Domů » Články » Technologie 3D Touch: Jak funguje dotykový displej na iPhone 6s/Plus?

Technologie 3D Touch: Jak funguje dotykový displej na iPhone 6s/Plus?

Technologii 3D Touch mnozí označují za budoucnost dotykového ovládání smartphonů. Apple sice nezískal s novými iPhony prvenství, ale jeho technologie vypadá velmi nadějně. Jaký je princip 3D Touch a má vůbec smysl?

Hlavní předností nových iPhonů (preview) je kromě vyššího výkonu především displej. Ani ne tak samotný panel, jako spíše dotyková vrstva, která podporuje technologii 3D (Force) Touch. Hlavní výhoda této novinky spočívá v rozeznání tlaku stisku. Apple k této technologii během oficiální prezentace příliš neprozradil. V dnešním článku se tedy na 3D Touch podíváme podrobněji.

 

Displeje většiny dnešních smartphonů jsou schopné zaznamenat jen pohyby prstů po ploše (osa X a Y). Jak již napovídá název, 3D Touch pracuje v prostoru, protože využívá údajů z osy Z. Mnoho lidí označuje tento způsob ovládání za budoucnost všech smartphonů.

Jak vlastně 3D Touch funguje? Principem se tato technologie blíží nejvíce klasické počítačové myši. Klasický dotyk plní funkci levého tlačítka, stisk bodu na displeji otevírá nabídku a jde o ekvivalent pravého tlačítka myši. Displej iPhonu 6s/Plus je schopen rozeznávat tři stavy – dotyk, lehký stisk a silný stisk.

Nový způsob ovládání může opět způsobit revoluci

Apple bude nejvíce využívat 3D Touch v launcheru. Při obyčejném dotyku na ikonu aplikace v systému iOS 9 dojde k jejímu spuštění. Pokud prstem ikonu lehce stisknete, otevře se rychlé menu nejčastěji používaných funkcí dané aplikace (samozřejmě za předpokladu, že vývojáři tyto funkce do svých aplikací přidají). Poté stačí přesunout prst na požadovanou funkci a silněji stisknout, aby došlo k aktivaci. Výrobce to prezentoval například na fotoaparátu. Slabým stiskem na ikonu dojde k otevření kontextové nabídky, poté se přesunete například na možnost Nahrát video, stisknete silněji a telefon spustí nahrávání.

V souvislosti s představením tohoto nového způsobu ovládání se objevila zpráva, že chce Apple ze svého systému vymýtit tzv. Hamburger menu. Toto menu najdete v mnoha aplikacích, kde obsahuje rozšířené možnosti aplikace. Své označení získalo díky ikonce, která připomíná právě hamburger. 3D Touch by mohl být prvním krokem k odstranění podobných nabídek, které sice značně ulehčili vývojářům práci s umístěným ovládacích prvků, ale přístup k nim a jejich použití není příliš pohodlné a intuitivní. Ne ve všech případech se ovšem bez Hamburger menu objedeme.

Princip technologie 3D Touch

 

Displej v iPhonu 6s/Plus využívá pochopitelně kapacitní technologii. Povrch krycího skla displeje je potažen průhlednou vodivou fólií. Při dotyku dochází k narušení elektrostatického pole a ke změně kapacitního odporu. Senzory tyto změny zaznamenají a určí polohu dotyku. Apple tyto senzory umístil do vrstvy s podsvícením. 

Pro funkčnost technologie 3D Touch je ovšem nutná ještě jedna vrstva, která je umístěná za kapacitními senzory. V této vrstvě jsou umístěny tenzometry, které díky prohybu krycího skla dokáží rozeznat, jakou silou na něj tlačíte. Tenzometry nemají po celé ploše stejný profil, ale liší se v závislosti na umístění.


Pořadí vrstev zleva – krycí sklo, kapacitní senzory, vrstva s tenzometry

Součástí nových iPhonů je také haptický motorek, který slouží k vyvolání hmatové odezvy. Ta přispívá ke zlepšení pohodlnosti i přesnosti ovládání. Díky velmi rychlé reakci motůrku, která je 10 ms v případě slabého stisku a 15 ms v případě silného, by mělo být ovládání velmi intuitivní.

Má vůbec smysl? Rozhodně!

Krátce po představení iPhonu 6s/Plus se ozývala spousta kritiků, kteří 3D Touch odsuzovali. Prý by bylo možné stejné funkce systému ovládat jen prostřednictvím klasického kapacitního displeje. Částečně musíme dát za pravdu. V prostředí launcheru by výrazná změna nebyla. Místo silnějšího stisku byste podrželi prst na místě jen trochu déle a kontextová nabídka by se otevřela. Apple ovšem využívá novou technologii napříč celým ekosystémem iOS. Pokud vám někdo pošle obrázek, stačí na náhled zatlačit a obrázek se zvětší. Pokud jej chcete roztáhnout po celé ploše displeje, stačí stisknout silněji.

 
Haptický motůrek poskytne dokonalou odezvu

Další funkce budou jistě velmi rychle přibývat i v aplikacích třetích stran. 3D Touch je podle našeho názoru velmi zajímavá technologie pro zlepšení ovládání budoucích smartphonů. Pokud bude toto ovládání pro uživatele intuitivní, je docela možné, že s Force Touch v následujících měsících přijdou i další výrobci a kdo ví, třeba tato technologie způsobí takovou revoluci jako v minulosti multidotykové ovládání, které dnes považujeme za naprostou samozřejmost.

Konkurence nespí

Apple platil v dřívějších letech za velkého inovátora. Většinu podstatných novinek přinesl mezi smartphony vůbec jako první. V poslední době se ovšem zdá, že výrobce začíná ztrácet. Ani 3D Touch nebyla mezi smartphony uplně první. Prvenství si totiž připsal Huawei se svým modelem Mate S (preview), který využívá obdobnou technologii Force Touch. Mate S momentálně v redakci testujeme a brzy se můžete těšit na recenzi. iPhone 6s a iPhone 6s Plus budeme mít k dispozici ihned po zahájení prodeje (25. září) a ve stejný den vám přineseme i videopohled s prvními zkušenostmi.

 

Předpokládáme, že bude 3D Touch od Applu více intuitivní a provázaný se systémem, než je tomu v případě Mate S. Huawei ale využil dřívějšího představení novinky k získání pozornosti. Dá se předpokládat, že i ostatní výrobci nasadí do vlajkových lodí podobné technologie. Kdy k tomu dojde, si zatím netroufáme odhadovat. Apple má ale značný náskok, který mu dopomůže k předpokládaným rekordním prodejním číslům.

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

85 komentářů

 1. Hezký článek, díky za něj, snad mnoho lidí konečně pocopí, vocogo:)

  Ad Mate S? To je který přístroj? Ten jeden podmodel (nejvyšší kapacita). To bez určení, kdy to přijde na trh? Jak nevědí co s tím a ptají se vývojářů? Určitě bude 3D Touch více provázaný a taky bude mezi lidmi v počtu desítek milionů kusů dokonce roku, nikoli desítek (jestli vůbec) jako od Huawei:D

  Osobně úplně nevím, kde bych to využil (resp. chybí mi na to fantazie), ale věřím, že ve chvíli, kdy to zkusím mi dojde, že to dává smysl:) Možná na kontaktu Peek pro vytáčení, Pop pro SMS? No proč ne (btw. tyhle pojmy vám v článku trochu trestuhodně chybějí).

 2. ale nove gesto pre vyvolanie multitaskingu je dostupne iba na novych telefonoch.. to iste Live Photos..

 3. lukecz (neregistrovaný)

  Asi to bude hezká funkce, ale když si představím zbytek telefonu, ve kterém je za danou cenu pouze průměrný hardware, nepřesvědčivý foťák, spousta důležitějších funkcí chybí (NFC, bezdrátové nabíjení,…) a k tomu iOS, který bez adminovských práv rozumně nepropojím s Windows (instalace příšerných iTunes), nemám důvod se k iPhonu vracet zpět. Ale lidi, co jenom volají a píšou na fejsbuk se to určitě bude líbit.

  • NFC neabsentuje, je přítomen (např. pro Apple Pay). Pokud máš potíže s právy uživatele v sytému Windows, obrať se na svého IT guru, na to se fakt nic jiného napsat nedá. A pokud to odporuje pravidlům společnosti, bohužel fakt smůla:) Tak snad flashdisk? Pochybuji, že si na pracovním PC s přísnými pravidly provádíš synchronizaci/zálohu soukromé věci, to bych ti také zakázal. A jestli to máš vyfasované nebo je to BYOD, tak je také chyba někde jinde (správa zařízení od daného ajťáka).

  • Je dobré se po ránu opláchnout studenou vodou to probere. HW je výkonem před konkurencí A9 je silnější jak 810 i 820 a mela by překonat i Helio 20. Graficky úplně jinde. Displeje moc dobré minimální a maximum jasu snad top parametr. Fotoaparát srovnatelný s jinými top modely – na 1020 dodnes nic nemá. A 3D Touch je promyšlená novinka. Pro lidi co pracují je iPhone fajn volba stejně jako WP.

  • Kamaráde „LUKECZ (NEREGISTROVANÝ)“ , tak jim napiš do Apple, že nějaký Lojza z Horní Lhoty nebude iPhone kupovat. Budou velice zklamaní a jistě nastaví cenu aby si iPhone mohla koupit i lopata co jezdí o víkendu na kombajnu.

   A kamaráde, můžeš mi říct od kdy je nová A9 průměrná ? Při které činnosti chybí iPhone 6s výkon ?

   A pokud něčemu nerozumíš nebo neumíš používat tak to nemusí být pro každého příšernost .

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Lubiczech: chtel jsem mu neco napsat, ale tys to zvladl ukazkove: +1

  • UNI: „NFC neabsentuje, je přítomen (např. pro Apple Pay)“

   napis este paar prikladov naco sa da to NFC v iPhone pouzit :) Lebo ked len na toto jedno tak to ako keby tam ani nebolo.

  • TomasSX1: Párování Watch? Resp. ono je přeci jedno, jaká je čensot funkcí, to snad na tom, zda to tam je nebo není nemá vliv:) Resp. tím, že je možné toto použít k platbě je prokázáno, že tam ten HW je, jinak by to nefungovalo:)

  • UNI: tak to je potom ako keby tam ani nebol. Na SK/CZ zatial nepouzitelne (kto vie ci vobec bude). A ako sparujem napr reproduktor s iPhonom pomocou NFC?

  • TomasSX1: Netuším, podívej se do návodu (ať už repro nebo telefonu). Pointa je jiná, zda je/není NFC. Ano, je. Jaké jsou pak možnosti využití (protokoly, apod.), to je věc jiná.

  • lerion (neregistrovaný)

   A je to tu opet, uniho zvracena logika… Je jedno, ze je auto na cihlach, kola ma v kufru, takze je to naprosto v pohode.

  • UNI: ja ti poviem ako to sparujem cez NFC. Nijako. Dokonca co som hladal tak ani ten ich Watch nesparujes cez NFC. Well done!

  • lerion (neregistrovaný)

   Jo, je to vtipne, kdyz dve Apple zarizeni, kor jedno, ktere je bez toho druheho k nicemu, obe vybavena NFC se pres to neumi ani sparovat :D

  • Pánové, trochu vám uniká pointa. Prvotně byl stesk nad nepřítomností NFC, ten tam ale je. Šlo by to tím asi uzavřít. Téma nebyla, na co se dá co použít. Ano, Apple v tuto chvíli užívá NFC k platbě.

  • UNI: a co z toho ze tam je ked je to ako keby tam ani nebolo?

  • TomasSX1: To je jen tvůj předpoklad. To s fakty nemá nic společného. Např. u mé osoby, ač geek, má NFC jediné užití, platba (tedy kdyby mi to banka umožnila…). Tedy např. na toto iPhone stačí. Nezdá se mi, že by to bylo jako by tam nebylo:)

  • Nezda? To tebe funguje uz Apple Pay? Tak si asi jediny v CZ :D Mne aj ked nejdu platby (ako aj tebe) tak aspon viem sprovat zariadenia atd.

  • Jarda (neregistrovaný)

   @Uni: Funguje to dobre, ale neseje to. To je ale u seciho stroje dost podstatna zavada… ;-)

  • Jarda (neregistrovaný): Myslíš, že když tam má Apple NFC kvůli platbám, že to nefunguje?:)

 4. Kamaráde „AIKON“ – dávám Ti +1

  Ale nesouhlasím s poslední větou, nemám rád rozdělení telefonů do kategorií (pracovní). Protože iPhone je i pěkná hračka na hraní her :-)

  • Jan (neregistrovaný)

   Tak aj na pracovnom notebooku sa da pekne hrat :-)

   Ja za pracovny telefon povazujem kazdy telefon ktory je rychly a spolahlivy. V tomto smere mi nevyhovuje akurat Android.

  • XD (neregistrovaný)

   Jan (neregistrovaný) :

   Naprosto souhlasím. Anroid je pro lidi, kteří mají trpělivost

   a jsou tak trochu flegmatici.

  • Kamarádi „JAN (NEREGISTROVANÝ)“ a „XD (NEREGISTROVANÝ)“ – pokus ze sebe udělat blbce ? Zatím Vám to vychází perfektně.

  • lerion (neregistrovaný)

   Hlupacku „LubiCzech“ – Ve srovnani s tebou jsou to dost zabari… Vlastne asi kazdy.

  • Jan (neregistrovaný)

   Z nikoho blbca robit nechcem, nikoho neurazam, ani nikoho neodsudzujem.

   Napisal som, ze MNE nevyhovuje, nie ze je zly. Ak ma niekto opacne skusenosti, ja mu ich nevyvraciam, ale s Androidom mam niekolko skusenosti a vzdy boli zle. Mal som j WP, mal som BB a vsetko ma svoje muchy, ale spravali sa predvidatelne. Android nie. Ja uz si skratka nic s Androidom pekne dlhu dobu nekupim, ale nikomu svoj postoj nevnucujem. Fakt nechapem, preco musis hned utocit.

 5. lerion (neregistrovaný)

  Precetl jsem si clanek, ktery mi mel konecne osvetlit, co je na 3D Touch tak vyznamneho a revolucniho. Clanek hyri superlativy, ale dozvedel jsem se jen to, ze displej nerozezna jeden typ dotyku, ale dva.

  Ano, pisu spravne – nejsou to tri, ale dva. A to dve urovne stisku – lehky a silny. A az v zavislosti na dobe, jak dlouho prst podrzim vyhodnocuje to jako slaby nebo silny stisk. Pokud nepodrzim, je to jen tapnuti.

  Uplne stejna vec se stejnym uzivatelskym zazitkem lze realizovat pomoci klasickeho kapacitniho displeje, kdy proste bude tapnuti, kratky a dlouhy stisk. V takovem pripade bude cena vyrazne nizsi, hmotnost take a pritom se to bude ovladat prakticky stejne (ostatne je to videt i na tom videu).

  Takze pokud toto je jedinna novinka, co iPhone prinasi, nevidim zadny duvod ho kupovat. Jasne, mame tu vyssi vykon oproti predchozi generaci, ale ja myslel ze u iPhonu to je jedno a iOS je optimalizovany tak uzasne, ze skvele beha alespon tri generace zpet.

  Jinak jsem si vsiml, ze clanky od Zdenka Berana pusobi znacne „oveckovskym“ dojmem. Vetsina clanku na tomto serveru se snazi byt objektivni a bez emoci. Kdyz ale Zdenek Beran pise o iZarizenich, citim jak na Apple webu. Tim nechci rici, ze to je spatne, ale v porovnani s vetsinou ostatnich clanku to sem proste nezapada.

  Uz jen naprosto lzive tvrzeni „Většinu podstatných novinek přinesl (Apple) mezi smartphony vůbec jako první.“ To je naprosta lez a celemu clanku to dodava opravdu silny „beeee“ nadech…

  • Tak to bych chtělo článek přečíst znovu, nějak ti vypadlo téma haptické odezvy:)

   Ad článek i iCosi, to máš pravdu, web je hodně o MS platformě (díky bohu za to, při té CZ bídě), proto takový článek na mnohé zde působí jako červený hard. Škoda jen že jej aspoň nepřečtou pořádně, když už (viz ty;) ).

  • lerion (neregistrovaný)

   Tema hapticke odezvy? Vibracni motorek mely vsechny telefony, ktere jsem v zivote vlastnil. A od Siemensu MT-50 to melo i haptickou odezvu na stisknuti klaves. Zejmena u dotykoveho displeje prijemna vec.

  • Jan (neregistrovaný)

   Pokial viem, tak taptic engine ziadny vibracny motorcek nepouziva.

  • lerion (neregistrovaný): Aha, tak ještě jeden krok zpět, nastuduj haptickou odezvu. Snad se proboha nedostaneme k principu nabíjení:)

  • lerion (neregistrovaný)

   Samozrejme, ze pouziva. Jen se za ta leta vyvinul a od klasickeho cylindrickeho motorku jsme se dostali k linearnimu. Jeste v iPhonu 5s byl ERM (Eccentric Rotating Mass) cylindricky. Od iPhonu 6 uz to je LRA (Linear Resonant Actuator) ctvercovy. Princip stejny, funkce stejna. Vse ostatni uz je jen o odladeni SW.

  • Jan (neregistrovaný)

   To by vazne nemalo vyznam. Je to Apple, tak je to zle. Fakt nechapem, preco sa tak inteligentny clovek zhadzuje takymto postojom.

  • lerion (neregistrovaný)

   Ja nerikam, ze je to zle. Ale uni tu hazi pojmy typu „hapticka odezva“, kterym evidentne nerozumi. Je pro proste jen vibracni motorek (at uz cylindricky nebo linearni). Nic zlvastniho na tom neni. Teda az na to, ze vyrobci to uz roky maji v zarizenich, ale teprve Apple prisel a dal tomu jmeno.

   Zle to neni, jen to neni nic uzasneho, jak se nam tu snazi vnutit uni…

  • Jan (neregistrovaný)

   Ak Ta mozem poprosit, az si najdes chvilocku, chod si to vyskusat napriklad na MacBookoch a napis opat, ze to ostatni vyrobcovia ponukaju uz roky.

  • lerion (neregistrovaný)

   Na Macbooku to je ale absolutne jina technologie! To, co ma Macbook nema s tim o cem se tu celou dobu bavim vubec nic spolecneho.

  • lerion (neregistrovaný): Aha, ty si pleteš vibrační odezvu (ano, tu jsem používal už na Nokii 3300) a Haptic feedback. Tak pak chápu, že se nechápeme. Ale pak je trochu škoda, že tu tak ztrácíme čas. Ty bys měl nastudovat, já být užitečnější někde jinde:)

  • Jan (neregistrovaný)

   Ale kdeze, na iPhone je rovnaky taptic engine ako v MacBooku a AW myslim tiez.

  • Jan (neregistrovaný): Tak, neměl to v ruce (to ani předešlý Apple věci), nikdo to nerozebral, ale Lerion z horní dolní jasně ví, že je to jen vibrační motorek a SW a že je to na nic:D Pokloňme se, jakého guru že to tu máme:)

  • Jan (neregistrovaný)

   Ono sa to hlavne da predpokladat, kedze to Apple vo svojich produktoch bezne pouziva, nie je dovod aby iPhone vynechal. Aj ked mnoho ludi tvrdi opak, nestava sa casto, ze robia veci polovicato.

  • lerion (neregistrovaný)

   Coze? :D Dve takove ovce a vubec nevi jak Apple technologie funguji a co vlastne delaji??? :D

   Jak funguje touchpad Macbooku? Ja ho mel dva mesice jako sluzebni, takze vim – touchpad ma dve vrstvy a ta spodni je ovladana elektromagnetem. A diky tomu lze „stisknout nadvakrat“ – jakoby promacknout. Poskytuje i castecnou odezvu na tapnuti. Zajimave, ale moc vyuziti jsem v tom nevidel.

   Haptic feedback u Apple Watch a iPhonu je ovsem neco naprosto jineho – nematlate na touchpadu, ale na dotykovem displeji, ktery je pevny a z odolneho skla. Takze odezva na dotek neni v displeji, ale pomoci vibraci z vibracniho motorku.

   Jedna se o naprosto jine technologie, ktere funguji jinak, funguji jinde a nemaji spolu nic spolecneho krome ucelu – prinest odezvu na dotek. Realizace, chovani a podoba je vsak naprosto jina.

  • lerion (neregistrovaný)

   Jinak je panove docela ostuda, kdyz clovek, ktereho Apple produkty vubec neoslovuje o nich vi mnohonasobne vice nez vy dva dohromady a zaroven si neplete pojmy a technologie mezi sebou (za coz ale asi muze Apple, protoze ty pojmy jim posledni dobou moc nejdou).

  • Makrela (neregistrovaný)

   Jinak je panove docela ostuda, kdyz clovek, ktereho Apple produkty vubec neoslovuje o nich… pořád kecá.

  • lerion (neregistrovaný): Ty ale nepochopil ideu:( Téma není jak to funguje nebo čím je toho dosaženo, ale co to dělá. A v případě tohoto článku, rozdíl mezi Force Touc a 3D Touch. Jestli je tam vrstva, motorek, raketomet, koho to zajímá?

   Resp. to je právě stále to samé společné v komunikaci s tebou, ty prostě nechápeš, kde je pointa….

  • Jan (neregistrovaný)

   Pripomeniem Ti to az budes trollit pod recenziou tu na Smartmanii :-)

  • lerion (neregistrovaný)

   Ne Uni, pointa je v tom, ze Macbook a iPhone/Apple Watch nemaji v tomto ohledu nic spolecneho.

   iPhone a Apple Watch ti v pripade dotyku zavibruji.

   Macbook samozrejme nevibruje, tam se jinak chova touchpad a primo touchpad podava nejakou odezvu.

   Oboje je ale naprosto jine a odezva je z toho jina.

   To ja jako kdzbzs mi tvrdil, ze mezi displejem a reproduktorem neni rozdil, protoze z obojeho mas odezvu.

  • Lerione, jenom pro doplnění, LRA měl už iPhone 4S, pak se Apple zase vrátil k ERM a iP6/6S už má (znovu) LRA.

  • lerion (neregistrovaný)

   To je mozne, asi jsem to v tabulce prehledl.

  • Kuko Lar (neregistrovaný)

   ale nie Lemrion ty a zmýliť, sa ved ty ovládaš aj zemegulu

   na marse si bol s prstom v nosre ana kavu jazdíš levitujúcim samsungom

   bože zatvorte totho kokota

 6. Jarda (neregistrovaný)

  jsem zvedav, jak se 3D touch bude pouzivat v aute. I dotykove ovladani je k zlosti (podle predpisu nelze telefon drzet v ruce, takze drzak), tohle bude jeste horsi. Doby, kdy mel Apple promyslene UX zrejme zmizely spolu se Stevem… :-(

  • Jan (neregistrovaný)

   Zacal by som tym, ze v aute by ste mohil nemal pouzivat :-)

  • Siri… Jinak úplně stejně blbě jako jakýkoli dotyk displej (i těch v entertaimech), ostatně, ne náhodou se výrobci opět vrací z fyzickým čudlům.

 7. Lukecz (neregistrovaný)

  A jéje, to jsem si zase něco dovolil napsat proti iPhonu. Koukám, že to, co Iphone nemá a co by mi mohlo chybět, kromě mě nikdo nepotřebuje a ta absence je výhoda, možná dokonce funkce. Takže nazdar bezdrátové dobíjení na nočním stolku a v autě, mé čtyři NFC tagy můžu vyhodit, fotky dotykem přítelkyni už taky nepošlu. Výhoda. Ztlumit hned televizi? No to se musím zeptat dvouletého syna, kam zase odnesl ten ovladač, protože iPhone má tu výhodu, že nemá infraport. iTunes je v pohodě, všichni kamarádi, od kterých si chci stáhnout fotky z PC s Windows si ho chtějí hned nainstalovat. To všechno jsem od pondělka několikrát potřeboval. Foťák slušný, ale na Nokii a Samsung se nehrabe a já fotím. A že Android padá? To je asi taková aktualita jako že iOS neumí MMS. Mně leda po instalaci nějaké neověřené appky z neznámých zdrojů (vlastní blbost), jinak o ničem nevím. To prostě 3D touch nevyváží, hezká funkce, ale chtělo by to za ty prachy dotáhnout zbytek. Jo takhle kdyby byl za 15k…

  • Jan (neregistrovaný)

   Fakt nerozumiem tomuto nezmyselnemu trollingu. Ked vam nevyhovuje, nekupujte ho. Inym nevyhovuje Android a tiez ho nekupuju. Preco s tym mate taky problem ?

 8. Rezza (neregistrovaný)

  Může to být zajímavé na psaní, třeba jako na Passportu, kde se lehkým ťuknutím vybírá diakritika a silným stiskem píše znak.

  • lerion (neregistrovaný)

   Jenze na to Apple prijde az tak u iOS11.

  • Jan (neregistrovaný)

   Podobne to uz funguje. Ak netuknes, ale podrzis, vyberies si diakritiku. Je fakt nutne tu trollovat ?

  • lerion (neregistrovaný)

   JAN: Ne, pletes si dve veci (coz je dano tim, ze jsi asi zmaten, ze Passport ma HW klavesnici).

   Nebo snad se nyni u iPhonu 6s vuyziva 3D Touch i na klavesnici? Ja bych rekl, ze klavesnice funguje tak, jak uz dlouho.

  • Jan (neregistrovaný)

   Ano, SW klavesnica funguje ina ako HW a obavam sa, ze ani iOS 11 to nezmeni.

   Na co ma vlastne Apple prichadzat ? Preco menit gesto ktore tam funguje roky a funguje rovnako ?

  • lerion (neregistrovaný)

   „Na co ma vlastne Apple prichadzat ? Preco menit gesto ktore tam funguje roky a funguje rovnako ?“

   No tak kdyz uz dali do telefonu 3D Touch a chlubi se s tim. Pri te prilezitosti zmenili gesta, ktera „funguji roky a funguji rovnako“, cekal bych, ze to vyuzijou i zde.

  • Jan (neregistrovaný)

   Ja predpokladam, ze bude rozdiel medzi tlacenim a dlhym podrzanim. Pri klavesnici funguje podrzanie, hoci relativne kratke. A mozno to zmenia, netusim. V kazdom pripade si myslim, ze to funguje dost dobre uz roky. Je pravda, ze Apple nema tak vymakanu klavesnicu ako napriklad BB, ale stale je velmi slusna.

  • Makrela (neregistrovaný)

   Boha, lerione ty si děsnej debil.

  • @MAKRELA: Souhlas.

 9. tomas (neregistrovaný)

  Kto bol druhy na mesiaci? Malo kto vie. O 3D touch musia pisat vela nakolko apple nebol prvy.

 10. tomas (neregistrovaný)

  Huawei bol prvy. Preco nenapisete clanok a o jeho technologii ked boli prvy. Nezasluzia si to viac? Tiez by ma zaujimalo aku technologiu pouzili

  • První v čem? Force Touch? To přeci nebyl (Apple užívá již několik měsíců). A navíc toto pojednává o 3D Touch. Jeho součástí je pak i Force Touch. Vlastně jsi z toho článku měl pochopit rozdíl mezi Force Touch a 3D Touch. Nehledě na to, že Huawei má k prodeji té technologie ještě dost daleko, zatímco Apple toho prodá pár desítek mega, takže koho vlastně nějaký Huawei zajímá?:)

  • Jan (neregistrovaný)

   U Hulahej je hlavne ten problem, ze sice maju Force Touch, ale este nevedia na co je dobry. Proste vedeli, ze bude v iPhone, tak ho pouzili, ale teraz je vecou vyvojarov aby nasli vyuzitie. Ti sa na to ale zrejme vyprdnu, kedze bude dostupny len v najdrahsej verzii jedneho telefonu.

  • tomas (neregistrovaný)

   Takze uni. Ano prvy vo force touch. Alebo neboli prvy? Je jedno kolko toho preda co ma technologia a datum vydania spolocne s predajnostou.

   A jan neregistrovany. Od medii sa da cakat ze prekrutia alebo vytiahnu z kontextu nieco. Ja som to pochopil tak ze vyziva vyvojarov a ponuka im moznost vyuzitia force touch. Preco by nevedeli co s tym ? To je fakt naivne mysliet si ze len apple vie a iny nie. Este aj obycajny clovek s fantaziou by mal napad ako ho vyuzit. Je len smutne ze vsetko co napisu tak zerete.

  • tomas (neregistrovaný)

   Uni. Apple nepredava technologiu. Ano je tam ale iphone sa predava s nou alebo bez nej. Takze digitalne vahy pouzivaju technologiu force touch ale ked by vybrovala bola by to 3D touch vaha. :-D jak naivne mysliet si ze na to prisli v apple stanku. Akurat tu tachnologiu dali do smartphonu nic viac a nic menej. Dali jej meno aby to vyznelo cool. Force touch :-D to je uz nazov aby sa predaval. Kkcina. A vyuzitie veskere zadne. Akurat sa vam pri noseni vo vrecku skor poskodi. Debilita prvej triedy. Som zvedavy po roku alebo dvoch aka bude odozva.

  • tomas (neregistrovaný): Neboj, Apple to bezesporu má vymyšlené, na rozdíl od Huawei i v souvislostech, jako např. zabudovaná podpora v OS, podpora napříč portfoliem (viz NB, hodinky). Ale ano, teď je nad tím otazník, zda se to ujme.

   Před lety tě také nenapadlo roztahovat prsty jinde než… a najednou každý na každém displeji zoomuje obrázky, web, mapy,…. nikoho dnes nenapadne hledat +/-. A začalo to tak nenápadně. Sotva pár mega prodaných telefonů spojených s prodejem hudby… A ano, i tehdy to u mnohých vyvolávalo strach z neznáma nebo cítili ohrožení svého:)

  • tomas (neregistrovaný)

   Nevravim ze je to zle. Ja som len poukazal na to ze apple nebol prvy. A som zvedavy na odolnost. Pokial bude aj po troch rokoch fungovat bezchybne bez vrzgania a inych pridruzenosti tak bude ta technologia fajn. Len je otazne ze pri noseni vo vrecku stlacani a mackani ci sa neposkodi ked obycajny display pri tych lopatach ma co robit aby drzal na mieste.

  • tomas (neregistrovaný): A kdo tedy před Applem nasadil 3D Touch?

  • Resp. „3D Touch“.

  • tomas (neregistrovaný)

   Medzi force touch, 3D touch a technologiou co pouzivaju na vazenie nebude velky rozdiel. Vsetci robia to iste … Meraju tlak. A co sa tika huawei tak pre nich neni problem spravit aplikaciu s vybracnou odozvou. Je to uz len o sw pretoze HW na to je v kazdom z nich

  • tomas (neregistrovaný)

   Uni… Predsa huawei bol prvy a to ze nevybruje sa da spravit aplikaciou ktora to bude posporovat.

  • tomas (neregistrovaný): Ne, Taptic Engine není, zavibruje tomu motorek a celé zařízení v ruce:) Ne, Huawie byl první, kdo nasadil (no, oznámil…) Force Touch, ale 3D Touch je něco jiného, vždyť je to o tom TENHLE článek dopr…. Furt dokola, to se lidem vypnul mozek nebo co?

  • UNI: Nie? A o com je teda Taptic Engine?

  • TomasSX1: Uf.., Taptic Engine je o Haptické odezvě, odezvě do prstu, ne že ti zařízení zavibruje. To jsme se po celých těch diskusí a článcích dostali teprve sem? To je dost zarážející a smutné, něco někde selhává….

  • lerion (neregistrovaný)

   A to je prave to smutne! Selhavas ty. Taptic Engine v Apple Watch a iPhonu je totiz opravdu realizovan pomoci toho, ze zarizeni zavibruje.

   Nebo po displeji pobihaji mali muzicci a kousou te do prstu?

  • UNI: ty asi zozeries vsetky marketingove keci applu co? :D Tapting Engine neni nic ine ako vibracny motorcek len aby si vedel. A ano, trasie celym zariadenim, len to robi rychlo.

  • Oprava: Taptic Engine, este predtym ako zacnes slvickarit zas.

  • Koukam, ze uni opet sedl na marketingovy lep Applu.Myslel jsem, ze jeho iq je na vyssi urovni :(

 11. tomas (neregistrovaný)

  UNI… aj keby si mal pravdu a apple by pouzil inu technologiu ako motorcek tak pre mna ako uzivatela je jedno akou technologiou dostanem odozvu ci z motorceka alebo niecim novym s cim prisiel apple aj ked to zistime az neskor ci je to naozaj tak.

 12. Smithf674 (neregistrovaný)

  whoah this blog is wonderful i like reading your articles. ekbbdaakedekgded

 13. Nicholas Nazarčuk

  Funguje i u náhradního displeje. [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).