Joe Belfiore se vrací do Microsoftu. Mobilní Windows ale křísit nebude

Pokud jste před léty sledovali dění okolo systému Windows Phone, určitě vám neuniklo jméno Joe Belfiore. Tento člověk byl v podstatě tváří mobilních Windows, přednášel na prakticky na všech tiskových konferencích týkajících se dlaždicových operačních systémů a propracoval se až na post korporátního viceprezidenta pro operační systémy.

Na podzim roku 2015, tedy těsně před představením posledních vlajkových Lumií 950 a 950 XL si vzal Belfire roční dovolenou, kterou strávil s rodinou a několika studenty na „plovoucím kampusu“, s nímž obeplul takřka celý svět (jeho cesta je zdokumentována na těchto stránkách). Během jeho absence došlo v Microsoftu k obratu o 180°, redmondští skoncovali s vývojem a produkcí smartphonů a mobilní operační systém odsunuly na druhou, třetí, čtvrtou kolej; kromě toho došlo k několika propouštěním, povětšinou právě z mobilní divize. Belfiore ale čistku zaměstnanců ustál a včera oznámil svůj návrat „ke kormidlu“.

Jeho další působení však nebude spojeno s mobilními Windows, ale s tím, čemu se věnoval v posledních měsících – se vzděláváním. Microsoft koná 2. května konferenci, která bude věnována právě vzdělávání. Očekává se, že hlavním tématem akce bude nová edice Windows 10 Cloud určená do levných notebooků s procesory ARM. Ty by se mohly stát konkurencí pro Chromebooky, které se v USA uchytily právě ve školství.Nepřehlédněte

Windows 10 Cloud a nový hardware mají být témata květnové tiskovky Microsoftu

Belfiore nicméně pro server Mashable uvedl, že Microsoft neplánuje žádného tenkého klienta Windows bez podpory klasických aplikací, děti by se podle jeho slov měly učit návykům se systémem a aplikacemi, které poté uplatní jako dospělí. Zda je tedy jeho návrat nějak spojen s Windows 10 Cloud, je prozatím nejisté, dá se však předpokládat, že bude jeden z hlavních řečníků chystané konference.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku