Domů » Bleskovky » Trumpův slib z G20 se zatím neuskutečnil. Huawei nadále zůstává na černé listině

Trumpův slib z G20 se zatím neuskutečnil. Huawei nadále zůstává na černé listině

Letos v květnu se společnost Huawei ocitla na tzv. Entity List, což americkým firmám v podstatě zakazuje s čínským gigantem obchodovat. Po měsících nejistoty se jeden z největších producentů chytrých telefonů na světě dočkal odkladu. Stalo se tak minulý týden na summitu G20, kde americký prezident Donald Trump oznámil, že tamní společnosti mohou i nadále pokračovat ve spolupráci s Huawei.

huawei logo

Ministerstvo obchodu Spojených států amerických však dosud čínského výrobce z černé listiny neodstranilo. Zpravodajské agentuře Reuters se podařilo získat jeden z interních e-mailů, v němž vedení ministerstva sděluje svých zaměstnancům, že mají s Huawei nakládat tak, jako by se zmíněném Entity List stále nacházelo.

Bude mít Trumpovo vystoupení na summitu G20 reálný dopad?

Za e-mailem stojí John Sonderman, zástupce ředitele Office of Export Enforcement, která je součástí Ministerstva obchodu. E-mail se mimo jiné zmiňuje také o politice „presumpce zamítnutí“, podle níž bude většina žádostní zamítnuta. Žádného jiného pokynu jsme se ze strany Ministerstva obchodu od vystoupení Donalda Trumpa na summitu G20 nedočkali. V současné době navíc není jasné, zda k nějakým změnám v dohledné době vůbec dojde.

 

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

12 komentářů

 1. Assistant of Mr. President (neregistrovaný)

  Paneboze, no tak sa musi snat zo summitu vratit, bol sviatok + vacsina to vezme ako predlzeny vikend. A asi ani Trump im to neposle SMS-kou alebo cez Twitter. Takze oficialne teda stale zoznam plati, stale je tam 3 mesiace vynimka, stale dooooost casu na to aby sa zmena prejavila aj „oficialne“.

  Ako keby tu to bolo ine, ved aj na vymenu tabulky „WC“ je treba snad 15 peciatok.

  • Asi tak nelze hned hned se ani pes nevy.. navíc on to navrhl. Ale musí podle. Zákonů projít přes další instituce s to potrvá

  • Vladimir (neregistrovaný)

   Jasne ze to jde, staci na to jeden dekret a prezidentuv podpis coz trump predvedl na kamery l uz mnohokrat ze dne na den. Kdyz se chce tak to jde, kdyz se nechce tak to nejde

   • Ty si opravnene přes tlamu tady dostla od X lidi bohužel jen touto cestou snazis se delat jako by nic ale nikdy jako dřív to uz nebude a te nelapky se nezbavíš a to je moc dobře, takze se zpakuj a tahni k certu ty NULO

 2. Tom (neregistrovaný)

  RE: Tedy
  Huawei tě přesstal platit nebo co? :)
  čínská firma špehující kde koho dostala podmínku a pár zoufalých výkřiků na tom nic nezmění.Snad jenom pár jedinců věří tomu že není provázaná na čínskou vládu a armádu.Od takového výrobce něco kupovat? Ne díky.

 3. Jan (neregistrovaný)

  Žijete v přesvědčení, že nikdo jiný než Huawei to nedělá? Ubohost. Od doby, co máte internet neexistuje nic jako ochrana osobních údajů ?

  • Tom (neregistrovaný)

   Nějaká jiná čínská firma vyrostla na zakázkách činské armády?Abych si od nich nic nekupoval…Tady ani nejde o osobní údaje ale kdo za firmou stojí.

   • Kajmik01 (neregistrovaný)

    No, pokud nebudete kupovat nic, na čem je napsáno made in China (nebo PRC), tak to budou vaše možnosti hodně omezené ;)

   • No tak je rozdíl vyrobeno a navrhnuto, huawei je čistě čínská firma, naproti tomu v Číně si nechávají jako naprostá většina jiných, vyrábět a navrhovat finove, Američané, Rusové, Britové atp.
    Celkem by mě zajímali, co se stalo s poměrně nadejnou značkou Kazam.

  • Jarda (neregistrovaný)

   Přesně tak Jane, nechtěl bych být v kůži zoufalců, kteří trpí stihomamem, že je sleduje jen Čína

   • Sleduje kde kdo kde koho a možná paradoxně ta Čína nás Evropany třeba nejméně.. Vubec bych se nedivil kdyby s tím někdo přišel

 4. Emil (neregistrovaný)

  Jen ať ho tam nechají. Kvalita je stejně nulová

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *