TOPlist

Vyzkoušeli jsme nový iPad Air s M3: opravdu znamenitý poměr ceny a výbavy

Apple iPad Air M3 s tužkou Apple Pencil Pro
  • Nový iPad Air s M3 přichází 10 měsíců po svém předchůdci s čipem M2
  • Vyšším výkonem chce Apple oslovit uživatele 4–5 let starých iPadů
  • K vítaným novinkám patří také klávesnice Magic Keyboard s vlastním USB-C
  • iPad Air začíná znovu na 17 990 Kč za 11″ verzi, 13″ varianta stojí 23 990 Kč

Apple nepatří zrovna k výrobcům, u kterých bychom často chválili poměr ceny a výbavy. Když se na to ale podíváme v širším kontextu dlouhé životnosti produktů, bývá Apple označován jako jeden z těch nejlepších. Skvělou ukázkou toho jsou také dvě cenově dostupné řady tabletů: iPad a iPad Air. Jako jedni z prvních jsme si mohli vyzkoušet nový iPad Air s čipem M3, který láká velmi slušnou výbavou a i celkem atraktivním příslušenstvím.

Tenoučký univerzál

Jak jste si mohli přečíst už v našem představovacím článku, Apple vůbec nezměnil design nového iPadu Air M3, který přichází jen 10 měsíců po jeho předchůdci. Důvod je prostý – mezigenerační upgrade necílí na zákazníky loňského iPadu Air M2, ale na uživatele starších iPadů Air s čipy M1, A14 Bionic a A12 Bionic.

Design tedy zůstal neměnný de facto od roku 2020, přichází s hranatými boky hliníkového těla tenoučkého jen 6,1 milimetru, užšími rámečky kolem displeje, čtveřicí reproduktorů po obvodu, nabíjecím portem USB-C 3.1 a čtečkou otisků prstů Touch ID v zamykacím tlačítku. K dispozici je stejně jako před necelým rokem varianta s 11″ a 13″ displejem.

Specifikace zase tak důležité nejsou. Předně: stále jde o LCD panel „Liquid Retina“, který Apple používá u cenově dostupnějších iPadů a u všech MacBooků. Jemnost je díky rozlišení 2K zcela dostačujících 264 pixelů na palec. Náročnějším uživatelům může chybět vyšší svítivost, která je pouze 600 nitů. Pro srovnání: u iPadu Pro dostanete až 1 600 nitů. Škoda ale, že u iPadu Air není k dispozici matný displej za příplatek, někteří zákazníci by toho určitě využili.

Apple M3: zase o kus výkonnější

Hlavní zbraní nového iPadu Air je pochopitelně o generaci novější čipová sada. Apple sice nezvolil tu úplně nejnovější, vzhledem k zaměření produktu coby tabletu pro studenty nebo jako multimediální zařízení pro rodiny by to ale ani moc nedávalo smysl.



Apple iMac



Nepřehlédněte

Apple odhalil své nejvýkonnější čipy M3 a tohle všechno umí. Najdete je v MacBooku i iMacu

Čip M3 je zde dostupný ve své základní variantě s 8jádrovým CPU, 9jádrovou grafikou a 16jádrovým Neural Enginem. Apple nabízí i celkem jasně vypovídající srovnání, dle kterého je M3 oproti M1 o 35 % výkonnější po stránce procesorového výkonu, má o 40 % výkonnější grafiku a o 60 % rychlejší neurální jednotku pro výpočet umělé inteligence. V některých případech – třeba při 3D renderování – je až 4× výkonnější než dnes již zmíněný čipset A14 Bionic. Srovnání v oblíbených benchmarcích najdete v tabulce:

Benchmark iPad Air M3 iPad Air M2 iPad Air A14 Bionic
Geekbench 6 – Single Core 3 017 bodů 2 584 bodů 2 084 bodů
Geekbench 6 – Multi Core 11 752 bodů 9 812 bodů 5 003 bodů
3DMark Solar Bay 11 935 bodů 8 091 bodů 2 962 bodů
3DMark Wild Life Extreme 6 086 bodů 4 389 bodů 2 483 bodů

Zároveň díky práci čipové sady neustoupila řádově výkonnějšímu procesoru výdrž. Apple znovu uvádí 10 hodin sledování videa na Wi-Fi, 9 hodin při připojení přes 5G. Dle dostupných dat zůstala i stejná baterie jako u staršího iPadu Air z roku 2020. Hovoříme o 7 606mAh akumulátoru, větší 13″ model má baterii s kapacitou 9 705 mAh.

Apple iPad Air M3
Do zařízení tenkého 6,1 milimetru se vešla skoro 10 000mAh baterie

Výdrž v praxi je celkem ohromující, iPad Air zvládne jeden celý pracovní den na plný zátah – v našem případě to obnáší hlavně tvorbu textů, procházení webu, úpravu fotek, večer pak ještě 1–2 hodiny YouTube či Netflixu. Jako doplňkové zařízení pak vydrží klidně i 3 dny, zde už ale hodně záleží na tom, k čemu nový iPad využíváte.

Z další výbavy stojí za zmínku 12Mpx kamerka vzadu a 12Mpx kamerka vepředu s technologií Center Stage, také Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, za příplatek i eSIM a 5G. Nechybí 8 GB jednotné paměti (RAM), takže po uvedení v Evropě budou na tabletu dostupné i funkce Apple Intelligence, jako je Genmoji, Image Playground, generativní textové funkce v různých aplikacích či úprava fotek s funkcí Clean Up (Vyčištění). Více jsme se těmto novinkám věnovali v samostatném článku.

Součástí je samozřejmě i iPadOS, operační systém vycházející z iOS, který však přináší i prvky desktopového macOS (například propracovanou práci s okny Stage Manager). iPad můžete propojit v vaším Macem pomocí Universal Control a ovládat je oba jedním trackpadem a klávesnicí nebo z něj pomocí funkce Sidecar udělat rovnou sekundární displej. V tabletovém App Storu najdete i celou řadu známých aplikací, jako je DaVinci Resolve, FinalCut či Pixelmator; všechny optimalizované pro práci na iPadu.

Příslušenství: Apple Pencil (Pro) a Magic Keyboard

Vloni Apple představil nový stylus Pencil Pro a ten samozřejmě podporuje i nový iPad Air, stejně jako starší model s USB-C nabíjením. Novinky jsou u stylusu de facto dvě. Tou první je možnost v dolní části stylus stisknout jako tužku mezi prsty, což otevře kontextovou nabídku dle přání vývojáře aplikace.

Ergonomicky a technicky je to zvládnuté výborně, tužka totiž žádné „mačkací“ plochy nemá, vše zařizuje haptický motorek. Druhou sympatickou novinkou je možnost se stylusem otáčet a přizpůsobovat tak náklon a orientaci při psaní či kreslení. Těmto novotám jsme se však již věnovali vloni při testování iPadu Air M2 a iPadu Pro M4. Apple Pencil Pro vyjde na 3 079 Kč včetně DPH.

Mnohem důležitější novinkou, která potěší ty nejnáročnější uživatele, je přepracovaná klávesnice Magic Keyboard. Ta nabízí trackpad, pohodlné klávesy a zcela novou řadu 14 funkčních kláves v horní řadě. Vítanou změnou je také implementace samostatného USB-C portu na pantu klávesnice, čili s připojeným iPadem máte v tu ránu k dispozici dva USB-C porty.

Tyto benefity byly doposud k dispozici pouze pro uživatele iPadu Pro. Nová Magic Keyboard je kompatibilní jak s iPadem Air M3, tak ale i s loňským modelem s čipem M2, a též s iPadem Air 5. a 4. generace. Při letmém srovnání s klávesnicí k iPadu Pro je však patrné, že ta pro Air je z levnějších materiálů a také kloub není tak pevný. Přesto stojí jen o 200 korun méně než verze pro dražší iPad – 8 490 Kč včetně DPH.

Cena a dostupnost

Již bylo zmíněno, že iPad Air s čipem M3 bude opět dostupný ve dvou velikostech: 11″ a 13″. Předprodej odstartoval minulé úterý, oficiální start prodeje je pak naplánován na středu 12. března. Potěší skutečnost, že oproti modelu z loňského května cena nevzrostla, opět se začíná na 128GB úložišti:

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku