Domů » Bleskovky » Kopie Apple Watch mohou napodobit design, funkcemi ale zaostávají

Kopie Apple Watch mohou napodobit design, funkcemi ale zaostávají

Nedávno představené chytré hodinky od čínské společnosti Xiaomi svým designem možná až příliš nápadně připomínají populární Apple Watch. Ostatně to není poprvé, kdy se čínský výrobce u amerického konkurenta inspiroval. Již dříve v letošním roce se Xiaomi pod značkou Huami prezentovalo takřka identickou kopií oblíbených hodinek od Applu.

Xiaomi Mi Watch 3
Xiaomi Mi Watch

Design je nicméně pouze jeden z aspektů, které činí Apple Watch velmi zajímavým kusem hardwaru. Už jen letmý pohled na technické parametry hodinek z dílny Xiaomi napoví, že i přes očividné kopírování konkurence nemohou ani zdaleka nabídnout takový uživatelský zážitek jako Apple Watch.

Xiaomi Mi Watch
Xiaomi Mi Watch

Jablečné hodinky se mimo jiné pyšní funkcemi, které dokáží v krajním případě zachránit lidský život – detekce pádu, automatické přivolání záchranné služby či EKG. Nic takového hodinky od Xiaomi (zatím) nenabízí.

Design není vše

Hodinky od Xiaomi tak připomínají pouze jakousi skořápku, v níž chybí prakticky vše, co činí Apple Watch jedním z nejžádanějších produktů z portfolia jablečného výrobce. Podle serveru Ars Technica postrádají hodinky Mi Watch odladěný operační systém, vysokou výdrž baterie či rozvětvený ekosystém kvalitních aplikací. Jediné, co zůstává, je design, což je však v tomto případě žalostně málo.

Apple Watch Series 5 18
Apple Watch Series 5

I kdyby se čínskému výrobci podařilo některé „zdravotnické“ funkce implementovat, nabízí se otázka, nakolik by byly s ohledem na poměrně nízkou cenu hodinek kvalitní.

Tip: Spojení funkcí a elegance: hodinky od Withings nabídnou měření EKG a decentní vzhled

Co se týče softwaru, hodinky Mi Watch běží na odlehčené verzi Wear OS s grafickou nadstavbou MIUI. Operační systém od Googlu sám o sobě v minulosti čelil kritice a podle prvních ohlasů se společnosti Xiaomi podařilo jeho nedostatky ještě prohloubit. Lidem se například nelíbí neohrabaná domovská obrazovka s aplikacemi. Oživení přináší pouze několik vzhledů ciferníků – i ty se však okatě inspirují u Apple Watch.

V Evropě se s Mi Watch zatím nepočítá

Jedním z faktorů, který naopak jednoznačně hraje ve prospěch hodinek Xiaomi Mi Watch je cena – v Číně se budou prodávat v přepočtu za zhruba 4 300 Kč, nicméně nás to zatím příliš zajímat nemusí. Podle informací, které má naše redakce k dispozici, se v dohledné době (měsíce) s uvedením na evropský trh nepočítá.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.
Subscribe
Upozornit na
guest
33 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments