Výroba iPhonů a iPadů stojí. Poprvé za deset let

apple iphone battery baterie clanek unsplash

Od Apple jsme zvyklí, že prakticky v každém čtvrtletí překonává prodeje iPhonů, největší čísla pak tradičně přicházejí z období okolo Vánoc. Dobře namazaný stroj ale nyní začíná drhnout, na což nás Tim Cook připravoval už při ohlašování posledních finančních výsledků. Dodavatelské řetězce mají kvůli mnoha problémům omezené dodávky, a tak nyní přišel poměrně radikální krok – na několik dní „vypnout“ výrobu iPhonů a iPadů.

Výroba iPhonů a iPadů stojí

Zatímco v minulých předvánočních obdobích musely společnosti vyrábějící jablečná zařízení najímat brigádníky a navyšovat výrobní kapacity, letos je tomu přesně naopak; montovnám chybí komponenty a jejich zaměstnanci dostávají volno. Podle asijského serveru Nikkei se tak stalo vůbec poprvé za posledních deset let. Apple sám byl nucen snížit některé stanovené cíle, poté dokonce sáhl k omezení výroby iPadů, aby měl dostatek čipů pro své telefony.

Apple A15

Apple původně plánoval v letošním roce vyrobit 95 milionů iPhonů, na začátku prosince toto číslo snížil na 83 – 85 milionů. Je však dost možné, že toto číslo bude ještě výrazně menší, neboť například v září a říjnu se údajně podařilo pokrýt pouze 80 procent plánované produkce letošních iPhonů, u iPadů to prý dokonce bylo jen 50 procent.

Špatnou dostupnost komponent má na svědomí několik faktorů. Kromě polovodičové krize a pandemie COVID-19 za ni mohou například americké sankce uplatňované na vybrané čínské firmy, lockdown v Malajsii a Vietnamu apod. Zajímavé je, že zastavení výroby nezpůsobují ty nejdražší komponenty, ale mnohdy součástky za pár centů, kvůli jejichž absenci ale není možné sestavit zařízení dohromady. Bohužel výrobci těchto komponent nemají tak velkou kupní sílu jako velcí technologičtí giganti, a tak jsou v seznamu příjemců potřebných surovin až na posledních místech.

Tim Cook v minulém kvartále uvedl, že kvůli výpadkům v dodavatelském řetězci Apple přišel o tržby ve výši 6 miliard dolarů, v tomto čtvrtletí by to mohlo být ještě více.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku