Co ukáže Microsoft na květnové tiskovce? Levný CloudBook s ořezanými Windows 10 (přehled)

Microsoft v týdnu oznámil, že 2. května uspořádá v New Yorku tiskovou konferenci, která bude převážně věnována vzdělávání. Nad touto oblastí bude nově bdít někdejší hlava mobilních Windows Joe Belfiore. Jaké novinky lze od květnové tiskové konference očekávat?

Windows 10 Cloud

Ústředním tématem bude bezpochyby nová edice nazvaná Windows 10 Cloud. Má se jednat o systém, který bude odkázaný pouze na aplikace stažené z Windows Store, instalace aplikací z třetích zdrojů budou zcela zakázány. Tato edice má podporovat jak procesory od Intelu, tak čipsety ARM, a dá se předpokládat, že ji Microsoft bude nabízet výrobcům zařízení zdarma – příjmy si bude chtít zajistit prodejem aplikací a her z Windows Store.

cloudwallpaper

Edice Windows 10 Cloud má být určena do těch nejlevnějších zařízení, které půjdou po krku čím dál oblíbenějším Chromebookům. Cenu těchto zařízení má srazit nejen licence zdarma, ale i levnější (tedy pomalejší) procesory. Joe Belfiore v nedávném rozhovoru pro server Mashable uvedl, že Microsoft nechystá žádného tenkého klienta, který bude odkázán na webové nebo mobilní aplikace, to se však s výše uvedenými informacemi nijak nevylučuje. Jakto?

Office 2016 ve Windows Store

Protože Windows Store nejsou pouze univerzální aplikace, ale i klasické win32 tituly převedené skrze vývojářský most Centennial. Pravda, ve Store takových aplikací zatím moc není, avšak Microsoft rozhodně bude chtít jít ostatním příkladem – údajně do obchodu aplikací vypustí plnohodnotný balík Office 2016, který si tak budou moci uživatelé systému Windows 10 Cloud nainstalovat namísto „mobilní“ ořezané verze. Předplatné Office 365 bude ale patrně povinností.

Je také možné, že Microsoft oznámí další partnerství s velkými společnostmi, které Windows Store naplní aplikacemi (minimálně slibem na tiskové konferenci). Pochybujeme však, že se této iniciativy chopí např. Google – na internetový prohlížeč Chrome tak zřejmě budeme muset ve Windows 10 Cloud zapomenout. Naštěstí Microsoft připravuje možnost za příplatek upgradovat na Windows 10 Pro, tento příplatek už si ale bude muset každý zvážit před nákupem a vyhodnotit, zda nebude lepší koupit rovnou dražší zařízení s plnohodnotnými Windows.

Microsoft CloudBook

Vůbec první zařízení s Windows 10 Cloud by mohlo být představeno přímo na květnové tiskové konferenci, ostatně o malou nápovědu se postarala nová kolekce „Studenti a učenci“ ve Windows Store, jejíž ID je nazváno CloudBook. Spekuluje se, že přesně takto se má jmenovat první konkurent Chromebooků přímo od Microsoftu.

https://twitter.com/h0x0d/status/852383445309210624

Redaktoři serveru WMPowerUser potvrzují, že zařízení nazvané CloudBook skutečně existuje, avšak jeho výbava zatím není známá – spekuluje se, že jej bude pohánět čipset Qualcomm Snapdragon 835 (případně nějaký slabší procesor od Intelu), a že se bude jednat o klasický laptop bez odnímatelného displeje. Tak jako tak, CloudBook nemá být součástí rodiny zařízení Surface, která bude nadále určena pouze pro výkonnější a profesionálnější zařízení.

Nové Surfacy? Zřejmě někdy jindy

Na květnové tiskovce tak žádné novinky z řady Surface neočekáváme, podle zdrojů serveru Windows Central rozhodně neuvidíme ani Surface Pro 5, ani Surface Book 2, a už vůbec ne žádný Surface Phone. Zřejmě ani neuslyšíme žádné novinky o příštím velkém updatu Windows 10 Redstone 3, jemu má být určena až úvodní přednáška vývojářské konference Microsoft Build, která se bude konat 10. – 12. května. Neuslyšíme ani nic o novém Xboxu, který bude oficiálně představen v polovině června na herním veletrhu E3. Microsoft má před sebou velmi rušné týdny, začátek května ale bude věnován jedinému tématu – vzdělávání.Nepřehlédněte

Joe Belfiore se vrací do Microsoftu. Mobilní Windows ale křísit nebude

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku