Domů » Bleskovky » TikTok skutečně špehoval uživatele. Trump jej chce vymazat z obchodů aplikací

TikTok skutečně špehoval uživatele. Trump jej chce vymazat z obchodů aplikací

Donald Trump v minulém týdnu podepsal zákaz TikToku a WeChatu v USA. Oficiálním důvodem má být ohrožení státní bezpečnosti, neboť provozovatelé těchto služeb údajně sdílejí informace o svých uživatelích s čínskou vládou. Společnost ByteDance, která provozuje TikTok, se vůči tomuto nařčení ostře ohradila; Trumpův příkaz prý není vůbec založen na důkazech, a navíc byl vydán bez žádného procesu. Úplně bez kaňky ale není.

tiktok

TikTok 15 měsíců shromažďoval citlivé informace

Jak informoval deník Wall Street Journal, aplikace TikTok zhruba 15 měsíců porušovala pokyny služby Google Play tím, že shromažďovala MAC adresy smartphonů s Androidem. MAC adresa je unikátní 12místný identifikátor, který umožňuje sledovat zařízení na internetu, což je v rozporu s ochranou soukromí uživatele.

Podle zásad Google mohou aplikace trvalé indikátory jako je MAC adresa shromažďovat, musí ale dostat výslovný souhlas uživatele, což TikTok nevyžadoval. Aplikace navíc tato nasbíraná data odesílala na servery ByteDance v šifrované podobě, aby svoji činnost zakryla. Mluvčí TikToku tuto praxi nijak neomlouval, pouze uvedl, že současná verze aplikace již MAC adresy neshromažďuje.

V USA to má sečtené

TikTok bude mít v USA značně složitou situaci, výkonný příkaz Donalda Trumpa zakazuje po 20. září letošního roku jakékoliv transakce mezi americkými firmami a provozovateli TikToku. Rozsah tohoto nařízení je poněkud nejednoznačný, ovšem americké ministerstvo obchodu jej chystá obohatit o definici „transakce“. Součástí této definice bude i zmínka o TikToku v obchodech aplikací a o přijetí smluvních podmínek pro stažení aplikace do zařízení.

trump twitch
Takto vypadal první stream na oficiálním Twitch účtu Donalda Trumpa

Dá se předpokládat, že konečné znění příkazu bude znamenat jediné – TikTok si v USA do telefonů s Androidem a iOS po 20. září nenainstalujete, dokonce bude ilegální tak učinit cestou z „vedlejších“ zdrojů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments