovější herní pecky si pochopitelně nezahrajete, ale to snad ani nikdo od takového kolibříka neočekává.

Macbook12_scr

Ať už se rozhodnete pro variantu s Intel Core m3 či Intel Core m5, vždy dostanete 8 GB operační paměti typu LPDDR3 SDRAM s taktovací frekvencí 1866 MHz. S vyšší řadou procesoru se pojí dvojnásobné SSD úložiště (PCIe) schopné uložit maximálně 512 GB dat. Jde o vylepšenou verzi, která díky naletování přímo na základní desku nabízí úžasné hodnoty čtení i zápisu. Přiložené výsledky jsou výstupem z programu AJA System Test, který používám pro měření rychlosti paměťových médií. Test jsem prováděl několikrát a v žádném z případů jsem nedostal rezultát, který by ukazoval cokoli nižšího než 1100 MB/s.

Rychlost nového SSD úložiště je fantastická
Rychlost nového SSD úložiště je fantastická

Grafickou podporu má na starosti integrované GPU Intel HD Graphics 515. V porovnání s loňskou generací nabízí o 25 % vyšší výkon. Výkonnější grafika v mnoha oblastech ulehčuje procesoru a celkově vzato je po flashovém úložišti nejdůležitější komponentou, která se podepisuje na výsledné svižnosti. Koprocesor zvládá současné zobrazení v nativním rozlišení na vestavěném displeji a zároveň v rozlišení až 3840 x 2160 px na externím monitoru při obnovovací frekvencí 30 Hz.

Konektivita: Na jeden USB-C si musíte zvyknout

Apple patří mezi výrobce, kteří se nebojí riskovat a Retina MacBook je toho důkazem. Jediný USB-C port se může na první pohled jevit jako značné omezení. Spousta uživatelů to dokonce považuje za naprostou hanebnost a podraz na zákazníky. Je ovšem dobré si uvědomit, že doba pokročila a pokud má přijít kompletně bezdrátová éra, někdo ten krok musel udělat jako první.

Tím se Applu nechci rozhodně zastávat, nicméně jeho rozhodnutí plně chápu a místo výtek smekám tou nejhlubší poklonou. Najít odvahu a zbořit konvence si mohou dovolit jen ti nejsilnější hráči, mezi které Apple bezesporu patří. Přechodné období v němž se aktuálně nacházíme musíme jednoduše přijmout a s tím i nutnost redukcí a dokovacích stanic, kterých je na současném trhu nespočet.

IMG_4444-1040x620

Jsem pevně přesvědčen, že v horizontu několika let se segment s elektronikou dramaticky změní a potřeba fyzického připojení čehokoli k počítači bude stejně úsměvná, jako představa, že do práce jezdíte místo autem na koňském hřbetu. Spojení s okolním světem po většinu času obstarává WiFi modul (802.11 ac) s podporou IEEE 802.11 a/c/g/n. U počítače, který primárně spoléhá na bezdrátové technologie bych čekal nadstandardní výkon anténních modulů. Bohužel v praxi se ukázalo, že v místech kde několikanásobně levnější notebooky chytají ještě poslední zbytky paketů, MacBook už síť nenalezne. Bezdrátovou výbavu uzavírá Bluetooth ve verzi 4.0.

img

Pravý bok okupuje 3,5mm audio konektor a dvojice mikrofonů jejichž kvalita mě mile překvapila. Stejně pozitivní dojem ve mě zanechaly reproduktory ukryté pod mřížkou nad horní řadou funkčních kláves. Přestože konstrukce v těchto místech dosahuje pouhých 1,31 cm, MacBook zvládne hrát nečekaně nahlas a kvalita reprodukce zvuku je na skvělé úrovni – pochválit musím vyvážené výšky a celkem výrazné basy. Na takto kompaktní zařízení opravdu hraje nečekaně dobře.

Buď jej milujete, nebo nenávidíte

Nízká hmotnost, extrémně tenká konstrukce a úžasný displej. Přesně takové jsou reakce všech, kteří MacBook vidí poprvé. Všude, kde se růžová a tenká žiletka objeví, vyvolá zájem okolí, které rázem opadává s prozrazením ceny. Retina MacBook jednoduše není pro každého. Když ho chcete, zřejmě víte proč.

IMG_9971-1040x584

Jako primární počítač je vhodný spíše pro uživatele, kteří většinu času tráví v internetovém prohlížeči a nepotřebují hrubý výpočetní výkon. Za největší přešlap ze strany Applu považuji FaceTime kamerku s ostudným rozlišením 480p. Je těžké pochopit, že v roce 2016 si dovolil svůj nejmodernější počítač osadit takto archaickým snímačem. Víko displeje otevřete s trochou cviku jednou rukou.

MacBook_12_2

Úhel otevření je pro většinu pozic dostatečný, ale například při práci s MacBookem na klíně bych uvítal alespoň o pár stupňů větší. Přestože patřím mezi zastánce bezdrátového řešení neubráním se potřeby připojení USB disků a paměťových karet. Naštěstí na trhu existuje celá řada nejrůznějších redukcí a rozšiřujících portů od výrobců třetích stran za rozumné peníze. Nemusíte se tedy spoléhat na nevzhledné redukce, které nabízí Apple za nekřesťanské peníze. Tolikrát propíraný výkon „emkových“ procesorů jsem ani jednou neshledal za brzdu, která by mě jakkoli omezovala při práci.

MacBook_redukce
Originální USB-C redukce od Applu není příliš dobrou volbou. Je drahá a disponuje jen jedním USB-C, klasickým USB a HDMI konektorem. A cena? Šílených 2390 Kč

Nativní aplikace jsou perfektně optimalizované a stejně tak celý operační systém. Nevím, jak se to Applu podařilo po technické stránce udělat a ve finále mě to ani příliš nezajímá. Nový Retina MacBook je bezpochyby plnohodnotný počítač, který se nezalekne ani občasné práce v náročnějších programech. Co se týče výdrže, deklarovaných 10 hodin je naprosto reálných. Pokud si vystačíte s nižší úrovní jasu displeje a klávesnice, není problém dostat několik desítek minut navíc.

Závěrečné hodnocení

Jestliže se budete na MacBook dívat jako na počítač, který má pouze jeden USB-C port, papírově slabší hardware a sebevědomou cenu, s nejvyšší pravděpodobností vás neosloví. Jestli ovšem přistoupíte na politiku Applu a dokážete žít s nutností připojit čas od času redukci či dokovací stanici pro přenos dat z paměťových médií, doporučuji navštívit první kamennou prodejnu a vyzkoušet si některý z vystavených kousků.

MacBook_12

Stejně jako u všech produktů s nakousnutým jablkem ve znaku i MacBook nabízí jedinečný zážitek, který se s obtížemi popisuje. Celkový dojem dotváří tenká konstrukce, nízká hmotnost a úžasná klávesnice, na kterou když si zvyknete, už nebudete chtít psát na ničem jiném. A pak je tu také barevná varianta Rose Gold, která boduje u všech bez rozdílu věku a pohlaví.

12″ MacBook můžete koupit ve stříbrné, zlaté, vesmírně šedé a růžově zlaté. Základní model s 256GB PCIe diskem a dvoujádrovým Intel Core m3 procesorem (s Turbo Boost až 2,2 GHz) pořídíte za 39 990 Kč včetně DPH. Výkonnější variantu s 512GB úložištěm a čipem Intel Core m5 (Turbo Boost až 2,7 GHz) pořídíte za 47 990 Kč včetně DPH. Právě cena tak může být největší překážkou.

Recenze vznikla ve spolupráci s naším partnerským webem ČeskýMac.cz

Apple MacBook 12

8.2

design a zpracování

9.4/10

výkon a optimalizace

7.3/10

hardwarová výbava

7.5/10

výdrž baterie

8.4/10

Klady (+)

  • design, zpracování a hmotnost
  • dostatečný výkon pro běžnou práci
  • špičkový displej
  • kvalita reprodukce zvuku
  • mechanismus klávesnice
  • slušná výdrž baterie

Zápory (–)

  • vyšší cena
  • není pro každého, nehodí se na hraní her
  • na klávesnici a Force Touch trackpad je třeba si zvyknout
  • kvůli USB-C budete potřebovat redukci/rozšiřující dok

CeskyMac.cz

ČeskýMac.cz je partnerským webem SMARTmania.cz a specializuje se na jablečná zařízení, macOS, iOS a vše, co je spojené se značkou Apple.