Domů » Bleskovky » To tu ještě nebylo. Samsung Galaxy S11 údajně dostane tekuté čočky fotoaparátu

To tu ještě nebylo. Samsung Galaxy S11 údajně dostane tekuté čočky fotoaparátu

Samsung Galaxy Note 10 a 10+ jsou bezpochyby vlajkové smartphony v pravém slova smyslu, ovšem oproti řadě Galaxy S10 přinášejí jenom několik drobných vylepšení; například fotoaparáty se nezměnily prakticky vůbec. Podle informátora Ice Universe by pravá fotografická revoluce měla přijít s řadou Galaxy S11, se kterou se patrně setkáme na začátku příštího roku.

Samsung Galaxy S11: focení skrze tekuté čočky?

Ice Universe tvrdí, že fotoaparáty Galaxy S11 přinesou něco, co jsme ještě nikdy před tím neviděli. I když více detailů zatím neznáme, spekuluje se, že tím něčím by mohly být „tekuté čočky“. Samsung totiž již po několik let spolupracuje s firmou Varioptics, která se zabývá výrobou vícesložkových čoček – část z nich je pevná, část je pak tvořena kapalinou, která na základě působení elektrického proudu umí měnit sférické zakřivení.

Corning® Varioptic® Lenses: Electrowetting Demonstration

Využití této technologie je nasnadě – namísto vícečočkových kamer bychom se ve smartphonech mohli dočkat jednodušších jednočočkových fotoaparátů se schopností plynule měnit ohniskovou vzdálenost. Firma Varioptics je od roku 2017 vlastněna společností Corning, která je v mobilním světě známá především díky svým odolným sklům Gorilla Glass.

Smartphony řady Galaxy S11 také nepochybně dostanou nové fotosenzory, Samsung například před nedávnem odhalil 108Mpx snímač, v nabídce jsou ale i čipy s rozlišením 64 či 48 megapixelů. Tyto senzory využívají slučování informací o barvě a jasu ze sousedních pixelů, což ve výsledku zvyšuje kvalitu fotografií. Je však možné, že u vlajkových smartphonů bude Samsung využívat větších fotočipů s menším rozlišením jako dosud.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

  1. Dalsi pohadku, prosim….Samsung ten jo ten jo ?

  2. No, to už jsem slyšel před mnoha lety, tak nevím, proč bych tomu měl věřit dnes.

  3. Tu technologii znám ale skutečně by mi pekvapilo, kdyby dokázali zaručit nejen jednotně kvalitní fotografie, ale i durabilitu :-/ Pokud ano, tak to by byla skutečná pecka.

    Jen poznámka k článku. Vícečokové fotoaparáty jsou nutné aby byl obraz recticulární. Jinými slovy, více optických členů (čoček) odstraňuje deformace. Co asi vy myslíte je jednomodulový fotoaparát s proměnlivým ohniskem.

    • Dobové recenze někdy kolem roku 2006 psaly v souvislosti s K750i od Sony Ericsson (tehdy špička mobilních fotek) o fluidní čočce, jak to skutečně bylo neví někdo?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).