Domů » Bleskovky » To tu ještě nebylo. Samsung Galaxy S11 údajně dostane tekuté čočky fotoaparátu

To tu ještě nebylo. Samsung Galaxy S11 údajně dostane tekuté čočky fotoaparátu

Samsung Galaxy Note 10 a 10+ jsou bezpochyby vlajkové smartphony v pravém slova smyslu, ovšem oproti řadě Galaxy S10 přinášejí jenom několik drobných vylepšení; například fotoaparáty se nezměnily prakticky vůbec. Podle informátora Ice Universe by pravá fotografická revoluce měla přijít s řadou Galaxy S11, se kterou se patrně setkáme na začátku příštího roku.

Samsung Galaxy S11: focení skrze tekuté čočky?

Ice Universe tvrdí, že fotoaparáty Galaxy S11 přinesou něco, co jsme ještě nikdy před tím neviděli. I když více detailů zatím neznáme, spekuluje se, že tím něčím by mohly být „tekuté čočky“. Samsung totiž již po několik let spolupracuje s firmou Varioptics, která se zabývá výrobou vícesložkových čoček – část z nich je pevná, část je pak tvořena kapalinou, která na základě působení elektrického proudu umí měnit sférické zakřivení.

Využití této technologie je nasnadě – namísto vícečočkových kamer bychom se ve smartphonech mohli dočkat jednodušších jednočočkových fotoaparátů se schopností plynule měnit ohniskovou vzdálenost. Firma Varioptics je od roku 2017 vlastněna společností Corning, která je v mobilním světě známá především díky svým odolným sklům Gorilla Glass.

Smartphony řady Galaxy S11 také nepochybně dostanou nové fotosenzory, Samsung například před nedávnem odhalil 108Mpx snímač, v nabídce jsou ale i čipy s rozlišením 64 či 48 megapixelů. Tyto senzory využívají slučování informací o barvě a jasu ze sousedních pixelů, což ve výsledku zvyšuje kvalitu fotografií. Je však možné, že u vlajkových smartphonů bude Samsung využívat větších fotočipů s menším rozlišením jako dosud.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Adi
Anonym
Adi

Dalsi pohadku, prosim….Samsung ten jo ten jo ?

tomogo
Uživatel
tomogo

No, to už jsem slyšel před mnoha lety, tak nevím, proč bych tomu měl věřit dnes.

zlychlapec
Uživatel
zlychlapec

Tu technologii znám ale skutečně by mi pekvapilo, kdyby dokázali zaručit nejen jednotně kvalitní fotografie, ale i durabilitu :-/ Pokud ano, tak to by byla skutečná pecka.

Jen poznámka k článku. Vícečokové fotoaparáty jsou nutné aby byl obraz recticulární. Jinými slovy, více optických členů (čoček) odstraňuje deformace. Co asi vy myslíte je jednomodulový fotoaparát s proměnlivým ohniskem.

Tedy
Uživatel
Tedy

Dobové recenze někdy kolem roku 2006 psaly v souvislosti s K750i od Sony Ericsson (tehdy špička mobilních fotek) o fluidní čočce, jak to skutečně bylo neví někdo?