Domů » Články » Konec všem mýtům: Výrobky Applu nejsou tak drahé, jak se na první pohled zdá

Konec všem mýtům: Výrobky Applu nejsou tak drahé, jak se na první pohled zdá

Dlouhé roky se vedou spory o tom, zda jsou produkty kalifornské společnosti Apple předražené. Na první pohled to tak může působit, nicméně když půjdeme do hloubky, zjistíme, že tomu tak dávno není a částky, za které se jablečné produkty prodávají, jsou vůči konkurenci zcela adekvátní.

Na začátku si je ještě potřeba uvědomit, že Apple má své portfólio výrobků už poměrně rozrostlé, a proto nelze všechny jednotlivé body uplatňovat globálně na všechna zařízení. Například 12palcový MacBook 2016 nelze nazvat výkonným zařízením jen proto, že je od Applu, a že například takový Mac Pro výkonný je.

Stejně tak nelze do nebes vyzdvihovat kvality jednoho operačního systému a srovnávat ho s druhým – každý má svá pro a proti. Budu brát v potaz jen dílčí vlastnosti a ty porovnávat s jinými dílčími vlastnostmi spolu souvisejícími.

apple

Mnoho z vás se mnou nemusí souhlasit vůbec, článek se může zdát jen jako subjektivně podaný nebo fanouškovsky zaměřený a nemusíte souhlasit ani s tím, že v některých případech je například lepší použít kovové šasi namísto plastového. I přesto se budu snažit držet v mezích maximální objektivity. Článek si za cíl klade poukázat na další aspekty, které běžný uživatel u zařízení od společnosti Apple běžně opomíjí, a které mají na výslednou cenu zařízení výrazný vliv.

Design, konstrukce a kvalita

Jako první začnu designem. Ač se jedná o maximálně subjektivní záležitost, výrobky od Applu jsou jednoduše, až na pár výjimek, pěkné a oku lahodící; jednoduše se na ně hezky dívá a například filmaři je s oblibou používají ve svých dílech, aniž by jablečný gigant musel utrácet za marketing.

Tip ke čtení – Apple je vládcem product placementu, jeho úspěch z velké části stojí na podprahové reklamě

Apple se nebojí používat kov, nebojí se jít do extrémních čísel například s ohledem na tloušťku zařízení nebo si dovolí jít proti proudu standardům a vyvinout kompletně vlastní řešení – například magnetické napájení MagSafe u MacBooků nebo konektor Lightning u iPhonů a iPadů. Konkurence si tolik s designem nevyhraje a jen málokterý stroj se přiblíží designu Applu.

2015_new_macbook_gold
12″ MacBook 2015

S tím souvisí i samotná konstrukce. Dominantními materiály jsou převážně různé povrchově upravené typy hliníku, sklo nebo dokonce i nerez, a toto vše se odvíjí i na samotném dílenském zpracování, které je jednoduše na naprosté špičce potravinového řetězce spotřební elektroniky. Všechno dokonale lícuje a pečlivost při kompletaci zařízení je tu znát na každém kroku. Takové zařízení je radost používat a na zákazníka má jen pozitivní vliv.

Krásný design nezaručuje kvalitu

Ač spolu konstrukce, design a kvalita přímo souvisí, nemusí být všechno perfektně navržené. designově skvostné i praktické a zároveň kvalitní. Dlouhodobější uživatelé zařízení od Applu se zcela jistě setkali s poškozenými kabely na nabíjení, ze kterých klidně i po půl roce začaly trčet odizolované konce.

Mně osobně se to zatím nestalo, ke kabelům jsem šetrný jak jen to jde a odizolovaný konec na mě prozatím „nevybafnul“, stejně je ale kvalita těchto napájecích kabelů minimálně na pováženou. U Applu totiž není výjimkou, že tým designérů má mnohdy poslední slovo a tým konstruktérů jen utře nos a se vším se prostě smíří.

maxresdefault
Napájecí kabely byly vždy problémové

Abychom tento bod postupně nějak uzavřeli, na trhu se opravdu těžko hledá například přenosný notebook, který je kompletně vyrobený z kovu, má perfektní podsvícenou klávesnici, která nepoleví ani po 6 letech aktivního používání a má například i skvěle vymyšlené nabíjení za pomocí konektoru MagSafe (upřímnou soustrast 12palcový MacBooku). A co je neméně důležité, výdrž baterie, kterou Apple u svých produktů udává, je opravdu pravdivá a o téměř 15hodinové výdrži, kterou disponuje starý dobrý MacBook Air, si může konkurence s Windows v mnohých případech jen nechat zdát.

Apple a konkurence

Na závěr by se tedy hodilo alespoň nějaké srovnání. 13palcový MacBook Pro (2015) začíná na ceně okolo 40 000 Kč a jako konkurenci, který nabídne kovové šasi, kvalitní zpracování a podobnou výbavu, lze vzít v úvahu například 13palcový notebook Dell XPS s cenou balancující na hranici 38 000 Kč. Výbava obou strojů je dosti podobná, zpracování příkladné a kvalita na perfektní úrovni.

dell-xps-13-refresh
Dell XPS 13

Cena notebooku od Applu je tedy srovnatelná s konkurencí a dlužno dodat, že od doby co společnost Apple dává do svých počítačů procesory od amerického Intelu, lze na jablečných počítačích plně provozovat i operační systém Windows. Máte tedy na výběr. Buď použijete operační systém OS X, Windows nebo případně nějakou distribuci Linuxu. Podobná situace je i u ostatních výrobků a například na poli tabletů se kvalitám iPadu jen těžko nějaké zařízení vyrovná.

overview_display_hero
MacBook Pro (2015)

Jinak to můžou uživatelé vnímat v případě telefonů, který si každý nosí téměř stále u sebe, a jedná se tak o kompletně osobní zařízení. Zde může být kovová konstrukce sice stylová, ale za to méně odolná vůči škrábancům a horší zacházení si iPhone „pamatuje“. Navíc nejsou iPhony voděodolné, na což většina zákazníků aktuálně slyší asi nejvíce a konkurence má v tomto výrazně navrch.

Hardware, výkon a podpora

Druhý bod je s tím prvním dosti provázaný a plynule na něj navazuje. Raději bych zůstal u počítačů, protože z hlediska výkonu nemá moc smysl porovnávat iPady s ostatními Androidími tablety, iPhony se smartphony běžícími na mobilních Windows či Androidu, nebo iPody a jeho dalšími variantami s ostatními MP3 přehrávači.

Optimalizace na prvním místě

Faktem je, že si  Apple dává na optimalizací svých systémů opravdu záležet a výkon je z tohoto pohledu jen relativní pojem. Ač se papírově zdá například procesor iPhonu slabší z důvodu malého počtu jader, není tomu tak a v mnoha případech ho lze brát jako mnohem výkonnější komponentu, než jakou používá konkurence v podobě osmijádrových čipů. Ve výsledku jsou vlastně pro uživatele nějaké technické údaje zbytečné a většinou ho zajímá jen to, zda je prostředí plynulé, zda přístroj dobře fotí a podobně.

Nespornou výhodou je také další fakt, že si společnost Apple své produkty do velké míry sama navrhuje. Používá své verze základních desek, které jsou na míru postavené konkrétnímu produktu, koncipuje vlastní rozvržení baterií, které se vlezou i do těch nejpodivnějších tvarů (opět vzpomeňme na 12palcový MacBook), nebo se pustí do naprosté šílenosti, jakou je počítač Mac Pro.

Mac Pro za 100 tisíc není drahý

Podrobné srovnání v minulosti provedl server Živě.cz, který dokázal, že „naklonování“ Macu Pro není tak jednoduché a že jeho konkurenti s podobným výkonem na ceně nic nezmění, a co víc, napodobit vzhled „odpadkového koše“ a nacpat výkon do tak malého šasi je téměř nemožné. To vše hovoří v prospěch Applu a jen to dokazuje, že cena Macu Pro není v žádném případě přestřelená.

Mac Pro si díky svému vzhledu vysloužil přezdívku „popelnice“

Podobnou situaci lze pozorovat i u tzv. All In One počítačů, kde za 27palcový iMac dáte okolo 63 000 Kč a za podobně vybavené MSI AG270 téměř tu samou sumu. Rozdíly mohou být ve výbavách sice větší, ale ve výsledku jde o velice podobné stroje. iMac nabídne mnohem jemnější rozlišení (5K Retina) a MSI má zase výkonnější procesor nebo větší interní úložiště. Konkurentem 21,5palcových iMaců je zase ASUS Zen AiO Pro, který je už ale o něco méně výkonnější a má dokonce i vyšší cenu.

AppleCare a NBD

Posledním faktorem, který je potřeba zmínit, je podpora, a to jak ta softwarová, kterou rozeberu níže, tak ta hardwarová (serivs a záruka). Apple v základu pro svá zařízení nabízí jednoletou rozšířenou záruku AppleCare.

Ta je sice pro nás, občany České republiky, málo využitelná a může být spíše na škodu v případě, že jste zboží zakoupili jinde, než v českém online Apple Store, protože uplatněním záruky u Applu, například přes autorizovaného prodejce Apple Premium Reseller, porušujete záruční podmínky prodejce, u kterého jste produkt doopravdy zakoupili (různé e-shopy). Potěší alespoň telefonická podpora, která vám pomůže vyřešit jakýkoliv problém nebo případně nabídne nejvhodnější řešení pro jeho vyřešení. Platnost této služby je standardně 1 rok.

Pro Čechy je mnohem lepší řešení tzv. NBD (Next Business Day) záruka, kterou někteří výrobci (Dell, HP atd.) nabízejí u svých dražších zařízení již v samotném základu, a to dokonce s dobou trvání 2 roky. S takovou zárukou není žádná reklamace žádný problém a běžná praxe je taková, že zavoláte na infolinku výrobce svého počítače, popíšete jí problém, a ta k vám následně vyšle technika, který problém vyřeší na místě, anebo případně pošle pro počítač kurýra, který jej doveze do servisního centra. Mé vlastní zkušenosti jen potvrzují, že se jedná o nejlepší možné řešení, jaké může výrobce nabídnout.

Ekosystém a softwarová výbava

Absolutně největší výhodou Applu je jeho ekosystém a celková provázanost všech zařízení. Osobně zastávám toho názoru, že pokud jste uživatelem pouze jednoho zařízení od Applu, nevyužíváte jeho potenciál na maximum. Ekosystém se vám totiž ve své plné kráse ukáže až tehdy, když vlastníte alespoň dvě a více zařízení. Pokud používáte například jen iPhone, nevyužijete všechny služby jako synchronizace poznámek, SMS, MMS, fotografií a spoustu dalších.

apple_ekosystem
Ekosystém Applu nemá prozatím konkurenci

V tomto momentě by se tak dalo trochu zapolemizovat nad tím, zda je jedno zařízení od Applu drahé a v případě zakoupení druhého se cena obou zařízení pro vás zmenšuje. Pokud používáte počítač Mac pospolu s iPhonem, máte k dispozici celou sadu různých aplikací zdarma, za který byste jinak museli zaplatit vývojářům aplikací třetích stran.

Alternativní aplikace

Poznámky byste museli řešit například aplikací Evernote, aplikaci Připomínky zase Wunderlistem, iMessage vyměnit za WhatsApp či Viber a podobně. Většina aplikací je zdarma, avšak některé byste jen těžko hledali. Na funkce jako Handoff nebo Continuity podařenou alternativu jen těžko najdete a pokud se vám to přeci jen povede, určitě nebudou mít tolik funkcí jako právě ty od Applu.

Na vytvoření dokonalejšího ekosystému mezi operačními systémy Windows a Android lze použít aplikaci Pushbullet, která dokáže většinu toho, co nativní spolupráce OS X a iOS. V případě Applu jsou tyto funkce zdarma, za Pushbullet bohužel musí uživatelé platit, a to rovnou každý měsíc 4,99 dolarů (přibližně 120 Kč) nebo jednorázově 39,99 dolarů (přibližně 930 Kč) za předplatné na jeden celý rok.

‎Pushbullet
Cena: zdarma

Pro desktopový systém OS X je navíc zdarma dostupný celý kancelářský balík (Pages, Numbers, Keynote), perfektní program pro základní úpravu videí, iMovies, aplikace Náhled jakožto prohlížeč běžných dokumentů, pokročilý emailový klient, kalendář, integrované mapy a celá řada dalších. Systém Windows takovou škálu základních integrovaných aplikací nativně nenabízí a pokud některé ano, jejich funkce jsou osekanější a ještě potřebují nějaký ten čas, aby srovnaly krok s konkurencí.

Placené i zdarma

Nabízené aplikace zdarma jsou neméně důležité, protože se vám může seriózní, ale i začátečnická, práce na vašem počítači s operačním systémem Windows prodražit o několik dalších tisíc korun. Za kancelářský balík Office 365 pro jednotlivce dáte každý měsíc bez koruny 190 Kč. Existuje sice alternativa OpenOffice, ta ale kromě ceny nenabídne žádnou přidanou hodnotu oproti zmíněným balíkům od Applu nebo Microsoftu.

iwork_office
Sada kancelářského balíku Applu a Microsoftu

Aplikaci Mail v OS X dokáže na platformě Windows plně nahradit Mozilla Thunderbird, pěkná aplikace eM Client, Inky či placený Outlook, který v případě aktivní licence Office 365 dostanete. Ostatně balík aplikací z Office 365 lze považovat za tzv. „must have“ balíček, který vám navíc nabídne 1TB cloudové úložiště a povedený zápisník OneNote.

Další aplikací, a pro některé možná málo podstatnou aplikací sloužící jako alternativa k editoru videí iMovies, je například velice povedený editor Wondershare Filmora, který je aplikaci iMovies velice podobný. Autoři za něj požadují 50 dolarů (přibližně 1 100 Kč) v případě doživotní licence pro jedno PC, a to není zrovna málo.

Pokud bych měl tedy nějak sečíst případné další náklady a srovnat software, který nabízí Apple zdarma se softwarem, který je nutné k Windowsu či Androidu dokoupit, k počítači s operačním systémem Windows a mobilním telefonu s Androidem si můžete připočíst platbu 240 korun za každý měsíc za uměle vytvořený ekosystém a licenci Office 365. Individuálně lze navíc přidat i jednorázové položky například za již zmíněný editor videí (1 100 Kč).

iOS-and-Android
Každý systém má něco do sebe

Jako poslední stojí za to zmínit i podporu. Zatímco společnost Microsoft měla ve zvyku vydávat záplaty zdarma a nové systémy pak za jednorázové ceny jednotlivých licencí, nyní přešla na podobný systém, na kterém funguje společnost Apple. Microsoft vydává aktualizace, malé i velké, k Windows 10 zcela zdarma, avšak zatím se neví na jak dlouho.

Od 29. června bude totiž i desátá verze pro nové zákazníky placená. Co se optimalizace a délky podpory týče, Apple je na tom opět o něco lépe a dokáže flexibilně zareagovat i na bezpečnostní trhliny svých starších systémů.

Tip ke čtení – Windows 10 pohání 300 milionů zařízení: Od 29. července za upgrade budeme platit

Apple není tak drahý, jak se na první pohled zdá

Je trochu paradox, jak se společnost Apple snaží v posledních letech více přibližovat svým mobilním systémem Androidu a desktopovým systémem zase k Windows. Apple chce sice být stále uzavřený, ale více otevřenější. Na druhou stranu Google zjistil, že přemíra otevřenosti je na škodu věci a v poslední době se tuto otevřenost snaží dostat do určitých bezpečných mezí.

Apple měl tu výhodu, že proslulý Steve Jobs nasadil takový systém a takovou vizi, která se dnes uchytila, a proto je Apple v tomto směru oproti své konkurenci napřed a dokáže jí každým rokem utíkat, protože se soustředí na to, co už má hotové a snaží se decentně, efektivně a evolučně své stávající funkce vyvíjet a přidávat nové, které jsou odladěné a opravdu funkční.

Microsoft se ze všech sil snaží tempo dohnat, ale protože nevěnuje všemu dostatečný čas a nutnou pozornost, což ani nejde, když bojuje doslova na všech frontách, jsou jeho některé uživatelské funkce nedotažené a mnohdy nejsou ani 100% funkční. Google se svým ChromeOS zřejmě v budoucnu do světa díru neudělá, tomu se ale bohatě stačí hospodařit na jeho vlastním písečku mobilních zařízení, který se neustále rozrůstá.

os_verze

Nevyvratitelný je fakt, že ani celá hromada aplikací, které si k systému Windows a k mobilnímu operačnímu systému Android zakoupíte, vám nedokáže přinést takový požitek z použivání ekosystému, jakého se vám dostane u Applu. A pokud se k němu alespoň jen z části přiblížíte, budete muset za „nadstandardní“ funkce platit. A částky to rozhodně nejsou zanedbatelné.

Jak jsem v průběhu článku uvedl, za stolní počítač či přenosný laptop zaplatíte přibližně stejně, jako za alternativu s podobnými parametry, s podobným šasi, s podobnou konstrukcí a podobnou kvalitou. Za software, který dostanete u Applu zdarma, musíte rovněž na konkurenčních platformách platit a celková cena se tím pádem navyšuje a nakonec ten drahý Apple už ani tak drahý není.

Je v tom i trocha psychologie, protože společnost Apple prostě ve svém portfóliu nemá produkty určené pro nižší a střední třídu, i když částečně se to snaží změnit iPhone SE (recenze). Apple se v posledních letech stává hlavně designovou značkou a míří jen na tu vyšší a nejvyšší třídu, u kterých je cena logicky vyšší.

Mac není jen o OS X

Je nutné brát v potaz i to, že pokud si koupíte počítač Mac, nejste v žádném případě odkázáni pouze na systém OS X, ale můžete si s klidným svědomím nainstalovat i čistou instalaci Windows, anebo využít kladů obou systémů a provozovat tzv. „dual boot“.

apple_windows_bothways

Pokud zabrousím do mobilních operačních systémů, systému iOS hraje do karet fakt, že Apple je schopen přinášet softwarovou podporu i 5 let starým telefonům nebo tabletům. To u jakéhokoliv zařízení se systémem Android nelze očekávat. Jejich podpora v tom nejlepším případě končí po 2 letech. O něco lépe je na tom řada Nexus, o kterou se stará sám Google.

Skončí podpora, co potom?

S tím je spojená i celková funkčnost vysloužilého výrobku. Pokud srovnáte iPhone 4, kterému už softwarová podpora skončila a definitivně tak zůstane na iOS 7, s legendárním telefonem Samsung Galaxy S3, který z těchto telefonů je na tom po několika letech lépe? Je na tom lépe iPhone 4, který se sice mírně s iOS 7 zadýchává, ale stále je plynulý a bezpečný, nebo Samsung Galaxy S3 s Androidem 4.3 Jelly Bean, který se už žádné aktualizace nedočká (komunitní ROM teď ponechme stranou), a to ani v případě, že se bude jednat o opravdový bezpečnostní problém, který uživatele vystaví opravdovému riziku?

Mnohem výstižnější by však byla tato otázka: „V jakém stavu mi výrobce po několika letech můj mobilní telefon zanechá?“. Apple vám zanechá použitelný telefon se zabezpečeným systémem a pokud se něco objeví, Applu není za obtíž vydat i starému systému bezpečnostní záplatu. Naopak zařízení s Androidem je po skončení jeho podpory už plně odkázané na „uvařené“ custom ROM. Navíc ne každý uživatel je schopen přehrát ROM, a svůj telefon pak radši vymění za jiný a novější model, čímž nechtěně potvrzuje i fakt, že mobilní telefony jsou spotřební zboží.

Screenshot_2012-12-21-10-12-51

V naposlední řadě kladné body Applu přidávám i za přístup k zákazníkovi v případě, že je nějaká část tabletu, telefonu nebo počítače vyloženě špatná. Pro tyto případy má Apple připravené různé svolávací akce, kdy nefunkční komponenty dané série zdarma mění, anebo v případě, že jste opravu provedli na vlastní náklady, tak i zpětně proplácí.

Někdy se do těchto akcí Applu nechce (kauza se špatnými grafickými kartami AMD), ale oproti ostatní firmám jsou to stále nebe a dudy. Příkladem budiž program výměny adaptéru napájecího zdroje MacBooků, program výměny USB-C nabíjecího kabelu, program na výměnu fotoaparátu iSight pro iPhone 6 Plus, program výměny evropských verzí 52 USB napájecích adaptérů, program na výměnu tlačítka spánku a probuzení iPhonu 5 a řada dalších.

Opravdu využíváte všechny funkce?

Ať už článek vyzněl tak či onak, po jeho přečtení byste měli mít alespoň rámcovou představu o tom, že za vyššími cenami zařízení s nakousnutým jablíčkem nestojí pouze ono slavné logo, ale i řada dalších přidaných hodnot, které ocení lidé až když na to doopravdy přijde, a to ocení zejména ti, kteří mají výrobků od Applu více.

iOS standardně nenabízí přístup do souborového systému, nemůžete si hrát se složkami, nemůžete si upravovat vzhled, nemůžete si ani nastavit obyčejnou MP3 jako vyzvánění. Lidé lépe slyší na to, co člověk může, a tak se mnohým zdá, že je Apple uzavřený, jenže to vůbec není na škodu. Ba naopak, z bezpečnostního hlediska se jedná o velice dobré řešení a navíc Apple už není tak uzavřený, jako tomu bylo v minulosti.

Microsoft a Google všechny uživatele zahltili tím, co uživatel se svým telefonem může všechno provádět. Koukali jste na přední kamerku telefonu, aby vám displej nezhasl? Pokládáte svůj telefon se zahnutým displejem směrem dolů, abyste viděli, jak se vám po stranách vlní navolená barva volajícího člověka? Možná jednou, dvakrát, ale jinak se vsadím, že jste po několika dnech zapomněli, že tyto funkce v telefonu vůbec máte. Hlavně nezapomínejte na kouzlo rozmanitosti trhu, a že každý má vlastní volbu výběru. A o tom to je.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

120 komentářů

 1. pp (neregistrovaný)

  No to je zase slátanina. Mac Pro drahý je, protože je starý tři roky a vzhledem k tomu, že je to zařízení určené na maximální výkon, tak by měl svou zastaralostí cenu snižovat nebo být každý rok průběžně aktualizován. Dneska už těch odpaďáků je plno a za 60 tisíc seženu dvakrát výkonější stroj. Hodit sem článek, který tenhle produkt srovnával v době uvedení může jen naprostý ignorant nebo jablečná ovce.
  Apple vám zanechá použitelný telefon? Nevím jak iPhone 4, u kterého milně v článku říkáte, že dostal iOS8 (skončil na iOS7), ale 4S je každým updatem čím dál víc nepoužitelnější.
  „těžko byste hledali podobně kvalitní tablet jako iPad“ – najdu jich mraky, iPad je absolutní shit, krám a nepoužitelný bazmek s omezeným systémem. Opět výplod jablečné ovečky.
  Jinak jsem majitel iPhone 6S a uvažuju o macbooku pro, s částí v článku o něm souhlasím

  • To víš, pán je odborník… :D Vždycky se u jeho článku zasměju. Vlastně jako na polovině českých webů. Tam chodím, abych mohl psát urážlivé komentáře do diskuzí. Ale dělají si to sami tím obsahem, tak co? :D

  • h00ked (neregistrovaný)

   a muzes mi prosim ukazat ten 4x vykonejsi? poprosil bych te o link :)

  • h00ked (neregistrovaný)

   oprava – 2x vykonejsi, nějak jsem se prekoukl

  • pp (neregistrovaný)

   [odkaz]

  • Pacik (neregistrovaný)

   @pp: Odborník se pozná… Jenom si příště dej pozor, aby si ze sebe nedělal debil* tím, že srovnáváš Mac Pro určen pro profi grafiky, atp… a herní PC od MSI… A k výkonu – koukni například na rychlosti SSD u Mac Pro, a zkus je srovnat s klasickým diskem který je v tom MSI. To samé i u GPU – už je to sice dost dlouho co jsem četl recenze, ale GPU v Mac Pro byly výkonnější než stejné GPU osazené v klasickém PC. A v neposlední řadě jde o optimalizaci – nejeden výrobce odlazuje co nejlépe svůj SW pro Mac Pro a jeho HW… Takže i 3 roky starý Mac Pro, může být stejně výkonný jako nejnovější PC za stejnou cenu.

  • Pacik (neregistrovaný)

   @pp: Vážně chceš porovnávat Mac Pro a HERNÍ sestavu od MSI??? To snad ne… :D Holt, odborník se teda pozná :D

  • pp (neregistrovaný)

   Herní je zevnějškem, to je ale tak vše, čím je herní. i7 6700K + 960 SLI odvede v jakémkoliv odvětví lepší práci jak zastaralý čtyřjádrový xeon se zastaralýma AMD grafikama. Pokud potřebuješ profesionální stanici, tak si určitě nebudeš kupovat „designovou“ popelnici, ale postavíš si ULN skříň, která bude o míle před macem.

  • Xooo (neregistrovaný)

   Mac Pro s Final Cut Pro je při střihu videa a exportu zhruba čtyřikrát rychlejší, než „srovnatelný“ PC s Vegas.

   Apple je v tomhle na špici, na domácí střih FullHD videa bohatě dostačuje i Macbook Pro, Youtuberka Teri Hodanova Blitzen stříhá svá videa kompletně na třináctipalcovém MBP s U Intelem, ve Windows byste podobného výkonu nedosáhli ani s QuadCore i7 a 16GB RAM včetně GTX970.

  • Xooo (neregistrovaný): Na ten test jsem taky koukal, výsledky byly zajímavé. Téma je jasné, HW výkon bez podpory SW je na nic.

  • Pacik (neregistrovaný)

   @pp: Je vidět, že absolutně nevíš o čem píšeš… Xeon a FirePro mají naprosto jiné zaměření než i7 a GTX 960… Na té sestavě od MSI si sice zahraješ každou hru, ale například v 3D modelovacím softu budou mít výkon několikrát horší než Mac Pro. To jsou fakta, a kdybys měl jen trošku soudnosti a nechtěl se strapňovat, tak si alespoň dohledáš nějaké testy….

  • tvoje máma (neregistrovaný)

   @pp: ale za 65k budeš ale mít 16gb, ale za 64gb se platí 119k :DDDDDD, nevadí, příště ti to snad vyjde :DDD

  • Hrda ovce (neregistrovaný)

   „vzhledem k tomu, že je to zařízení určené na maximální výkon“
   Jiz tvuj predpoklad je spatnej, pak je jsne ze musi byt spatny i zaver. Mac Pro je primarne urcenej na prvotridny dizajn, at se ti to libi nebo ne. A ten je nadcasovej, i po 10 letech pohled na Mac Pro bude vzbuzovat neoutichajici obdiv. Vykonem dnes staci libovolny levny notebook s Widlema, na rozdil od Macu te ale dizajn wintel sracek nuti k bliti. Tn rozdil se ani neda vyjadrit penezi.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Pokud naražíte na popelnici což je neskutečně předražený stroj neni dobré se shodit komentářem o levném notebooku.
   Levný notebook s Cpu Intell Xeon bych chtel videt …ROFL

  • Mac PRO je zaměřený jako workstation, akorát nechápu tu cílovku, max nějaký vydesignonaný grafický studio, do běžného provozu, kde je potřeba výkon se radši za podobnou cenu pořídí dell precision, kde za stejnou cenu bude workstation s 2x víc RAM a procesorem navíc, a hlavně ty workstationy jsou konfigurovatelné a pokud mi nevyhovuje firegl, můžu si objednat s quadro grafikou a ty vyšší třídy jsou 2 procesorové, se sas řadičem, umožňují instalaci 1TB RAM, atd..

  • honcka: problém je, že na tvém navrhovaném kompu nepoběží OSX:) Zatímco na Macu volitelně může jet Windows. Tím si myslím je pro cílovou skupinu (vyžadující OSX) téma vcelku bezpředmětné:)

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Hmm chtěl bych aby jste vyjmenovali ty mraky lepších tabletů… dobře Nexus 9 , Pixel C, nV Shield …. co ještě ?král kýče Samsung , šaškovské Asus , Hujahej , či Lenovo ? Jako vtip dobrý .

   Lepsich nebo stejně dobrých tabletů jako aktuální iPady je set sakra málo.

  • Johny (neregistrovaný)

   Wacom Companion 2 :D Za 70 000 :D

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Ech… jasně periferie tablet . Pak ještě někdo může vytáhnout Microsoftsurface neboli referenční tablet PC.

   Ono jde o že výrobci mobilních tabletů tenhle segment berou jen okrajově .

   I takový nový tablet Acer Predátor, který by měl být herní je totální tragédie která na nové iPady nemá.

  • Johny (neregistrovaný)

   Martin P.: Periferie tablet? O_O
   [odkaz]

   512 GB SSD, i7, 16 GB RAM…

  • Martin P. (neregistrovaný)

   To je tablet PC, žádný mobilni tablet. ;-) Je to stejne aktuální MS Surface.

 2. Tak a máme to úředně potvrzeno. APPLE NENÍ DRAHÝ! Drazí! :D
  Co na tom, že takové LG G4 se srovnatelným HW stojí polovinu, co iPhone. :D

  • SloOvca (neregistrovaný)

   Četl jsi ten článek? A pochopil jsi ten článek?

  • To bys chtěl po člověku, co bez váhání vytáhne jako argument rok starý telefon s Androidem a ještě bude tvrdit, že má srovnatelný HW, trochu moc :)

  • Lukáš Košík (neregistrovaný)

   Taky porovnávam rok starý iPhone 6 Plus – stojí 21 190 Kč. LG G4 stojí 9 990 Kč přímo na e-shopu LG. Pořád obrovský rozdíl. BTW: Když byly oba telefony nové, pořád tam byl rozdíl přes 10 000 Kč.

 3. Tomáš (neregistrovaný)

  Dobrý den, iOS standardně nenabízí přístup do souborového systému, nemůžete si ani nastavit obyčejnou MP3 jako vyzvánění. Proč? Nejde stahovat z internetu hudbu, filmy, obrázky?

  • Michal (neregistrovaný)

   Stahovat jde, jen ne z vestavěného prohlížeče.

  • tedy (neregistrovaný)

   Tomasi stahováni medii z netu pomoci safari, apple záměrně neumožňuje, většina lidi by šla na ulož.to,fastshare.cz a další, coz jak pochopíš se jim příčí, nabízejí však možnost si to vše zakoupit a stáhnout v itunes, nebo v tomtéž na počítači a nasledne do zarizeni synchronizovat.
   Apple s vydavatelstvími úzce spolupracuje, proto neumozni to nelegálně stahovat odkudkoliv.

  • Shepii (neregistrovaný)

   A uvědomil sis někdy, že jsou i uživatelé, kteří chtějí třeba i z tebou jmenovaných stránek stahovat legální obsah? Vím, že konkrétně ulozto je plné warezu, ale pořád se nechá použít legálně, bohužel z iPhonu to v základu nejde.

  • Jan (neregistrovaný)

   V tom problem nevidim. Su na to free aplikacie.

  • Petr (neregistrovaný)

   Jo prave aplikace na kazdou pitomost aplikace.Jinde to jde v zakladu.Omlouvate neomluvitelny.

  • Jan (neregistrovaný)

   To je vec nazoru. Ja netvrdim, ze by to v zaklade byt nemalo, ale Apple si to uzavrelo a podporovat to nechce a aj ked netvrdim, ze je to idealne, mne osobne je to jedno. Ak z netu nieco stahujem, tak maximalne dokumenty (PDF knihy a podobne) a tie idu bez problemov. Podla mna by dokonca siel aj ten film, alebo mp3, ale nikdy som to neskusal. Skusim sa na to doma pozriet.

 4. tedy (neregistrovaný)

  Clanek tu je ani ne hodinu, ale ta diskuze pres den az se vratim…dam chladit pivo, pohodlne se pak usadim a budu se kochat temi komentari, to budou emoce, hadky, zdeseni….ordinace hadr :D
  Apple sve produkty nikomu nenuti, komu prijdou drahe, coz dle me jsou ake nikoliv predrazene, ma spoustu jinych moznosti u konkurence.
  Vyrobce si nechava zaplatit vyvoj produktu, podporu ktera je na vysoke urovni, marketing a spoustu dalsiho coz nekteri nevidi nebo nechteji videt, roli take hraje samotna znacka a jeji hodnota na trhu, prestiz firmy, musi taky zaplatit foxconnu za vyrobu, logistika….je toho desne moc a apple je moloch, zadna nizkonakladova firma, taky by mu melo neco „malo“ zbyt pro sebe, proto me treba dostavaji clanky typu jaka je vyrobni cena iphone, ceny komponent a za kolik se pak prodava.
  Apple nicmene prijemne prekvapil s iPhone SE a v mem okoli to slychavam casto, cena je na ne velmi prijemna a adekvatni, co clovek dostane.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Souhlasim a tipuji, ze toto bude dnes zdaleka nejrozumnejsi nazor v teto diskusi.

  • zgercik (neregistrovaný)

   jen byc upravil termin moloch na skotnatel moloch

 5. qeei (neregistrovaný)

  No WM je take uzavrity OS jako iOS, jen ma vic funkci. :D
  WM je celkove zajimavejsi nez iOS, jen ma méně aplikaci a to je asi ten kamen urazu.

  • tedy (neregistrovaný)

   queei
   Aplikaci na WP/WM je uz dost, situace na store je nasibne kepsi nez dva tri roky zpet, neni to takova naloz app stejneho druhu od x vyvojari, z nichz jsiu pak pouzitelne tak tri, jenze i ty kvalitni od renomovanych znacek, nedosahuji kvality protejsku na ios/android, bud maji polovinu funkci nebo jsou funkcne slabe a nespolehlive, typicky fb od ms, ktery je s prominutim odpad a jinak schopnym vyvojarum, nedela dobre jmeno, stezejni app v socialnich sitich, ktera by prilakala spoustu uzivatelu a oni ji takhle zkazi, muzou v tom hrat roli i nektera omezeni win ale prilis v to neverim…bylo vic alternativnich klientu treba JDB for Facebook, ktere fungovaly dakeko lepe, ale uz se prilis s nastupem wm nevyvijeji.
   Vubec nejvetsi plivanec do tvare vlastnim od MS jsou aplikace ktere jsou na konkurencnich OS funkcne o padesat a vic procent lepsi.

  • qeei (neregistrovaný)

   Kurnik zrovna s Facem nemam ANI malinky neduh. Rychly, nepada, ma vsechny funkce… Co je na FB spatneho? Vazne, protože ano, vim o aplikacích, co nejsou zrovna prikladne, Facebook však zrovna mezi ne nezarazuji, jelikož jsem na na nem niceho nevsiml.

 6. Tata (neregistrovaný)

  Konec všem mýtům: Výrobky Applu nejsou tak drahé, jak se na první pohled zdá hmmm
  Čistý zisk z těchto adekvátně naceněných produktů je jeden z nejvyšších na světě muhehe :)
  Nějak mi to do sebe nezapadá pane Janduro ;)
  Mýtus: Apple produkty jsou super, ale taky sakra drahé!

  • tedy (neregistrovaný)

   No tak on apple a samsung jsou asi dva jedini kteri na kazdem kusu opravdu vydelavaji, mozna jeste huawei, ostatni sony,lg,lenovo maji z kazdeho kusu smesne castky, nebo jej snad i dotuji to tusim plati pro MS a Sony, clanky o hospodareni techto firem to potvrzuji a mob. divize pripad sony asi nejvic, je tahnou ke dnu
   Ani jedna z nich to vsak nema jako jedinou cinnost podnikani, tajze akcionari, vedeni ma vrasky na ceke plus jako bonus vic a vic sedin ale neni to katastrofa a az to bude neudrzitelne, mob. divizi zavrou ci prodaji nekteremu jinemu vyrobci, viz. v minulosti siemens,alcatel,sagem….a dal pak podnikaji a vetsinou uspesne v tom ostatnim, treba sitove infrastrukture dalsim.

  • M (neregistrovaný)

   Prave Sony vydelava na jednom pristroji docela dost. Ted tu tabulku nemuzu najit, ale neni to davno, co se o tom mluvilo. To, ze pocet prodanych kusu pak samozrejme neodpovida investicim do mobilni divize je uz jina diskuze

  • Patr (neregistrovaný)

   Presne jak pise M. Sony bylo v zisku na 1kus jeste pred Samsungem, MS suverene na konci s nejvetsi ztratou

  • M (neregistrovaný): Takhle, Apple a Samsung na kus vydělávají roky, Sony poslední kvartál. To není zrovna obdobný vzoreček…

  • Patr (neregistrovaný)

   @UNI: Spise to bude tim ze Apple i Samsung prodaji tech telefonu radove mnohem vice nez Sony. Lide si proste vetsinou bez rozmyslu kupuji Apple popr. Samsung. Kdyby mel Apple takovej podil na trhu jako Sony, ani se soucasnymi marzemi by si nemohl dovolit stavet chramy tak jako dnes.
   Nevidel jsem statistiky zisku za jeden kus uvadet kazdej kvartal, to ze to je jenom za posledni kvartal, bude spise tva domnela myslenka jak to obvykle u tebe bejva.

  • Xaver Jandura

   Čistý zisk … :) no to to musíte nejdřív dočíst. Snad nechcete počítat výrobní ceny komponent a srovnávat to s cenovkou v obchodě, protože tam je tolik aspektů, že se to srovnávat ani nedá.

  • Hnz2 (neregistrovaný)

   Právě že je to velice dobré srovnání. Ve výročních zprávách většiny výrobců (i Apple) se leze dočíst informace o průměrné marži na prodaném zařízení.

   Váš článek je v hodně aspektech pravdivý, ale též dost tendenční. Je vidět, že jste si vytyčil cíl (viz. nadpis a perex) a ten jste se snažil dosáhnout i za cenu ne moc pravdivých argumentů.

  • tedy (neregistrovaný)

   M+Patr
   Ok takbse sony beru zpět, pokud se jim za poslední kvartál zadařilo a na kusu vydělávají vic.
   Ono koukal jsem na alzu a Z3 stoji desítku a Z2 osmičku podobně jako Z3 compact, ceny šly celkem dolu už to tolik nesleduji a jsou myslím adekvátní tomu, co kupec dostane, na prodejích se to jiste podepsalo take, nemít ted stávající 640 sel bych do xperie, asi dve jsem mel to same drive SR

 7. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Mile deti, dnes se naucime neco o zakladech ekonomiky. O cene rozhoduje pouze a jenom trh – vzdy. Pokud jsou zakaznici ochotni cenu, kterou vyrobce za vyrobek pozaduje platit, je cena adekvatni, v opacnem pripade musi cena dolu – viz rozdavani Lumii 950 zdarma. Vsechno ostatni jsou pouze kecy snazici se omluvit vlastni financni impotenci.

  • Tata (neregistrovaný)

   Zkus si ještě jednou přečíst název článku.
   S Tvojí teorií souhlasím, ale nepatří sem milý otče ;)

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Vsimni si, ze neoslovuji autora, ale deti v diskusi, ktere pisi o tom, jak jsou Apple produkty predrazene – viz prispevky pp, Zog a vlastne i tvuj.

  • tedy (neregistrovaný)

   Mr.Arakin
   Ano je to trh, takhle to dnes funguje se vsim, dobre napsane.

   Queei
   Hele ohledne FB vyse, mam na mysli oficialni appku od MS co je ve store a pysni se motem Navrzeno pro W10m prispevky chodi pozde, neaktualni zobrazujibsr jak chteji….potovnej tobs otevrenou FB strankou v edge ci jinem a uvidis sam, blizsi info si precti v hodnocenich na ms store.
   Ja mam treba instalovanou FB beta abne to mnohonasobne lepsi, ne zcela perfektni a rozdil tam jr a ne maly.
   Na store sice je ake ne primo, chce to hledat pres google,bing atp. a po kliknuti na ckanekba odkaz v nem, te to hodi na store, kde jde vetsinou bez potizi instalovat.

  • readytogo (neregistrovaný)

   „Mile deti, dnes se naucime neco o zakladech ekonomiky. O cene rozhoduje pouze a jenom trh – vzdy.“

   – Nepravda. O cene rozhoduju vlady urcitych statov sveta, monopoly, zaujmove skupiny ,lobisti a mafia.

   Cisty trhovy system existuje len v knihach.

   -Ale nebudem sa s tebou hadat, lebo ty si odbornik na vsetko!

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Prave proto schvalne pisu o ZAKLADECH – toto je zakladni princip fungovani trzni ekonomiky. To, ze existuji vyjimky v podobe treba drog, ropy ci diamantu, je pak uz „vyssi divci“, kterou nema v kontextu clanku smysl rozebirat.

   Nebo snad chces tvrdit, ze cenami Applu stoji nejake vlady ci dokonce mafia?

  • tedy (neregistrovaný)

   Apple ma sve verne, nekym nazyvame ovecky, svazane app stire, nakoupenymi aplikacemi, lrovazanisti s ostatnimi vyrobky a tem to takhle vyhovuje a jednou ricne si bezi pro svuj novy iphone, jej jim ta znacka sympaticka, nabidne co potrebuji, omezenist a uzavrenost v nekterych pripadech, jim u iOS ekosystemu nevadi a to co nabizi konkurence jim treba ani neschazi, protoze to nevyuziji.
   Vyrobky apple maji obrovskou vyhodu oprori nekterym konkurencmim znackam, ony proste funguji po par okamzicich po aktivaci ( ktere uz nejakou dobu, neni nutne potreba pocitac) a synchronizovani s pocitacem Mac ci PC, jedinou podminkou co su appke dava je ze mu zustanou verni a on tak bude moci nadale uspesne podnikat, priste si je omotava kolem prstu a x ket se mu to uspesne dari, marketing ma zvladnuty dokonale a pumpuje dilo nej nepredstavitelne sumy.
   Pokud by vsak ovecka se chystala zahnout/zbloudit, narazi ma nekdy problem s nekompatibilitou formatu, nemoznosti si nasypat do pytliku (vnitrni pameti v prekkadu) co chce a jak chce, je to vsechno podmineno instalaci iTunes a treba fotkybse stale konvertuji/komprimuji donalb, aby nezabiraly zbytecne moc mista vzhledem k zobrazovacim moznostem displeju, byly zobrazene vsechny bez ohledu na vstupni format zhruba v podobne kvalite.
   Apple to stake vychazi ac mu nekteri kvuli tomu, nemohou prijit na jmeno a uprednostnuji jiny pristup, nic neobvykleho, nekdo vdolky, dalsi holky.
   Osobne mibtento system nevadi, od apple jsem mel co se tyka smart veci, vic modelu a temer vzdy spokojenost, s vyjimkou ipadu mini kde se ona privetivost s updatem z ios6 na 7 a vyssi, celkem vytracela.
   Tavletu jsem se zbavil, apple kvuli bezpecnosti ac tam bude jeste neco, neumoznuje downgrady pote co ukonci podepisovanivstavajici verze a pokud nema clovek shsh bloobs (mozna jsem to napsal nespravne) smolik.
   Napsane ale neznamena ze po teto nemile zkusenosti apple okamzite zavrhovat, psat o konstrukci, krytum, nazyvat pouzitou slitinu blatohlinikem, budu na nej v diskuzich plivat, proste prestal vyhovovat tak jsem ho prodal, neni na tom nic neobvykleho.
   Nektery dalsi iPhone si urcite planuji poridit ale sestky me kvuli velikosti prilis nezaujaly a se je zvenci skoro totozny s 5x a ten jsem mel, top hw az tak nepotrebuji, hry a narocne aplikace na mobilech neprovozuji.

  • tomas (neregistrovaný)

   Arakin… Neni tam mafia ale monopol ktory si moze dat cenu aku chce. A cllovek nema na vyber ked chce ios ze? Najradsej mam vysokoskolakov ktory nevedia pouzivat rozum len poucky a myslia si ze vsetko funguje tak ako sa to naucili…. Nedaj boze aby vymysleli nieco nove. Aspon predpokladam ze mas vysoku ked sa tak vyjadrujes

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   O jakem monopolu to k*rva mluvis? zjisti si, oc je monopol a prestan placat nesmysly. Apple neni jediny vyrobce, ktery vyrabi smartphony, tablety ci notebooky.

 8. Tak a teď zase můj „objektivní“ příspěvek o to, jak je Android a Windows nejlepší:

  1. Design: Android je levnější a ještě všestrannější. Takže celkově lepší, než Apple, protože jeho telefony se vyrábí ve stovkách variant. U Applu prostě musíte milovat, to co Vám on řekne. A maximálně si můžete vybrat větší, nebo menší. Když ale chcete, pamětovky, menší rámečky, voděodolnost, bezdrátové nabíjení nebo prostě jinou barvu, musíte u Apple udělat kompromis. A kompromis mě taky něco stojí. Ano, Apple ušetří na vývoji a tím, že nemusí mít desítky modelů. Ale tohle se dá taky brát jako služba zákazníkovi. Samsung mi tuhle službu poskytuje, i když s tím má velké výdaje. A pak se není divit, že výrobci moc nevydělávají. Ale dělají to pro nás, zákazníky. A to se taky musí započítat do ceny telefonu. U Windows to platí stejně.
  2. Proprietární konektory: Stojí to další peníze navíc, když chci propojit další zařízení. Zvláště, když ho pak sám Apple zařízne. Že MacBook? Ne vždy je to jen pokrok. Všechny telefony měli už dlouhé roky menší a praktičtější mini, nebo micro usb a Apple pořád jel na té široké blbosti, která byla nejhorší konektor ever. U Apple musím platit daň za to, že pak musím mít s sebou více konektorů. U všech androidů mi stačí jediný.
  3. SW podpora: Ano, Apple podporuje telefony i 5 let. Může si to dovolit. Vyrobil za tu dobu jen pár modelů a okradl tak zákazníka o možnost volby. U androidu si můžu vybrat bez kompromisů ze stovek modelů. Jak jsme si řekli u Samsungu výše, taky to výrobce něco stojí a je potřeba to propočítat k ceně výrobku. Nic tedy není jen černé, nebo bíle. Každopádně tenhle argument s potřebností nekonečně dlouhé sw podpory… Když si kupuji nový top telefon a jsem za něj ochotný dát prémiovou cenu, tak právě proto, že patří výkonnostně ke špičce. Ke špičce ale bude patřit max. 2-3 roky. Není to jako auto do rodiny, kde je hlavním účelem co nejdelší životnost, ale jako Ferrari, které se točí do plných a za dva roky se koupí nové aby bylo pořad to best of. Ale dobře. Jestli někdo má iPhone 7 let, tak to je pro něj výhoda. Ale myslím, že takových jsou jednotky procent a už to dávno nejsou ti původní majitelé, ale někdo kdo ho koupil za pár tisíc v bazaru a asi je mu stejně úplně jedno, jakou verzi OS má.
  4. Ekosystém: Kapitola sama o sobě. V kostce. Je to jako říct, že komunismus je nejlepší, protože když budete hodní, tak vám jednou za pět let povolí jet k severnímu moři do východního Německa. A to se vyplatí! Kdo to má, přátele? :-D Místo aby jste žili v demokracii, podnikali, vydělávali slušné peníze a jezdili si na dovolenou každý rok kam chcete. Je to super, že když si koupím všechno od Apple, tak můžu používat iMessage na všech zařízeních. Místo toho aby např. v LTE iPadu bylo možné volat a SMS (jako u androidích tabletů) abych mohl napsat, nebo zavolat i svojí babičce, která překvapivě iPhone nemá. Ale je prostě hloupá, protože nevidí výhodu komunismu – v kterém prožila celý život a MÓC si ho užila. Nebo prostě abych používal multiplatformní aplikace, jako whatsapp, které jsou tisíckrát lepší a ještě fungují všude (windows, android, web…) i bez blbostí, jako je Continuity. A zase když jeden kecálek nevyhovuje, používám na všech zařízeních jiný. U Applu platím daň za ekosystém.
  Aplikace: Viz ekosystém. Vytvoří se uměle překážka – není podporován android, windows… aby se následně mohlo přijít z řešením, jak problém odstranit – koupit si vše od Apple. Že Apple dává nějaké aplikace zdarma? Na windows je 1000x více aplikací a na všechno se najde dostatečná náhrada. Naopak to ale moc neplatí. Spousta aplikací na Apple vůbec není. To zase sráží cenu Macu a naopak zvyšuje hodnotu Windows. O firemním sektoru se snad radši ani nebudeme bavit. Nebo ano?

  Takže když to budu taky brát z pohledu, co windows a android má a Apple ne, velice lehce dojdu k podobnému závěru. Konec VŠEM pochybám. Android a Windows je prostě lepší, než Apple!!!
  Chtěl jsem tím jen upozornit na domnělou objektivitu článku, který staví jen na dojmech a nenabízí skoro žádná objektivní čísla ke srovnání.

  • tedy (neregistrovaný)

   Lukáši, ac některé tvé názory nesdílím, tohle se dobre čte, je to pěkný pohled na věc normálního nezaujatého člověka a to ze se to odeslalo? dvakrát bych vůbec neřešil :)

  • Filip Šimoník (neregistrovaný)

   Hezky napsáno, logicky všechny body vysvětleny… :)
   Až skoro mrzí, že místní znalci jako uni a Mr. Arakin nereagovali. Obdobně autor článku.
   Bohužel Apple je u svých uživatelů tak hluboko pod kůží, že i nevýhody přetáčí ve výhody. (totální uzavřenost, iTunes, nemožnost stahovat soubory, odesílat přes BT, obludné konektory, výdrž iPhonů, cena)
   Při té ceně je vlastně zarážející, v jakých např. autech majitelé iPhonů jezdí. (samozřejmě ne všichni) Ale u auta najednou stačí, že doveze z bodu A do bodu B. Škoda, že takové pochopení nepanuje z jejich strany pro telefony se 1/4 cenovkou iPhonu, které také dokáží volat, posílat sms, brouzdat po netu a kolikrát i líp fotit…

  • A to by ses divil, jake majitele tech super aut, kde travi procento zivota maji napr. zidli v praci nebo postel doma (ergonomicnost), kde travi polovinu sveho zivota. Vetsina lidi ma proste divne priorijty:)

  • Xaver Jandura

   Ok, když tolik prahnete po tom, abych se k tomu vyjádřil, máte to mít:)

   1. Levnější = lepší? Všestranější = lepší? Opět tu jen dáváte do éteru to, co člověk může dělat … ale co když nechci? Proč se mám dostat do víru ladění, štelování a všeho co můžu dělat, co tu Microsoft uživatelům servíruje už po celou svou existenci a na co přistoupil i Google? A jak si lze povšimnout, Microsoft od toho ustupuje, a stejně tak i Google. Nechci paměťovky (proč?, mám přece bezdrátové zálohování do Macu a z Macu si je bere Time Machine), nechci menší rámečky (jsou snad velké nebo mi nějak překáží?), nechci bezdrátové nabíjení ve stavu, v jakém je dnes. NECHCI! Rád si udělám „funkční kompromis“. To co jste popsal je obsaženo v závěru článku.

   2. Opět bod o ničem. Stejně to můžu vzít i já nebo jakýkoliv jiný Apple uživatel. Proč bych měl tahat microUSB nebo USB-C, když můžu tahat Lightning nebo dnes už mrtvý 30 pin? >>> U všech Applů s iOS mi stačí jediný.

   3. Možnost volby je mezi platformami a u Androidu se to dělí případně mezi výrobce. Nikdo nikoho o nic neokradl. Kdybych iPhone nechtěl, nekupuju. Volba je na každém z nás. Tim mi prozatím u hlavy zbraň nedržel, abych si koupil jeho nový iPhone. Opět závěr článku.

   4. Ekosystém má Microsoft, Apple i Google. Microsoft se svými desítkami, Google s Chrome OS a Androidem, a Apple s OS X, iOS atd. Opět subjektivně jen popisujete, že je pro vás ekosystém Windowsů lepší. Dobře, tak je. Pro mě už ne. Bejvávalo.

   5. Aplikace: OK, alternativy. Znovu viz článek. Máte je mít, hledejte, laďte, zkoušejte a utrácejte své drahocené hodiny času konstruováním něčeho, co se možná bude podobat dobře nastavenému ekosystému. Jestli na to máte nervy, čas a peníze (opět viz článek), dobře. Užívejte si to s radostí. Volba je stále na vás. A doměnka, že spousta aplikací na Apple není, to už dnes neplatí.

  • tedy (neregistrovaný)

   Něco z toho co popisujete pane janduro, vyznívá i z mých komentu a par ostatnuch, bohužel par lidi proste nepřesvědčíte, stále budou psát ty nesmysly a hlavni apple hater se klasika ani neozve, pac htcj chova se takto dost často,

  • Jsem rád, že píšete, pane Janduro. Jaká čest.
   Můj příspěvek, který komentujete, je hyperbola. Zveličuje, s cílem upozornit na subjektivní objektivitu, kterou je článek prošpikovaný a předvést, jak nelichotivě pro Apple, by mohlo takové „objektivní“ srovnání dopadnout, kdyby ho naopak psal zapálený fanoušek Androidu, nebo Windows.
   Už jen titulek: „Konec všem pochybám…“ je silně sugestivní. Navozuje dojem, že bez jakýchkoliv pochyb všech, není Apple předražený – tedy že toto tvrzení platí úplně pro všechny. Z článku doslova křičí: „Mám vše od Apple, miluji Apple, Apple je nejlepší!“ Což by nemuselo být na škodu, kdyby se však článek nesnažil působit, jako objektivní analýza nezaujatého pozorovatele platná nejen pro uživatele značky Apple, ale pro všechny. Hodil by se spíše na stránky čistě pro fandy značky, jako je Vámi oblíbené Appliště. Na Smartmánii čtenáři přeci jen očekávají vyšší nestrannost.
   Od začátku jsem se tak nemohl ubránit dojmu, že jste si před sebe položil svůj iPhone, iMac (na kterém jste asi tvořil i celý článek), napsal si na papír všechny funkce a vlastnosti, které tato zařízení mají a jal se do srovnávání s konkurencí, jestli má taky ty samé vlastnosti a funkce. Nebo jste tak činil podvědomě a neúmyslně… Nicméně jste úplně ignoroval fakt, že ne všem lidem můžou připadat tyto vlastnosti důležité a zajímavé. A hlavně že jim stojí za ty peníze. Naopak některým můžou přijít omezující, zbytečné a nechtěné. A naopak jim můžou připadat hodnotné a důležité funkce, které ale Apple vůbec nemá – to sice občas zmíníte, ale ve výsledném hodnocení opět vesele ignorujete. Jinými slovy, už na začátku srovnávání jste měl svého nepředraženého favorita a konkurence, aby v článku mohla uspět v poměru cena/výkon, musí (ať chce, nebo nechce) mít v podstatě totožnou sadu vlastností. A navíc předpokládáte, že tu samou sadu vlastností a funkcí, kterou požadujete od zařízení vy, požaduje každý (což ostatně potvrzujete v předešlém komentáři – já používám, já mám, já nechci…). A od toho se také odvíjí Vaše výsledné hodnocení, které je cokoliv, jen ne objektivní a nezaujaté. Nakonec se to sice snažíte zachránit povídáním o rozmanitosti trhu a že každý si může vybrat to, co mu vyhovuje, nicméně to zase vyznívá jen tak, že jsme vlastně hloupí, když nám přijdou důležité a hlavně hodnotné funkce, jako je zahnutý displej a vlastně bychom měli pochopit, že Apple to dělá lépe, a proto tedy není pro nás předražený.
   Některé vlastnosti se dají přesně změřit a porovnat s konkurencí – jako je např. hrubý výkon. Těžko se ale dá objektivně a pro všechny uživatele vyčíslit přínos a tedy i předraženost, či naopak nepředraženost designu, uzavřenosti systému, delšího aktualizačního cyklu a podobně. Nebo snad máte nějakou aplikaci na benchmark designu, do kterého dáte iPhone a všechnu konkurenci a vyjede Vám jakou přesnou hodnotu v Kč z výsledné prodejní ceny výrobku takový design má? A tato hodnota bude uznávaná všemi uživateli na světě a s její pomocí si přesně a exaktně porovnají přístroje mezi sebou – podobně jako u benchmarků procesorů?
   Pro některé zákazníky (vzhledem k tomu, kolik má Apple celosvětový podíl v daných kategoriích, to bude asi většina) je Apple opravdu předražený. Upřednostňují totiž plně jinou sadu vlastností a funkcí, než Vy. A přínos funkcí, které Vám přijdou, že stojí za ty peníze a dělají ve Vašich očích z iMac nepředražené zboží, jim třeba nestojí ani za korunu. Proto relevantní zhodnocení pro spoustu uživatelů bude: „Ano Apple je opravdu předražený!“

   Na závěr bych chtěl ještě říct, že takového jednostranného zhodnocení, kdy se berou jako důležité jen ty vlastnosti, které jsou důležité pro mě a proto musí být důležité a hodnotné pro všechny, se dopouštějí i uživatelé Androidu, Windows… Což je samozřejmě nesmysl. Nicméně stejná zaujatost jako obrana není omluva.

 9. Adam (neregistrovaný)

  Spíše by mě zajímalo co bude s Applem dál… můj názor je že jim chybí nějaká inovace v poslední době.

  • tedy (neregistrovaný)

   Adame vidím to podobne, v posledních letech značka trochu stagnuje a iphonu by chtelo jako oziveni dodat něco nového v oblasti smartu už je pomalu vyčerpáno, za chvili nebude moc co nového vymyslet a inovace stávajícího není to právě IN…chce to proste přidat funkci která by stávající uzivatele prijemne probudila a odpůrce aspoň na chvilku posadila na pr…ne, na zadek.
   Me by se třeba líbilo a uvítal bych to u jakéhokoliv jiného os bez ohledu na vyrobce/distributora, kdybych si koupil smart ve střední tride, dostal jako bonus malinky usb klicek s letáčkem, zasuňte do usb slotu vaši LCD LED TV, plne nabijte mobil a zatímco bude probíhat počáteční nastaveni, synch., aktualizace a zalohovani, spusťte aplikaci My TV a zatím si pusťte nějaký svůj oblibeny porad, hudbu,film,dokument, proste na co mate zrovna náladu, at si to cekani zkrátíte.
   Od apple nic takového ani necekám, nebudou skodut vlastnimu produktu Apple TV ale ostatní….co ty na to microsofte, nezkusíš tuhle ficuru k přilákání zbloudilých ovecek z jiných stad??

 10. tedy (neregistrovaný)

  Článek jsem cely necet názor na to mam vlastni a mam i jine priority nez tuhle mánii tocici se kolem mobilu, ale tohle je napsáno vyborne

  Nevyvratitelný je fakt, že ani celá hromada aplikací, které si k systému Windows a k mobilnímu operačnímu systému Android zakoupíte, vám nedokáže přinést takový požitek z použivání ekosystému, jakého se vám dostane u Applu. A pokud se k němu alespoň jen z části přiblížíte, budete muset za „nadstandardní“ funkce platit. A částky to rozhodně nejsou zanedbatelné.
  ——————
  Přeloženo a zkraceno
  NEHSEM TAK BOHATY ABYCH SI KUPOVAL LEVNE VECI…bohuzel tohle jeden místní clovicek/wp guru, nikdy ale opravdu nijdy asi nepochopi.

 11. Většině z vás děkuji za zvednutí sebevědomí, jsem na tom očividně velmi dobře :)

  AD k diskuzi jako takové – ano výkonnější asus je, cenově na stejno jako Mac pro, ale ten design vypadá jako kdyby někdo zmuchlal a po kreslil plechovku od Mogulu. Porovnávače všechny aspekty. A berte to objektivně, tedy tak jak je psano na začátku clanku – že to úplně objektivní názor není, ale z většiny komentářů.. Minimálně nejnezaujatejsi. A to že je LG G4 levnější a má na papíru výkonnější hardware? Možná ano, ale na papíře to asi končí. Komentář píšu na Nexus 6 – a chvílemi mám chuť si dobehnout do patra pro iphone…

  Holt objektivita českým „ctenarum“ sedí asi jako že každý je v hospode u televize trenér..

  A ted všichni do mě :)

  • tedy (neregistrovaný)

   nj ona i ta podpora do budoucna na 3-4roky něco málo stojí, u lg a ostatních je to stěží rok a pak šup pro nový mobil a novější verze androidu dostanou jen skutečně TOP modely tak rok staré a i tak je to zázrak viz. samsung.

  • Roll (neregistrovaný)

   Jak prosím stěží rok? Lg g3 snad nedostal update? I já na svém g2 běžím na 6.0.1 sice neoficiální, ale mám tu možnost

 12. Johny (neregistrovaný)

  Xaver Jandura – [odkaz]

  TLDR

 13. pp (neregistrovaný)

  Zajímavé, že autor zde reaguje, ale mystifikaci o iPhone 4, že dostal iOS8, si neopraví.

  • Xaver Jandura

   Opraveno už ráno. Díky za připomínku. X

  • pp (neregistrovaný)

   Já se pořád díval na větu pod tím “ Je na tom lépe iPhone 4, který se sice mírně s iOS 8 zadýchává“, tam to opraveno není.

 14. jerzi (neregistrovaný)

  Mac Pro za 100 000kč čo je okolo 3000€ nie je drahý?? :O Za polovicu sa dá vyskladať raz taký výkonný pc… Ktorý expert by si kupoval takýto už hotový pc keď u stolového pc je lepšie si ho vyskladať podľa seba a svojich potrieb… To fakt musel písať „expert“ v IT

  • Hrda ovce (neregistrovaný)

   Blbost, poskladane PC nikdy nebude vypadat tak hezky. Cena komponent je zanedbatelna ve srovnani s cenou prace certifikovaneho Apple dizajnera.

  • tedy (neregistrovaný)

   Tak cena je přestřelená ale počítače od apple bývaly i dražší tak deset a vice let zpět, každopádně ale není jediný na světe, co ti brání koupit něco jiného z druhé strany a počítače za 80k a vice už jsem viděl taky, máš možnost volby, nikdo ti nediktuje co smíš a co ne napr v severni koreji, v cine na jake stránky mohou, bud za to rad, at si apple prodává co chce a za kolik chce, nelibí mi to vyberu si z nepřeberné nabídky jiných.

  • jerzi (neregistrovaný)

   Hej a potom je ale otázka či si pri takom pc po nejakej dobe vieš vymeniť napr. graficku kartu za nejakú novšiu alebo ako je to s reklamáciou v prípade že sa ti pokazí napríklad ramka alebo grafická karta teda či sa na reklamáciu posiela celý pc alebo iba daná chybná časť. Navyše väčšina pc obchodov(neber do úvahy niečo typu alza alebo nay atď.) ti ten pc vie vyskladať za úplne smiešny príplatok. V meste kde bývam je to len +- 10€ za vyskladanie pc.

   A môj príspevok netreba brať ako hate skôr len poukázanie akú blbosť napísal autor článku pretože 3000€ za PC, ktorý ma veľmi malé možnosti modifikácie komponentov je dosť veľa hlavne vzhľadom na to ako rýchlo PC komponenty starnú.

  • jerzi (neregistrovaný): Pokud si pořídíš sestavu (tzn. komp jako produkt), je vždy třeba reklamovat celý, ty nemáš přístup do vnitřností, porušil by sis záruční podmínky. Sestavený komp (pdodejcem jako služba) je něco jiného, tam záruka kryje jednotlivé komponenty.

  • Hrda ovce (neregistrovaný)

   @jerzi: To ze ti Apple neumoznuje vymenit kazdou pitomost je jenom dobre. Typicky uzivatel by mohl neodbornou vymenou zcela degradovat vykon zarizeni, jak se to u PC s Win casto stava.

  • jerzi (neregistrovaný)

   uni: Veď práve o tom hovorím ak si poskladáš PC kľudne aj so rovnakými parametrami tak máš minimálne tú výhodu oproti Macu Pro že neprídeš o celý pc ak sa niečo pokazí ale dá sa vymeniť len tá sučiastka. Navyše si vieš zvoliť úplne všetko do sučiastky podľa seba a podľa toho čo potrebuješ. Jedinou nevýhodou je že ak fakt chceš Mac OS tak musíš použiť hacknutú verziu aspoň tak mám pocit že ofiko Mac OS sa nedá nainštalovať na takýto skladaný PC. Ale zase na druhú stranu ti taký PC vydrží dlhšie resp. pre upgrade PC nebudeš musieť investovať toľko peňazí.

  • jerzi (neregistrovaný)

   Hrda ovce (neregistrovaný):
   Nepovedal by som typický používateľ ledva otvorí bedňu aby PC vyčistil od prachu :) a nie aby tam niečo robil. Používatelia o ktorých hovoríš sú tí taký IT „experti“ čo sa o PC učili tak možno z recenzií a o PC a celkovo IT vedia taký holý kkt. Ale taký si zase nekúpia Mac Pro lebo na také niečo ani nemajú alebo si niekde prečítajú že Mac je úplne zlý pc (čo zase nie je pravda) a radšej si kupia nejakú zostavu (ideálne čo možno najlacnejšiu lebo pre nich je každá i7/i5 rovnaká) na ktorú si nainštalujú Windows XP alebo Windows 7 a k tomu 1500 ďalších užitočných utilít ktoré je dodrbú windows a nakoniec plaču jak je všetko na prd :)

  • Jan (neregistrovaný)

   Je to pracovna stanica, casto nasadzovana vo firmach. Cakas, ze Ti vo firme budu skladat zostavy podla komponentov ktore si navrhnes ?

  • Jan (neregistrovaný): Právě, ta diskuse ztratila smysl, než to vše třeba i opětovně probírat…:)

  • Až na to, že to tak není. Vezmi si daně SSD (NVME PCIE) , AMD GPU Fire Pro a CPU (Xenon), k tomu přičti design bednu a nepřekvapivě zjistíš, že jsi na tom cenové stejně. Bez SW, které v Macu dostaneš. Počítalo se to už mnohokrát;-)

 15. Xooo (neregistrovaný)

  1) Autor článku zapomněl zmínit, že k Macům dostanete v ceně také GarageBand. Srovnatelný software pro PC stojí několik tisíc.
  2) Dell XPS není celokovový, má pouze hliníkový kryt šasi, jinak je to plasťák s dost hroznou klávesnicí.
  3) Obecně platí, chcete stejný nebo podobný hardware jako nabízí Apple od konkurence? Připlaťte si 10% k ceně Apple a můžete si vybrat Lenovo nebo si můžete připlatit 20% a vybrat Dell s NBD.
  Ani jeden však nenabízí srovnatelné celokovové unibody laptopy, ale dokážou nabídnout displeje s vyšším rozlišením než retina od Apple.

  4) Uzavřená platforma neznamená bezpečnější, ani obráceně to neplatí, i když u otevřené platformy lze úroveň bezpečnosti snadněji povýšit z pohledu uživatele a nejste odkázán pouze na update od Apple.

  Ve světě PC vs Mac, Apple nabízí za méně peněz vyšší přidanou hodnotu. Zejména ceny Maců v USA jsou o hodně nižší než v ČR, kde je zdražuje kurz Koruny a nenasytnost Apple reseller obchodníků.

  Ve světě mobilních telefonů je Apple zhruba dva roky pozadu oproti vlajkovým lodím konkurence. Navíc je Apple ve světě mobilů neuvěřitelně předražený ve srovnání s konkurencí. Jsou jen dva parametry, ve kterých jsou iPhony aktuálně srovnatelné s top mobily konkurence, a to výkon SoC a rychlost vnitřního úložiště. Ve všem ostatním Apple za konkurencí zaostává: displeje, voděodolnost, prachuvzdornost, kapacita paměti RAM.
  Odladěnost a plynulost je u obou platforem iOS vs Android na stejně dobré úrovni. Oba systémy nabízí srovnatelné množství zásadních aplikací a jejich kvalita je rovnocenná. iPhone SE má nákladovou cenu (včetně montáže) cca 3800,- Kč, nabízí se v ceně od 13000,-. iPhone 6S/6S Plus má nákladovou cenu včetně montáže cca 6000/6200,- prodejní cena je od 22000,- v závislosti na kapacitě vnitřní paměti. Nákladová cena konkurenční Sony Xperia Z5 je také cca 6000,- včetně montáže. Prodejní cena od 15000,- Kč (EU distribuce 12000,-), oproti iPhonu 6S nabízí Z5 lepší displej s vyšším rozlišením, vyšší kapacitu vnitřní paměti úložiště plus možnost levného rozšíření microSDXC kartou, vyšší kapacitu paměti RAM, vyšší kapacitu baterie plus voděodolnost a prachuvzdornost.

  Alternativou k iPhone 6S Plus může být LG V10 [vyšší paměť RAM, vyšší hodnota vnitřního úložiště, lepší displej, méně výkonný SoC, vyšší odolnost – armádní certifikace dle US norem, ocelový rám] s cenou od 12500,- nebo Sony Z5 Premium [vyšší paměť RAM, vyšší hodnota vnitřního úložiště, výrazně lepší displej, o málo méně výkonný SoC, voděodolnost, prachuvzdornost, ocelový rám] s cenou od 16200,- Kč.
  LG G5 [vyšší paměť RAM, vyšší hodnota vnitřního úložiště, lepší displej, srovnatelně výkonný SoC, kovové tělo] cena 15700,- Kč

  Všechny porovnávané telefony konkurence mají většinu podstatných hardwarových parametrů o generaci nebo dvě před iPhony, jediné v čem aktuálně iPhone vede je hrubý výkon SoC, výjimkou je LG G5 se Snapdragonem 820, který je výkonnější než Apple A9.

  Z čehož plyne, že marže na mobilních telefonech Apple je neúměrně vysoká a neobhájí ji ani logistické náklady, nebo náklady na R&D neboť i ty lze shodně vyčíslit u všech ostatních porovnávaných smartphonů.

  Všechny porovnává zařízení nabídnou srovnatelnou užitnou hodnotu jako iPhony, některé mohou nabídnout za menší částky dokonce vyšší užitnou hodnotu a prémiovější vzhled [Z5, Z5 Premium, LG V10, G5].

  • Xooo (neregistrovaný)

   Také jsem neuvedl, že Z5 Premium kromě 4K displeje nabízí i stereo reproduktory. Zkuste si porovnat zážitek z hudebního klipu na Z5 Premium a iPhone 6S Plus.

   Další z nevýhod je, že iPhony podporují pouze AAC kodek u BT sluchátek, takže výběrem za předpokladu, že chcete poslouchat hudbu ve vysoké kvalitě jste fakticky omezeni pouze na stájová Beats a několik málo alternativ.

   V praxi to mozu byt 3 moznosti:

   – SBC (zakladny kodek, velmi nizka kvalita)

   – aptX (vyborna kvalita, podpora Android a OSX)

   – AAC (vyborna kvalita, podpora iOS)

   problem je v tom, ze iOS podporuje len SBC a AAC, nepodporuje aptX. Je velmi malo sluchatok ktore podporuju AAC kodek (napr. vsetky Beats, niektore Sony). Vacsina sluchatok integruje skor aptX, ktore vacsinou implementuju vyrobcovia na Androidoch. AptX je podporovane aj na OS X, ale nie v iOS.

   Pri kupe Bluetooth sluchatok si dajte velky pozor aky kodek podporuju. SBC kodek je kvalitativne nedostatocny, subjektivne je kvalita mensia ako pri 128kbps MP3 suboroch.

   Na iOS jedine sluchatka s podporou AAC kodeku.

   Aky kodek sa v iOSe pouziva s danymi sluchatkami, je mozne zistit, tak, ze si povolite logovanie bluetoothu v iOSe cez “profilovy subor”.

 16. Řečeno úplně jednoduše… Když budu brát jako předpoklad, že jediná správná specifikace je ta, co má Apple, logicky nikdy nemůžu najít u konkurence tu stejnou sestavu a ještě za lepší cenu. Jako např. Mac Pro. Když řeknu, že jediná správná kritéria pro PC je špičkový design, malé rozměry a co možná nejvyšší výkon nehledě na cenu, tak je jasné, že Mac Pro je nejlepší, protože v takové kombinaci nikdo jiný PC nevyrábí. A pak mi nemůže vyjít nic jiného, než že Apple je vlastně levný, protože prostě taková konkurence neexistuje.
  To samé ale můžu udělat i opačně. Můžu říct, že nejlepší PC je jen to, co naprosto přesně splňuje tyto požadavky: Nejlepší dostupný výkon na světě nehledě na rozměry a design, ale za rozumnou cenu. A logicky hned u toho prvního Apple vypadne a vyjde ze srovnání, jako předražený.
  Takový jednostranně zaujatý pohled je neobjektivní z obou pohledů na věc. Asi je to tím, z jakého prostředí člověk pochází. Když budu mít iPhone, budoucí telefon budu srovnávat právě s ním a hledat podobné vlastnosti jako má on. Když budu mít naopak telefon voděodolný, s bezdrátovým nabíjením, ale bude na krásnu plastový (což ale pro někoho nemusí být důležité)), iPhone i tak bude vycházet hůře.
  Když už tedy člověk chce porovnávat, musí striktně porovnávat věci, které se objektivně porovnat dají. Jinak je takové srovnání jen subjektivně osobní preference k dané značce.

