Domů » Bleskovky » Zaměstnanci Tesly kvůli koronaviru nemusí chodit do práce, přijdou ale o peníze

Zaměstnanci Tesly kvůli koronaviru nemusí chodit do práce, přijdou ale o peníze

Možná jste v posledních dnech zaznamenali spor, ve kterém se Elon Musk vzepřel zákazu znovuotevření továrny ve Fremontu kvůli koronaviru. Ten i přes zákaz okresu Alameda, kde má Tesla továrnu a ústředí, výrobu obnovil. Po zkušenosti s jednáním se zastupiteli okresu pak pohrozil i přesunem celé továrny a ústředí z Kalifornie do Texasu nebo Nevady. Firma by tím zároveň ušetřila miliardy dolarů na daních.

tesla factory

Tesla po otevření fremontské továrny informovala své zaměstnance, že pokud mají z koronaviru strach, mohou zůstat doma. Nyní se ale ukazuje, že firma není tak dobrosrdečná a zaměstnancům dala nepřímo na výběr – buď přijdou do práce, nebo zůstanou doma, ale přijdou o dávky v nezaměstnanosti. Výzvou, kterou společnost povolala své zaměstnance do práce, totiž zrušila nárok zaměstnanců na nucenou dovolenou. V současné době je tedy zodpovědnost za sociální dávky přesunuta na úroveň okresu Alameda a státu Kalifornie.

Zdroj: MKBHD

Aktuálně je výroba v továrně obnovena, ačkoliv oficiální povolení je až od příštího týdne. Dle některých zdrojů stojí Teslu zavření továrny 15 milionů dolarů denně, snaží se tedy obnovit výrobu co nejrychleji. Místo již údajně navštívili zástupci odboru veřejného zdraví, aby zkontrolovali zavedené bezpečnostní postupy, přičemž společnosti doporučili zavedení několika dalších opatření. Tesla tvrdí, že ve Spojených státech aplikovala stejná opatření, jako v továrně v Šanghaji a zaměstnanci se koronaviru nemusí bát, mnozí z nich však tuto situaci považují za vydírání.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

Diskuze k článku

  1. Martin Prokop

    Autor článku se moc nevěnuje faktu, že zaměstnanecký poměr se řídí v USA naprosto jinými předpisy než je zaběhnutá legislativa v Evropě.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).