Domů » Bleskovky » Windows 10 pohání 300 milionů zařízení: Od 29. července za upgrade budeme platit

Windows 10 pohání 300 milionů zařízení: Od 29. července za upgrade budeme platit

Systém Windows 10 je tu s námi od 29. července 2015, tedy něco málo přes tři čtvrtě roku. Za tuto dobu si jej nainstalovala velká spousta uživatelů, podle nejnovějších dat Microsoftu desítky běží na 300 milionech aktivních zařízení (počítače, tablety, smartphony, Xbox).

windows10

Díky Windows 10 se lidé podle statistik naučili povídat si se svým počítačem, či více hrát hry – Cortana za devět měsíců zodpověděla více než 6 miliard otázek, lidé strávili ve hrách více než 9 miliard hodin. Úspěšné mají být i nové systémové aplikace Hudba Groove, Filmy a TV pořady a Fotky; například vestavěný prohlížeč fotografií údajně používá 144 milionů uživatelů. Roste také čas, který lidé tráví v prohlížeči Microsoft Edge, jenom v březnu v něm uživatelé setrvali 1 miliardu hodin.

Windows 10 Free Upgrade Offer to End Soon

Rychlý nárůst tržního podílu Windows 10 má jednoznačně na svědomí fakt, že uživatelé Windows 7 a 8.1 mají možnost provést aktualizaci na nejnovější verzi systému zdarma. Tato akce má však omezenou platnost a skončí v den prvních narozenin Windows 10, tedy 29. července 2016. Do tohoto data mohou uživatelé upgradovat své starší systémy bez omezení (pokud to hardware dovolí), po 29. červenci bude cestka k desítkám dražší – buď si koupíte nové zařízení, kde již budou předinstalovány; nebo si koupíte novou licenci systému. Za verzi Home v obchodech aktuálně zaplatíte zhruba 3 tisíce korun.

Po 29. červenci se také přestane ve starších verzích Windows upozorňovat pobídka ke stažení novější verze systému. Pokud tedy chcete Windows 10 a jejich budoucí aktualizace získat zdarma, máte na upgrade necelé tři měsíce.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

20 komentářů

 1. Tom (neregistrovaný)

  A co když mám notebook, na kterém každý upgrade selže a napíše to, že byla chyba při second boot? Ať ten upgrade nejdřív funguje řádně než ho všem zruší…

  • mich77 (neregistrovaný)

   Vykašlat se na upgrade, stáhnout instalaci Win 10 a udělat čistou instalaci, při které zadáte s/n starého systému…

   • ne s/n ale product key – zadá ho pouze, pokud má W7, na W8/8.1 je pouze štítek s okénkem. Řešení je stáhnout instalaci, nejprve udělat přes tuhle staženou instalačku upgrade ze systému – bez zachování dat (pro jistotu zakázat – ideálně v biosu, co jde odstranit fyzicky – např. wifi adaptéry dělají často problémy při upgradu). Po upgradu připojit Wifi, nechat aktivovat, potom už klidně čistou instalaci bez zadání product key…

   • pogo: pri W7 zada licencni kluc rucne zo stitku a pri W8/8.1 sa kluc vycita automaticky z dosky. Takze pri Clean Instal bude uz W10 aktivovany tym klucom.

   • Pogo8303 (neregistrovaný)

    TomasSX1: Nebudu se s tebou přít, ale pokud uděláš čistou instalaci, bez toho, aniž by tam někdy předtím desítky byly, tak ti je to nezaktivuje. Čistá instalace znamená samozřejmě boot z média – odstranění partition – instalace… V případě W7 to jde z klíče, to jsem taky psal… „Pár“ notebooků už jsem upgradoval, takže ne, čistá instalace bez předchozí aktivace W10 prostě neprojde.

   • Pogo8303 (neregistrovaný)

    …samozřejmě myšleno čistá instalace z předchozích 8/8.1…

   • Od TH2 už nemusí proběhnout předchozí upgrade. Jdou aktivovat klíčem z W7/W8, přičemž stačí, aby aktivace proběhla jednou a poté už se bude systém aktivovat automaticky přes internet.

   • q (neregistrovaný)

    … a ak nemas cislo, da sa zistit programom

   • Pogo: nemusis sa hadat lebo viem svoje :)

    Veigy: asi tak :)

  • mimo (neregistrovaný)

   Je tu aj možnosť čistej inštalácie.

 2. Johny (neregistrovaný)

  Fotky… jojo, super aplikace na import a prohlížení. Na správu ale je to naprostá zrůdnost! Jejich komunikace se systémem je idio*ská, ovládání ještě horší, no prostě další schýza kdy mam v počítači dva druhy ovládání.

  LOGIKA V OVLÁDÁNÍ
  1 klik kamkoliv na obrázek – otevře se fotka pokud není nic označeného
  Pokud chcete označit věc, zaškrtnete v rohu křížek
  1 klik kamkoliv na obrázek – označí se další fotka

  Odznačíte všechny fotky

  1 klik kamkoliv na obrázek, člověk by čekal, že se fotka otevře, protože není nic označeného… omyl, označí se fotka :D

  -návaznost ovládání na Hudbu Groove:
  1 klik na album – otevře se album (ačkoliv celej Průzkumník funguje na dvou kliky :D whatever)
  1 klik na sklatbu – člověk by čekal, že se otevře (tak jako fotky a album) – začne se přehrávat – omyl, označí se :D

  Konzistentní ovládání jako prase :D

  • Pri obrazkoch je to logicke. Ked kliknes na obrazok tak sa ti otvori a si v „rezime“ prezerania obrazkov. Ked kliknes do stvorceka na oznacenie, tak sa si v „rezime“ oznacovania. Je to pekne aj vidiet ze sa ti zobrazi sipka spat a aj tech „ukoncit“. Nic nelogicke tam nie je.

   • Johny (neregistrovaný)

    jasne :D prijde ti normalni do neceho vstoupit jednim zpusobem, ale tim samym uz z nej nevystoupit, zejo? :D prijde ti normalni, ze slozky zaskrtavaci policko nemaj a pracuje se s nima uplne jinak ale tady svuj vlastni system MS ignoruje a dela to uplne jinak. Jasne, je to maximalne logicky, kdyz 1. system pouziva X druhu ovladani a gest :D

 3. Patrik (neregistrovaný)

  Na kinguin se win10 profesional prodává za 500Kč tak jen blázen by dal 3k za systém. :D

 4. Trochu zavádějící nadpis… Budeme platit za windows nebo za upgrade??

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).