Cena:

První notebooky se Snapdragonem 835: vyrobí je Asus, HP a Lenovo

Microsoft a Qualcomm na konferenci Computex zveřejnili další podrobnosti o svém úsilí přivést platformu Windows 10 na čipsety architektury ARM. Novou kategorii zařízení, kterou Microsoft nazývá „Allways Connected PC“, mají letos na podzim odstartovat výrobci Asus, HP a Lenovo.

Připravovaná zařízení bude pohánět Qualcomm Snapdragon 835, který dosud známe pouze ze smartphonů s Androidem. Tento čipset přinese do světa Windows 10 několik benefitů, jedním z nich je vestavěný X16 LTE modem, díky kterému si budou moci uživatelé užít podporu technologie eSIM a až gigabitovou rychlost při stahování.

 

Windows 10 on the Qualcomm Snapdragon 835 Mobile PC Platform

Snapdragon 835 je navíc oproti procesorům od Intelu efektivnější při práci s akumulátorem, takže se můžeme těšit na výrazně zvýšenou výdrž na jedno nabití, a to až o 50 procent. Ještě lépe si mají nová zařízení počínat v režimu Connected Standby (tedy pohotovostní režim s aktivními bezdrátovými sítěmi), v této situaci mají zařízení se Snapdragonem 835 nabídnout až pětkrát vyšší výdrž oproti standardním notebookům.

Díky modernějšímu výrobnímu procesu je Snapdragon 835 fyzicky menší než procesory od Intelu, celkově menší budou i základní desky, což povede k návrhu tenčích a lehčích zařízení, která navíc nebudou potřebovat aktivní chlazení.

Dá se však předpokládat, že se při náročnějších operacích zapotí, zejména při emulaci win32 aplikací, neboť Windows 10 pro čipsety ARM budou nativně podporovat pouze aplikace univerzální. Jinak mají být k nerozeznání od klasických Windows 10, včetně funkcí Cortana, Windows Hello, Windows Ink, apod.Nepřehlédněte

Desktopová Windows pojedou na ARMových procesorech: smartphony si poradí i s Photoshopem

První zařízení s Windows 10 pro čipsety ARM by měly dorazit letos na podzim, na pulty obchodů by se tak mohla dostat ještě před Vánoci. Může se jednat nejen o levné notebooky, ale i o tablety, kapesní počítače a další zařízení, která výrobce napadnou.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.