Domů » Články » Redakce doporučuje: 5 aplikací, které vám pomohou dodržet novoroční předsevzetí

Redakce doporučuje: 5 aplikací, které vám pomohou dodržet novoroční předsevzetí

Nový rok mnozí z nás považují za jakýsi „nový začátek,“ kdy je šance změnit nejrůznější zaběhnuté návyky. K dodržení předsevzetí je však třeba disciplína, a s plněním vám mohou pomoci také speciální aplikace, které jsme pro vás do dnešního článku vybrali.

Nový rok je kromě bujarých oslav spojen i s touhou změnit (konečně) svůj život a začít dělat něco jinak. Plány jsou často velké, dalo by se říci až nereálné, a z horizontu let se nakonec dostaneme na pár dní, po které předsevzetí dodržujeme. Poté se vidina lepšího života stane jaksi vzdálenou, nedosažitelnou, a opuštěnou s myšlenkou, že času je ještě dost, a tak to příští rok zkusíme znovu.

Takto často proběhne mnoho let, po nichž přijde uvědomění, že jsme i přes velké plány nic nezměnili. Jelikož se jedná o problém velké většiny lidí, bylo jen otázkou času, kdy se objeví pomůcky, které nám s dodržením předsevzetí pomohou.

 

V dalším díle seriálu jsme pro vás vybrali 5 aplikací, které vám mohou pomoci se změnou vašich návyků, a třeba i dosáhnout kýžené změny, kterou jste si vysnili vy, nebo jste často upozorňováni na určité vzorce chování, které štvou okolí, a vy sami jich na sobě už máte také dost.

U všech dnes vybraných aplikací můžete svá data synchronizovat s cloudovým uložištěm jednotlivých společností, takže při změně telefonu si můžete své výsledky jednoduše převést.

HabitBull

První aplikací je HabitBull, která může sloužit jako jakýsi základ pro další vybrané pomůcky z dnešního výběru.

 • Hodnocení na Google Play: 4,5/5
 • Cena: zdarma

Jedná se totiž o jakéhosi býka, který vás chce dotlačit právě k novým návykům. Její použití je velmi jednoduché, stačí zadat veškeré návyky, které si chcete osvojit. Po splnění úkolu si můžete zabarvit kolečko v kalendáři zeleně, z těchto koleček se vám pak dělá řetěz, a tak je jeho případné přerušení doprovázeno nelibým pocitem, což by vás mělo motivovat k překonání lenosti a činnost zkrátka vykonat. A abyste na plnění cílů nezapomínali, což rádi děláme, je možné si nastavit notifikace na určitý čas i den.

   

Při nastavování nového návyku aplikace sama nabízí nejpopulárnější témata, najdete mezi nimi fitness, stravování, studium, čtení, nebo třeba i meditaci. Pokud vám ani jedno z nich nevyhovuje, můžete si nastavit své vlastní. Po výběru oblasti se aplikace zeptá, jak chcete dosažení cíle měřit. Zda stačí pouhá odpověď ano/ne na otázku, zda jste v určitý den uspěli, nebo odpovědět pomocí čísla, například kolik stránek jsem dnes přečetl/kolik kalorií jsem snědl, a nebo do aplikace importovat data z Google Fit.

   

Dále následuje pojmenování návyku, jeho popis, který není povinný, výběr barvy, a poté již jen nastavení, v jaké dny chcete činnost plnit, například třikrát týdně, nebo každý den. Pak už jen stačí vybrat, kolik dní chcete chování opakovat, načež vám aplikace ukáže, kdy byste měli mít činnost zautomatizovanou. Poté již jen stačí dokončit proces a začít na sobě pracovat.

Samotná aplikace doporučuje opakovat činnost 66 dní, po nichž by se z ní měl stát návyk a neměla by pro nás představovat v podstatě žádnou námahu. Každý z nás je však jiný, a je možné, že vám bude stačit mnohem kratší doba.

   

Nevýhodou HabitBullu je jeho anglické prostředí, prozatím bohužel nebyl lokalizován do češtiny. Vytvoření nové činnosti je však poměrně intuitivní a stačí vám k ní elementární znalost anglického jazyka. A pokud jste si jako předsevzetí dali učit se právě anglicky, můžete se s aplikací naučit pár nových slovíček.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store 

Duolingo

Když už jsme nakousli cizí jazyky, pojďme se u nich na chvíli zastavit. Říká se, že „kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem.“ Být schopen domluvit se kromě mateřštiny i jiným jazykem je v dnešní době, dalo by se říci, podmínkou. Ať již z pracovního hlediska, nebo například díky možnosti pomoci turistům, nebo popovídat si v hospodě s člověkem z jiné části světa.

 • Hodnocení na Google Play: 4,6/5
 • Cena: zdarma

Aplikací, které vám s učením pomohou, najdeme na trhu spousty. My jsme jako zástupce vybrali Duolingo, reprezentovanou malým zeleným ptáčkem.

   

V nabídce je nespočet kurzů v podstatě všech jazyků. Pro česky hovořící uživatele je bohužel dostupná pouze angličtina, další kurzy by však měly přibývat. Nejvíce kurzů je dostupných pro anglicky mluvící uživatele, a pokud nemáte problém učit se cizí jazyk v cizím jazyce, můžete se vydat i touto cestou.

  

V aplikaci si také můžete nastavit připomenutí a cíle. Aplikace vás oceňuje na základě zkušeností, vaším cílem tedy může být nasbírat za den 20 zkušeností, což odpovídá zhruba 15 minutám učení.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store Odkaz na WP katalog

7 Minute

Často nám v životě chybí také pohyb, který mnozí z nás úspěšně odkládají na neurčito. Takový den bohužel není v kalendáři, a čím dříve začneme kultivovat naši tělesnou schránku, tím déle nám vydrží v aktivním stavu.

 • Hodnocení na Google Play: 4,4/5
 • Cena: zdarma, verze bez reklam 40 Kč/rok

Aplikace 7 Minute, jak sám název prozrazuje, by nám denně měla zabrat pouze 7 minut. Jedná se o sérii cviků, jako jsou kliky, dřepy, či sedlehy, které opakujete po 30 vteřinách, poté máte 10 vteřin pauzu, a znovu 30 vteřin posilování jiné části těla. Pokud by vám tyto časové úseky nevyhovovaly, je možné je změnit v nastavení. Jednotlivé části jsou zvukově odděleny píšťalkou, není tedy nutné mít telefon neustále na očích.

  

Při prvním spuštění je dostupný pouze klasický mód 7 minut, který protáhne celé tělo. Pokud byste chtěli odemknout cvičení na břicho, můžete zaplatit buď 2 dolary (50 Kč), nebo cvičit s aplikací alespoň 5 dní v řadě.

Cvičit můžete kdykoliv během dne, původně však byla aplikace míněna jako ranní rozcvička, která by vás měla nastartovat na celý den. Pokud je pro vás 7 minut cvičení příliš jednoduché, můžete si nastavit delší dobu cvičení, případně přejít na vlastní cviky. Cílem je vytvoření návyku, který pak můžete dále kultivovat. V aplikaci najdete reklamu, tu je možné odstranit za 40 Kč ročně.

Odkaz na Google Play 

Kalorické tabulky

Během vánočních svátků ručička na váze často vystřelí do nežádoucích výšin. Po Novém roce pak o to těžší si říci dost a nadále se nepřejídat.

 • Hodnocení na Google Play: 4,5/5
 • Cena: zdarma, verze bez reklam 69 Kč

Svůj příjem kalorií si můžete měřit s aplikací Kalorické tabulky od českých vývojářů a s poměrně širokou komunitou uživatelů, kteří do aplikace přidávají svá jídla, takže výběr je velmi široký a v podstatě není nutné každé jídlo pečlivě vážit a zapisovat jeho přesnou kalorickou hodnotu.

  

Aplikace poslouží i naopak, pokud chcete přibrat na váze. I zde je možné nastavit si cíle, kolik kalorií denně spotřebujete, nebo kolik tekutin vypijete. Reklamu můžete v aplikaci odstranit za 69 Kč.

  

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store Odkaz na WP katalog

MoneyLover

Pokud si již delší dobu lámete hlavu nad tím, kam mizí veškeré peníze, ačkoliv jste si nekoupili nic nového na sebe, ani žádnou jinou věc, která by vám vydržela delší dobu a přinášela užitek, můžete vyzkoušet aplikaci MoneyLover.

 • Hodnocení na Google Play: 4,5/5
 • Cena: zdarma

Ta slouží k zaznamenávání si příjmů a výdajů a na konci měsíce vám vygeneruje přehled oblastí, do kterých šlo nejvíce vašich peněz. Pokud tedy budete svědomitě přidávat každou útratu, velmi jednoduše se dozvíte, za co nejvíce utrácíte a kde by se dalo případně ušetřit, pokud je to váš cíl.

   

MoneyLover se také každý den připomíná v nastavený čas, pokud byste nechávali zadávání dat až na konec dne. Doporučuji však zadávat transakce do aplikace ihned po nákupu, z vlastní zkušenosti vím, že i když počkám u prodejce na účtenku, většinou ji doma jen vyndám z kapsy a na stole se mi válí do té doby, než ji vyhodím. Pokud si transakci do aplikace zadáte ihned, nezabere vám to déle než minutu, a odhad, kam finance směřují, se výrazně zpřesní.

  

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store Odkaz na WP katalog

A jaké aplikace používáte pro dodržení předsevzetí vy? Budeme rádi, když se s námi podělíte v diskusi. Určitě se nezapomeňte podívat na předchozí díly našeho seriálu, ve kterých najdete například tipy na nejlepší aplikace pro sledování počasí, což se před odjezdem na hory může hodit. A také tipy redakce na zajímavé hry, kterými si můžete krátit volné chvíle.

David Preiss

10 komentářů

 1. Kolousek001 (neregistrovaný)

  To zas psal někdo kdo vůbec nezná Windows Phone? Jako ty aplikace jsou skoro všechny možná tak pro nějaký homosexuály, ale minimálně Money lovera používám a tak vím, že na Wp je, ale asi je těžký tam dát odkaz ke stáhnutí :D

  • Homos (neregistrovaný)

   Tak v tom případě si aj ty homosexuál.

  • To jo no :D nejdřív rozčílení a obvinění o neznámosti půl os.. Následně pošpinění homosexualitou a náhlé přiznání a pak se kouknu na nick a on to píše koloušek :D :D

 2. I Duolingo je pro WP dostupné…

  • Kalorické Tabulky též…

  • erik (neregistrovaný)

   Potvrzuju, teď jsem si je na WP nainstaloval. Dík. Jinak autor článku to odbyl jako neskutečně. Jestli takovým způsobem funguje celá smartmania tak s ní končím a budu číst radši už jen solidnější konkurenci.

 3. Ales (neregistrovaný)

  Koukam ze redakce si dala novorocni predsevzeti delat nekvalitni clanky.

 4. David Preiss

  Vážení čtenáři,

  děkuji za upozornění na chybějící odkazy ke stažení pro WP. Omylem jsem článek špatně uložil a nevšiml si, že mi tam odkazy chybí. Omlouvám se.

  Doufám, že aplikace by mohly být někomu užitečné, a ačkoliv jsem příliš neporozuměl, proč by měly být užitečné hlavně homosexuálům a poznámka o nekvalitním článku bohužel nebyla nijak konstruktivně rozvinuta, snad není článek až tak zbytečný.

  Díky za trpělivost a přeji vše nejlepší do nového roku!

  David Preiss

  • erik (neregistrovaný)

   Nekvalitní byl proto, protože chyběli odkazy ke stažení pro WP, což sám uznáváte, protože jste článek špatně uložil. Jinak samotné aplikace vypadají užitečně.

 5. erik (neregistrovaný)

  Jinak MoneyLover fungují i na počítači nebo tabletu s windows 10, vypadáto že jsou vydané jako univerzální aplikace. Což samozřejmě mohlo být taky ve článku zmíněno, protože zrovna tato aplikace se na tablet i počítač může hodit.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).