Životní cyklus iPhonu se prodloužil o další rok, tvrdí analytik

Doba, kdy zákazníci nakupovali chytré telefony každý rok po představení nového modelu, je již dávno pryč. S dnešním nadbytkem výkonu, který běžní uživatelé často nevyužijí, již zkrátka není třeba každý rok obměňovat techniku, aby telefon svého majitele nezdržoval pomalými reakcemi. Tento trend pociťuje i Apple, u jehož iPhonu analytici předvídají prodloužení životního cyklu ze tří na čtyří roky.

blankZákazníci nemají příliš důvodů k nákupu nových telefonů

Jak uvádí Toni Sacconaghi z analytické společnosti Bernstein, zákazníci nemají ke každoročním obměnám žádný důvod. Příčin je více – například nabízené výměny baterií, které prodlouží životnost zařízení i komfort jeho používání, dlouhá softwarová podpora, stejně tak často kritizované vysoké ceny nových modelů. Pro fiskální rok 2019 pak očekává pokles prodaných kusů o 19 %.

blank

Když starý funguje a nový je drahý

Zároveň očekává, že nový iPhone, jež bude představen letos v září, si pořídí 16 % stávajících zákazníků Applu. Nutno podotknout, že pokles prodejů se netýká pouze cupertinské společnosti, nýbrž celého trhu s chytrými telefony. Propady pociťuje například i Samsung a další výrobci.

Autor článku blank
David Preiss

Kapitoly článku