U iOS 17 veřejnost zřejmě přijde o možnost instalace vývojářských beta verzí

ios 17 obrazek
  • Také jste rádi s předstihem zkoušeli vývojářské verze systému iOS?
  • Apple se rozhodl vyrazit do boje proti neautorizovaným instalacím
  • iOS 17 už do telefonu přes stažení souboru s vývojářským profilem nedostanete

Apple každý rok v červnu představuje novou verzi operačního systému iOS a krátce na to nabídne možnost stažení první testovací beta verze vývojářům. Nicméně neoficiální cestou se k této verzi poměrně snadno může dostat i běžná veřejnost, stačí si jen do svého iPhonu nahrát podepsaný profil. Stejný postup lze aplikovat i na watchOS, macOS a další systémy Applu.

Vše ale nasvědčuje tomu, že veřejnost o tuto možnost po představení iOS 17 přijde. V poslední vývojářské beta verzi iOS 16.4 totiž v nabídce nastavení přibyla nová položka s názvem Beta aktualizace, ve které lze přímo povolit instalaci developerských verzí bez nutnosti stahovat podepsaný vývojářský profil ze stránek Applu.

iOS 16 4 Beta Updates Menu
iOS 16.4 beta mění způsob, jakým je do telefonu možné dostávat testovací vývojářské verze

Tato nabídka se uživatelům zobrazí pouze tehdy, mají-li své Apple ID zaregistrované v developerském programu, který stojí 99 dolarů ročně. Apple k celé situaci dodává, že toto bude v budoucnu jediná možnost, jak vývojářské verze do zařízení dostat.

Vše nasvědčuje tomu, že se Apple pustil do boje proti neautorizovaným instalacím developerských sestavení. Loni v srpnu na žádost společnosti ukončil činnost pravděpodobně „nejprofláklejší“ web umožňující stažení developerských profilů, BetaProfiles.com. Jedinou možností, jak vývojářskou betu iOS 17 (bez vývojářského účtu) do iPhonu dostat, bude skrze instalaci IPSW souboru, což ale není zrovna dvakrát pohodlný postup.ios 17 obrazekNepřehlédněte

Únik informací z iOS 17 prozradil zajímavé detaily o iPhone 15

Pokud si veřejnost bude testovací verzi iOS 17 chtít vyzkoušet, bude s největší pravděpodobností muset počkat až do vydání první veřejné beta verze (tedy nikoliv vývojářské), která zpravidla vychází 4 až 5 týdnů po té developerské.

Autor článku blank
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku