Domů » Bleskovky » Výrobci se příští rok utkají o podíl na trhu s 5G telefony. Kdo bude nejúspěšnější?

Výrobci se příští rok utkají o podíl na trhu s 5G telefony. Kdo bude nejúspěšnější?

Trh s chytrými telefony v následujících letech projde výraznou proměnou, neboť se do popředí začnou dostávat zařízení s podporou 5G sítí. Do tohoto závodu se pochopitelně zapojí všichni přední výrobci, podle analytické společnosti Strategy Analytics bude zpočátku ve vedení Apple.

5G síť připojení rychlost

Samsung vs. Huawei

Z počátku příštího roku se bude v segmentu 5G smartphonů nejvíce dařit Samsungu. Jihokorejský výrobce zpočátku vsádí na dosud představené modely Galaxy S10 5G, Note 10+ 5G či A90 5G, k nimž se následně přidá modelová řada S11. Během prvních šesti měsíců příštího roku si Samsung udrží podíl na trhu někde mezi 40 až 35 %, a to i díky několika novým 5G telefonům s nižší cenou.


Na Samsung bude v první polovině roku útočit hlavně Huawei. Kromě vlajkových modelů v pohodě Huawei P40 a P40 Pro vsadí čínský výrobce také na 5G telefony, které by měly oslovit především zákazníky s omezenějším rozpočtem.

Rozdrtí Apple konkurenci?

Analytici předpovídají, že přítomnost 5G modemu v nových iPhonech katapultuje společnost Apple na vrchol trhu s 5G technologiemi. Ve třetím čtvrtletí příštího roku by mohl jablečný výrobce získat přibližně 40% podíl na trhu s mobilními telefony podporujícími 5G. Ve čtvrtém čtvrtletí by pak tento podíl měl narůst až na 50 %. Podle prvních předpovědí by se měl iPhone 12 prodávat ještě o něco lépe něž jeho předchůdce.

Tip: Xiaomi chce příští rok zaplavit trh telefony s podporou 5G

Popularita 5G iPhonů bude mít dopad na konkurenční výrobce. Podíl společnosti Huawei v tomto segmentu během třetího a čtvrtého čtvrtletí příštího roku poklesne až na 20 %. Klesat bude také Samsung, zpočátku na 15, později až na 10 %. Z dlouhodobého hlediska se však bude podíl Applu postupně snižovat, neboť se na trhu bude objevovat stále vyšší počet telefonů s 5G funkcionalitou.


Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jirka_S
Anonym
Jirka_S

A k čemu ty 5G telefony asi tak budou? Provozuschopná síť je v nedohlednu a i těch mých 60 GB dat měsíčně nebude problém prošustrovat během krátké doby.

uni
Uživatel
uni

V českých podmínkách více méně k ničemu. 5G modem bude jako alternativa pevného připojení, k tomu málo kdo bude používat mobil, ale bude mít vlastní přijímací stanici.pak je přínos pro IoT. Až poslední význam je pro mobil.

zkill
Anonym
zkill

uni: Jenže varianta 5G technologie vhodná pro „IoT“ zatím neexistuje. Vše co se prezentuje jsou varianty současného LTE. Ať už NB-IoT či LTE Cat-M1. Obě varianty mohou fungovat na současné LTE infrastruktuře po patřičné aktualizaci software v BTS. Tvrzení že 5G sítě (mMTC část 5G standardu) mají nějakou zásadní souvislost s „IoT“ zařízeními je pouze marketing, aby se existence 5G lépe obhajovala. NB-IoT a LTE Cat-M1 budou fungovat na 5G infrastruktuře stejně jako na 4G.

ASDF
Anonym
ASDF

Myslím, že když podporu 5G nebudu mít v telefonu další tři roky, tak se nic nestane.

Asdfg
Anonym
Asdfg

Nechcete uz dat pryc to doporucene video? Par tydnu uz to zavazi, propaguje iphone(na to tu jsou jini registrovani fanatici) a hlavne ten typek redaktor me irituje pohledem