  • Ano a ne:-)
   Viz zrovna Mac Pro. Dostávají mě ty hlášky „2x více výkonu za půl ceny“ apod. Vážně? Xenon, ECC RAM, Fire Pro, NVMe PCI SSD? Ukaž. Nevím proč je ten kus křemíku tak drahý proti i5, RAM, Radeon, SATA SSD, ale prostě je a ti co za to platí asi také. A jedno zda u Apple, MSI něco Dellu. A hrubý výkon nehraje roli (snad aspoň trochu víš, vo co go).
   iVěc je na tom vlastně obdobně a téma naťukáváš, skladba vlastností. Někdo IPx certifikaci, někdo zahnutý diaplay, někdo výkon, nekdo od každého něco,…

  • Ale já jsem neříkal PC od Dellu a spol. Říkal jsem, když nastavíš kritérium nejvýkonnější možné PC. Nikdo totiž takové PC nedělá. Je běžné, že takové PC si necháš postavit na zakázku. Právě jsem si zkusmo dělal kalkulaci.
   Nejdražší Mac Pro v nejvyšší konfiguraci stojí 305 190 Kč.
   Když vyberu ještě o něco výkonnější a novější komponenty vyjde to na nějakých 180 000 Kč. ;-)
   – Procesor Intel Xeon E5-2683 v4
   – 2x Grafická karta GIGABYTE GTX TITAN X 12GB
   – 2x Serverová paměť HP 32GB DDR3 1866MHz ECC Load Reduced Quad Rank x4
   – PCIe SSD disk Intel 750 Series 1.2TB SSD
   – Skříň a sestavení, testovaní, ladění…
   Rozdíl 120 000 Kč už je opravdu velký.
   Takže když nastavíš priority tak, že pro tebe není důležitý design, ale opravdu výkon, nemůže Apple nikdy vyhrát.
   Když ale nastavíš kritéria tak, že na prvním místě je špičkový design a zkracování, nemůže zase vyhrát nikdo jiný, než Apple.
   Proto je potřeba porovnávat položky, které se opravdu dají porovnat. Design je pro někoho hodně důležitý a má svou cenu. Ale jak chceš objektivně vyčíslit jeho přínos? Na 20 tisíc, nebo na 100 tisíc? Přesně se to vyčíslit nedá a pak už je to ale jen subjektivní vaření z vody.

  • Lukas Kosik: no tak nevím, zda máš komplet sestavu včetně záruky, sestavení, S2, atd., nicméně v této opravdu a top cenové relaci nejde až tak o cenu za HW, ale o záruku, servis, podporu, prodejní kanál, know-how, atd. Tam létají částky, že nevíš v jaké míře a za co… Jen takový druhý rok záruky ze zákona u Mac Pro bude za slušnou pálku… Za kolik to tady suší např. Dell nebo HP Business?

  • Taháš sem věci, co s tím vůbec nesouvisí.

  • Xoo (neregistrovaný)

   Na většinu značkových komponentů do PC je dnes záruka 5 letá, doživotní(paměti), nebo 10letá (SSD) apod… takže uniho druhý rok záruky je hloupý argument mimo realitu, když u většiny skládaček máš delší záruku než zákonnou na komponenty.

   Cena NBD lze snadno dohledat, nebo si to vyklikat v Dell konfigurátoru.

   Realita je že žádný PC nedokážeš postavit se srovnatelným výkonem do stejně malé šasi.

   Možná by se to dalo zbastlit s fanless zdrojem a nějakým vodníkem do malé bedny.

   Když vezmeš cenu komponent na Macu Pro a naházíš to do košíku, tak jsi na podobné ceně jako Mac Pro v US Apple storech.

  • Xoo (neregistrovaný)

   K těm prioritám, u Macu Pro design nikdy nebude priorita, Mac Pro si lidi pořizují kvůli OS X, jinak ti vždy bude jen hackintosh.

   WKS s Windows nikdy nebude mít srovnatelnou produktivitu jako Mac Pro, i kdyby měla nachlup stejné parametry, protože Windows 10 je víc než operačním systémem spyware. :)

  • Xoo (neregistrovaný)

   Pak taky do ceny Macu Pro musíš zahrnout, že se jako jeden z mála produktů Apple nemontuje v číně, ale přímo v USA.

  • Xoo (neregistrovaný): mno, to s tou zarukou je to trochu slozitejsi, ty hovoris o zaruce pro koncove zakatniky. To je ale neco jineho nez zakonna zaruka nebo NBD.

  • A Mac Pro je snad server do datového centra? :-D Apple pro něj poskytuje stejné záruky, jako na spotřební zboží, jako je iPhone. Tak tady neplácej nesmysli o NBD.

  • Skus zavolat do iStyle, že ti nějak blbne systém, ať ti okamžitě pošlou technika ať to ihned opraví. :-D

  • Xooo (neregistrovaný)

   To jsou věci, které mimo uživatele Apple moc lidí nechápou, že třeba při střihu videa je Macbook Pro výkonnější než PC s Windows s plnotučným čtyřjádrem a výkonnou GPU.

  • Zase. Já ale neříkám, že to chci na střih videa. To je zase věc, co uživatelé Apple druhé straně podsunují. Vezmou jako jediné správné kritérium např. PC pro střih videa (které samozřejmě Apple splňuje) a budou všem tvrdil, že to konkurenční PC o polovinu levnější vůbec nezvládá tak dobře, jako Apple.
   Ale mně je úplně jedno nějaký střih. Třeba to chci použít jako server, nebo na hry, nebo složité výpočty…
   To je jako bych si koupil traktor, protože pro mě je nejlepší a nejvíce se hodí pro moji potřebu práce na poli, ale začal bych to pak porovnávat s Ferrari a říkat, že můj traktor má taky 500 koní, ale stojí pětinu ceny. Takže Ferrari je prostě špatné.
   Jinými slovy, vezmou svoje potřeby s kterými vybírají Apple a které jsou důležité jen pro ně a snaží se přesvětit všechny ostatní, že jsou to i jejich potřeby, potažmo, že takové potřeby musí splňovat všechna PC a ostatní potřeby, které ale zase Apple nesplňuje, ale ostatní PC ano, považují za zbytečné, nesmyslné…

  • Xooo (neregistrovaný)

   Kosiku, jenže Apple není vůbec na hry určený, jsou to pracovní stroje a jejich výhodou je mmj OS X.

   Pokud hledáš herní PC jak se snaží uživatelé Windows podsouvat (abys pochopil) jak hloupá je věta kterou jsi řekl, tak nehledáš Apple.

   Herní platforma je Windows.

   Pro mě od doby co funguji na OS X už Windows nejsou alternativou.
   Hry nehraji, a když potřebuji pracovat na PC, volím Linux, který je stabilní a má podobné vlastnosti jako UNIX OSX.

  • Lukáš Košík (neregistrovaný)

   Ferdo, já taky neříkám, že Apple je na hry! Celý článek je o tom jak se na základu porovnávání s konkurencí (která ale zase např. není určena na grafiku) „dokázalo“ že Apple není tak drahý. A o tom to celé je. A ty to tady jen pořád dokazujes, jak jsi vedle stejně jako celý článek.

 17. Kdyby na iPhone 6S Plus byl nainstalován Android, tak je to průměrné zařízení. Oproti třeba Samsung Galaxy S7 edge je těžší, objemnější, horší displej, horší foťák, méně RAM, hůře se drží v ruce. Jenže s iOS není průměrný, ale podprůměrný, protože to je systém z minulého století, exrémně špatně ovladatelný.

  Ale ve finále o to vůbec nejde.

  Apple totiž skutečně není předražený.

  Je to prostě vyjádření postoje pro chudší hloupé lidi, že mají Apple. A ta cena k tomu patří.

  • Xoo (neregistrovaný)

   Galaxy S7 má nejhorší camera sensor za 10$, navíc díky TouchWiz je to lagující šunt, který sežere většinu volné paměti RAM.

   Galaxy S7 je jedna z nejhorších současných vlajkových lodí, než Galaxy S7, to raději iPhone 6S Plus s uzavřeným iOS.

   Cenově jsou všechny iPhony neskutečně nastřelený, to platí současně i o mobilnech od Samsungu.

  • tedy (neregistrovaný)

   Tak apple prostě dokáže prodat i horší hw za vyšší cenu proto tak vydělává a k čemu top když se pak bude přehřívat viz některé sd zasekávat a budou problémy? iOS a aplikacím v Appstore to stačí. lidi si taky chválí a každý rok představuje nový model a že by byl iOS z minulého století, je poněkud silné tvrzení, v tom případě je android co podle vás? Vy zastánce WP jej najdenou opustíte a přejdete k nenáviděnému androidu, zvláštní otočka, nic ve zlém, mš je uplně jedno jaký os mi v mobilu běží, jde mi o to, aby mi telefon seděl v ruce, líbil se mi byl spolehlivý, ráno mě vzbudil, sehnal aplikace které potřebuji a dokáži využít, jsem spíše příznivcem androidu, modelů jsem měl hodně a sřídal je tak jednou dvakrát do roka když přišlo něco nového, iPhone taky a až na pár výjimek jsem byl spokojen, teď jsem spokojen s lumií 640DS a w10 který už v posledním ofiko 318buildu, šlape spolehlivě a jak má, dokonce i ta výdrž baterie si sedla, zejména noční samovybíjení je ta tam, dřív tak 7-9procent dolů za nějakých 5-8 hodin spánku dnes to je tak 2-4, v obou případech bylo vše kromě gsm modulu vypnuto, bud pomohlo to že si sedl update a nebo to že jsem asi dvakrát nechal mobil vybít až se sám vypnul typicky klesla kapacita pod 5 procent, nevím a neřeším, už je to v pořádku a jsem spokojen.

  • Horší HW? Jako přední příčky výkonnostní (i v reálu) okupující SoC Apple Ax je horší? Nebo BGA paměti od Samsungu jsou horší? Nebo Apple řadič eMMC posouvající výkon na úroveň UFS 2.0? Nebo Touch ID, který konkurence dohání? Tak IPS IGZO? LiIon aku s navýšeným počtem cyklů? Nebo… Kde je sakra ten horší HW?:)
   Jo ty asi myslíš nahoněné ppi, jádra a Mpx mimo reálný přínos:)
   Ad samovybíjení přes noc, nebo tvým směrem operátor posílil signál:)

  • Xooo (neregistrovaný)

   Apple právě má lepší hw jen ten SoC a vnitřní úložiště (a to ještě ne u všech modelů) ty nejrychlejší vnitřní paměti se totiž montují jen do vyšších paměťových variant iPhone 6S Plus.

   Baterie jsou taky špica, řekl bych, že baterie Sony, jsou podobně kvalitní jako v iPhone. (baterie Sony nepoužívají jen Xperie)

   IPS v Apple patří mezi to nejlepší, stejně dobré, kalibrované panely používá i Sony v řadě Z, LG G3/4/5 V10.

   IPS IGZO jsem měl na předchozím mobilu a byl to vynikající panel.

   MPx mimo reálný přínos? Pro zachycení fotomomentů ten přínos reálný je, rozdíl poznáš až v okamžiku, kdy porovnáváš fotografie z lepších sensorů IMX220/… které mají 20MPix a slabší chudinky z iPhone 6 8Mpix nebo 6S 12MPix na 5K iMacu.

   Na fotografii s vyšším rozlišením si krásně uděláš detailní výřez, jsou sice čitelné nápisy, značky…

   Není divu, že většina letošních zrcadlovek a systémových konpaktů má 24MPix senzory, ty lepší fullframe 60MPix.

   TouchID? Konkurence má stejně rychlé…stačí se podívat na srovnání.

   Pak jsou paramtery ve kterých konkurence má navrch… lepší displeje s vyšší hustotou bodů, více paměti RAM, vyšší kapacity vnitřního úložiště…

   Ale musíme porovnávat srovnatelné, takže iPhone s top konkurencí, nejvíc ze všech ztrácí iPhone SE a 6S díky displeji s nízkým rozlišením. U SE, který používá pět let starý panel z první generace iPhone 5, to je znát nejvíc, celkový počet pixelů na ze všech IPhonů nejnižší a i u ikon v menu lze snadno pozorovat zubatější přechody. Nezáleží pouze na ppi, ale i celkovém počtu pixelů na zobrazovači, v tom iPhone nejvíc ztrácí u všech modelů minimálně dva až tři roky za konkurencí. LG G3 má QHD 5.5″ a je to dva roky starý model. Jediný iPhone 6S Plus dokáže srovnat se dnešní střední třídou, na hi end prostě nedostačuje. Xiaomi Mi4 prodávané za 4000,- má lepší displej než iPhone SE/6S, za iPhone zaostavá pouze výkonem SoC, který je stejný jako LG G3 a chybějící frekvencí LTE. Pro většinu lidí je i výkonem Mi4 pořád overkill.

  • Ad vnitřní úložiště, iPhone 128GB, iPad Pro 256GB, vcelku max tak jako tak. tedy pokud jsi nenaletěl Asusu:)
   Ad rozlišení displejů, nemá smysl se bavit o rozlišení, relevantní je ppi. Dnes má cokoli od 4k rozumné hodnoty ppi (resp. je možné nalézt adekvátní model). Zde jsou potřeby naplněny.
   Nicméně obecně souhlas, o nějakém horším HW se u Apple nedá hovořit. Apple užívá nadprůměrně kvalitní komponenty, jak u iVěcí, tak Maců.
   Dále je vhodné se zabývat spíše reálnými přínosy HW (s podporou SW) než nahoněnými parametry, v tomto je Apple prostě mistr efektivity, i díky většímu podílu kontroly nad jednotlivými prvky (návrh, výroba, vývoj, SW podpora).

  • Xooo (neregistrovaný)

   Ono se nedá říct, že by dnešní microSDXC karty UHS byly jakoukoliv brzdou, na hudbu a media stačí i pomalejší a pro běh aplikací se také o brzdu nejedná. (pokud by je někdo přesouval)

   Nexus 6P existuje ve verzi 128 GB a je jen o pár Korun dražší než 64GB.

   Stejně tak pro uživatele je přínosnější mít 4GB RAM než 2GB, jestli jedou na o pár set MHz nižším taktu nebo mají vyšší latenci není tolik důležité. Stejně rozdíl DDR3 nebo DDR4. Obojí je dostatečně rychlé. Btw překvapilo mě, že Apple dává do iMaců paměti s tou nejvyšší latencí, ale jak už jsem řekl není to tak důležitý parametr.

   PPI je důležitý parametr, pokud porovnáváme Androidy s vyšší úhlopříčkou, kde je tak jako tak displej s vysokým počtem pixelů.

   iPhone SE má jen mnohem zubatější ikony v menu než iPhone 6S, přestože mají oba stejnou hodnotu PPI.

   Důvodem je celkově nižší počet pixelů.

   Nexus 6P 2650×1440 = 3 686 400 pixels
   iPhone 6S Plus 1920×1080 = 2 073 600 pixels
   iPhone 6S 1334×750 = 1 000 500 pixels
   iPhone SE 1136×640 = 727 040 pixels

   Nexus 6P má displej s 1.7 násobně vyšším počtem pixelů…to se na spotřebě nutně projeví. Celkem o více než milion a půl pixelů víc než iPhone s nejlepším displejem v nabídce.

 18. rudejkat (neregistrovaný)

  Sice s autorem nesouhlasím na 100 %, ale za stejně slušný hw zaplatíte podobnou cenu u všech renomovaných značek. Stejně větší váhu při výběru má použitý OS a zkušenosti s vybranou značkou.

  OT: Zdá se, že článek trefil do černého, když s androidí vlajkou do boje vyrazil i největší microsoftí patolízal.

 19. readytogo (neregistrovaný)

  Cena:

  [odkaz]

  VS

  Cena:

  [odkaz]

 20. V (neregistrovaný)

  Autor ma pravdu, co vice dodat :o).

  Tento clanek plati obecne pro jakekoli veci, ktere se prodavaji, existuji.

  Je smutne, ze stale existuje obrovske mnozstvi hateru a zavistivych lidi nechapajicich, ze maji moznost volby a ta volba existuje na vsech urovnich.

  Stejne tvrzeni mohu pouzit napr. i u automobilu – Rolls Royce je drahy, BMW je drahe, staci mi Skoda, ktera udela stejnou sluzbu, …ale v jine kvalite.

 21. chose007 (neregistrovaný)

  Ceny bych za sebe neřešil, pokud má Apple dost zákazníků, tak je cena prostě adekvátní. Navíc je skutečně fakt, že Apple výrobky si drží slušnou cenu i jako použité, což je dost velké plus.

  Osobně mi nejvíc vadí celková filosofie firmy – my jsme Božstvo, které jediné (!) určuje, co vy jako naše ovečky zákazníci máte chtít, jaké výrobky máte chtít, jaké služby máte využívat, jaké aplikace vám schválíme. Chtěli jste před nástupem iPhonu 6 Plus telefon s větším displejem? SMŮLA! Jak totiž pravil Svatý Steve: nebudeš potřebovat většího telefonu a basta fidli. Pokud by se jednalo o běžnou firmu, tak s tímto není problém – prostě koupím jiný telefon od konkurence. Ale jak redaktor správně uvedl, nejlepší je používat všechna zařízení od Applu, je dost nepraktické používat např. telefon s Androidem a ostatní výrobky mít od Applu. A tento svůj od ostatních co nejvíce odtržený ekosystém si Apple buduje sám, záměrně a důkladně, už jenom právě těmi svými vlastními standardy koncovek kabelů apod., takže ano, to je jejich problém (z tohoto úhlu pohledu).

  Taky mi vadí ta nabubřelost a nafoukanost, která obecně z Applu čouhá na všechny strany. Jejich keynotes se neobejdou bez okázalých grafů, jak jsou oni někde ale úplně jinde, než ostatní platformy a firmy. Počet výrazů typu „absolutely amazing“, „the best ever“ nebo „thrilling experience“ na minutu jde těžce za hranu poslouchatelnosti – alespoň v mém případě. Samozřejmě, do určité míry to dělá každá firma (např. Samsung je mi také dost nesympatický), ale Apple myslím hodně vede. Ostatně, ta nadřazenost je vlastní také značné části uživatelské základny, i když určitě ne každému. S tím také souvisí jejich přístup k referování o chybách jejich výrobků nebo služeb – to není přípustné, Apple přeci je Bůh Jediný a ten nemůže dělat chyby! I když v tomto směru se to snad o něco v poslední době lepší.

  Na druhou stranu je skutečně pravda, že to je právě Apple, který asi nejvíc umí zahýbat s celým odvětvím, přinést nové typy výrobků apod., i když už to poslední roky taky není takový sláva.

  Každopádně rozhodně netvrdím, že třeba Google nebo Microsoft jsou lepší, ti mají zase své problémy. A nikomu Apple neberu. Komu ta skladba výrobků a služeb jednoznačně vyhovuje, tak prostě není co řešit.

  • Pamatuješ zlaté časy Sony (v době MiniDisc, Walkmana, MagicGate, MemoryStick, Hi-Fi, Trinitron, atd. atd.). To by jsi možná poupravil vnímání Apple nebo Samsungu:)

   Ad poslední roky, no nevím, za poslední tři roky Apple prakticky překopal zabezpečení telefonů a tabletů (Touch ID a následovníci). Od loňského roku se snaží pohnut s displeji (Touch 3D) a touchpady (Force Touch). Min Touch ID odvětvím hnulo. Touch 3D je zatím brzy hodnotit. V iMacích nasadili Quantum Dots LCD, což je nutný krok k HDR, ke kterému má nyní Apple defakto asi nejblíže (v rámci běžné spotřební elektroniky). Ačkoli Sony bude asi ten první, kdo to nasadí v telefonech (aby ne, s jejich vývojovým oddělením zobrazovadel:) ). Takže ti sice v Sony vzniknou krásné HDR videa a fotky, ale editaci budeš dělat na Macu:)
   Kde se nic neděje je asi nositelnost, ale otázka je, zda opět není vlastně na vině Apple, od dob, kdy přišli Watch na trh prakticky nikdo nic nepředstavil….

  • chose007 (neregistrovaný)

   S tím Sony v dobách největší slávy souhlasím, to je naprostá pravda. Ono obecně takovou pozici by chtěla asi prakticky každá firma, co si budeme povídat. Sony k tomu má odjakživa velké sklony. Ale faktem je, že momentálně je to prostě Apple a osobně je mi to dost nesympatické.

   Co se týká novinek v posledních letech – nevím, nic moc mě prostě na zadek neposadilo, zejm. prakticky jediný nový produkt – hodinky nejsou nic moc. A ano, ani nikdo jiný z branže s ničím super novým nepřišel. Touch ID, 3D touch, Force touch atd. – nevím, asi mi to nepřijde až tak moc důležité, ale samozřejmě, nedá se čekat, že by revoluce byly každý rok, to beru.

  • Nevím zda si přeji být posazen na zadek, možná ano, možná ne. Ale např. otisk prstu pro odemčení je něco, co mi ovlivní užívání výrazně, super inovace (trochu to supluje SmartLock u Androidu). Když si vezmu, jaké zhůvěřilosti občas lidi užívají (složitý patter/heslo nebo probudit z boku-přehmat/keyguard-lockscreen/nějak komplexní autentifikace-hurá „už“ koukám na Home), tak proti tomu jeden úkon (aneb stisknout něco pro probuzení a zároveň autentifikace) je prostě posun v běžném užívání velmi výrazný. Mnohokrát za den.
   Ad 3D Touch, v podobném gardu. nepřináší to žádnou novou vlastnost pro placky (vyjma vážení své dávky…), ale opět usnadnění. Nemusím si v klávesnici zapínat k zobrazení směrové šípky, prostě jen kdekoli na klávesnici přitlačím a tahem hýbu kurzorem. Tedy si zjednoduším GUI, zlepším ergonomii (více místa pro text/menší klávesnice). Paráda, opět přínos mnohokrát za den.
   Pravda, na zadek to neposadí, ale je to inovace s každodenním dopadem (tak jako oboustranný konektor). Proti tomu např. Edge u Samsungu je jen designovka (vyjma Note 4, kde to byla skutečně přidaná hodnota), která má naopak negativní vliv na ergonomii. LG objevuje objevené (jů, jde vyměnit aku) a HTC je jen sestavitel (zato precizní, to ano) a Sony mršič produktů k horšímu a horšímu. Odpískání Xperie Z má nejblíže k posazení na zadek:)

  • Adam (neregistrovaný)

   UNI, nech si ty marketingive zvasty. Myslim ze nic z toho co pises nebude tak prevratne, kdyz ani tebe to neprinutilio konecne vymenit sve Lenovo za iphone. Asi opravdu bude pravda, jak nekdo psal, ze si prodejce v iStylu nebo necem podobnym:)

  • MArian (neregistrovaný)

   Adam: boha, ty si kry*l…

 22. BTW: neříká se Mac Pro spíše odpadkový koš?

  • tedy (neregistrovaný)

   uni
   To horší mělo být asi v uvozovkách, no já reagoval že zatímco apple používal/ vá? nevím nesleduji to moc, dual core, u droidu quad, octa ale ve výsledku je ten apple i tak výkonnější, pač ten cpu není tak uplně vše, ano rychlost pamětí má také nezanedbatelný vliv a souhlasím s tím psaný kolegy, IPSka co používá apple jsou jedny z nejlepších co jdou sehnat.

 23. Být módním doplňkem po desetiletí je setsakra úspěch, hoden opravdu těch nejlepších:) Co že najednou by mělo pozici ohrozit?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).