Oppo Find X5 Pro: v hlavní roli nejnovější Snapdragon a fotoaparáty Hasselblad

OPPO Find X5 Pro 10

Společnost Oppo před malou chvílí představila nové smartphony řady Find X5. Jedná se o nástupce loňské modelové řady Find X3, avšak kvůli strachu Asijců z čísla 4 nazývanému tetrafobie se čínský výrobce rozhodl tuto číslovku přeskočit. To ale rozhodně neznamená, že řada Find X5 je pouze iterační – právě naopak. Oppo do svých novinek nainstalovalo to nejlepší ze své kuchyně, a díky tomu se řada Find X5 bude řadit mezi nejlépe vybavené telefony letošního roku.

Empower Every Moment | OPPO Find X5 Series

Oppo Find X5 Pro: keramická záda a vysoká odolnost

Po designové stránce se představené novinky oproti loňským modelům příliš neliší. Výrobce opět vsadil na netradičně vypadající modul fotoaparátu vystupující z levého horního rohu zad, ovšem letos jej ještě více ozvláštnil – namísto pravidelného čtverce se zaoblenými rohy nyní do prostoru vystupuje zaoblený pravoúhlý lichoběžník.

OPPO Find X5 Pro Ceramic White

Změnil se i materiál zad, kdy odolné sklo nahradila ještě odolnější keramika, přičemž telefon můžete mít buď v bílé nebo černé barvě. Potěšující je, že výrobce zachoval zvýšenou odolnost vůči vniknutí vody a prachu – telefon se totiž pyšní krytím IP68. Rozměry činí 163,7 × 73,9 × 8,5mm a hmotnost 218 gramů.

Opoo Find X5 1

Zepředu telefon ničím nepřekvapí. Přes značnou část plochy se rozpíná 6,7” AMOLED displej. Ten se pyšní Quad HD+ rozlišením a vysokou obnovovací frekvencí, která se může adaptivně pohybovat mezi hodnotami 1 až 120 Hz. Panel má rovněž nabídnout skvělé barvy: podporována je 10bitová barevná hloubka a gamut DCI-P3 je pokrytý ze 100 %. Jas displeje lze vybudit až do hodnoty 1 300 nitů, hráče mobilních her pak potěší snímání dotyků rychlostí až 1 000 Hz.

Součástí displeje je i čtečka otisků prstů a výřez pro 32Mpx selfie kamerku se světelností f/2.4. Oppo v jejím případě využívá snímač Sony IMX709 s dodatečným bílým subpixelem (RGBW), díky kterému má být fotoaparát schopný zacyhtit až o 60 procent více světla. Selfie kamerka umí přepínat mezi úhly záběru 80 a 90° podle počtu lidí před ní.

Opoo Find X5 2

Zadní fotoaparát na zádech tvoří celkem tři samostatné jednotky s následujícími parametry:

  • 50Mpx snímač s optikou o světelnosti f/1.7 a pokročilou optickou stabilizací, která umí korigovat chvění ruky až do 3°
  • Širokoúhlá 50Mpx kamerka s clonovým číslem f/2.2 a úhlem záběru 110°
  • 13Mpx teleobjektiv s 2× optickým (5× hybridním) zoomem a světelností f/2.4

Opoo Find X5 3

O zpracování fotografií se stará vlastní čip MariSilicon X, který zabezpečuje redukci šumu a vylepšuje barvy; Oppo tvrdí, že díky tomuto čipu lze v režimu 4K Ultra Night Video zaznamenávat HDR video při dynamickém rozsahu 120 dB, což je čtyřikrát více než zvládal Oppo Find X3 Pro.

Opoo Find X5 4

Fotoaparát disponuje i režimem Pro, v němž se naplno projeví spolupráce s Hasselbladem, jehož stopu dosud exkluzivně nesly telefony OnePlus. Díky funkci Hasselblad Natural Color Calibration se fotoaparáty mohou opřít o 13kanálový snímač barev, který nahradil 5kanálový snímač z Oppo Find X3. Kromě toho dostaly fotoaparáty Oppo Find X5 Pro skleněnou čočku z nového materiálu, který má zlepšovat přesnost barev a snižovat chromatickou aberaci.

Výkon telefonu dodává čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 – spekulovaná edice s čipsetem MediaTek 9000 5G se (zatím) nepotvrdila. O jeho chlazení se stará výparníková komora, která je ve srovnání s minulou generací o 75 procent větší.

Telefon bude překvapivě dostupný pouze v jediné paměťové variantě, a to s 12 GB RAM a 256GB úložištěm. Jeho kapacita je konečná, neboť slot na paměťové karty chybí, stejně tak jako 3,5mm audio jack. Milovníky hudby by nicméně mohly potěšit alespoň stereo reproduktory s certifikací Dolby Atmos.

Bezdrátovou konektivitu zastupují 5G (telefon je dual SIM), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 a NFC. Kabelové spojení se světem obstarává port USB-C sloužící především k dobíjení interní 5000mAh baterie. Díky technologii SuperVOOC s výkonem 80 wattů ji lze dobít do 50 procent za pouhých 12 minut. K dispozici je rychlé bezdrátové nabíjení AirVOOC s výkonem 50 wattů, v jehož případě trvá úplné dobití telefonu pouhých 47 minut.

Aby nedocházelo k rychlé degradaci akumulátoru, dostal telefon sadu opatření Battery Health Engine, díky kterému má baterie přežít až 1 600 nabíjecích cyklů, než její kapacita poklesne na 80 procent. Životnost telefonu má rovněž prodloužit 3D grafenová folie, která pokrývá cívku a základní desku, což pomáhá chránit od tepla displej a jeho čipy.

Operačním systémem telefonu je Android 12 zahalený do nadstavby Color OS 12.1.

Oppo Find X5: levnější bráška

Druhým představeným smartphonem dnešního dne je základní Oppo Find X5, který se od svého sourozence liší v mnoha aspektech. Rozdílný je například materiál zad, kde výrobce vyměnil keramiku za odolné sklo. Slabší je i odolnost vůči vodě a prachu – krytí je v tomto případě pouze IP54.

Oppo Find X5 10

Rozdílná je i velikost 160,3 × 72,6 × 8,7 mm, za což může nasazení menšího 6,55” displeje. Opět se jedná o 120Hz AMOLED panel s plným pokrytím gamutu DCI-P3, avšak má nižší rozlišení Full HD+. Čtečka otisků je rovněž zabudována v displeji, stejně tak v jeho horním rohu nacházíme 32Mpx selfie kameru. Není však postavená na RGBW snímači, ale na obyčejnějším čipu IMX615. Maximální úhel záběru činí jen 81°.

Modul hlavního fotoaparátu vypadá podobně jako u verze Pro, prakticky stejná je i jeho výbava. Jediným rozdílem je menší světelnost u hlavního objektivu (f/1.8) a méně efektivní optická stabilizace. Jinak zde máme opět 50Mpx klasickou kameru, 50Mpx širokoúhlou kameru a 13Mpx teleobjektiv s 2× optickým přiblížením.

Potěšující je, že i v tomto případě je použit vlastní čip na zpracování obrazu MariSilicon X i ladění od značky Hasselblad, takže schopnosti fotoaparátu by měly podobné jako v případě varianty Pro.

Na pozici čipsetu Oppo nasadilo předloňský Snapdragon 888, který stále poskytuje dostatek výkonu i plnohodnotnou bezdrátovou konektivitu. Čipset je spárován s 8 GB RAM, úložiště má kapacitu 256 GB bez možnosti dodatečného rozšíření. Akumulátor v těle telefonu má kapacitu 4 800 mAh, jeho nabíjecím maximem je 80 wattů kabelem a 30 wattů bezdrátově. Podporováno je i reverzní dobíjení. Operačním systémem je Android 12 s nadstavbou Color OS 12.1.

Cena a dostupnost

Smartphone Oppo Find X5 Pro dorazí na globální trh 14. března (předobjednávky startují dnes). Cena pro evropský trh je stanovena na 1 299 eur (asi 32 500 korun s daní). Základní Oppo Find X5 bude k mání ve stejný den za cenu 999 eur (asi 25 tisíc korun s daní). Za 50W bezdrátovou nabíječku AirVOOC zaplatíte 79 eur (asi 2 tisíce korun s daní), dostupná bude v polovině března.

oppo 3

Oppo v tiskové zprávě zároveň zmiňuje, že jeho nové telefony budou mít přístup k prémiovému mezinárodnímu servisu, který lze využít v 62 zemích světa ve více než 2 500 servisních střediscích.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku