Zdroj: Jiří Hrma

Začíná celostátní sčítání lidu: poradíme, jak jej snadno vyplnit z mobilu

Už od dob Marie Terezie v českých zemích každých deset let dochází ke sčítání lidu. Tato velká akce je největší událostí pro Český statistický úřad, který na základě sčítání poskytne co možná nejpřesnější data o naší společnosti a především o jejím posunu oproti minulým letům.

Možností, jak vyplnit formulář, je celá řada. V našem článku se zaměříme na méně tradiční způsob, jak se sčítání zúčastnit, tedy pomocí mobilní aplikace. Jinak jej můžete taktéž vyplnit elektronicky skrze prohlížeč či klasicky v papírové formě.

Jak vyplnit formulář Sčítání 2021 skrze mobilní telefon?

První krok je poměrně jednoduchý – je potřeba si do chytrého telefonu s operačním systémem Android či iOS stáhnout aplikaci Sčítání21, respektive Sčítání 2021. V den zahájení sčítání se v ní objeví formulář, který je identický s tím elektronickým, který najdete na stránkách www.scitani.cz.

Scitani lidu 2021

Aplikace je přehledná a celým procesem vás provede, takže nemusíte mít strach, že byste se někde ztratili či si s něčím neporadili. Druhou variantou je oficiální web sčítání, který lze rovněž vyplnit také v mobilním telefonu, neboť je internetová stránka vytvořená v responzivním designu.

Sčítání21
Cena: zdarma
‎Sčítání2021
Cena: zdarma

Aktualizováno 27. 3. v 8:20: Elektronický sčítací formulář na webu ani v mobilní nefunguje. Služba naprosto nezvládla nápor uživatelů a přestala fungovat. Na opravě se dle ČSÚ pracuje.

Aktualizováno v 17:00: Po dlouhých hodinách čekání systém opět začíná být funkční, nicméně pod návalem uživatelů se formulář načítá velice pomalu.

Důležité informace

Sčítání je povinné. Povinnost sečíst se mají všechny osoby s trvalým pobytem nebo přechodným pobytem nad 90 dnů a osoby, kterým byl u nás udělen azyl (případně doplňková ochrana nebo dočasná ochrana). Patří sem i ostatní osoby, které jsou na území České republiky v rozhodný okamžik (půlnoc z pátku 26. března na sobotu 27. března 2021) přítomny.

scitani ios
Aplikace Sčítání 2021 pro iOS

Povinnost sečíst se mají všichni cizinci, kteří mají v České republice trvalý nebo přechodný pobyt nad 90 dnů (nezávisle na tom, zda se aktuálně nacházejí v Česku, nebo ne). Formulář musíte vyplnit i v případě, že vám byl udělen azyl nebo jste na našem území pobývali o půlnoci z 26. na 27. 3. 2021. Sčítání se netýká pouze diplomatů a cizinců, kteří jsou zde na dobu kratší než 90 dnů (např. turisté).

logo scitani
Sečíst se můžete v klidu v prostředí domova s předstihem oproti listinnému sčítání

Prostřednictvím sčítacího formuláře se zjišťují pouze údaje, které nelze získat jiným způsobem. Velkou část údajů potřebných pro Sčítání 2021 přebíráme přímo z registrů státu. Ve formulářích tak zjišťujeme o polovinu údajů méně než při minulém sčítání. Další odpovědi na nejčastější otázky najdete na stránkách www.scitani.cz.

prubeh scitani
Průběh sčítání

Nepřehlédněte – Aplikace Záchranka slaví 5. narozeniny, za dobu existence pomohla desetitisícům lidí

Sčítání proběhne 27. března–9. dubna 2021 pro online sčítání a 17. dubna–11. května 2021 pro listinné sčítání. Data se budou zpracovávat až do konce roku a jeho výsledky uvidíme až v následujícím roce.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku