Cena:

Windows 10 on ARM možná x86 aplikace emulovat nebudou: proti je Intel a jeho patenty

Microsoft dělá všechno proto, aby byl systém Windows 10 zcela univerzální – nejen, že díky novému CShell dostane prostředí pro všechny uhlopříčky displejů, navíc jej bude možné provozovat jak na klasických x86 procesorech, tak na ARMových čipsetech. Microsoft slibuje v obou případech stejný uživatelský zážitek, neboť i Windows 10 pro procesory ARM mají umět spouštět x86 aplikace, a to díky emulaci. Bohužel se zdá, že se v Redmondu zapomněli na legálnost tohoto počínání „zeptat“ Intelu.

Ten v minulém týdnu vydal na svém blogu článek oslavující téměř 40 let architektury x86, kterou odstartoval čip 8086 v roce 1978. Intel od té doby architekturu x86 značně rozšířil o spousty nových instrukčních sad, přičemž ve výsledku v této oblasti nasbíral více 1 600 patentů. A ty si podle zmíněného příspěvku hodlá chránit. I když Intel není konkrétní, slovně útočí na „ostatní“ firmy, které se snaží napodobovat proprietární technologii x86 bez jeho povolení, dokonce vzpomíná na nešťastný konec společnosti Transmeta, se kterou se před deseti lety soudil a firma nakonec svoji činnost ukončila, údajně kvůli komerční neúspěšnosti.

Intel dále uvádí, že soutěživost v mezích zákona vítá, nesmí však porušovat jeho duševní vlastnictví. Technologie x86 je podle viceprezidenta společnosti Steva Rodgerse pro podnikání Intelu stěžejní, a proto bude posuzovat veškeré budoucí výrobky snažící se tuto technologii napodobit. V případě porušení některého z mnoha patentů pak bude Intel prosazovat svá práva.

Zástupce společnosti Qualcomm, která stojí za čipsety Snapdragon 835, na nichž Windows 10 on ARM poběží, popsal článek na blogu Intelu jako velmi zajímavý, avšak dále se k němu nijak nevyjádřil. Pouze uvedl, že se těší na nová zařízení od Asusu, HP a Lenova, která s čipsetem Snapdragon 835 změní budoucnost osobních počítačů. První taková zařízení mají dorazit do konce letošního roku, jsme zvědaví, zda je Microsoft a jeho partneři „po partyzánsku“ vydají a počkají na kroky Intelu, nebo se jim podaří do zimy najít společnou řeč.Nepřehlédněte

První notebooky se Snapdragonem 835: vyrobí je Asus, HP a Lenovo

Na jejím konci by ovšem mohly být poměrně vysoké licenční poplatky za použití technologie, která by nakonec mohla zařízení s čipsety ARM a systémem Windows 10 prodražit. Microsoft s nimi přitom cílí do nižších pater, která de facto Intel se svými procesory opustil. Nyní má ale zjevně z architektury ARM oprávněný strach, neboť může narušit dlouholetý Wintel monopol.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.