Domů » Bleskovky » Prodejům smartphonů v prvním kvartále kraloval Samsung, jeho náskok se však tenčí

Prodejům smartphonů v prvním kvartále kraloval Samsung, jeho náskok se však tenčí

Téměř všichni velcí výrobci smartphonů v minulých týdnech zveřejnili své hospodářské výsledky za první kvartál letošního roku, a tak je načase podívat se na celé odvětví komplexně. Data za nás sesumírovala analytická společnost IDC.

Celý trh se smartphony zažil ve srovnání se stejným odvětvím v loňském roce pokles, prodalo se o 2,9 % smartphonů méně, celkově 334,3 milionů kusů. Největší pád zažil čínský trh, kde se poprvé od roku 2013 prodalo méně než 100 milionů smartphonů, naopak silnější prodeje vykazovala Indie, kde se velmi dařilo především značce Xiaomi. Ta se také s 28 miliony prodanými smartphony stala největším skokanem v žebříčku TOP 5.

Společnost Dodávky 1Q18 Podíl 1Q18 Dodávky 1Q17  Podíl 1Q17  Meziroční změna
Samsung 78.2 23.4% 80.1 23.3% -2.4%
Apple 52.2 15.6% 50.8 14.7% 2.8%
Huawei 39.3 11.8% 34.5 10.0% 13.8%
Xiaomi 28.0 8.4% 14.8 4.3% 87.8%
OPPO 23.9 7.1% 25.8 7.5% -7.5%
Ostatní 112.7 33.7% 138.3 40.2% -18.5%
Celkem 334.3 100.0% 344.4 100.0% -2.9%

Tomu stále vévodí Samsung, byť meziročně prodal o 2,4 % telefonů méně. Zhruba stejným dílem naopak rostl Apple, a díky tomu se Samsungu mírně přiblížil, byť rozdíl v podílu je stále markantní – 23,4 vs. 15,6 procent. Třetí pozici drží Huawei s tržním podílem 15,6 procent, meziroční nárůst prodaných kusů činí v jeho případě 13,8 procent, což je vzhledem k prakticky úplné absenci na americkém trhu působivý výsledek. Na čtvrté pozici sedí již zmíněné Xiaomi, které meziročně prodalo téměř dvojnásobek telefonů. Pátou příčku pak drží čínské Oppo s 23,9 miliony prodanými telefony.

Prodeje tabletů klesají

Společnost Digitimes zpracovala podobnou analýzu ze světa tabletů, u nichž se počet prodaných kusů počítá o řád níže – v prvním kvartále to bylo údajně 33 milionů prodaných kusů, což znamená meziroční pokles o 14,9 procent.

Pohled na jednotlivé značky bohužel neznáme, pouze víme, že se zcela vytrácí menší tablety s úhlopříčkou 7 – 8 palců, nejúspěšnější jsou modely s 9,7″ displejem a větším. V oblasti tabletů také klesají dodávky čipsetů od Qualcommu a MediaTeku, nejvíce tabletů pohání vlastní čipy od Apple, Samsungu a Huawei.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

21 komentářů

 1. Dotaz mimo k chromu. Vrátil se mi adresní řádek nahoru. Jedná se o S8 oreo. Dá se ještě nastavit dolů? Je to o dost pohodlnější ????

  • Také mi to nejde ????

  • Toto G odpískal.

  • Vyzkoušej Yandex. Nebudeš litovat. Používám už dlouho a nemám nic co bych vytkl. Adresní řádek dole, moderní vzhled, slušné možnosti nastavení, synchronizace..

 2. První příčka podle očekávání, u ní +- další dva roky změnu nevidím reálnou. Ale za to na druhém až čtvrtém místě to vidím na pěkná škatulata.

  • No nevím, je to furt dokola, raketa Číňan, pád Číňan, raketa Číňan, pád Číňan. No vlastně máš prakticky pravdu, 3-5 nemá nic jistého.

  • No pokud jde konkrétně o Huawei a Xiaomi, tak u nich se všeobecně očekává růst na úkor Samsungu a částečně Applu. Já to vidím na 1. Samsung, 2. Huawei, 3. Xiaomi, 4. Apple na začátku 2020.

  • Očekávání jsou na houby, když se porůznu z bezpečnostních, cenzurových, apod. zakazují různé velké trhy…
   Navíc už roky čteme, jak Apple překonává (očividně blbá) očekávání. U Samsungu pak těžko usoudit, jaké dopady budou mít jeho průšvihy, atd.

  • Btw jsi rychle zapomněl na 4. kvartál 2017…

  • Proč myslíš?

  • Omg, to je raketové zapomínání.
   „První příčka podle očekávání, u ní +- další dva roky změnu nevidím reálnou.“
   Zmatený shepii (neregistrovaný) ve vrcholné formě ????

  • A co konkrétně jsem zapomněl? Nějak nevíš, co chceš říct.

  • To, že se předešlé dva kvartály se měnily, takže nějaké očekávání, že se „samozřejmě“ nebude nic měnit je dost na vodě.

   Tvl, už to začíná, pátek…

  • „Samozřejmě“ jsem nepoužil, psal jsem že tento kvartál dopadl pokud jde o první místo podle očekávání (očekávalo se, že Samsung bude první) a pak jsem napsal svůj názor na vývoj během dalších dvou let. Buď se nauč číst, nebo chápat psaný text – težko říct kde je u tebe problém.

  • Probůh, a o myslíš že značí „nevidím reálnou“?

   Radši over, tohle je drsný…

  • V prvním kvartále opravdu ne, prorože o tom se bavím, ostatně je o něm i článek. Fakt jak když člověk diskutuje s nesvéprávným.

  • shepii (neregistrovaný): Jo tak, ty predikuješ první kvartály léta dopředu. No, zbytečnějšího analytika aby člověk pohledal :DDD

  • No ono bývá zvykem porovnávat výsledky jednotlivých roků z výsledků v prvním kvartálu, takže pokud se bavíš o předpovědi na další roky, je logické predikovat výsledky prvního kvartálu, proto také ostatně „Téměř všichni velcí výrobci smartphonů v minulých týdnech zveřejnili své hospodářské výsledky za první kvartál letošního roku, a tak je načase podívat se na celé odvětví komplexně.“ To jen ty klasicky nevíš, která bije a k tomu ani nečteš články. Ale na to jsme si tady už všichni zvykli. :)

  • shepii (neregistrovaný): Žádný analytik neřeší roky dopředu, kolik se čeho prodá v kvartálech, ale kolik za období-dok. Neplácej hovadiny. Ale to neznamená, že s tím nemusíš prorazit, fandím ti. Nové věci se musí zkoušet, motor pokroku (tedy pokud pomineme mužskou lenost:) ).

  • „Data za nás sesumírovala analytická společnost IDC.“ S tebou zkratka BFU nabírá nový rozměr, časem bys to mohl dotáhnout i na etalon. (Neplést s etanolem :))

 3. no jo samšunt a 75% z toho haraburdy ktoré su zasekané

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).