Domů » Bleskovky » Udělej si sám. Na světě je první iPhone s USB-C portem

Udělej si sám. Na světě je první iPhone s USB-C portem

Apple možná bude nucen už za dva roky vyrábět své iPhony s nabíjecím portem USB-C. Alespoň to tak vypadá podle návrhu Evropské komise, která chce mít ve všech smartphonech a dalších mobilních zařízeních jednotný nabíjecí konektor. Fanoušci Applu by se rozhodně nezlobili, Apple používá USB-C u svých tabletů i notebooků, takže se přechod ze zastarávajícího Lightningu přímo nabízí. Jeden z fanoušků jablečných telefonů se rozhodl nečekat a výměnu konektoru si zajistil svépomocí.

iphone usb c

iPhone X s USB-C? Vypadá, jako by jej vyrobil sám Apple

Nutno podotknout, že tento projekt patří do vysoké školy kutilské a nezvládne jej jen tak někdo. Youtuber Key Pillonel na něm pracoval několik měsíců předtím, než získal magisterský titul v oboru robotiky ve Švýcarském federálním technologickém institutu v Lausanne.

World's First USB-C iPhone #shorts

Zvolený postup zní poměrně jednoduše, Pillonel rozkuchal přechodku z USB-C na Lightning, zaměnil na ní konektory (samce na samice a naopak) a svůj výtvor osadil na testovací desku. Úspěch se dostavil jen částečně, ještě bylo zapotřebí provést několik úprav, aby byla zajištěna reverzibilita USB-C.

The USB-C iPhone Mod - Part 1

Kutil svůj postup postupně doplňuje na svůj blog a zároveň vydává nová videa na YouTube, ovšem už ještě před zveřejněním celého návodu prozradil konec celé detektivky – věc se podařila a jeho iPhone X vypadá, jako by měl USB-C port přímo z výroby. Nás hlavně zajímá, jak se mu podařilo nacpat vyvinutou přechodku přímo do těla iPhonu, na celý postup si ale musíme ještě nějakou chvíli počkat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. To bude jablko boliet, ked sa bude dat kabel kupit za 3 eura a nie za 23😁😁

  • No on se i lightning da koupit za 3eura.
   Takze co by Apple melo bolet?

  • shd prosimtě… fakt, zkus se někdy zamyslet před tim, než napíšeš nějakou koninu

  • boliet ich to nebude. este na applistoch zarizuje. ked si pozriem ceny na alze za 1m apple kabel, tak lightning2usbc je za 18.9€ a usbc2usbc stoji az 23€

  • @Shd
   Ahoj, za 20 euro ti dodám neomezený počet kabelů s Lighting konektorem, cena včetně poštovného. Při větším odběru poskutnu slevu.
   Zasílám i do zahraničí!

  • Dalca, tak já tedy za 20 eur ten neomezený počet vezmu, pokud je opravdu neomezený

  • Petr: Neomezena je jen hloupost toho individua s nickem Dalca.

 2. Absolutně nechápu, jak to narve do toho děla bez toho, aby to nějak vytisknul. Co mě napadá, že zmenšil baterii a komponenty nacpal do vzniklého prostoru. Jinak absolutně netuším. Magic.

  • V 28 sekunde videa to jasne vidiet, ziaden Magic alebo vyberanie komponentov ci zmensovanie baterie. Proste vyrobil FLEX kabel s USB-C konektorom a potrebnou elektronikou na nom.

  • usbc – dík, přiznam se, že to horní video jsem přeskočil. Takže si vytisknul vlastní flex. To to do velké míry vysvětluje samozřejmě.

  • Tak to dopada, kdyz nekdo zacne komentovat driv nez si precte clanek a podiva se na video:)

  • „Johny prosimtě… fakt, zkus se někdy zamyslet před tim, než napíšeš nějakou koninu“

  • Hustý. A pak že to nejde. Dokonce i Johny kroutí hlavou.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).