Z nuly na sto dříve, než dopijete kávu: Oppo se chlubí extrémně rychlým nabíjením

OPPO SuperVooc 02

Oppo do Barcelony přivezlo nejen svůj vlajkový model Find X5 Pro, který představilo už minulý týden, ale také technologii rychlého nabíjení SuperVOOC. Ta se pyšní nabíjecím výkonem 150 wattů a zvládne kompletně dobít telefon dříve, než si stihnete vypít ranní kávu.

Bleskové 150W nabíjení SuperVOOC je schopno dobít 4500mAh baterii z 1 na 50 procent za 5 minut a až na 100 procent za 15 minut. Rekord byl však stanoven v laboratoři společnosti Oppo za přísných podmínek. Testovací prostředí zahrnovalo režim letadlo, vypnutou obrazovku a nečinnost zařízení. Oppo také na MWC předvedlo bleskové 240W SuperVOOC nabíjení, které dokáže nabít 4500mAh baterii na 100 procent za přibližně 9 minut, ale tato technologie má zatím ke komercionalizaci daleko.

OPPO na MWC predstavilo radu novinek 02
Z 0 na 100 procent dobijete smartphone s kapacitou baterie 4 500 mAh za zhruba 15 minut

Tým inženýrů pracoval na optimalizaci softwaru na základě 150W SuperVOOC nabíjení. Přidáním vlastních nabíjecích protokolů je nabíjecí výkon 240W SuperVOOC ve srovnání se 150W SuperVOOC o 60 % vyšší, což výrazně rozšiřuje horní hranici současných technologií rychlého nabíjení s vysokým výkonem.

SuperVOOC nabíjení v výkonem 240W je navrženo s technologií 24V/10A na rozhraní USB Type-C. Může se pochlubit třemi nabíjecími čerpadly a napájení dodávané do telefonů lze převést na 10V/24A. To odpovídá stávajícím specifikacím zařízení a bylo testováno z hlediska odvodu tepla, což zaručuje optimální účinnost a zvýšenou bezpečnost. Kromě toho, špičková vybíjecí schopnost baterie umožňuje, aby hardware podporoval maximální výkon 240 W.

Nabíječka SuperVOOC s výkonem 150 W a BHE může dodávat až 20 V / 7,5 A. Může se pochlubit dvěma nabíjecími čerpadly, která vyvedou energii přímo do baterie za účelem efektivního odvodu tepla a optimální účinnosti nabíjení. SuperVOOC s výkonem 150 W využívá konstrukci se dvěma bateriemi, která zajišťuje optimální účinnost nabíjení. Konstrukce umožňuje použití nabíjecích čerpadel, která snižují napětí na polovinu. Výkon dodávaný do každého nabíjecího čerpadla je původně 20 V / 3,75 A představilo při nabíjení jej lze převést na 5 V / 15 A pro každý článek.

Díky komplexnímu přístupu k bezpečnosti adaptérů, nabíjecích kabelů a telefonu minimalizuje Oppo potenciální bezpečnostní rizika a ohrožení a poskytuje efektivní a bezpečné řešení nabíjení:

Technologie 240W SuperVOOC využívá pět bezpečnostních ochranných opatření a také speciálně upravený inteligentní řídicí čip, který řídí napětí, proud i teplotu a poskytuje tak bezpečné řešení nabíjení. Těchto pět bezpečnostních ochranných opatření je:

  • Ochrana proti přetížení adaptéru
  • Ochrana pojistky baterie
  • Vyhodnocení stavu bleskového nabíjení
  • Ochrana nabíjecího portu proti přetížení
  • Ochrana baterie proti přetížení

Speciální bezpečnostní čip pro monitorování baterie sleduje, zda baterie mobilního telefonu není při používání poškozena vnějšími vlivy. Teplotní ochrana byla vylepšena prostřednictvím 13 teplotních čidel instalovaných v telefonu, což snižuje možnost přehřátí a zabraňuje abnormálním stavům.

Adaptér pro 150W nabíjení je nejen výkonný, ale i kompaktní

Adaptér 150W nabíječky SuperVOOC s koncovkou USB-C je kompatibilní s protokoly PD a PPS, což uživatelům dává možnost nabíjet mobilní telefony, notebooky a v budoucnu i jiná zařízení.

OPPO SuperVooc 10
Adaptér SuperVOOC je o něco menší než někteří konkurenti

Nabíječka je navíc nového typu GaN, což snižuje velikost komponent pro konverzi energie, čímž se zmenšuje velikost adaptéru. Rozměry 58 mm × 57 mm × 30 mm jsou jen o něco větší než u 65W SuperVOOC adaptéru. Hmotnost činí přibližně 172 g. Hustota výkonu je 1,51 W/cm3.

Kdy se dočkáme prvního zařízení se 150W rychlým nabíjením bohužel Oppo neprozradilo, nicméně doufáme, že se tak stane nejpozději u příštích vlajek.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku