Domů » Bleskovky » 3D Touch v iPhonech skončí. Nahradí jej řešení z Androidu

3D Touch v iPhonech skončí. Nahradí jej řešení z Androidu

Apple se svým iPhone 6s přinesl do světa mobilních telefonů revoluční novinku. Rozpoznávání síly dotyku na displej skrze technologii 3D Touch. Po třech letech však přišel na svět nový iPhone XR, u kterého Apple na 3D Touch tak trochu zapomněl. Bohužel se ukázalo, že nejde pouze o nemožnost implementace funkce kvůli použitému displeji. Jde další krok k budoucím modelům, které touto funkcí již disponovat nebudou.

3D Touch na iPhonech: sbohem a šáteček

Pro někoho nepostradatelná funkce, pro někoho zcela neznámá. Pokud se s funkcí však uživatel sžil, velmi usnadňovala a urychlovala práci se systémem iOS. V některých případech pomocí 3D Touch bylo možné provádět operace, které nejsou jinak snadno dostupné. Zároveň funkce velmi obzvláštňovala zážitek z ovládání iPhonu a iOS. Nikdo jiný nenabízí možnost ovládat telefon i pomocí síly přítlaku na obrazovku. Je to ve světe mobilních zařízení něco unikátního.

Bohužel však Apple rozhodl o odstranění této funkce v budoucích iPhonech a jejím nahrazením novou funkcí Haptic Touch. Haptic Touch však není nic jiného, než vyvolání menu či akce pomocí delšího přidržení, což je vlastnost se kterou přišel Android právě v reakci na 3D Touch.


Apple se naštěstí snaží funkce 3D Touch co nejvíce nahradit pomocí nového Haptic Touch. Pojďme se proto nyní podívat o co odstraněním 3D Touch u iPhonů přijdeme a co Haptic Touch bude schopen nahradit.

3D Touch vs. Haptic Touch: co zůstane zachováno?

Vyvolání nabídky aplikací

Rychlé nabídky u aplikací jsou velmi užitečnou funkcí. Zatlačíme-li například na Telefon, zobrazí se oblíbené kontakty, u Počasí náhled předpovědi a u Shazamu rychlé Shazamování. Haptic Touch naštěstí tuto funkci přebírá. Pokud na aplikaci podržíme a při jemné vibraci uvolníme prst, zobrazí se stejná nabídka.

Peek & Pop (omezeně)

Funkce sloužící k rychlému náhledu odkazů či fotografií zůstává taktéž zachována. Po podržení se zobrazí náhled. Bohužel však zmizí možnost „protlačení” a plné zobrazení odkazu či fotografie. To bude možné provést pouze manuálně.

Posouvání kurzoru

Pokud zatlačíme na libovolnou klávesu na klávesnici, můžeme posouvat volně kurzorem v textu. Už u iPhone XR byla funkce nahrazena podržením na mezerníku.

Zachovány budou také mnohé další funkce jako mazání všech notifikací, aktivace živých fotografií či otevírání fotoaparátu ze zamykací obrazovky. Vše je nahrazeno Haptic Touch technologií.

Které funkce bez 3D Touch nebudou dostupné?

Odstranění 3D Touch však zabolí převážně u tvůrčích činností. Například aplikace piano skvěle využívá rozpoznání síly dotyku a umožňuje hrát na klavír iPhonu i s realistickou detekcí síly úderu do klávesy.

Nepřehlédněte – Technologie 3D Touch: Jak funguje?

U editačních aplikací, jako je Garage Band či iMovie, je možné pomocí 3D Touche spustit náhled určité stopy. Ať už audio či video. Dále je využíván pro mixování hudby, kdy stisk zastaví přehrávání či umožňuje další manipulaci s přehráváním. Implementován je také v různých syntezátorech a dalších podobných aplikacích. Odstraněna bude i snadná možnost stisknout na libovolném textu k jeho označení či měnící se živé obrazovky.

3D Touch Seaboard 5D
Použití síly přítlaku u syntetizátoru Seaboard 5D

Vyvstává otázka. Proč se Apple odhodlal k tomuto kroku? Údajně je to kvůli nízkému používání této funkce. Lze však s jistotou říci, že jde také o způsob, jak ušetřit.

Na druhou stranu je velmi potěšující, že se Apple snaží  zachovat velké množství možností, které přinesl 3D Touch. iPhony však i přesto přijdou o rozhodně jednu ze svých jedinečností, která je odlišovala z davu.


Lukáš Kobylík

Student vysoké školy, fanoušek i kritik Microsoftu a Applu. Nadšenec do moderních, ale i retro technologií. Ve volném čase hudebník, co rád drnká na kytaru nebo si po dni vychutná dobrou muziku z vinylu.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
l0lz
Uživatel
l0lz

3D touch je super hlavne pri pisani a webe. Za tie roky som si ale uz zvykol ze firmy tie najlepšie featury odstranuju. Pri MS ani nehovorim

Martin123
Uživatel
Martin123

Další na řadě bude FaceID, další zbytečnost co ničí vzhled.

lukass71
Uživatel
lukass71

Teoretik Martin na scene :D

Martin123
Uživatel
Martin123

Ano, říkal sem ze zmizne 3D touch a je to tu.

MrViki
Anonym
MrViki

Martin: Nic takového jste zaprvé neříkal a zadruhé nic takového zatím nenastalo. Je to jen spekulace.

Martin123
Uživatel
Martin123

Říkal už při vydání 3D touch ale to si nepamatuješ a za další se to stalo ne ze to je jen spekulace. Další bude FaceID, Apple nebude nadále mít obří notch, takže je jasné že brzy FaceID udělá pápá.

zlychlapec
Uživatel
zlychlapec

a co bude místo faceid? Zatím jsem lepší technologii neviděl (rozumněj uživatelsky přívětivější). Tady nejde jen o iPhone totiž.

lukass71
Uživatel
lukass71

Johny: HandID prece!

Martin123
Uživatel
Martin123

Čtečka v displeji.

Dealler
Uživatel
Dealler

Podle mě je čtečka v displeji mnohem pohodlnější než face ID.

uni
Uživatel
uni

Ondra (neregistrovaný): Což je nesmysl:) Prostě když otevřeš aplikaci vyžadující autentizaci, ta se ti rovnou otevře, protože autentizace proběhne automaticky při spouštění – varianta bezdotykové autentizace. Dotyková autentizace je úkon navíc, tak jako tak dokud nebude celý displej fungovat jako čtečka prstu, nadále pak ale stále při ovládání hlasem/HID.

Ne, dotyková autentizace NENÍ pohodlnější než bezdotyková ;) :)

Mag.net
Uživatel
Mag.net

Je , protože když mobil leží na stole, tak se nad něj nemusíš naklánět jak kre*én a funguje ve všech úhlech, narozdíl od ksicht id :-)

lukass71
Uživatel
lukass71

Magnet: A kdyz mas rukavice, tak je jednodussi odemknuti oblicejem. Kdyz mas upatlane/spocene/spinave ruce, tak je jednodussi odemknuti oblicejem. A jaky jsem byl kritik FaceID, kdyz to vyslo oproti TouchID, a ted to fakt Xko a vys celkem zavidim.

qéčko
Anonym
qéčko

Už při představení to bylo k smíchu. Funkčně snad ok(i když to nikdo reálně nepoužívá), ale ta vrstva navíc pro 3D touch nic nepřinesla. Podobnou funkčnost měla dva měsíce na to většina android telefonů i bez speciální vrstvy, prostě jen zatlačením.
Apple na to po 4 letech přišel, gratuluji!

lukass71
Uživatel
lukass71

„bez speciální vrstvy, prostě jen zatlačením.“

Chtel si rict podrzenim? Protoze zatlacenim to asi bez specialni vrstvy uplne nejde hele :DDD

qéčko
Anonym
qéčko

Tak teď se nechci hádat, ale mám pocit, že i klasický multitouch displej umí pár úrovní tlaku. Možná to ale spíše pracuje s časem, nevím. Mě je to ale jako uživateli úplně jedno a jako uživatel nemám moc šanci poznat rozdíl. A to je ten problém.

lukass71
Uživatel
lukass71

Mam fakt pocit. ze ne. On i ten 3D Touch ma 3 vrstvy tlaku. Dobre je to videt treba na tom Peek&Pop, kdy treba odkaz lehce podrzis a dostanes nabidku kopirovat atd, potom dalsi level se ti nacte stranka „v okne“ a vidis nahled, potom dalsi level jej rozkliknes.

Stanin
Anonym
Stanin

lukass71: Je to videt i origo zivych tapet. Tam se vetsim pritlakem zrychluje animace.

Stanin
Anonym
Stanin

qéčko: Na to jsi prisel jak, ze to nikdo realne nepouziva. Ja to pouzivam denne a nejsem sam.