Domů » Články » Konec všem mýtům: Výrobky Applu nejsou tak drahé, jak se na první pohled zdá

Konec všem mýtům: Výrobky Applu nejsou tak drahé, jak se na první pohled zdá

Dlouhé roky se vedou spory o tom, zda jsou produkty kalifornské společnosti Apple předražené. Na první pohled to tak může působit, nicméně když půjdeme do hloubky, zjistíme, že tomu tak dávno není a částky, za které se jablečné produkty prodávají, jsou vůči konkurenci zcela adekvátní.

Na začátku si je ještě potřeba uvědomit, že Apple má své portfólio výrobků už poměrně rozrostlé, a proto nelze všechny jednotlivé body uplatňovat globálně na všechna zařízení. Například 12palcový MacBook 2016 nelze nazvat výkonným zařízením jen proto, že je od Applu, a že například takový Mac Pro výkonný je.

Stejně tak nelze do nebes vyzdvihovat kvality jednoho operačního systému a srovnávat ho s druhým – každý má svá pro a proti. Budu brát v potaz jen dílčí vlastnosti a ty porovnávat s jinými dílčími vlastnostmi spolu souvisejícími.

apple

Mnoho z vás se mnou nemusí souhlasit vůbec, článek se může zdát jen jako subjektivně podaný nebo fanouškovsky zaměřený a nemusíte souhlasit ani s tím, že v některých případech je například lepší použít kovové šasi namísto plastového. I přesto se budu snažit držet v mezích maximální objektivity. Článek si za cíl klade poukázat na další aspekty, které běžný uživatel u zařízení od společnosti Apple běžně opomíjí, a které mají na výslednou cenu zařízení výrazný vliv.

Design, konstrukce a kvalita

Jako první začnu designem. Ač se jedná o maximálně subjektivní záležitost, výrobky od Applu jsou jednoduše, až na pár výjimek, pěkné a oku lahodící; jednoduše se na ně hezky dívá a například filmaři je s oblibou používají ve svých dílech, aniž by jablečný gigant musel utrácet za marketing.

Tip ke čtení – Apple je vládcem product placementu, jeho úspěch z velké části stojí na podprahové reklamě

Apple se nebojí používat kov, nebojí se jít do extrémních čísel například s ohledem na tloušťku zařízení nebo si dovolí jít proti proudu standardům a vyvinout kompletně vlastní řešení – například magnetické napájení MagSafe u MacBooků nebo konektor Lightning u iPhonů a iPadů. Konkurence si tolik s designem nevyhraje a jen málokterý stroj se přiblíží designu Applu.

2015_new_macbook_gold
12″ MacBook 2015

S tím souvisí i samotná konstrukce. Dominantními materiály jsou převážně různé povrchově upravené typy hliníku, sklo nebo dokonce i nerez, a toto vše se odvíjí i na samotném dílenském zpracování, které je jednoduše na naprosté špičce potravinového řetězce spotřební elektroniky. Všechno dokonale lícuje a pečlivost při kompletaci zařízení je tu znát na každém kroku. Takové zařízení je radost používat a na zákazníka má jen pozitivní vliv.

Krásný design nezaručuje kvalitu

Ač spolu konstrukce, design a kvalita přímo souvisí, nemusí být všechno perfektně navržené. designově skvostné i praktické a zároveň kvalitní. Dlouhodobější uživatelé zařízení od Applu se zcela jistě setkali s poškozenými kabely na nabíjení, ze kterých klidně i po půl roce začaly trčet odizolované konce.

Mně osobně se to zatím nestalo, ke kabelům jsem šetrný jak jen to jde a odizolovaný konec na mě prozatím „nevybafnul“, stejně je ale kvalita těchto napájecích kabelů minimálně na pováženou. U Applu totiž není výjimkou, že tým designérů má mnohdy poslední slovo a tým konstruktérů jen utře nos a se vším se prostě smíří.

maxresdefault
Napájecí kabely byly vždy problémové

Abychom tento bod postupně nějak uzavřeli, na trhu se opravdu těžko hledá například přenosný notebook, který je kompletně vyrobený z kovu, má perfektní podsvícenou klávesnici, která nepoleví ani po 6 letech aktivního používání a má například i skvěle vymyšlené nabíjení za pomocí konektoru MagSafe (upřímnou soustrast 12palcový MacBooku). A co je neméně důležité, výdrž baterie, kterou Apple u svých produktů udává, je opravdu pravdivá a o téměř 15hodinové výdrži, kterou disponuje starý dobrý MacBook Air, si může konkurence s Windows v mnohých případech jen nechat zdát.

Apple a konkurence

Na závěr by se tedy hodilo alespoň nějaké srovnání. 13palcový MacBook Pro (2015) začíná na ceně okolo 40 000 Kč a jako konkurenci, který nabídne kovové šasi, kvalitní zpracování a podobnou výbavu, lze vzít v úvahu například 13palcový notebook Dell XPS s cenou balancující na hranici 38 000 Kč. Výbava obou strojů je dosti podobná, zpracování příkladné a kvalita na perfektní úrovni.

dell-xps-13-refresh
Dell XPS 13

Cena notebooku od Applu je tedy srovnatelná s konkurencí a dlužno dodat, že od doby co společnost Apple dává do svých počítačů procesory od amerického Intelu, lze na jablečných počítačích plně provozovat i operační systém Windows. Máte tedy na výběr. Buď použijete operační systém OS X, Windows nebo případně nějakou distribuci Linuxu. Podobná situace je i u ostatních výrobků a například na poli tabletů se kvalitám iPadu jen těžko nějaké zařízení vyrovná.

overview_display_hero
MacBook Pro (2015)

Jinak to můžou uživatelé vnímat v případě telefonů, který si každý nosí téměř stále u sebe, a jedná se tak o kompletně osobní zařízení. Zde může být kovová konstrukce sice stylová, ale za to méně odolná vůči škrábancům a horší zacházení si iPhone „pamatuje“. Navíc nejsou iPhony voděodolné, na což většina zákazníků aktuálně slyší asi nejvíce a konkurence má v tomto výrazně navrch.

Hardware, výkon a podpora

Druhý bod je s tím prvním dosti provázaný a plynule na něj navazuje. Raději bych zůstal u počítačů, protože z hlediska výkonu nemá moc smysl porovnávat iPady s ostatními Androidími tablety, iPhony se smartphony běžícími na mobilních Windows či Androidu, nebo iPody a jeho dalšími variantami s ostatními MP3 přehrávači.

Optimalizace na prvním místě

Faktem je, že si  Apple dává na optimalizací svých systémů opravdu záležet a výkon je z tohoto pohledu jen relativní pojem. Ač se papírově zdá například procesor iPhonu slabší z důvodu malého počtu jader, není tomu tak a v mnoha případech ho lze brát jako mnohem výkonnější komponentu, než jakou používá konkurence v podobě osmijádrových čipů. Ve výsledku jsou vlastně pro uživatele nějaké technické údaje zbytečné a většinou ho zajímá jen to, zda je prostředí plynulé, zda přístroj dobře fotí a podobně.

Nespornou výhodou je také další fakt, že si společnost Apple své produkty do velké míry sama navrhuje. Používá své verze základních desek, které jsou na míru postavené konkrétnímu produktu, koncipuje vlastní rozvržení baterií, které se vlezou i do těch nejpodivnějších tvarů (opět vzpomeňme na 12palcový MacBook), nebo se pustí do naprosté šílenosti, jakou je počítač Mac Pro.

Mac Pro za 100 tisíc není drahý

Podrobné srovnání v minulosti provedl server Živě.cz, který dokázal, že „naklonování“ Macu Pro není tak jednoduché a že jeho konkurenti s podobným výkonem na ceně nic nezmění, a co víc, napodobit vzhled „odpadkového koše“ a nacpat výkon do tak malého šasi je téměř nemožné. To vše hovoří v prospěch Applu a jen to dokazuje, že cena Macu Pro není v žádném případě přestřelená.

Mac Pro si díky svému vzhledu vysloužil přezdívku „popelnice“

Podobnou situaci lze pozorovat i u tzv. All In One počítačů, kde za 27palcový iMac dáte okolo 63 000 Kč a za podobně vybavené MSI AG270 téměř tu samou sumu. Rozdíly mohou být ve výbavách sice větší, ale ve výsledku jde o velice podobné stroje. iMac nabídne mnohem jemnější rozlišení (5K Retina) a MSI má zase výkonnější procesor nebo větší interní úložiště. Konkurentem 21,5palcových iMaců je zase ASUS Zen AiO Pro, který je už ale o něco méně výkonnější a má dokonce i vyšší cenu.

AppleCare a NBD

Posledním faktorem, který je potřeba zmínit, je podpora, a to jak ta softwarová, kterou rozeberu níže, tak ta hardwarová (serivs a záruka). Apple v základu pro svá zařízení nabízí jednoletou rozšířenou záruku AppleCare.

Ta je sice pro nás, občany České republiky, málo využitelná a může být spíše na škodu v případě, že jste zboží zakoupili jinde, než v českém online Apple Store, protože uplatněním záruky u Applu, například přes autorizovaného prodejce Apple Premium Reseller, porušujete záruční podmínky prodejce, u kterého jste produkt doopravdy zakoupili (různé e-shopy). Potěší alespoň telefonická podpora, která vám pomůže vyřešit jakýkoliv problém nebo případně nabídne nejvhodnější řešení pro jeho vyřešení. Platnost této služby je standardně 1 rok.

Pro Čechy je mnohem lepší řešení tzv. NBD (Next Business Day) záruka, kterou někteří výrobci (Dell, HP atd.) nabízejí u svých dražších zařízení již v samotném základu, a to dokonce s dobou trvání 2 roky. S takovou zárukou není žádná reklamace žádný problém a běžná praxe je taková, že zavoláte na infolinku výrobce svého počítače, popíšete jí problém, a ta k vám následně vyšle technika, který problém vyřeší na místě, anebo případně pošle pro počítač kurýra, který jej doveze do servisního centra. Mé vlastní zkušenosti jen potvrzují, že se jedná o nejlepší možné řešení, jaké může výrobce nabídnout.

Ekosystém a softwarová výbava

Absolutně největší výhodou Applu je jeho ekosystém a celková provázanost všech zařízení. Osobně zastávám toho názoru, že pokud jste uživatelem pouze jednoho zařízení od Applu, nevyužíváte jeho potenciál na maximum. Ekosystém se vám totiž ve své plné kráse ukáže až tehdy, když vlastníte alespoň dvě a více zařízení. Pokud používáte například jen iPhone, nevyužijete všechny služby jako synchronizace poznámek, SMS, MMS, fotografií a spoustu dalších.

apple_ekosystem
Ekosystém Applu nemá prozatím konkurenci

V tomto momentě by se tak dalo trochu zapolemizovat nad tím, zda je jedno zařízení od Applu drahé a v případě zakoupení druhého se cena obou zařízení pro vás zmenšuje. Pokud používáte počítač Mac pospolu s iPhonem, máte k dispozici celou sadu různých aplikací zdarma, za který byste jinak museli zaplatit vývojářům aplikací třetích stran.

Alternativní aplikace

Poznámky byste museli řešit například aplikací Evernote, aplikaci Připomínky zase Wunderlistem, iMessage vyměnit za WhatsApp či Viber a podobně. Většina aplikací je zdarma, avšak některé byste jen těžko hledali. Na funkce jako Handoff nebo Continuity podařenou alternativu jen těžko najdete a pokud se vám to přeci jen povede, určitě nebudou mít tolik funkcí jako právě ty od Applu.

Na vytvoření dokonalejšího ekosystému mezi operačními systémy Windows a Android lze použít aplikaci Pushbullet, která dokáže většinu toho, co nativní spolupráce OS X a iOS. V případě Applu jsou tyto funkce zdarma, za Pushbullet bohužel musí uživatelé platit, a to rovnou každý měsíc 4,99 dolarů (přibližně 120 Kč) nebo jednorázově 39,99 dolarů (přibližně 930 Kč) za předplatné na jeden celý rok.

‎Pushbullet
‎Pushbullet
Autor: Pushbullet
Cena: zdarma

Pro desktopový systém OS X je navíc zdarma dostupný celý kancelářský balík (Pages, Numbers, Keynote), perfektní program pro základní úpravu videí, iMovies, aplikace Náhled jakožto prohlížeč běžných dokumentů, pokročilý emailový klient, kalendář, integrované mapy a celá řada dalších. Systém Windows takovou škálu základních integrovaných aplikací nativně nenabízí a pokud některé ano, jejich funkce jsou osekanější a ještě potřebují nějaký ten čas, aby srovnaly krok s konkurencí.

Placené i zdarma

Nabízené aplikace zdarma jsou neméně důležité, protože se vám může seriózní, ale i začátečnická, práce na vašem počítači s operačním systémem Windows prodražit o několik dalších tisíc korun. Za kancelářský balík Office 365 pro jednotlivce dáte každý měsíc bez koruny 190 Kč. Existuje sice alternativa OpenOffice, ta ale kromě ceny nenabídne žádnou přidanou hodnotu oproti zmíněným balíkům od Applu nebo Microsoftu.

iwork_office
Sada kancelářského balíku Applu a Microsoftu

Aplikaci Mail v OS X dokáže na platformě Windows plně nahradit Mozilla Thunderbird, pěkná aplikace eM Client, Inky či placený Outlook, který v případě aktivní licence Office 365 dostanete. Ostatně balík aplikací z Office 365 lze považovat za tzv. „must have“ balíček, který vám navíc nabídne 1TB cloudové úložiště a povedený zápisník OneNote.

Další aplikací, a pro některé možná málo podstatnou aplikací sloužící jako alternativa k editoru videí iMovies, je například velice povedený editor Wondershare Filmora, který je aplikaci iMovies velice podobný. Autoři za něj požadují 50 dolarů (přibližně 1 100 Kč) v případě doživotní licence pro jedno PC, a to není zrovna málo.

Pokud bych měl tedy nějak sečíst případné další náklady a srovnat software, který nabízí Apple zdarma se softwarem, který je nutné k Windowsu či Androidu dokoupit, k počítači s operačním systémem Windows a mobilním telefonu s Androidem si můžete připočíst platbu 240 korun za každý měsíc za uměle vytvořený ekosystém a licenci Office 365. Individuálně lze navíc přidat i jednorázové položky například za již zmíněný editor videí (1 100 Kč).

iOS-and-Android
Každý systém má něco do sebe

Jako poslední stojí za to zmínit i podporu. Zatímco společnost Microsoft měla ve zvyku vydávat záplaty zdarma a nové systémy pak za jednorázové ceny jednotlivých licencí, nyní přešla na podobný systém, na kterém funguje společnost Apple. Microsoft vydává aktualizace, malé i velké, k Windows 10 zcela zdarma, avšak zatím se neví na jak dlouho.

Od 29. června bude totiž i desátá verze pro nové zákazníky placená. Co se optimalizace a délky podpory týče, Apple je na tom opět o něco lépe a dokáže flexibilně zareagovat i na bezpečnostní trhliny svých starších systémů.

Tip ke čtení – Windows 10 pohání 300 milionů zařízení: Od 29. července za upgrade budeme platit

Apple není tak drahý, jak se na první pohled zdá

Je trochu paradox, jak se společnost Apple snaží v posledních letech více přibližovat svým mobilním systémem Androidu a desktopovým systémem zase k Windows. Apple chce sice být stále uzavřený, ale více otevřenější. Na druhou stranu Google zjistil, že přemíra otevřenosti je na škodu věci a v poslední době se tuto otevřenost snaží dostat do určitých bezpečných mezí.

Apple měl tu výhodu, že proslulý Steve Jobs nasadil takový systém a takovou vizi, která se dnes uchytila, a proto je Apple v tomto směru oproti své konkurenci napřed a dokáže jí každým rokem utíkat, protože se soustředí na to, co už má hotové a snaží se decentně, efektivně a evolučně své stávající funkce vyvíjet a přidávat nové, které jsou odladěné a opravdu funkční.

Microsoft se ze všech sil snaží tempo dohnat, ale protože nevěnuje všemu dostatečný čas a nutnou pozornost, což ani nejde, když bojuje doslova na všech frontách, jsou jeho některé uživatelské funkce nedotažené a mnohdy nejsou ani 100% funkční. Google se svým ChromeOS zřejmě v budoucnu do světa díru neudělá, tomu se ale bohatě stačí hospodařit na jeho vlastním písečku mobilních zařízení, který se neustále rozrůstá.

os_verze

Nevyvratitelný je fakt, že ani celá hromada aplikací, které si k systému Windows a k mobilnímu operačnímu systému Android zakoupíte, vám nedokáže přinést takový požitek z použivání ekosystému, jakého se vám dostane u Applu. A pokud se k němu alespoň jen z části přiblížíte, budete muset za „nadstandardní“ funkce platit. A částky to rozhodně nejsou zanedbatelné.

Jak jsem v průběhu článku uvedl, za stolní počítač či přenosný laptop zaplatíte přibližně stejně, jako za alternativu s podobnými parametry, s podobným šasi, s podobnou konstrukcí a podobnou kvalitou. Za software, který dostanete u Applu zdarma, musíte rovněž na konkurenčních platformách platit a celková cena se tím pádem navyšuje a nakonec ten drahý Apple už ani tak drahý není.

Je v tom i trocha psychologie, protože společnost Apple prostě ve svém portfóliu nemá produkty určené pro nižší a střední třídu, i když částečně se to snaží změnit iPhone SE (recenze). Apple se v posledních letech stává hlavně designovou značkou a míří jen na tu vyšší a nejvyšší třídu, u kterých je cena logicky vyšší.

Mac není jen o OS X

Je nutné brát v potaz i to, že pokud si koupíte počítač Mac, nejste v žádném případě odkázáni pouze na systém OS X, ale můžete si s klidným svědomím nainstalovat i čistou instalaci Windows, anebo využít kladů obou systémů a provozovat tzv. „dual boot“.

apple_windows_bothways

Pokud zabrousím do mobilních operačních systémů, systému iOS hraje do karet fakt, že Apple je schopen přinášet softwarovou podporu i 5 let starým telefonům nebo tabletům. To u jakéhokoliv zařízení se systémem Android nelze očekávat. Jejich podpora v tom nejlepším případě končí po 2 letech. O něco lépe je na tom řada Nexus, o kterou se stará sám Google.

Skončí podpora, co potom?

S tím je spojená i celková funkčnost vysloužilého výrobku. Pokud srovnáte iPhone 4, kterému už softwarová podpora skončila a definitivně tak zůstane na iOS 7, s legendárním telefonem Samsung Galaxy S3, který z těchto telefonů je na tom po několika letech lépe? Je na tom lépe iPhone 4, který se sice mírně s iOS 7 zadýchává, ale stále je plynulý a bezpečný, nebo Samsung Galaxy S3 s Androidem 4.3 Jelly Bean, který se už žádné aktualizace nedočká (komunitní ROM teď ponechme stranou), a to ani v případě, že se bude jednat o opravdový bezpečnostní problém, který uživatele vystaví opravdovému riziku?

Mnohem výstižnější by však byla tato otázka: „V jakém stavu mi výrobce po několika letech můj mobilní telefon zanechá?“. Apple vám zanechá použitelný telefon se zabezpečeným systémem a pokud se něco objeví, Applu není za obtíž vydat i starému systému bezpečnostní záplatu. Naopak zařízení s Androidem je po skončení jeho podpory už plně odkázané na „uvařené“ custom ROM. Navíc ne každý uživatel je schopen přehrát ROM, a svůj telefon pak radši vymění za jiný a novější model, čímž nechtěně potvrzuje i fakt, že mobilní telefony jsou spotřební zboží.

Screenshot_2012-12-21-10-12-51

V naposlední řadě kladné body Applu přidávám i za přístup k zákazníkovi v případě, že je nějaká část tabletu, telefonu nebo počítače vyloženě špatná. Pro tyto případy má Apple připravené různé svolávací akce, kdy nefunkční komponenty dané série zdarma mění, anebo v případě, že jste opravu provedli na vlastní náklady, tak i zpětně proplácí.

Někdy se do těchto akcí Applu nechce (kauza se špatnými grafickými kartami AMD), ale oproti ostatní firmám jsou to stále nebe a dudy. Příkladem budiž program výměny adaptéru napájecího zdroje MacBooků, program výměny USB-C nabíjecího kabelu, program na výměnu fotoaparátu iSight pro iPhone 6 Plus, program výměny evropských verzí 52 USB napájecích adaptérů, program na výměnu tlačítka spánku a probuzení iPhonu 5 a řada dalších.

Opravdu využíváte všechny funkce?

Ať už článek vyzněl tak či onak, po jeho přečtení byste měli mít alespoň rámcovou představu o tom, že za vyššími cenami zařízení s nakousnutým jablíčkem nestojí pouze ono slavné logo, ale i řada dalších přidaných hodnot, které ocení lidé až když na to doopravdy přijde, a to ocení zejména ti, kteří mají výrobků od Applu více.

iOS standardně nenabízí přístup do souborového systému, nemůžete si hrát se složkami, nemůžete si upravovat vzhled, nemůžete si ani nastavit obyčejnou MP3 jako vyzvánění. Lidé lépe slyší na to, co člověk může, a tak se mnohým zdá, že je Apple uzavřený, jenže to vůbec není na škodu. Ba naopak, z bezpečnostního hlediska se jedná o velice dobré řešení a navíc Apple už není tak uzavřený, jako tomu bylo v minulosti.

Microsoft a Google všechny uživatele zahltili tím, co uživatel se svým telefonem může všechno provádět. Koukali jste na přední kamerku telefonu, aby vám displej nezhasl? Pokládáte svůj telefon se zahnutým displejem směrem dolů, abyste viděli, jak se vám po stranách vlní navolená barva volajícího člověka? Možná jednou, dvakrát, ale jinak se vsadím, že jste po několika dnech zapomněli, že tyto funkce v telefonu vůbec máte. Hlavně nezapomínejte na kouzlo rozmanitosti trhu, a že každý má vlastní volbu výběru. A o tom to je.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.
Subscribe
Upozornit na
guest
120 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments