Domů » Bleskovky » TikTok skutečně špehoval uživatele. Trump jej chce vymazat z obchodů aplikací

TikTok skutečně špehoval uživatele. Trump jej chce vymazat z obchodů aplikací

Donald Trump v minulém týdnu podepsal zákaz TikToku a WeChatu v USA. Oficiálním důvodem má být ohrožení státní bezpečnosti, neboť provozovatelé těchto služeb údajně sdílejí informace o svých uživatelích s čínskou vládou. Společnost ByteDance, která provozuje TikTok, se vůči tomuto nařčení ostře ohradila; Trumpův příkaz prý není vůbec založen na důkazech, a navíc byl vydán bez žádného procesu. Úplně bez kaňky ale není.

tiktok

TikTok 15 měsíců shromažďoval citlivé informace

Jak informoval deník Wall Street Journal, aplikace TikTok zhruba 15 měsíců porušovala pokyny služby Google Play tím, že shromažďovala MAC adresy smartphonů s Androidem. MAC adresa je unikátní 12místný identifikátor, který umožňuje sledovat zařízení na internetu, což je v rozporu s ochranou soukromí uživatele.

Podle zásad Google mohou aplikace trvalé indikátory jako je MAC adresa shromažďovat, musí ale dostat výslovný souhlas uživatele, což TikTok nevyžadoval. Aplikace navíc tato nasbíraná data odesílala na servery ByteDance v šifrované podobě, aby svoji činnost zakryla. Mluvčí TikToku tuto praxi nijak neomlouval, pouze uvedl, že současná verze aplikace již MAC adresy neshromažďuje.

V USA to má sečtené

TikTok bude mít v USA značně složitou situaci, výkonný příkaz Donalda Trumpa zakazuje po 20. září letošního roku jakékoliv transakce mezi americkými firmami a provozovateli TikToku. Rozsah tohoto nařízení je poněkud nejednoznačný, ovšem americké ministerstvo obchodu jej chystá obohatit o definici „transakce“. Součástí této definice bude i zmínka o TikToku v obchodech aplikací a o přijetí smluvních podmínek pro stažení aplikace do zařízení.

trump twitch
Takto vypadal první stream na oficiálním Twitch účtu Donalda Trumpa

Dá se předpokládat, že konečné znění příkazu bude znamenat jediné – TikTok si v USA do telefonů s Androidem a iOS po 20. září nenainstalujete, dokonce bude ilegální tak učinit cestou z „vedlejších“ zdrojů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. Jo, tak ze bude USA souperit s Cinou v restrikcich na internetu, to jsem necekal… Komunisti toho samozrejme v Cine zakazuji daleko vic, ale nikdy jsem si nemyslel ze tohle bude vzorem pro nasledovani.
  Co se tyce tech MAC adres – kdo chce psa byt, hul si najde – podobne typy prohresku jsou bohuzel docela caste (kazdou chvili nejaky bezpecnostni vyzkumnik na neco podobneho upozorni).
  A pokud vim problemy se shromazdovani udaju (i detailnejsich) meli i firmy jako Google, Facebook, Avast (ten to mel specialne propracovane a sbiral plno detailnich udaju).

  No, ale „hura na Cinu“ je v USA popularni (pres 70% podpora z obou politickych stran).
  „Bezpecnostni duvody“ – a dukazy nikdy zadne… Jen zasterka pro obchodni valku. Doted se neobjevili realne dukazy o spionazi atd od Huawei, tady taky nic… Ale nac dukazy – kazdy vi kdo je darebak, tak na nejblizsi strom s nim… Vzdycky jsem si myslel, ze tohle je pristup co pouzivaji jen ruzni diktatori, nacisti, komunisti… Byl jsem naivni.

  • „Vzdycky jsem si myslel, ze tohle je pristup co pouzivaji jen ruzni diktatori, nacisti, komunisti“ … otvorene, Trumpa viem do jednej z tych kategorii lahko zaradit :) stale ho sice brzdi ustava, zakony, opozicia … ale, keby tuto brzdu nemal, aky politicky system by ovladol USA?

 2. A ještě větší náhoda, že s naprosto stejnou funkcí na které je založen tiktok přišel instagram a hle, nikomu to nevadí..
  Když ale před nějakou dobou přišel někdo jiný s kopií tiktoku ( už si nevzpomínám jak se přesně ta aplikace jmenovala – ale vyplácela provize za přivedené lidi ), tak hned zakročil google a zablokoval z důvodů plagiátorství..
  Proč teda USA neměří všem stejným metrem a US aplikace si můžou dělat „co chtějí“. Z ameriky se stává velmi prohnilý svět.
  Stejně jak ta návštěva americkýho kašpara teď v ČR – ještě nám bude vyhrožovat, aby jsme si rozmysleli s kým budeme dělat spolupracovat.

 3. O tom, že MAC adresy používá kdekdo není pochyb, jsem přesvědčen, že většina uživatelů nemá ani jakékoliv tušení, že jejich adresa je využívána ke sběru dat. Že je to někde uvedeno na padesáté stránce smluvních ujednání ví naprostá menšina uživatelů, kdo by taky podrobné studoval rozsáhlé smluvní ujednání, pokud chci službu využívat stejně to odfajknu aby byl pokoj. Otázka je, co lze získat z MAC adresy když se jedná o shluk nic neříkajících čísel a jak to souvisí s bezpečností té či oné země? Tato adresa se spíše hodí pro reklamní účely a to je samozřejmě doména firmy Google.

 4. Google a vše co k němu patří včetně Facebooku apod. sbírají informace o uživatekích do dnes a nikomu to nevadí. Tramp je fakt zmrd.

  • V čem je zmrd? Že se snaží vymazat zrůdný komunistický režim, který dodnes vraždí nepohodlné občany? Doufám, že brzy vymřete, soudruzi :-)

  • No přeci v tom, že se neklaní komunistům. Co čekáš od místních levičáků?

 5. Tyto čínské nevkusné úchylárny je třeba zakázat, svět o nic nepřijde. Až budou v Číně někdy svobodné volby a nebudou tam vládnout nikým nevolený rudý zrůdy, pak můžete vy pitomečkové stovnávat s USA. V současnosti jste ale jen pomatení, nevíte co plácáte.

 6. dobře že ten nesmysl zrušil.Tleskám .Ještě by mohl zakázat fejsbůk

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).