TOPlist

Uživatelé hromadně migrují z Androidu na iOS. Tohle jsou hlavní důvody

androidtoios

Android nebo iOS? Oba operační systému mají svá pro i proti. Uživatelé se o jejich přínosech neustále hádají a předhánějí se v tom, který operační systém je lepší. Objektivní stanovisko však může přinést pouze někdo, kdo si vyzkoušel obě platformy. V USA nedávno proběhl průzkum mezi uživateli, který zkoumal důvody k přechodu z jednoho systému na druhý. V obou případech hrála roli cena.

Dle výsledků průzkumu jsme zjistili, že 18 % dotázaných přešlo z Androidu na iOS. Pouze 11 % z iOS na Android. Neptali jsem se na Windows phone a BlackBerry. Zbylých 71 procent je spokojených s tím co má a nevidí důvod k přechodu.

Důvody k přechodu na jiný operační systém

Bavíme se tedy pouze o 29 procentech, tedy o těch, kteří vyměnili operační systém. Celých 29 % uživatelů, jež změnili platformu uvedlo, že přešlo z iOS na Android kvůli lepší ceně. Dalších 11 % přešlo na iOS ze stejného důvodu. 6 % poté uvedlo, že přešlo na Android kvůli aplikacím. 4 %, jež přešla na iOS uvedla tentýž důvod.

Jediný ukazatel, ve kterém byl Android lepší než iOS (kromě ceny), byla zákaznická podpora. Tu má podle dotázaných zkrátka lepší Google než Apple. Ale ne o moc. Podle průzkumu si to myslí 6 % uživatelů, jež se vzdali iOS zařízení. Opačný názor zastávají pouze 3 %.

Android P klepe na dveře. Známe datum jeho uvolnění

Dalším důvodem ke změně bylo uživatelské prostředí. 30 % lidí vyměnilo iOS za Android právě z tohoto důvodu. Více možností přizpůsobení, organizace plochy či menu aplikací. Stejný důvod ale uvedli i ti, kteří vyměnili Android za iOS. Konkrétně takto odpovědělo 47 % uživatelů. Ti navíc uvedli další důvody, jako lepší funkce (fotoaparát, design a rychlejší aktualizace).

Z průzkumu rovněž vyplynulo následující: uživatelé nejeví příliš zájmu o nově vydané telefony. Tak odpovědělo celých 56 procent dotázaných. 34 % uvedlo, že si kupují nový telefon v případě, že jim končí smlouva na jejich stávající. 17 % přiznalo, že mění telefon pouze v případě, že se jim ten současný rozbije.

Shrnutí důvodů k přechodu

Zde se můžete podívat na celkový přehled, který vyplynul z průzkumu. iOS vede v uživatelském prostředí, fotoaparátu, designu a aktualizacích. Android naopak vede v cenové dostupnosti, množství aplikací a zákaznické podpoře.

iosandroid

A jak jste na tom vy? Přešli jste z Androidu na iOS, nebo opačně? A pokud ano, co vás k tomu vedlo? Osobně jsem nedávno přecházel z dnes již „mrtvého“ systému Windows 10 Mobile. Po delší úvaze to nakonec vyhrál Android, protože dokáže lépe integrovat služby Microsoftu, které pro mě i nadále zůstaly klíčové.

Autor článku Tomáš Ondříšek
Tomáš Ondříšek
Ekonom a příznivec nových technologií, mobilních telefonů, tabletů a zařízení 2v1. Skalní fanoušek systému Windows a společnosti Microsoft. Nadšený fotograf detailů a nočních snímků. Odpůrce bloatwaru, nefunkčního multitaskingu, nekvalitního zpracování a keynesiánství.

Kapitoly článku