Windows 10 Cloud a nový hardware mají být témata květnové tiskovky Microsoftu

Microsoft rozeslal pozvánku na tiskovou konferenci, která se odehraje 2. května v New Yorku. Již delší dobu se spekuluje o tom, že bychom se měli letos na jaře dočkat od Microsoftu nového hardwaru, ten však zřejmě nebude stěžejním tématem chystané konference. Tím bude chystaná edice Windows 10 Cloud s důrazem na vzdělávání.

Tiskovka má nést označení Bespin, což je jedna z planet z kultovní ságy Star Wars. Součástí této planety je i komplex Oblačné město, v originále Cloud City, a právě chystaná edice Windows 10 Cloud má být ústředním tématem celé akce. Windows 10 Cloud nebudou žádným webovým systémem, ale klasickým desktopovým systémem jak jej známe dnes, pouze s vyloučením provozování win32 aplikací – uživatel si bude muset vystačit s tím, co vývojáři poslali do Windows Store.

windows-cloud-650x307

Dá se předpokládat, že Microsoft bude tuto edici nabízet výrobcům hardwaru zdarma, aby mohli snížit koncové ceny svých zařízení s Windows na minimum. Ušetřit by také mohli na samotných čipsetech, Windows 10 Cloud totiž bude podporovat i architekturu ARM. Pokud by uživatelům desktopové aplikace chyběly, budou moci za příplatek upgradovat na Windows 10 Pro.

Windows 10 Cloud: první screenshoty nástupce Windows RT unikají na internet

Je možné, že Microsoft na tiskové konferenci představí první zařízení s tímto systémem, kromě toho možná omladí své portfolio řady Surface. Zatím to však vypadá, že se žádné revoluce nedočkáme, podle předchozích spekulací by mohl být představen Surface Pro 5, který má být pouhou evolucí předchozí generace s novými procesory od Intelu. Microsoft také údajně připravuje druhou generace Surface Booku, avšak ta bude hotová (a tedy i představena) později. Pokud tedy nějaký nový hardware přijde, jako nejpravděpodobnější se jeví pokračovatel levného Surface 3.

surface3s-8_story

Květen bude v podání Microsoftu poměrně rušný, neboť ve dnech 10. – 12. května koná redmondský gigant tradiční vývojářskou konferenci Build.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku