Domů » Bleskovky » Apple funguje jako dobře namazaný stroj na peníze. V minulém čtvrtletí zase bořil rekordy

Apple funguje jako dobře namazaný stroj na peníze. V minulém čtvrtletí zase bořil rekordy

Apple v noci na dnešek zveřejnil finanční výsledky za třetí kvartál letošního roku, který z hlediska kalifornské firmy uzavírá fiskální rok 2021. Apple opět dokázal, že funguje jako dobře namazaný stroj na peníze – tržby se meziročně zvedly o 29 procent na 83,4 miliardy dolarů (asi 1,8 bilionu korun), čistý zisk se poté zvedl o neskutečných 63 procent na 20,6 miliardy dolarů (asi 454 miliardy korun).

Apple Card

Jedná se o nejsilnější třetí (ve fiskálním roce Applu čtvrté) čtvrtletí v historii společnosti, přitom tržby mohly být ještě výrazně větší; Apple odhaduje, že kvůli problémům dodavatelských řetězců přišel o zhruba 6 miliard dolarů.

iPhony vydělaly téměř o polovinu více

Na takto vysokých číslech se opět nejvíce podílely iPhony, na nichž Apple utržil 38,8 miliardy dolarů, což je o 47 procent více než loni. Je to však částečně dáno tím, že minulá generace iPhonů šla na pulty obchodů později, a tudíž se jejich prodeje projevily ve finančních výsledcích až ve „vánočním“ čtvrtletí.

Na počítačích Mac utržil Apple 9,18 miliardy dolarů, což je prakticky stejně jako loni. Dá se předpokládat, že pořádný nárůst čeká jablečné počítače až v tomto čtvrtletí, kdy se začaly prodávat nové MacBooky Pro. Lépe se vedlo tabletům iPad, na nichž dokázal Apple meziročně zvýšit tržby o 21 procent na 8,25 miliardy dolarů. I tak jsou ale iPady z hlediska jablečných příjmů nejmenší položkou.

Posun kupředu zaznamenala i kategorie doplňků, která vzrostla o 11 procent na 8,785 miliardy dolarů. Velkým skokanem se staly služby, které se meziročně zvedly o téměř 26 procent; Apple na nich utržil 18,28 miliardy dolarů.

Výsledky Applu za uplynulé čtvrtletí prakticky kopírují očekávání analytiků, avšak po jejich vyhlášení cena akcií firmy mírně klesla; mimo jiné také proto, že se očekávají přetrvávající problémy s dodavatelskými řetězci. I tak se ale Apple s tržní kapitalizací okolo 2,5 bilionu dolarů drží na čele žebříčku technologických firem.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Kvalita Apple zařízení dělá svoje a této firmě fandím, protože by se od nich ostatní mohli učit.

  • Vlastně jo… důvod, že Apple neinovuje je v podstatě v tom, že konkurence selhává a nepředstavuje nic dostatečně atraktivního. Je smutný, když si vystačí dneska Apple se svym mrňavym sensorem a stejně si všechny v testech pořád docela úspěšně maže na chleba.

  • Johny Ten s tym nazanim na chleba bol dobry :D

 2. Apple a kvalita? To už dlouho neplatí ty kri*le :-D.

 3. Velká gratulace Apple k velkému úspěchu.

 4. Je to jedině dobře. Ačkoliv Apple nemusím, uspěj jim přeju. Nebejt jich a Samsungu, tak už používáme jenom čínský telefony od komoušů…

 5. bubble shooter

  Prodej zaměstnanců Apple Store je pouze horší než prodej Tiffanyho. V současné době každý zaměstnanec Tiffany prodá zboží v hodnotě až 663 000 $ ročně. Zisková marže, kterou Apple Store generuje, je však stále vyšší než u Tiffanyho, 26 % oproti 20 %.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).