Domů » Bleskovky » Konec roku se Samsungu nevydařil. Prodeje smartphonů byly nejslabší od roku 2016

Konec roku se Samsungu nevydařil. Prodeje smartphonů byly nejslabší od roku 2016

Z hlediska prodejů smartphonů se konec loňského roku nevyvedl nejen Applu, ale i jeho největšímu konkurentovi Samsungu. Korejský gigant zveřejnil výsledky svého hospodaření, které odhalují nejen pokles prodejů telefonů, ale celkově horší kondici celého konglomerátu Samsung Electronics.

O telefony byl malý zájem

Samsung v minulém kvartále utržil 59,27 bilionů korejských wonů (asi 1,19 bilionů korun), což je o 10 procent méně než ve stejném období v loňském roce. Provozní zisk dokonce poklesl o závratných 29 procent na 10,8 bilionů wonů (asi 218 miliard korun). I přes horší čísla z posledního kvartálu má za sebou Samsung rekordní rok, v němž vykázal příjmy 243,77 bilionů wonů (4,91 bilionů korun) a provozní zisk 58,89 bilionů wonů (1,19 bilionů korun).

Mobilní divize zaznamenala příjmy ve výši 23,32 bilionů wonů (asi 470 miliard korun), provozní zisk byl „pouze“ 1,51 bilionů wonů (asi 30 miliard korun), což je nejhorší výsledek od roku 2016. Korejský gigant bohužel neočekává, že v se situace v aktuálním kvartále změní, byť by ji mohly částečně zachránit blížící se smartphony řady Galaxy S10. Jejich prodeje se ale zřejmě naplno projeví až v druhém čtvrtletí.

Situaci nezachránily ani paměti a displeje

Samsung očekává, že letošní poptávka po smartphonech bude podobná jako loni, avšak měla by se zvýšit průměrná prodejní cena za jeden kus, neboť uživatelé jsou více hladoví po velkých obrazovkách, kvalitních fotoaparátech a větších pamětech.

Bohužel ani paměti se v minulém kvartále příliš neprodávaly, prodeje pamětí NAND a DRAM údajně utrpěly menším zájmem ze strany výrobců smartphonů a datových center. Mírný pokles zaznamenala i divize s displeji, a to kvůli rostoucí konkurenci s LCD panely LTPS.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

  1. A slabomyslnì se smáli Applu když klesl o zanedbatelných pár procent.:)

    • Ach jo iPhohne 7 čo hovoríš na toto prečítaj a polož bsi otázku kto je slabomyslny

      [odkaz]

    • Jo iPhone7 to se smál nás místní šašek ve flanelce z pochybneho servisu v cestlicich u Prahy, na Samsung také psal kritiku teď ticho po pěšině, proč asi?

  2. Jako že nestačí napsat “rok 2017 byl lepší” :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).