Zhrzený zaměstnanec Yandexu zavařil Putinově dceři i ruským bezpečnostním složkám

kurýr služby Yandex Food

Únik citlivých informací je pro firmu vždy nepříjemnou záležitostí, obzvláště když lze v těchto údajích snadno vyhledávat a získat konkrétní osobní údaje. S takovýmto únikem se nyní potýká ruská služba zaměřená na doručování jídel Yandex Food. Ta k 1. březnu přiznala únik údajů zhruba 58 tisíc uživatelů, který svedla na jednoho svého zaměstnance, přičemž ujistila veřejnost, že se mezi daty nenachází žádné přihlašovací údaje. Za tento přešlap dostala společnost varování od cenzurního úřadu Roskomnadzor, který vyhrožoval pokutou ve výši 100 tisíc rublů (cca 20 tisíc korun).

Analytici webu Bellingcat nicméně z těchto údajů dokázali získat poměrně zajímavé informace. Ty se týkají ruských bezpečnostních složek, konkrétně rozvědky GRU a kontrarozvědky FSB. Jejich agenti si totiž skrze tuto službu objednávali jídlo, přičemž kromě jmen, adres pro doručení a telefonních čísel zanechávali pro kurýry mnohdy dost specifické instrukce pro předání.

Při lustrování adresy sídla GRU zjistil Bellingcat pouze 4 záznamy, což naznačuje, že služeb Yandex Food příliš nevyužívají. Na předměstí Moskvy, kde sídlí centrum pro speciální operace kontrarozvědky FSB, měli ale větší štěstí, neboť zde našli rovnou 20 záznamů. V nich se často objevovaly instrukce pro kurýry, které varovaly před vstupem na adresu – upozorňovaly že se jedná o vojenský objekt či že se má kurýr zastavit na kontrolním stanovišti a zavolat deset minut před příjezdem.yandex pressNepřehlédněte

Další skandál? Yandex posílá data uživatelů do Ruska, i když jeho služby nevyužívají

Uniklé údaje odhalily také další podrobnosti o bývalé milence Vladimira Putina Světlaně Krivonogichové a jejich „utajené“ dceři Luize Rozové, na což ve svém tweetu upozornila ruská politička a podporovatelka Alexeje Navalného Ljubov Sobolová. Rozová si údajně objednávala jídla do dosud utajovaného bytu o výměře 400 m2, jehož hodnota se odhaduje na 170 milionů rublů (cca 34,7 milionů korun).

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku