Domů » Bleskovky » Překvapení týdne: Intel začne vyrábět 10nm ARM procesory

Překvapení týdne: Intel začne vyrábět 10nm ARM procesory

Intel v letošním roce nepřímo uznal prohru v souboji o mobilní segment, v němž nedokázal prorazit a získat významější podíl. Trh chytrými telefony je pro výrobce polovodičových součástek natolik důležitý, že ho nelze ignorovat za žádných okolností. Zatímco prodeje počítačů v lepších případech stagnují, mobilní segment neustále roste, což logicky znamená zajímavé obchodní příležitosti. Odborné predikce hovoří o 50 miliardách aktivních zařízení do roku 2020, které budou z převážné části tvořit smartphony a nejrůznější druhy gadgetů.

ARM_Inside_Wide

To je pochopitelně lákavá vize, která Intel dovedla k nečekanému navázání dohody se společností ARM. Výsledkem je získání licence na produkci procesorů vycházejících z návrhů ARMu. Chystané čipové sady nabídnou vysoký výpočetní výkon typický pro platformu x86 a zároveň nízkou energetickou náročnost. Pro náročnou klientelu má Intel připraveny výrobní závody schopné chrlit procesory založené na 10nm technologii. Mezi referenční zákazníky patří například divize LG Electronics, která zadala objednávky na odběr varianty určené pro mobilní zařízení.

enterprise-aerial-factory-view-2x1

Pokud vše půjde podle předem vytyčených cílů, Intel může postupem času získat přístup k mnohem větším výrobcům typu Apple a Samsung. Zajímavé bude také sledovat, jak zareagují ostatní hráči v čele s Qualcommem, který jistě nebude chtít o své dominantní postavení přijít.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

10 komentářů

 1. Aha, že by to mohlo podporovat úvahu Jakuba Karáska o jednotném systému Windows pro všechna zařízení? Intel se do toho asi nepouští jen kvůli Microsoftu, ale i Google zapojí do vývoje jednotného systému pro všechna zařízení a to už je k zamyšlení.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   A možná to ještě rozvést, že ARM CPU od Intelu není novinka a aktuální 10nm proces není překvapení.

  • jakub (neregistrovaný)

   Intel bude vyrábět ARM procesory jen ostatním. Nebude mít vlastní čipy. A protože to není pro něj konkurence tak jim může nabídnout lepší výrobní proces než mají ostatní. Vytíží vlastní továrny, vydělá. Ekonomicky to dává pro intel obrovský smysl jak zaplatit vlastní továrny.
   Negativní důsledek do může mít ale na výrobce návrhů čipů. Kdo bude vyrábět 10nm bude mít výhodu oproti 14nm ale zase si to intel nechá určitě dobře zaplatit.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Presne tak, Intel pouze poskytne vyrobni kapacity, zadne vlastni ARM procesory prozatim nechysta. Co ale muze vyrobcum smartphonu nabidnout jsou napr. vlastni modemy.

  • q (neregistrovaný)

   Tak mozno predsa len bude mat Surface phone Intel :)

  • Petr (neregistrovaný)

   q umis cist? ;-)

  • q (neregistrovaný)

   Petr, ja umim, ale ty neumis chapanie ????

  • Jojo (neregistrovaný)

   q, si ako vzdy uplne mimo.

  • q (neregistrovaný)

   dalsi co si sedi na kabli

 2. Johny (neregistrovaný)

  UNI! :DDD

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).