TOPlist

Xiaomi Mi Watch zaujmou výbavou a cenou. Přesto jsou plné kompromisů (preview)

xiaomi mi watch 1

Nejen pravidelným čtenářům našeho webu asi neuniklo, že byl představen poměrně dlouho očekávaný přírůstek do světa chytrých hodinek. Xiaomi Mi Watch jsou prvními hodinkami, které známá čínská firma vydala přímo pod svým jménem. Dosavadní počiny totiž vždy mířily na trh pod značkou Huami nebo Amazfit, což jsou dceřiné firmy Xiaomi.

Rozhodnutí použít vlastní jméno tak napovídá, že Xiaomi tyto hodinky považuje za svůj kmenový produkt, možná prvního představitele nové řady. Reakce na představené hodinky ovšem nejsou zdaleka tak nadšené, jak by si asi v Xiaomi představovali. Pojďme se podívat na to, čím hodinky zklamaly, a v čem naopak mohou příjemně překvapit.

Xiaomi Mi Watch 1
Xiaomi Mi Watch

Design: nepokrytě okopírované Apple Watch?

Nemá cenu chodit okolo horké kaše. První věc, jaká drtivou většinu lidí při pohledu na Xiaomi Mi Watch napadne, je, že jde o zjevnou kopii Apple Watch. Inspirace zde totiž byla evidentně velká, v Xiaomi se dokonce ani neobtěžovali změnit způsob ovládání a „korunka“ se tak nachází na téměř identickém místě jako u chytrých hodinek Applu.

Samozřejmě dílčí rozdíly odhalit lze. Hodinky jsou přeci jen o něco hranatější, a především jsou větší. Z rozměrů 44,69 × 36,92 × 12,28 mm zaujme hlavně tloušťka, která je o více než 1,5 mm větší, než u Apple Watch Series 5. Ačkoliv se to tak nemusí zdát, jde o poměrně velký rozdíl, který je dán kapacitní baterií.

Xiaomi Mi Watch foto
Xiaomi Mi Watch na fotografii

Xiaomi Mi Watch totiž napájí 570mAh akumulátor, který by měl poskytovat výdrž až 36 hodin. To je bezpochyby velmi slušná hodnota, nicméně lze asi očekávat, že se bude poměrně výrazně měnit na základě využívání aktivních funkcí.

Vzhled každopádně ani přes drobné rozdíly nedokáže zapřít to, že v Xiaomi jako vzor použili Apple Watch. Lze samozřejmě argumentovat tím, že v designu hodinek nelze vymyslet zase tolik odlišností, nicméně myslíme, že originálnější vzhled by určitě vytvořit šel.

Je škoda, že Xiaomi tímto rozhodnutím poškozuje svůj obraz mnohdy inovativní značky, a řadí se spíše po bok „no name“ čínských firem nepokrytě kopírujících konkurenci. Obáváme se však, že jde o zcela vědomé rozhodnutí: Xiaomi Mi Watch jsou navržené pro čínský trh, na němž je podobnost s Apple Watch spíše plusem.

Na kvalitě se nešetřilo

Co naopak musíme vyzdvihnout je fakt, že navzdory skutečnostem zmíněným výše Xiaomi nerezignovalo na kvalitu. Hodinky jsou vybaveny 1,78″ OLED displejem s rozlišením 448×368 px, což je určitě jedna z lepších obrazovek, které u chytrých hodinek najdeme.

Tip: kompletní specifikace Xiaomi Mi Watch najdete v našem katalogu

Jemnost displeje odpovídá konkurenci od Applu i Samsungu, a i samotné použití OLED panelu je u hodinek nepochybně plusem, který umožnil například funkci Always On. Krycí sklíčko je na hranách elegantně zaoblené a splývá s okraji, což umožňuje pohodlnější ovládání.

xiaomi mi watch 1

Kvalitní se zdá i tělo, které je u levnější varianty vyrobeno z hliníku a u dražší prémiové dokonce z nerezové oceli. Přímo se tedy nabízí srovnání se Samsung Galaxy Watch Active 2, u nichž je k dispozici stejná nabídka materiálů.

Senzory na zadní straně jsou pak skryty v jednolitém skleněném modulu, což usnadňuje jejich údržbu a zajišťuje voděodolnost. Xiaomi Mi Watch zkrátka nepůsobí levným dojmem a troufneme si odhadnout, že půjde i o poměrně odolný model.

Hardware: jednooký mezi slepými králem?

Xiaomi se u svých Mi Watch rozhodlo pro operační systém Wear OS od Googlu. Tomu se budeme věnovat za chvíli, nicméně toto rozhodnutí tak trochu předurčilo i hardwarovou výbavu hodinek. Jako naprostá většina přístrojů s Wear OS totiž i Xiaomi Mi Watch pohání chipset od Qualcommu. Konkrétně jde o před rokem představený Snapdragon Wear 3100.

xiaomi mi watch 2

Problém je, že nepříliš vysoká popularita Wear OS spolu s téměř monopolním postavením Qualcommu v této oblasti způsobila, že známý výrobce chipsetů do vývoje procesorů pro nositelnosti neinvestuje tak, jak by se slušelo. Zatímco Apple i Samsung pro své hodinky chipsety aktivně zlepšují, Qualcomm tak trochu zamrzl v minulosti.

Xiaomi Mi Watch 2

Samotný Qualcomm Snapdragon Wear 3100 je sice jen rok starý, ovšem postaven je okolo čtyřjádrového procesoru Cortex A7 běžícím na 1,2 GHz. Tento design pochází originálně z roku 2011, čemuž také odpovídají jeho charakteristiky. Už samotný 28nm výrobní proces dává v porovnání například s 10nm Exynosem 9110 použitým u hodinek Samsungu tušit, že efektivita je někde úplně jinde.

Xiaomi Mi Watch 2
Xiaomi Mi Watch

To nicméně není chyba Xiaomi, pokud by se nechtěli vydat cestou vývoje vlastního procesoru, nic lepšího zkrátka na trhu není. Je zjevné, že byla snaha ne úplně optimální CPU a 1GB RAM vynahradit aspoň v dalších parametrech. Hodinkám tak nechybí NFC, Wi-Fi (byť bez ac), Bluetooth 4.2, NFC, GPS, GLONASS, Beidou, barometr a kompas.

Hodinky jsou dokonce vybaveny eSIM s podporou 4G, takže je lze využít i pro komunikaci nezávisle na telefonu. Proto také výrobce hodinky osadil mikrofonem a reproduktorem. Pro instalaci aplikací a další data je připravena 8GB interní paměť.

Vhodné nejen pro sportovce

Z fitness funkcí pak kromě nezbytného snímače tepu zmiňme také výpočet VO2 max, měření stresu, nebo monitoring spánku. V nabídce by mělo být i jakési zjišťování zbývající tělesné energie, ale z dostupných informací není úplně jasné, o co jde.

Xiaomi Mi Watch 4

Úplnou samozřejmostí je pak schopnost zaznamenávat širokou paletu sportovních aktivit. Na to jsme ostatně zvyklí i z mnohem levnějších náramků Mi Band. Co bohužel na hodinkách zcela chybí, je EKG. Tato funkce tak stále zůstává doménou dražších hodinek, nechybí například na Apple Watch Series 5 nebo Samsung Galaxy Watch Active 2.

MIUI for Watch: horší Wear OS?

Zatímco hardware je v rámci možností docela slušný, totéž se bohužel nedá říct o softwaru. Jak již bylo řečeno, Xiaomi sáhlo po operačním systému Wear OS od Googlu. Jde o systém, který se měl stát Android alternativou k watchOS, nicméně potřebnou popularitu si nikdy nezískal. Úspěšnější je třeba Samsung se svým Tizenem či Fitbit s FitbitOS.

https://www.youtube.com/watch?v=12jg4K1a3x8

Volba Xiaomi je nicméně docela pochopitelná, Wear OS přeci jen nabízí docela slušnou nabídku aplikací a vyvíjet vlastní systém by bylo nákladné. Jenže Xiaomi se tak docela ambicí na vlastní systém nevzdalo a po vzoru telefonů připravilo vlastní grafickou nadstavbu. Systém tak nazývá MIUI for Watch.

Upravený Wear OS je vcelku unikát. Google totiž na rozdíl od běžného Androidu u Wear OS úpravy výrobcům zakazuje. To ovšem neplatí pro Čínu, kde zřejmě Google vůbec nemá ambice pokoušet se svůj „čistý“ systém rozšiřovat. Xiaomi tak mělo volnou ruku, a výsledek je poněkud rozpačitý.

Hodinky jsme neměli šanci osobně vyzkoušet, nicméně první zkušenosti zahraničních recenzentů mluví o tom, že ovládání je poněkud kostrbaté. To rozhodně není dobrá zpráva, neboť i neupravený Wear OS není zrovna vychvalován pro své kvality uživatelského prostředí.

Co je ovšem zásadním problémem pro „západní“ uživatele je fakt, že Xiaomi zcela odstranilo aplikace Googlu. Veškeré systémové aplikace typu poznámek, počasí nebo obchodu s aplikacemi tak nahradila čínská alternativa. Využitelnost těchto aplikací mimo Čínu bude zřejmě přinejlepším problematická, čímž se dostáváme k otázce dostupnosti u nás.

Xiaomi Mi Watch: kdy, kde a za kolik?

Xiaomi nasadilo svým hodinkám lákavou cenovku: 4 300 Kč za hliníkovou verzi a 6 600 Kč za prémiovou nerezovou verzi s kovovým páskem. Dostupnost je pak plánována na 11. listopadu u levnější verze a závěr roku u té dražší. To se však týká jen Číny.

Dostupnost mimo Čínu je velkým otazníkem. Jak bylo řečeno výše, upravený operační systém by neměl hranice Číny opustit. Pokud by Xiaomi chtělo začít hodinky oficiálně prodávat i v Evropě, muselo by pravděpodobně připravit i verzi s „čistým“ Wear OS.

To se však zřejmě v dohledné budoucnosti nechystá. Podle informací, které má naše redakce od distributorů k dispozici, není v nejbližších měsících prodej Xiaomi Mi Watch v České republice (a potažmo v celé Evropě) očekáván. Jedinou možností pro zájemce je tak aktuálně pokusit se hodinky koupit na vlastní pěst z Číny, nebo počkat, až se u nás začnou oficiálně prodávat.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku