TOPlist

Xiaomi Mi A3: duhová záda vás dostanou [recenze]

Xiaomi Mi A3 0

Čínská společnost Xiaomi představila model Mi A3 před měsícem, ale až v těchto dnech se dostává na český trh. Novinka navazuje na své předchůdce a namísto masivní nadstavby MIUI vsází na čistý Android v podání Google z programu Android One. Po hardwarové stránce máme před sebou solidně vybavené zařízení střední třídy, které také zaujme svým atraktivním vzhledem.

Xiaomi Mi A3 láká na čtečku otisků prstů v displeji, tři zadní fotoaparáty nebo na baterii s vysokou kapacitou a rychlým nabíjením. Telefon se na českém trhu prodává v globální verzi za doporučenou cenu 6 499 Kč (4/64 GB), respektive za vyšší paměťovou verzi (4/128 GB) zaplatíte o celých tisíc korun víc. Co dalšího novinka nabízí, se dozvíte v naší recenzi Xiaomi Mi A3.

Videorecenze

Tip: nenechte si ujít naše další videa a přihlaste se k odběru YouTube kanálu

Obsah balení

Obsah balení nabízí jen základní výbavu. V krabičce se nachází samotný telefon, 10W (5V/2A) napájecí adaptér bez podpory rychlého nabíjení, metr a půl dlouhý USB-C kabel pro napájení či přenos dat, spona pro vyjmutí hybridního slotu (pro dvě nanoSIM nebo jednu nanoSIM a microSD kartu), uživatelská příručka a průhledný gumový obal.

Xiaomi Mi A3 a obsah balení
Xiaomi Mi A3 a obsah balení

Design a dílenské zpracování

Xiaomi se při návrhu vzhledu tohoto telefonu příliš nezapotilo, proto nebude problém si jej splést s jakýmkoliv jiným zařízením od libovolného čínského výrobce. Přední straně dominuje podlouhlý displej s výřezem pro selfie kamerku. Ten není kdovíjak elegantní, proto bych čekal, že půjde alespoň softwarově schovat, ale touto funkcí zatím telefon nedisponuje.

Xiaomi Mi A3 03

Nad ním se nachází podlouhlá mřížka telefonního reproduktoru, nezbytné senzory a notifikační dioda, za kterou výrobce chválím. Jinak symetrické rámečky narušuje spodní širší bradička, která nic neukrývá.

Na barevných kovových stranách nalezneme hlasitý mono reproduktor, zdířku USB-C, ovládací tlačítka nebo hybridní slot na karty. Potěší i infraport pro ovládání domácí elektroniky a nezapomnělo se ani na 3,5mm audio konektor.

Čtečka otisků prstů v displeji nebývá ve střední třídě zvykem

Na přední straně ještě našla své místo čtečka otisků prstů, která je integrována přímo v displeji, což ve střední třídě není běžné. Optický snímač je na můj vkus umístěn trochu níže, ale naštěstí je na displeji nepřetržitě vizuálně vidět. Čtečka je většinou vcelku svižná, ale občas se jí nepodaří otisk napoprvé rozpoznat.

Proto přijde vhod i odemykání obličejem, které je pohodlné a rychlé. Rozpoznání funguje při jakémkoliv natočení telefonu (například v režimu naležato) a dokonce i za horší světelných podmínek (při protisvětle nebo ve tmě), akorát v tomto případě musíte počítat s větší prodlevou.

Skleněná záda rozehrají pořádnou světelnou show

Jedním z velkých lákadel Xiaomi Mi A3 je elegantní skleněná zadní strana. V námi testované modré variantě s názvem Not just Blue mají záda povedený nádech do fialové s blyštivými vlnkami, to se Xiaomi rozhodně povedlo. Doplním, že k dispozici jsou ještě barevná provedení More than White a Kind of Grey.

Xiaomi Mi A3 ve variantě Not just Blue
Xiaomi Mi A3 ve variantě s originálním názvem Not just Blue

Na zádech je nejvýraznějším prvkem modul se třemi fotoaparáty. Bohužel mírně vystupuje z těla zařízení, ale je naštěstí kryt odolným sklem a kovovým rámečkem. Telefon je díky lesklým zádům dost kluzký, takže se snadno může stát, že vám vyklouzne z ruky.

Pocitově se ale Mi A3 drží velmi dobře, a to díky zakulaceným bokům, svým vcelku kompaktním rozměrům (153,48 × 71,85 × 8,47 mm) a příznivé hmotnosti 173,8 gramů. Bohužel ve výbavě schází voděodolnost.

Displej

Xiaomi Mi A3 disponuje středně velkým 6,1 palcovým displejem s poměrem stran 19,5:9. Jeho rozlišení je překvapivě nízké (1560 x 720 pixelů), tedy jemnost pouhých 286 pixelů na palec. Super AMOLED panel je kryt odolným sklem Gorilla Glass 5 a zabírá 80,3% přední plochy.

Xiaomi Mi A3 20

Příjemně působí i zakulacené rohy displeje, avšak schází možnost schování výřezu v displeji, což je škoda. Pozorovací úhly jsou dobré. Bohužel venku na jasném slunci není jas dostatečný a naopak ve tmě i na nejnižší intenzitu dost svítí.

Xiaomi Mi A3 nabízí ambientní zobrazení
Xiaomi Mi A3 nabízí ambientní zobrazení

Využít můžete i ambientní zobrazení (to se ukáže jen při přijetí nového oznámení) a nechybí ani automatická regulace jasu nebo noční režim (filtr modrého světla). U AMOLED displeje přijde vhod i možnost přepnutí prostředí do tmavých barev, což sníží zatížení baterie a uleví vašim očím.

Hardwarová výbava

Mi A3 je poháněn osmijádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 665 doplněným o grafický akcelerátor Adreno 610. Operační paměť nabízí 4 GB prostoru a vnitřní úložiště je dostupné ve variantách 64 a 128 GB. U námi testované nižší varianty bylo po spuštění systému uživateli dostupných zhruba 52 GB prostoru. Interní úložiště si můžete dále rozšířit o paměťovou microSD kartu do kapacity 256 GB, čímž se ale ochudíte o druhý otvor pro nanoSIM kartu.

Hardwarové parametry Xiaomi Mi A3

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 665, octa-core, 2,0 GHz Kryo 260, GPU: Adreno 610, RAM: 4 GB, interní paměť: 64/128 GB, pam. karta:
Rozměry: 153,48 × 71,85 × 8,47 mm, hmotnost: 173,8 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,1", AMOLED, rozlišení: HD+, 720 × 1560 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4030 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 48 Mpx, f/1.8, 1/2.0", 0.8µm, PDAF, druhý: 8 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 13mm, 1/4.0", 1.12µm, třetí: 2 Mpx, portrétový, f/2.4, selfie kamera: 32 Mpx, f/2.0, Full HD video

Výkon telefonu je zcela dostatečný, bez problémů zvládá většinu dnešních her a aplikací. Ve výbavě nechybí podpora všech lokálních LTE standardů, GPS, Wi-Fi 5 (o novém standardu jsme vás informovali zde), FM rádio, infraport pro ovládání domácí elektroniky nebo nejnovější Bluetooth 5.0. Bohužel populární NFC, jak bývá u Xiaomi zvykem, ve výbavě schází.

Výdrž baterie

Uvnitř zařízení se ukrývá baterie s velkou kapacitou 4 030 mAh, která zaručuje dvoudenní výdrž při běžném provozu a při náročnějším používání zvládne telefon bez problému jeden a půl dne, takže se nemusíte nijak omezovat. Telefon také podporuje rychlé 18W nabíjení Quick Charge 3, ale zamrzí, že adaptér v balení touto technologií nedisponuje. I přes skleněná záda Mi A3 nenabízí bezdrátové dobíjení, které se pomalu dostává i do střední třídy.

Xiaomi Mi A3 07
Ve variantě Not just Blue vypadají záda Mi A3 skvěle

S dodávaným 10W adaptérem (5V/2A) nabijete akumulátor z nuly na 50 procent zhruba za 50 minut a do úplného nabití to trvá dalších 80 minut. Výrobce udává, že s nabíječkou o výkonu 9V/2A, kterou si musíte dokoupit zvlášť, se dobije z nuly na sto za hodinu a 43 minut, což je příjemné. Správa napájení nabízí jen základní spořič baterie a optimalizaci využití baterie.

Operační systém

Jelikož se jedná o řadu A, která je zapojena do programu Android One, najdeme v telefonu nejnovější verzi operačního systému Android 9.0 Pie. Můžete také očekávat rychlé a pravidelné aktualizace nebo minimálně dvouletou podporu.

Xiaomi nepřidalo do systému žádné věci navíc, kromě Mi Community, aplikace AliExpress, nástroje FM rádio a vlastní aplikace fotoaparátu. Prostředí je díky čistému systému opravdu rychlé, uhlazené, vše je přehledné a intuitivní.

Fotografie a video

Hlavní fotoaparát Mi A3 láká na vysoké rozlišení 48 Mpx a dobrou světelnost f/1.8. Sekundární 8Mpx kamerka s širokoúhlým objektivem o úhlu záběru 118° nabízí světelnost f/2.2. Na zádech nechybí ani 2Mpx hloubkový snímač, který se stará o kvalitnější bokeh efekt u portrétních fotografií. Fotoaparát využívá technologii seskupování pixelů, takže výsledné fotografie mají rozměr 12 Mpx.

Xiaomi Mi A3 - tři zadní fotoaparáty
Xiaomi Mi A3 má tři zadní fotoaparáty

Objektiv nedisponuje optickou stabilizací obrazu, ale pouze elektronickou, která se hodí zejména u videa. Přední selfie kamerka dostala vysoké 32Mpx rozlišení a stejně jako zadní fotoaparát nabízí fázové ostření. Mezi funkcemi nechybí i noční režim, profesionální mód, Google Lens nebo možnost fotografovat v plném 48Mpx rozlišení.

Tři fotoaparáty se hodí pro různé typy scén

Hlavní fotoaparát pořizuje za dobrých světelných podmínek krásné a kvalitní fotografie plné barev. Umí velice věrně zaznamenat barevné podání dané scény, vše ve velkém detailu a ostrosti. Fotoaparát vcelku dobře pracuje i s protisvětlem. Makro snímky jsou na vysoké úrovni a poskytují krásné barvy s ostrými detaily. Bohužel snímky při zatažené obloze nebo při velmi dynamické scéně nejsou moc kontrastní, detailní a dochází u nich k výraznému útlumu barev a prosvětlenosti scény.

Mi A3 disponuje speciálním hloubkovým snímačem, který využijete v portrétním režimu pro lepší bokeh efekt. Pro pořízení kvalitních snímku je zapotřebí dostatek světla, nejlépe statický nepříliš členitý objekt a pevnou ruku. Výsledkem jsou vcelku povedené fotografie. Největším nedostatkem je nepříliš snadné zaostření na objekt v popředí a často rozostřené okraje objektu. I přední fotoaparát dostal funkci portrét, ale jedná se pouze o softwarový efekt.

Pochválit musím schopnosti umělé inteligence, která dokáže rozpoznat typ fotografované scény a následně ji vylepšit. U těchto fotografií je znát větší důraz na hezčí barvy, větší světlost a ostrost. V aplikaci fotoaparátu je dostupný přepínač i pro dvojnásobné přiblížení, ale nenechte se zmást, jedná se pouze o digitální zoom (výřez z hlavního fotoaparátu).

Širokoúhlý snímač (0,6x zoom) využijete pro zachycení krajiny, budov nebo větší skupiny lidí. Bohužel širokoúhlé záběr nejsou příliš detailní, a i přes zapnutou korekci jsou okraje snímků často zkreslené a neostré.

Xiaomi Mi A3 se tmy rozhodně nebojí

Za nedostatečných světelných podmínek v budově nebo za šera se u fotografií začíná vyskytovat horší ostrost. Stejně tak jsou snímky při nedostatku světla málo kontrastní a detailní.

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde

Noční režim velmi dobře stabilizuje světlo, zvýrazní obrysy a vytáhne konturu, takže fotografie působí o něco lépe. V noci je znát větší výskyt šumu a ztráty detailů, ale i přesto podává hlavní fotoaparát ve své cenové kategorii nadprůměrný výkon.

Pro natáčení videa se hodí jen hlavní fotoaparát

Xiaomi Mi A3 zvládá natáčet v maximálním rozlišení 4K při 30 snímcích za vteřinu. U záznamu videa nechybí elektronická stabilizace obrazu, ale i tak jsou často výsledné záběry roztřesené.

Hlavní fotoaparát umí pořídit pěkné záběry za dobrých světelných podmínek. Za zhoršených světelných podmínek je video neostré s velkým šumem. Zvukové podání je na přijatelné úrovni.

Využít můžete i širokoúhlých záběrů, ale ty nejsou příliš kvalitní, což je velká škoda. Navíc nelze mezi hlavním a širokoúhlým fotoaparátem přepínat během natáčení a maximální rozlišení širokoúhlého záznamu je Full HD.

Závěrečné hodnocení

Xiaomi Mi A3 je vydařeným telefonem střední třídy, který láká na dobré zpracování a potěší vcelku kompaktními rozměry. Elegantní design se skleněnými zády se skutečně povedl a obzvlášť v námi testované variantě Not just Blue. Displeji Mi A3 bych vytkl nízké rozlišení a nepříliš vysoký jas, jinak nabízí krásné barvy a pohodlné ovládání.

Xiaomi Mi A3
Xiaomi Mi A3

Telefon zaujme i čtečkou otisků prstů v displeji a využít můžete i odemykání tváří. Škoda jen, že výřez pro selfie kamerku nelze schovat. Smartphone nabízí i velmi dobrou výdrž na baterii, ale zamrzí, že si pro rychlé nabíjení budete muset dokoupit 18W adaptér. Hardwarová výbava je na slušné úrovni, a i výkon zařízení je v dané cenové kategorii velmi dobrý.

Bohužel jsou zde ale nedostatky, které srážejí povedenému smartphonu body dolů. Jedná se o chybějící NFC, vystupující fotoaparát nebo dodávaný adaptér s pomalým nabíjením. Xiaomi musím pochválit, že nezapomnělo na stále populární 3,5mm audio konektor, infraport nebo notifikační diodu.

Za zapůjčení Xiaomi Mi 9T na recenzi děkujeme společnosti Beryko s.r.o.

Dalším lákadlem může být i hlavní fotoaparát, který dokáže pořídit kvalitní fotografie. Vhod přijdou i hrátky s hloubkou ostrosti, noční režim nebo umělá inteligence. K čistému operačnímu systému žádné výhrady nemám, je rychlý a přehledný.

Xiaomi Mi A3
Zadní strana Xiaomi Mi A3 se výrobci opravdu povedla

Celkově je Xiaomi Mi A3 slušně vybaveným smartphonem střední třídy, který dokáže zaujmout a navázat na úspěchy svých předchůdců. Pomoci mu v tom může i cena, která začíná začíná na příznivých 6 499 Kč včetně DPH. Mezi největší konkurenty Xiaomi Mi A3 patří Honor 20 Lite, Huawei P smart Z, Sony Xperia 10, Asus Zenfone 5, Samsung Galaxy A40 nebo i dražší Huawei P30 Lite.

Xiaomi Mi A3

xiaomi mi A3 2
7.9

Design a zpracování

7.8/10

Výkon a optimalizace

7.6/10

Hardwarová výbava

7.9/10

Kvalita fotografií a videa

7.5/10

Výdrž baterie

8.6/10

Klady

  • atraktivní design, skleněná záda
  • relativně kompaktní rozměry, dobrá ergonomie
  • dobrá výdrž na baterii
  • slušná hardwarová výbava
  • kvalita hlavního fotoaparátu
  • čistý operační systém Android v nejnovější verzi
  • čtečka otisků prstů v displeji a odemykání obličejem
  • příznivá cena

Zápory

  • nízké rozlišení a maximální jas displeje
  • kvalita širokoúhlého fotoaparátu
  • pro někoho výřez v displeji
  • kvalita záznamu videa
  • vystouplý fotoaparát
  • absence NFC
  • pouze 10W napájecí adaptér v balení
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku