When Lambo? Italská automobilka plánuje vlastní NFT kolekci

chris kursikowski lamborghini auto car unsplash

Pokud se alespoň trochu zajímáte o kryptoměny, patrně jste v posledních měsících narazili na zkratku NFT. Pod ní se skrývá forma digitálního umění, která je skrze kryptoměnu zapsaná do blockchainu, díky čemuž vám zakoupené dílo jen tak někdo nevyfoukne. Kromě společností, jako je Associated Press, Adidas či Gucci, se nyní do tohoto fenoménu pouští italská automobilka Lamborghini.

lamborghini nft
Lamborghini NFT od Fabiana Oefnera

Unikátní díla pro výrobce automobilů vytvořil švýcarský umělec Fabian Oefner, přičemž Lamborghini spolupracuje také se společností NFT Pro a aukční síní Sotheby’s. Základem NFT od Oefnera je automobil Lamborghini Aventador Ultimae tříštící se na spoustu malých součástek během letu ve vesmíru. Dílo tím trochu připomíná start rakety a na rozdíl od většiny populárních NFT je vcelku propracované.

space key
Unikátní kosmický klíč dostane každý majitel NFT od Lamborghini

Celkem vytvořil Oefner pro Lamborghini pět unikátních děl (každé zachycuje jinou pozici auta ve vesmíru), která budou postupně dražena. Výtvory sestávají jak z digitálního díla NFT, tak fyzického elementu – takzvaného Space Key, což je kousek uhlíkového vlákna, které italská automobilka vyslala v roce 2020 na Mezinárodní vesmírnou stanici. Každý kosmický klíč má na sobě unikátní QR kód, který odkazuje na dané NFT.

NFT od Lamborghini kombinuje digitální umění s fyzickým předmětem

Aukce započne 1. února v 16:00 na speciálních stránkách Lamborghini. Jednotlivé aukce bude od sebe dělit 15 minut, přičemž konec aukce se posune vždy o 3 minuty do té doby, než nikdo další nebude chtít nabídku zvýšit. Lamborghini předpokládá konec aukce na 4. února v 19:50. Každé NFT půjde do dražby za počáteční cenu 100 dolarů (cca 2 145 Kč). Dá se ale očekávat, že finální cena bude extrémně vysoká.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku