Domů » Články » Technologie 3D Touch: Jak funguje dotykový displej na iPhone 6s/Plus?

Technologie 3D Touch: Jak funguje dotykový displej na iPhone 6s/Plus?

Technologii 3D Touch mnozí označují za budoucnost dotykového ovládání smartphonů. Apple sice nezískal s novými iPhony prvenství, ale jeho technologie vypadá velmi nadějně. Jaký je princip 3D Touch a má vůbec smysl?

Hlavní předností nových iPhonů (preview) je kromě vyššího výkonu především displej. Ani ne tak samotný panel, jako spíše dotyková vrstva, která podporuje technologii 3D (Force) Touch. Hlavní výhoda této novinky spočívá v rozeznání tlaku stisku. Apple k této technologii během oficiální prezentace příliš neprozradil. V dnešním článku se tedy na 3D Touch podíváme podrobněji.

 

Displeje většiny dnešních smartphonů jsou schopné zaznamenat jen pohyby prstů po ploše (osa X a Y). Jak již napovídá název, 3D Touch pracuje v prostoru, protože využívá údajů z osy Z. Mnoho lidí označuje tento způsob ovládání za budoucnost všech smartphonů.

Jak vlastně 3D Touch funguje? Principem se tato technologie blíží nejvíce klasické počítačové myši. Klasický dotyk plní funkci levého tlačítka, stisk bodu na displeji otevírá nabídku a jde o ekvivalent pravého tlačítka myši. Displej iPhonu 6s/Plus je schopen rozeznávat tři stavy – dotyk, lehký stisk a silný stisk.

Nový způsob ovládání může opět způsobit revoluci

Apple bude nejvíce využívat 3D Touch v launcheru. Při obyčejném dotyku na ikonu aplikace v systému iOS 9 dojde k jejímu spuštění. Pokud prstem ikonu lehce stisknete, otevře se rychlé menu nejčastěji používaných funkcí dané aplikace (samozřejmě za předpokladu, že vývojáři tyto funkce do svých aplikací přidají). Poté stačí přesunout prst na požadovanou funkci a silněji stisknout, aby došlo k aktivaci. Výrobce to prezentoval například na fotoaparátu. Slabým stiskem na ikonu dojde k otevření kontextové nabídky, poté se přesunete například na možnost Nahrát video, stisknete silněji a telefon spustí nahrávání.

V souvislosti s představením tohoto nového způsobu ovládání se objevila zpráva, že chce Apple ze svého systému vymýtit tzv. Hamburger menu. Toto menu najdete v mnoha aplikacích, kde obsahuje rozšířené možnosti aplikace. Své označení získalo díky ikonce, která připomíná právě hamburger. 3D Touch by mohl být prvním krokem k odstranění podobných nabídek, které sice značně ulehčili vývojářům práci s umístěným ovládacích prvků, ale přístup k nim a jejich použití není příliš pohodlné a intuitivní. Ne ve všech případech se ovšem bez Hamburger menu objedeme.

Princip technologie 3D Touch

 

Displej v iPhonu 6s/Plus využívá pochopitelně kapacitní technologii. Povrch krycího skla displeje je potažen průhlednou vodivou fólií. Při dotyku dochází k narušení elektrostatického pole a ke změně kapacitního odporu. Senzory tyto změny zaznamenají a určí polohu dotyku. Apple tyto senzory umístil do vrstvy s podsvícením. 

Pro funkčnost technologie 3D Touch je ovšem nutná ještě jedna vrstva, která je umístěná za kapacitními senzory. V této vrstvě jsou umístěny tenzometry, které díky prohybu krycího skla dokáží rozeznat, jakou silou na něj tlačíte. Tenzometry nemají po celé ploše stejný profil, ale liší se v závislosti na umístění.


Pořadí vrstev zleva – krycí sklo, kapacitní senzory, vrstva s tenzometry

Součástí nových iPhonů je také haptický motorek, který slouží k vyvolání hmatové odezvy. Ta přispívá ke zlepšení pohodlnosti i přesnosti ovládání. Díky velmi rychlé reakci motůrku, která je 10 ms v případě slabého stisku a 15 ms v případě silného, by mělo být ovládání velmi intuitivní.

Má vůbec smysl? Rozhodně!

Krátce po představení iPhonu 6s/Plus se ozývala spousta kritiků, kteří 3D Touch odsuzovali. Prý by bylo možné stejné funkce systému ovládat jen prostřednictvím klasického kapacitního displeje. Částečně musíme dát za pravdu. V prostředí launcheru by výrazná změna nebyla. Místo silnějšího stisku byste podrželi prst na místě jen trochu déle a kontextová nabídka by se otevřela. Apple ovšem využívá novou technologii napříč celým ekosystémem iOS. Pokud vám někdo pošle obrázek, stačí na náhled zatlačit a obrázek se zvětší. Pokud jej chcete roztáhnout po celé ploše displeje, stačí stisknout silněji.

 
Haptický motůrek poskytne dokonalou odezvu

Další funkce budou jistě velmi rychle přibývat i v aplikacích třetích stran. 3D Touch je podle našeho názoru velmi zajímavá technologie pro zlepšení ovládání budoucích smartphonů. Pokud bude toto ovládání pro uživatele intuitivní, je docela možné, že s Force Touch v následujících měsících přijdou i další výrobci a kdo ví, třeba tato technologie způsobí takovou revoluci jako v minulosti multidotykové ovládání, které dnes považujeme za naprostou samozřejmost.

Konkurence nespí

Apple platil v dřívějších letech za velkého inovátora. Většinu podstatných novinek přinesl mezi smartphony vůbec jako první. V poslední době se ovšem zdá, že výrobce začíná ztrácet. Ani 3D Touch nebyla mezi smartphony uplně první. Prvenství si totiž připsal Huawei se svým modelem Mate S (preview), který využívá obdobnou technologii Force Touch. Mate S momentálně v redakci testujeme a brzy se můžete těšit na recenzi. iPhone 6s a iPhone 6s Plus budeme mít k dispozici ihned po zahájení prodeje (25. září) a ve stejný den vám přineseme i videopohled s prvními zkušenostmi.

 

Předpokládáme, že bude 3D Touch od Applu více intuitivní a provázaný se systémem, než je tomu v případě Mate S. Huawei ale využil dřívějšího představení novinky k získání pozornosti. Dá se předpokládat, že i ostatní výrobci nasadí do vlajkových lodí podobné technologie. Kdy k tomu dojde, si zatím netroufáme odhadovat. Apple má ale značný náskok, který mu dopomůže k předpokládaným rekordním prodejním číslům.

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.
Subscribe
Upozornit na
guest
85 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments