Domů » Články » Desktopová Windows pojedou na ARMových procesorech: smartphony si poradí i s Photoshopem

Desktopová Windows pojedou na ARMových procesorech: smartphony si poradí i s Photoshopem

Microsoft v rámci konference WinHEC oznámil blízkou spolupráci se společností Qualcomm, jejímž výsledkem budou zcela nová zařízení nazývaná jako „cellular PC“. Bude se jednat o zařízení poháněná procesory ARM, na nichž poběží klasická desktopová Windows 10 s možností instalovat a spouštět x86 aplikace.

windowsqualcomm

Desktopové aplikace bez kompromisů

Microsoft nepřímo navazuje na neúspěšnou kapitolu ořezaných Windows RT pro procesory ARM, která ukázala, že uživatelé od desktopového systému vyžadují vše, na co jsou zvyklí. Pozitivní informací je, že desktopové aplikace bude možné používat v nemodifikované podobě, z jakéhokoliv zdroje, bez nutnosti jejich stahování z Windows Store. Aplikace nepoběží v sandboxu a budou mít přístup ke všem součástem operačního systému.

Joe Belfiore

Samotný operační systém má 64bitových mobilních procesorech běžet zcela nativně, desktopové aplikace bude možné spouštět díky emulaci x86 kódu, přičemž v první vlně bude možné provozovat pouze 32bitové aplikace.

Výkonu bude dostatek

Pochopitelně na emulaci bude zapotřebí disponovat silným hardwarem, prvním podporovaným procesorem bude Qualcomm Snapdragon 835, byť Microsoft ukázal, že dostatek výkonu má i současný Snapdragon 820. Podívejte se, jak si poradí s desktopovými Windows, programem Adobe Photoshop či hrou World of Tanks: Blitz.

Windows 10 Running on a Qualcomm Snapdragon Processor

Procesory postavené na architektuře ARM byly odjakživa stavěné především na úsporný chod, avšak díky stále modernějším technologiím jim není cizí ani výkon. Například čip Apple A10 z iPhonu 7 je podle benchmarků výkonnostně srovnatelný s procesorem Intel Core i5, který se nachází v MacBooku Air z roku 2013. Dá se předpokládat, že se brzy objeví další ARMové čipsety s podporou Windows 10, dokonce i od společnosti Intel, která letos získala licenci na produkci procesorů vycházejících z návrhů ARM.

Překvapení týdne: Intel začne vyrábět 10nm ARM procesory

Levné tablety a konkurence pro Chromebooky

Oznámená novinka může mít v budoucnu velký význam z hlediska nových zařízení, neboť výrobci budou mít při jejich návrhu opět o něco volnější ruce; zejména poté, co se Intel de facto s vlastními mobilními procesory rozloučil. Ve hře se mohou například objevit levnější tablety nebo velmi levná konkurence pro Chromebooky.

Použití ARMového čipsetu může mít na výslednou cenu zařízení velký vliv – zatímco procesory Intel Core M stojí výrobce okolo 280 dolarů (asi 7 000 korun), Snapdragon 820 přijde na čtvrtinu. Kromě ceny mají přitom mobilní čipy další výhody – např. vestavěnou podporu bezdrátové konektivity, mobilní komunikace, rychlého nabíjení, technologií pro fotoaparáty, to vše v jednom balíčku.

Základ pro Surface Phone?

I když to Microsoft na své konferenci nepotvrdil, dá se předpokládat, že využije nových schopností Windows při návrhu svého budoucího vlajkového telefonu. Možnost spouštět desktopové aplikace přímo na telefonu dává obrovský smysl zejména díky počítačovému režimu Continuum, který by v nové podobě mohl být zcela bez kompromisů.

Fanouškovský koncept Surface Phone
Fanouškovský koncept Surface Phone

Než však plnohodnotná Windows 10 dorazí na smartphony, musí v Redmondu vyřešit několik problémů – přijít s rozhraním, které by se pohodlně ovládalo na malých displejích a přidat do systému podporu pro klasické hovory, SMS apod. Také se nedá předpokládat, že Surface Phone, nebo jiné telefony s Windows 10, budou dostupné pro každého, systém vyžaduje poměrně silný hardware a také velké úložiště – sám si pro své potřeby ukrojí zhruba 20 GB.

surface-rt-windows-10-mobile_story

Otázkou také je, jak Microsoft v budoucnu naloží s Windows 10 Mobile: bude jednat pouze o systém pro slabší telefony, nebo zcela zmizí z trhu? Sázíme spíše na druhou možnost. CEO Microsoftu Satya Nadella ostatně v nedávném rozhovoru naznačil, že se v Redmondu chtějí soustředit zejména na zařízení, která nabídnou oproti konkurenci něco navíc.

CEO Microsoftu Satya Nadella: na trhu se smartphony zůstaneme, chystáme ultimátní zařízení

Kdy se dočkáme?

Procesor Qualcomm Snapdragon 835 má být v prvních zařízeních dostupný v prvním čtvrtletí příštího roku, tehdy by se mohly objevovat první tablety, levné notebooky či konvertibly s plnohodnotnými Windows 10 a ARMovým procesorem. Se smartphony bychom byli zdrženlivější, nejdříve připadá v úvahu podzim příštího roku, což je aktuálně i spekulovaný termín vypuštění bájného Surface Phone.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.