Domů » Bleskovky » Překvapení týdne: Intel začne vyrábět 10nm ARM procesory

Překvapení týdne: Intel začne vyrábět 10nm ARM procesory

Intel v letošním roce nepřímo uznal prohru v souboji o mobilní segment, v němž nedokázal prorazit a získat významější podíl. Trh chytrými telefony je pro výrobce polovodičových součástek natolik důležitý, že ho nelze ignorovat za žádných okolností. Zatímco prodeje počítačů v lepších případech stagnují, mobilní segment neustále roste, což logicky znamená zajímavé obchodní příležitosti. Odborné predikce hovoří o 50 miliardách aktivních zařízení do roku 2020, které budou z převážné části tvořit smartphony a nejrůznější druhy gadgetů.

ARM_Inside_Wide

To je pochopitelně lákavá vize, která Intel dovedla k nečekanému navázání dohody se společností ARM. Výsledkem je získání licence na produkci procesorů vycházejících z návrhů ARMu. Chystané čipové sady nabídnou vysoký výpočetní výkon typický pro platformu x86 a zároveň nízkou energetickou náročnost. Pro náročnou klientelu má Intel připraveny výrobní závody schopné chrlit procesory založené na 10nm technologii. Mezi referenční zákazníky patří například divize LG Electronics, která zadala objednávky na odběr varianty určené pro mobilní zařízení.

enterprise-aerial-factory-view-2x1

Pokud vše půjde podle předem vytyčených cílů, Intel může postupem času získat přístup k mnohem větším výrobcům typu Apple a Samsung. Zajímavé bude také sledovat, jak zareagují ostatní hráči v čele s Qualcommem, který jistě nebude chtít o své dominantní postavení přijít.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments