Domů » Recenze » Xiaomi Mi Drone mini recenze: malá, ale šikovná cool hračka

Xiaomi Mi Drone mini recenze: malá, ale šikovná cool hračka

Xiaomi Mi Drone mini recenze

Před několika týdny se na českém trhu oficiálně začala prodávat hračka Xiaomi Mi Drone mini. Jak už název napovídá, jedná se o malou kvadrokoptéru, která zvládne létat doma i venku. Dron je doslova prošpikovaný moderními technologiemi a dají se s ním dělat všemožné kousky, natáčet videa nebo pořizovat fotografie. Novinka je opravdu velmi skladná a k jejímu ovládání vám postačí pouze smartphone nebo tablet. Co všechno dron za necelé dva tisíce korun nabízí a jak se s ním vlastně léta? To a mnohem víc vám prozradí naše Xiaomi Mi Drone mini recenze.

Video recenze Xiaomi Mi Drone mini

Xiaomi Mi Drone mini: recenze

Xiaomi Mi Drone mini: obsah balení

V malé krabičce se nachází samotné tělo dronu, vyměnitelný modul s baterií, obsáhlý uživatelský manuál v několika jazycích, češtiny, bezpečnostní příručka, šest vrtulí (z toho dvě náhradní), čtyři ochranné rámy a krátký napájecí kabel.

Xiaomi Mi Drone mini recenze

Konstrukce: malý, ale vysoce odolný

Na první pohled Xiaomi Mi Drone mini zaujme svým kompaktní tělem s rozměry 91 × 91 × 38 mm (při nasazení vrtulí a ochranných rámů se zvýší poloměr na 114 mm). Hmotnost pouhých 88 gramů (kompletně s ochrannými rámy váží 96 gramů) je ideální pro přenášení, ale naopak je nutné s ním létat v naprostém bezvětří.

Xiaomi Mi Drone mini recenze

Vzhled Mi Drone mini je jednoduchý, ale přesto zaujme kdejaké dítě. Trup je vyroben z jednoho kusu vysoce pevného kompozitního materiálu, který je lehký a vysoce houževnatý, díky čemuž je odolnější proti pádům. Z elegantního bílého těla vyčnívá akorát červený modul s baterií, na kterém najdeme obrázek zajíčka Mitu (oficiální maskot Xioami).

Ve spodní části je možné skrze průduchy nahlédnout do útrob zařízení. Tato část je k trupu připevněna čtyřmi šroubky a všimnout si zde můžete i dvou notifikačních diod. Ramena jsou součásti jednoho kusu těla, takže není možné je nijak složit. Každé rameno má vespodu gumovou nožičku, za což výrobce velice chválím.

Pohonným ústrojím jsou čtyři motůrky, které výrazně vyčnívají z jednotlivých ramen a jsou natolik silné, že dron dokáže vzletět až do výšky 25 metrů. Dva se otáčejí protisměru hodinových ručiček a zbylé dva po směru, na čemž je založen princip létání kvadrokoptér. K tomu jsou uzpůsobeny i vrtule, které mají rozdílné natočení listů. Pro jejich správné nasazení na motor je naštěstí vše barevně označeno.

Na bocích nalezneme zdířku microUSB pro nabíjení, tlačítko pro snadné vyklopení baterie, systémové tlačítko pro zapnutí/vypnutí, senzory a vestavěný fotomodul. Pro létání doma se bude hodit možnost připevnit na ramena ochranné rámy, které zajistí, aby se nic nestalo samotným vrtulím nebo vnějšímu okolí.

Hardwarová výbava: malé tělo plné technologií

Uvnitř dronu se ukrývá čtyřjádrový procesor (1,2 GHz SOC master čip), který dokáže rychle zpracovat všechna data nashromážděná různými senzory. Mezi ty patří ultrazvukové sondy, barometry, optické snímače průtoku vzduchu, gyroskopy a akcelerometry. Úložiště má kapacitu 4 GB, což je dostatečný prostor pro vaše fotografie či videa.

Xiaomi Mi Drone mini recenze

Bezdrátovou konektivitu zajišťuje všesměrová anténa Wi-Fi ve verzi 5 (o novém značení jsme psali zde). Vysokofrekvenční signál o frekvenci 5,8 GHz má velkou šířku pásma, nízké zpoždění a silnou odolnost proti rušení, což zaručuje maximální dosah až 50 metrů při přenosu HD obrazu v reálném čase.

Kapacita baterie a doba letu

Uvnitř dronu se nachází LiPo baterie o kapacitě 920 mAh, která dovolí nepřetržitě létat 8 až 10 minut, což je závislé na náročnosti letu a jestli natáčíte. Poté, co kvadrokoptéře začne docházet energie, začne vás na to upozorňovat na displeji telefonu (i hlasově). Pokud klesne stav baterie až na úplné minimum, dron sám automaticky začne přistávat.

Nabíjení z nuly na 100 % trvá zhruba jednu hodinu, což je asi největší kámen úrazu. Napájení baterie probíhá přes zdířku microUSB, proto je nutné pro nabití akumulátor (i náhradní baterie) vložit do dronu. Po nabití se vespodu rozsvítí červená dioda.

Xiaomi Mi Drone mini: ovládání a funkce

Pro veškeré nastavení a ovládání dronu slouží aplikace Mi Drone Mini, která je dostupná pro Android a iOS. Spárování je velice jednoduché, v podstatě se připojíte k dronu skrze jeho Wi-Fi hotspot (z aplikace nebo z nastavení v telefonu). V aplikaci můžete procházet všechny pořízené fotografie a video záběry nebo je stahovat do vašeho telefonu.

V nastavení můžete měnit rozlišení kamery, nastavení Wi-Fi (název a heslo), zadat maximální výšku letu, aktualizovat firmware, kalibrovat dron, upravit citlivost ovládání nebo si projít průvodce pro začátečníky. Zaujala mě i možnost si dopředu naprogramovat všechny úkony, co má dron vykonat.

MiDroneMini
Cena: zdarma

Ovládání dronu je snadné, ale chce to více tréninku a trpělivosti. Přes celý displej se vám vždy zobrazuje, co právě dron „vidí“ před sebou. V dolní části máte k dispozici dva joysticky, levým se ovládá výška letu nebo otáčení kvadrokoptéry okolo osy a pravým se udává směr letu. Pro ovládání směru může postačit i váš telefon, který je potřeba nejprve zkalibrovat a pak už nakláníte zařízení tam, kam má dron letět.

Xiaomi Mi Drone mini recenze

V dolní části máte k dispozici rychlou spoušť fotoaparátu a videa. V pravém horním rohu se zobrazuje zvolený mód, síla signálu a stav baterie. Vlevo se nachází spoušť pro vzlet ze země, z ruky, herní mód (více dronů může bojovat a střílet proti sobě), Headless mode (v tomto režimu máte možnost uzamknout aktuální orientaci hlavy dronu jako směr dopředu) a ovládání náklonem telefonu.

Také jsou zde čtyři spouště pro otočky (vpřed, vzad, vlevo a vpravo). Jakmile je dron v klidné poloze, můžete si vybrat jeden z „triků“ a dron poté udělá přemet (otočku ve vzduchu) na vámi zvolenou stranu. To je velice efektní a dětem se tato vychytávka bude líbit.

Fotoaparát a záznam videa

Vestavěný fotoaparát nabízí rozlišení 1280 x 720 (30 snímků za sekundu) pro video i fotografie nebo 640 x 480 pro video a 1600 x 1200 pro fotografie. Už z toho je patrné, že se jedná pouze o malý bonus k této hračce a nebude to hlavním důvodem k jejímu nákupu. A jelikož je kamera napevno umístěna v těle, nedá se s ní nijak naklánět.

Xiaomi Mi Drone mini recenze

I díky tomu, že fotomodul nedisponuje žádnou stabilizací obrazu, jsou snímky často rozmazané a video záběry roztřesené. Fotografiím chybí především ostrost a objevuje se u nich velká míra šumu.

Podobné neduhy najdeme také u video záběrů. Pokud budete s dronem létat v bezvětří a v klidném tempu, dají se určitě pořídit i záběry s dostatečnou kvalitou obrazu.

Xiaomi Mi Drone mini: camera demo (HD 720p, 30 FPS)

Xiaomi Mi Drone mini recenze: závěrečné hodnocení

Xiaomi Mi Drone mini mě mile překvapil. Jedná se o cool hračku, se kterou, díky malým rozměrům, můžete létat i doma. Pokud se rozhodnete létat venku, budete se muset smířit s horší ovladatelností v horších větrných podmínkách. Motory jsou ale dostatečně silné, takže dron dokáže vzlétnout až do výšky 25 metrů. S výkonem je ale samozřejmě spojena i hlučnost této hračky.

Xiaomi Mi Drone mini recenze

Design není třeba nijak hodnotit, ten se Xiaomi velmi povedl. Po konstrukčním zpracování je na tom Mi Drone mini velmi dobře a použité materiály jsou odolné i proti větším pádům. Pochvalu si výrobce zaslouží i za ochranné rámy nebo náhradní vrtule. Bohužel dodávaný kabel pro nabíjení je hodně krátký, ale díky klasickému microUSB konektoru nebude problém použít jakýkoli jiný.

Doba letu je zcela dostatečná, bohužel největším nedostatkem je doba nabíjení, která je v tomto případě trochu limitující, pokud si budete chtít hrát s dronem déle. Kladné body určitě dostává bezproblémové, rychlé a snadné párování s telefonem nebo skvěle zpracovaná aplikace. Ta je sice v anglickém jazyce, ale nabízí veškeré potřebné nastavení, galerii a pohodlné ovládání.

Xiaomi Mi Drone mini recenze

Natočenými videi a pořízenými fotografiemi sice kamera neoslní, ale tento nedostatek asi nebude hrát hlavní roli při rozhodování o koupi této hračky. Velkým lákadlem jsou akrobatické kousky, které dron zvládá na jedničku nebo bitevní režim. Xiaomi Mi Drone mini dokáže zaujmout i příznivou cenou 1 990 Kč včetně DPH, kterou si u nás rozhodně obhájil.

Petr Uhlíř

Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal.

5 komentářů

  1. Pidi dron na houby.

  2. Koukám, že Xiomi chce s drony konkurovat Dji. V tomto případě asi Dji Ryze Tello. Je to sice hračka, ale výborná, vyřádí se s ní dítě i dospělý.
    Doporučuji raději dražší Tello, komunita kolem tohoto dronu je velká, na Androidu existuje několik alternativních appek (výborná TelloFPV), včetně výukových (DroneBlocks). Tello se dá ovládat přes gamepad, VR brýle, dolet se dá zvětšit pomocí WiFi Repeateru (dosavadní rekord 728m)…

  3. Pár chybiček. Dron nedokáže vylítnout až do 25m díky silným motorům. Dokázal by i víc ale je to omezeno kvuli dosahu signálu,zákonu a kapacitě baterie. Nemusel by se stihnout vrátit na přistání. Mam Čínskej mini hajzlík z Lidlu a s upravenou antenou se dostanu daleko nad 100m výšky. Pak dojde baterka a spadne. To jen pro upřesnění. A za druhé, Xiaomi lze ovládat i pomocí bluetooth gamepadu bez přenosu videa. Nebo Bluetooth + přenos na mobil. To je příjemný bonus. Jediný nedostatek je výdrž baterie. Co se týká kvality videa a fotek, za tu cenu to rozhodně neni nedostatek. Čínská Syma x5 má kameru daleko horší,nic neumí a stojí víc peněz.

  4. Jako paráda. Máme něco podobného s kamerou a jsme hodně spokojeni. Jako fotky jsou naprosto skvělé. Myslím si, že drony jsou prostě budoucnost třeba posílání pošty. Uvidíme, kam až to věda dotáhne.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).