Domů » Články » 7 důvodů, proč si nekoupit iPhone 7 (Plus)

7 důvodů, proč si nekoupit iPhone 7 (Plus)

Kalifornská společnost Apple minulý týden představila nové iPhony, na které čekala nejen obří základna věrných zákazníků, ale také kritici a konkurence – iPhone je totiž brán jako etalon mobilního telefonu.

Ač nové telefony s nakouslým jablíčkem na zádech vypadají pěkně a mají co nabídnout, dokáže Apple přemluvit nejen své stávající zákazníky, ale i ty, kteří v rukou svírají například telefon společnosti Samsung, k tomu, aby po novém iPhonu sáhli? Toť otázka. Vybrali jsme 7 důvodů, proč byste nový iPhone 7 & iPhone 7 Plus letos kupovat neměli.

Design: Tři roky jako vejce vejci?

Design je maximálně subjektivní věc. Jak se říká „100 lidí, 100 chutí“, ale při pohledu na nový iPhone 7 se neubráníte dojmu, že si tým designérů dal v Applu opět nohy na stůl.

iphone_7_7

iPhone 7 vypadá, jakoby sám velký Jonathan Ive (Senior Vice President produktového designu společnosti Apple) ztratil veškeré nápady. Čočka fotoaparátu je stále vystouplá, tvary a rozměry jsou na chlup stejné, a nezmizely ani nevzhledné široké rámečky okolo displeje. Materiály a barvy, až na novou barvu Jet Black, jsou identické, a ty nevzhledné plastové proužky jsou tam pořád – akorát mírně změnily tvar a jsou alespoň méně viditelné. To je ale málo. Vzpomínáte na představení skleněného iPhone 4? To bylo nadšení.

Výdrž: Nepatrně více šťávy, ale pořád nic moc

Skalní fanoušci Apple zařízení vědí, že iPhony na tom nebyly s výdrží už od prvního iPhonu příliš dobře. Částečně to změnil příchod „pluskové“ verze, která konečně nabízí dobrou a srovnatelnou výdrž, jakou nabízí konkurence, i přesto by si iPhony zasloužily šťávy o něco více.

iphone_7_8

iPhone 7 & iPhone 7 Plus sice mají nepatrně větší baterie, ale těch pár mAh toho moc nezmění. Apple zmínil, že menší iPhone 7 vydrží oproti loňské verzi o 2 hodiny déle a jeho větší bráška o pouhou jednu hodinu. K lepší výdrží přispívá i procesor Apple A10 Fusion, ale pořád to není ono. Konkurence to umí lépe a do malých těl telefonů dokáže „nacpat“ mnohem větší baterie. Ale alespoň nám ty iPhony v kapsách nevybuchují (případ Galaxy Note7).

Displej a rámečky: Letitá Retina se špeky okolo

Stejně jako u „šestkových“ iPhonů, i u nových „sedmiček“ je displej stále stejný – tedy až na maximální jas, který se zvedl z 500 cd/m2 na 625 cd/m2. Rozlišení i technologie zůstaly stejné. iPhone 7 má rozlišení 750 x 1334 (326 ppi) a velký Plus obdržel Full HD panel (1080 x 1920 pixelů – 401 ppi).

Konkurence to opět umí lépe a v dnešní době si můžete koupit telefon s Androidem a 4K rozlišením. Malému iPhonu by rozhodně více slušel Full HD panel a do větší Plus verze mohl Apple osadit Quad HD panel. Inovace mohla přijít i v použité technologii, ale cupertinský gigant stále sází na IPS displeje, což neznamená, že jsou špatné, ale OLED panely začínají mít v mnoha ohledech navrch.

iphone_7_6

Jelikož si Apple, nebo spíše Jony Ive, nedal moc práce s designem, šílené rámečky a velký prostor nad a pod displejem jsou stále realitou. Kdy se iPhony této „obezity“ konečně zbaví? Možná už za rok.

Konektivita: Au revoir 3,5mm jacku

Nebývá zvykem, že by Apple své nejnovější iPhony zbavoval nějaké funkce či dokonce takové tradiční věci, jakou je podpora 3,5mm jacku. Neodmyslitelné se stalo realitou a vůbec poprvé nemá iPhone standartní 3,5mm jack – nahradil ho moderní konektor Lightning. Vítejte v bezdrátové budoucnosti.

iphone_7_4

Pokud máte sluchátka za několik tisíc korun, určitě se jich nemusíte zbavovat – až tak zlý Apple není. Uvnitř krabičky s iPhonem 7 samozřejmě naleznete i redukci 3,5mm jack/Lightning. Bohužel se budete muset buď smířit s tím, že s sebou budete tahat další kabel, anebo přejdete na bezdrátový poslech hudby. Ale to už něco stojí.

Cena a výkon: Stále jeden z nejdražších a nejvýkonnějších

Pro většinu lidí žijících v banánových republikách je iPhone drahý, a proto sáhnou raději po levnějším řešení v podobě zařízení s Androidem nebo Windows 10 Mobile. Ačkoliv si osobně myslím, že všechny ceny jsou u společnosti Apple právem opodstatněné, a že jsou jeho produkty v jádru levné, což jsem podrobně popsal v samostatném článku, dát za mobilní telefon přes 30 tisíc korun je na pováženou.

iphone_7_5

Pokud ale máte alespoň iPhone 5s a novější, je investice do letošních iPhonů nevýhodná. Starší modely mají stále dost sil na to, aby dokázaly plynule obhospodařovat odladěný systém iOS. Je pouze na vás, zda těch pár funkcí navíc oželíte a v případě, že nehrajete na telefonu náročné hry, můžou vám být nějaké nejmodernější 4jádrové procesory s šestijádrovými grafickými kartami „sedmičkových“ iPhonů úplně volné.

Duální fotoaparát: Stačí i obyčejná aplikace?

Největším lákadlem 5,5palcového iPhonu 7 Plus je pravděpodobně jeho duální fotoaparát – jaký má smysl a k čemu slouží jsem popsal v samostatném článku. Jenže co naplat, když lze jeho největší výhodu, kterou je možnost měnit hloubku ostrosti (DoF), suplovat obyčejnou aplikací?

iphone_7_2

Fotografii, u které byste chtěli měnit hloubku ostrosti, pořídí iPhone 7 Plus na základě informací z obou čoček fotoaparátů – jeden se „soustředí“ na focený objekt a druhý na okolní scénu. Stejného efektu však docílíte například s aplikací Snapseed nebo celou řadou dalších. Chce to ještě něco, Time. Na druhou stranu, Apple na fotoaparátu skutečně zapracoval a první snímky naznačují, že půjde o jeden z nejlépe fotících smartphonů na trhu. To by však šlo i bez druhé čočky.

iPhone 8: Ten nej důvod, proč ještě rok počkat

Chcete vědět ten úplně největší důvod, proč si letos nový iPhone 7 vůbec nekupovat? Tím důvodem je iPhone 8. Všechny indicie totiž naznačují, že by měl příští rok na svět přijít nejinovativnější iPhone za poslední roky. Důvodem by mělo být 10. výročí od představení prvního iPhonu a na tento milník si Apple zřejmě přichystá něco velkolepého.

apple-iphone-8-design

Všechny výtky, které většina lidí, a zejména většina uživatelů (kritiků) „zeleného robota“, má léta k iPhonům, by měly být minulostí. Očekává se nasazení zahnutých OLED displejů s vyšším rozlišením, bezdrátové nabíjení, pokročilý čip Apple A11 vyrobený 10nm technologií a řada dalších technologií.

Pořízení iPhonu 7 se jednoduše nezdá býti rentabilní a hlavně majitelé iPhonu 6s (Plus) nemají žádný velký důvod k tomu, aby se jim nákup nového modelu vyplatil. Ještě rok vydržte a doufejte, že Apple příští rok všem vytře zrak, tak, jak to umí a se vší parádou k tomu.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
72 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments