TOPlist

Xiaomi se chystá na burzu. Po Alibabě se bude jednat o největší IPO v čínské historii

Před pár dny jsme vás informovali o tom, jak se jednotliví výrobci podíleli na prodejích smartphonů za první kvartál roku 2018. A i když příčce i nadále vévodil Samsung, velkým překvapením byl především raketový růst Xiaomi, které se umístilo na čtvrté příčce.  Zdá se, že má firma do budoucna velké plány, nově se totiž chystá vstoupit na burzu a otevřít se tak veřejnosti.

Přihláška proběhla ve čtvrtek v čínském městě Hong Kong. Společnost očekává ocenění v hodnotě 10 miliard dolarů (asi 213 miliard korun). Mělo by se tak jednat o největší IPO čínské technologické firmy za poslední 4 roky, předchozím držitelem rekordu byla čínská společnost Alibaba, ta dosáhla ocenění v hodnotě 25 miliard dolarů (asi 533 miliard korun).

Nedávno jsme vás také informovali o rozhodnutí, ke kterému se uchýlilo vedení společnosti. Marže z prodaných zařízení by podle vedení měla zůstat maximálně pětiprocentní. Společnost by se také ráda více zaměřila na poskytování služeb. Jak se tedy zdá, největším aktuálním problémem společnosti je vstup na americký trh, kterému zatím brání právní tahanice. Se stejnými problémy se však aktuálně potácí také společnosti Huawei a ZTE.

Autor článku Lukáš Čambala
Lukáš Čambala
Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.

Kapitoly článku