Domů » Bleskovky » Uživatelé FaceApp v ohrožení? FBI se obává zásahů ruské kontrarozvědky

Uživatelé FaceApp v ohrožení? FBI se obává zásahů ruské kontrarozvědky

Používáte oblíbenou aplikaci na změnu vzhledu FaceApp? Podle FBI se tak vystavujete riziku, že k vašim datům přistupuje ruská kontrarozvědka. FBI se tak vyjádřila po výzvě šéfa amerických senátních Demokratů Chucka Schumera, který požadoval zahájit vyšetřování kvůli obavám o ochranu dat. Vyjádření FBI však má spíše obecný charakter.

faceapp

„Zvažte smazání aplikací vyvinutých v nepřátelských zemích“

Ve vyjádření FBI stojí, že úřad považuje FaceApp, stejně jako jakoukoliv jinou aplikaci vyvinutou v Ruské federaci, za potenciální hrozbu. FBI toto přesvědčení zakládá na poznatcích o tom, jaká data ruské aplikace shromažďují a jaké mají podmínky použití.  Ruská vláda má navíc silné právní nástroje pro přístup k datům na svém území.

Podle FBI mají ruské tajné služby významné schopnosti umožňující přístup k uživatelským datům. Konkrétně zmíněna je FSB (Federální služba bezpečnosti), která údajně může vzdáleně přistupovat k veškerým serverům a elektronické komunikaci na území Ruské federace. K tomu přitom nepotřebuje získat ani povolení poskytovatelů.

fsb logo
Logo ruské FSB, nástupce někdejší sovětské KGB

Pokud prý FBI dojde k závěru, že FaceApp, nebo jiná ruská aplikace ohrožuje „zvolené představitele, kandidáty, politické kampaně nebo politické strany“, tak příslušně zasáhne. Obavy tak míří především na možné ovlivňování politické scény. Chuck Schumer nicméně přesto vydal vyjádření, v němž radí všem Američanům zvážit okamžité smazání FaceApp a postupovat s „extrémní opatrnostní“ při stahování aplikací vyvinutých „v nepřátelských státech“.

Tip: FaceApp vás změní: nechte umělou inteligenci pracovat s vaší tváří (recenze)

Ačkoliv FaceApp z výše uvedených důvodů skutečně může představovat bezpečnostní hrozbu, vyjádření představitele Demokratů je třeba brát trochu s nadhledem. Je třeba si uvědomit, že se v USA stupňuje kampaň před prezidentskými volbami. A v ní se právě Demokraté pokouší téma zahraničního vměšování využít.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Karle
Uživatel
Karle
Offline

Jasně, a FSB tím ovlivňuje volby Miss mokré tričko v Avon Park, FL.

Janek
Anonym
Janek
Offline

Zajímavé, když největší akci propagandy k ovlivňování voleb zařídila společnost Facebook v ovlivňování voleb v USA, možná, že právě podobné aplikace byly využity pro nekalou činnost zejména ve Spojených státech. Může někdo rozumně vysvětlit, jaký je rozdíl mezi rozvědkou Spojených států a Ruska? Tušíte správně – naprosto žádný, stejně jako u rozvědky jiných států, každý ždímá informace kde se dá a v současné době, kdy je každý důsledně sledován, je tento článek jen chabý propagandistický pokus ovlivnit čtenáře. Spíše to vypadá, že mocní papaláši mají strach z rozumných lidí a dělají vše proto, aby zvýšily nevraživost a napětí ve světových… Číst vice »

lokomot1
Uživatel
lokomot1
Offline

Zrovna tajné služby USA budou varovat před sledováním, jo to dává smysl…