Domů » Bleskovky » Trump podepsal zákaz TikToku a WeChatu v USA. Blíží se další protičínská opatření

Trump podepsal zákaz TikToku a WeChatu v USA. Blíží se další protičínská opatření

Trump chce TikTok buď předat do rukou americké firmy nebo odsunout z USA. Následující týdny a měsíce ukáží, jak situace dopadne.

Americký prezident Donald Trump minulý víkend pohrozil zakázáním aplikace TikTok na území USA, avšak jeho plán narušil Microsoft. Ten přišel s nabídkou, že TikTok poameričtí, čili odkoupí veškeré americké aktivity čínské společnosti a odřízne službu od čínských serverů. S touto variantou Donald Trump souhlasí (byť by prostředky z transakce rád nasypal do státní kasy), a proto s podpisem „velkého banu“ týden počkal.

trump twitch
Trump podepsal zákaz TikToku a WeChatu v USA. Blíží se další protičínská opatření.

TikTok a WeChat mají v USA na kahánku

V noci na dnešek Donald Trump skutečně podepsal příkaz, který americkým občanům a společnostem zakazuje jakékoliv transakce s vývojářskými studii ByteDance a Tencent Holdings Ltd., které mají na svědomí populární aplikace TikTok a WeChat. Podle serveru Bloomberg se za transakci bude pravděpodobně počítat i pouhé stažení aplikace, neboť tímto krokem dochází k odsouhlasení smluvních podmínek, které zahrnují dohody o duševním vlastnictví mezi uživatelem a vývojářem aplikace.

Zástupci TikToku v reakci na podepsaný příkaz uvedli, že jsou v šoku, neboť byl vydán bez řádného procesu. Jeho znění je prý navíc postaveno na vodě, žádná nařčení jsou podložena důkazy. TikTok jasně odmítá, že by sdílel uživatelská data s čínskou vládou, či na její příkaz cenzuroval obsah sítě. Podle TikToku může příkaz Donalda Trumpa významně ohrozit důvěru firem po celém světě v USA.

Microsoft chce celý TikTok

Příkaz Donalda Trumpa vzejde v platnost až za 45 dní, tedy 20. září. Tento termín zřejmě nebyl zvolen náhodou, do 15. září má totiž dojít k definitivnímu rozhodnutí, zda americké aktivity TikToku převezme Microsoft. Americká firma dokonce podle serveru Financial Times zvažuje odkoupení celé sítě, nikoliv pouze její americké části.

Tímto by se nemusel TikTok složitě dělit a byl by po celém světě pod hlavičkou jednoho provozovatele. Microsoft ani ByteDance zatím odmítají tyto spekulace komentovat.

tiktok

Pokud k domluvě mezi oběma stranami dojde, nedá se předpokládat, že obchod a technický převod TikToku pod křídla Microsoftu proběhne ze dne na den, tudíž by Trumpův avizovaný „ban“ měl skutečně začít platit 20. září.

Ohroženy jsou i další služby

Jak bylo řečeno v úvodu, omezení se nemají týkat pouze TikToku, ale i dalších služeb z dílen ByteDance a Tencent. Druhé studio má na svědomí populární službu WeChat, kterou lze například v USA použít k placení v kavárnách Starbucks. Tencent je také významným hráčem v herním průmyslu, má podíly v herních studiích Riot Games (100% vlastnictví), Supercell (84% vlastnictví), Epic Games (40% vlastnictví), Blizzard (5% vlastnictví) a Ubisoft (5% vlastnictví). Tyto herní aktivity by ale (zatím) být nijak ovlivněny neměly.

Chystá se velký digitální firewall mezi Čínou a USA

Dá se předpokládat, že americká půda bude pro provozovatele čínských digitálních služeb i nadále velmi horká. Státní tajemník USA Mike Pompeo v tomto týdnu ustanovil pět opatření, která mají mít významný dopad na podnikání čínských technologických firem v USA:

 • Blokování nedůvěryhodných operátorů v amerických telekomunikačních sítích
 • Odstraňování čínských aplikací v amerických obchodech aplikací
 • Zákaz poskytování populárních amerických služeb a aplikací v obchodech čínských výrobců smartphonů
 • Zákaz ukládání osobních údajů amerických občanů a amerického duševního vlastnictví na čínských serverech
 • Ochrana podmořských kabelů vedených z USA do celého světa před shromažďováním informací čínskými bezpečnostními službami

Přijdou čínské telefony o Google služby?

Tato opatření jsou zatím návrhem, ovšem nepředpokládáme, že Trumpova administrativa bude mít velké problémy tento seznam přijmout. Je jasné, že pokud vstoupí v platnost, otřese to celým technologickým světem. Potenciálně se totiž může stát, že čínští výrobci smartphonů jako Xiaomi (Redmi, Poco…) či Oppo (Realme, OnePlus) ztratí přístup ke službám Google podobně jako Huawei.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

39 komentářů

 1. Martin Fabiánek

  Vezme GMS firmám jako xiaomi oppo a další a uvidíte co nastane do dvou let. To co pomalu tvoří Huawei a potřeboval byl 10 let, tady mate do roka ….

  • A kdo to bude kupovat? Lidi přejdou na Samsungy. Myslíš, že Xiaomi a Oppo někdo kupuje z lásky ke značce? Jakmile nebude google services, většina tyhle značky odkopne zpátky do své domoviny :)

  • Karel Endler

   Až budou ty Samsungy stát polovic.

  • Ono snad to Xiaomi stojí polovic? Xiaomi a Oneplus jsou momentálně nejvíce předražené značky na trhu, alespoň tedy v segmentech trhu, které sleduji (tedy vyšší střední třída a high end).

  • To víš, že jo. Určitě Samsungy. Předražené křápy.

  • hakus5110@gmail.com

   Ano.
   Xiaomi a další čínské okopírované paskvily.
   Jednomu se ale divím.
   Proč češi kupují a tím i podporují vykrádačskou Čínu.

  • Takže ty doma nemáš nic z Číny?
   A zbytek firem nikdy nic neokopíroval?
   Já se divím spíš tomu, kolik blbečků v ČR máme. V diskuzi hrdina hejtuje čínské firmy, ale v domácnosti většina elektroniky čínského původu…

  • Chulygun: Jakou elektroniku mám doma z Číny? Tím se doufám nebavíme o jednom čipu na desce, ale o hotovém produktu. To, že ve všem je Čína je jasné a pro uživatele nijak nevyhnutelné, tudíž se bavíme o produktech,, které uživatel má možnost ovlivnit – tedy hlavně ty hotové.

  • A čemu se divíš, vždyť ty seš ten největší, který ani nechápe rozdíl, mezi čínským výrobkem a výrobkem vyrobeným v Číně.

  • Vole,ty si nevidis do huby. V zivote si nebyl v Cine. Sory ale technologicky je amerika a evropa proti Cine 100 let za opicema. Ty tve kecy o vykradani je asi stejny priklad jako kdyz japonci v 60 letech kopirovali ceske motorky. Kde jsou dnes ceske motocykly a kde japonské? Fakt me nadzvedavaji tyto kecy. Ten samsunk je sice dobry foun,ale nic extra. Ty strilny v displayi,desna nadstavba. Mame snad volný trh a konkurenci,co zajistuje nejlepsi cenu a výkon pro uzivatele. Trump ma sve cile ale koser nejsou. Kdyby totiz cely svet podobne odstavil ameriku,za par tydnu je tam obcanska valka. A sorry,ale spiclovani, průmyslovou spionaz a dohled…to je uz roky domena USA.

  • Ty osle, Čina je stále rozvojová země i přes vymakanou technologii na sledování lidí, gumování mozků svých obyvatel a programem na odebírání orgánů. To že tam mají pár pozlátek pro turisty, ktery přes otrávený vzduch stejně není vidět, vůbec nic neznamená, protože faktem zůstává, že miliarda číňanů žije stále na naše poměry v nepředstavitelne bídě. Tu jejich úroveň, to fakt nechceš.

  • Bzum, bzum, brekekek

   Já ty Samsungovský krámy nekoupím ani za korunu. Vypláznul jsem za svůj Note8 přes 25 tisíc, ten mobil mne 9 měsíců trápil (pak odešel). Takže pokud Android, tak OnePlus, Huawei nebo Xiaomi. A to klidně i s nějakou dobrou náhradou za GMS.

 2. To Google určitě nebude jásat radostí, obrovský výpadek příjmů. A to stejné může nastat u čipů atd.

 3. Český kolenovrt zapláče.

  • Co je to za přístup? Drtivá většina lidí má telefon na základní věci, jako je komunikace, sociální sítě a konzumace obsahu. A na to zkrátka stačí Xiaomi za 6k. Proč by měl někdo utrácet více za zařízení, jehož funkce nevyužije?

  • krutapravda

   Tak na to stačí Redmi 7A za 2,5k, to jen hlupáci si honí ego s 8G RAM na Facebook

 4. Trump jede docela pecky. Nejdriv odstreli Huawei, ted Tiktok… další bude kdo? Toitoiky? 😁

  • Stejně to jsou všechno jenom čínský nevkusný úchylány, tak že zakázat, zrušit. Tady to nemá místo.

 5. Myslím že tohle je hodně špatný krok. Pokud opravdu dojde i na ostatní výrobce ( xiaomi, oppo,.. ) tak zapláče hlavně google.
  Ono to teď přijde mnoha lidem vtipné GMS vs HMS.. ale pokud se všichni tito čínští výrobci spojí a budou budovat společný market, lít do toho prachy, tak velmi rychle dohoní google a jeho příjmy z marketu klesnou..
  * tady se nebavíme o českém rybníčku, ale indie, čína, korea, rusko,… Tady všude bude google tratit.

  • Vždyť takhle je to přece v pořádku. Pokud budou schopni vybudovat market pro východní trhy, ať se do toho dají, a uvidí se, jestli jim to vyjde nebo ne, a přeju jim to. Už ale bylo potřeba si před Čínou dupnout a zatnout jim v parazitování na západních technologiích tipec.

   Uživatelé se rozutečou k Samsungu, Sony, nebo Applu, a po Číňanech to určitě někdo převezme, když bude na trhu díra.

  • Jenže si neuvědomujete, že čínské mobily nabízí stále levné modely. A pokud čínský spolek s HMS naberou sílu, tak vývojáři si toho všimnou a budou preferovat i čínský market. To pak také znamená, že v Evropě bude mít smysl je prodávat. Takže ve výsledku skutečně Google bude tratit, když početnou skupinu stále představuje lid, co chtějí levný mobil. A tím Samsung, Sony nebo Apple nejsou.
   A pokud si myslíte, že GMS se jen tak nenahradí, tak se mýlíte. Aktuálně samozřejmě nenahradí, ale Huawei podniká kroky, aby to vyrovnal. Za Google Pay bude náhrada, jakmile se vyřeší vše potřebné. Google Mapy se nahradí alternativou, takže budou mít čím navigovat. Email, hudba, fotky, cloud už dávnou mají alternativu. Takže závislost na Google bude pak hodně minimalizována. A kdo už je silně závislý na Googlu, tak si prostě koupí mobil s GMS. Jenže těch nebude mnoho, když ona početná skupina ani neví, že nějaký Google používají. Takže mobil s HMS může mít velký úspěch.
   Samozřejmě tu máme ještě jiné americké služby jako Facebook, Twitter apod. Zde může být problém, protože budou mít americkou vládou zakázáno být v čínských marketech. Ale vždy se najde skulinka, jak je dostat na mobil.

  • krutapravda

   Sharp C10 nestojí ani 100 dolarů, jen je poslat do světa…

  • velmi by som uvital keby europa mala konecne svoje vlastne socialne siete a tu by zakazala facebook, google, tiktok… americke aj cinske. Vratane operacneho systemu. Je naozaj smutne, ze najvatsi a najbohatsi trh na planete – a tym je EU ci uz chceme alebo nechceme.. je zavisly na USA alebo Cine. Potom by si europa mohla dupnut a zisky by zostali tu. Spionaz americka ci cinska tu vzdy bude ale chranit by sme sa mali samy a byt sebestacny. kapacity aj mozgy na to tu su.

  • S tvojou gramatikou je jasné, že ty medzi tie kapacity a mozgy určite nepatríš.

 6. Nechci nijak hájit zrzavého kohouta, ale není se čemu divit, že zavádí taková opatření. Čína dělá to samé už dlouhé roky, viz The Great Firewall.

  • Zajimave. Jak je možné,ze s tim velkym Cinskym firewallem si presto vydela Google na cinskem marketu nekolik desitek miliard USD? Ze by stacilo prestat cist cesky bulvar a soustredit se trochu vic na anglicky psane tprtavy? Je to vsechno uplne naopak. Myslite ze bude Trump hájit firmy jako google, facebook ci Twitter, všechno marxisticke levicacke firmy ktere mu jdou po krku? Ani nahodou. Prave naopak. Trump tim ze kvazi vyvolal obchodni valku s cinou,postupne odstrihne tyto firmy od trhu. A od moci. Zakaz pro vsechny čínské firmy prijde. Ale ne driv,nez na to budou skrz Huawei pripraveny
   Google to vi. Vi ze to muze znamenat zacatek konce. Proto jeho snahy o zruseni zákazu. Vysledek teto hry, co rozehral Trump, uvidime tak za jednu dekadu. Vse ale může byt uplne jinak,nez se momentalne jeví.

  • Nemusím číst žádný bulvár, stačí být v kontaktu s někým z Číny ;) Bez VPN ani na krok.

  • Jasne. Nestaci ti ze tvuj facebook cenzuruje demagog cz z povereni Zukerberga,a pokud to nestaci tak nejblizsi cenzurni centrum je ve Frankfurtu? Hrajeme si tady na demokracii a pritom sme ta sama diktatura jako v Cine jen naruby. A co se tech chytraku tyce,co by zakazali vse z Ciny. Kdyby Cina odstavila dovozce z EU,tak do mesice si dotycny pujde pro podporu a do roka je i bez podpory,neb zbankrotuje stat. Jo. Mohou tvrdit ze jsme navazani na nemevkou ekonomiku. Ale kam asi hlavne vyvazi nemci? Takze jalove reči o nicem. Volny trh ani nahodou.

 7. Jestli se rozutečou k Samsungu, Apple či Sony není tak jednoznačné…Vlajky za 30 tisíc, střední třída cca kolem 10 tisíc, nižší třída cca 6 tisíc. Pak tu je LG to má pár modelů, taky předražených, takže výběr bude obtížný. Pro toho, kdo řeší cenu.

 8. Skvěle jen tak dal. Už úplně vidím jak si jdu pro telefon kde není Google a místo něj nějaká cinanska jeb*ka.

  • Jaký přesně máte Google na mysli – na Gmail můžete používat jakýhokoliv klienta, cloud se dá nahradit a zbývají už pouze Mapy, nic víc.. Takže za mě je google nahraditelný.
   Pokud do jejich marketu začnou pumpovat firmy peníze, pak i pro vývojáře to bude mít smysl a budou aplikace migrovat tam..
   Takže zbývají už jen sociální sítě..

  • Alfréde, ty nemáš ani tušení, kde všude Google, potažmo Play services běží. Představuješ si to jako Hurvínek válku, ale vytvořit komplexní platformu není taková sranda, jak se zdá. Těch pár aplikací, co vidíš ty je jen špička ledovce.

  • A kde všude? GMS je jen knihovna, která zpřístupňuje Google služby + nějaké vlastnosti pro Google Play.
   Jenže správný vývojář se bez GMS klidně obejde – nepoužívá jej. Respektive HMS je stavěno tak, aby konverze z GMS na HMS mělo minimální zásah. Aplikace, která je závislá na GMS, že po spuštění spadne, je aplikace k ničemu.
   To znamená, že závislost na Google je skutečně minimální. To jen Google si z toho udělal „monopol“, že jsou na něm „všichni“ závislí. Jenže kdo není zblblý, tak vytváří aplikaci pro Android a ne pro Google a GMS.

  • Ty si fakt hlupák, když si myslíš, že jsou to jen mapy a mail. A i kdyby tak chci to nejlepší na trhu a ne rádoby google od rakosniku. Kapisto?

  • Mapy a mail od Google je zrovna to nejhorsi. Google mapy dodnes ani neumi plný offline.

 9. Jak tady pohrobci českých komančů pláčou nad čínskými , ale je dobře, že Trump s tou darebáckou Čínskou pakáží konečně začal něco dělat a přidávají se i další západní země. Proti zlu se nedá bojovat hezkými slovíčky, tak jako doposud, ale pěkně jim dát jochutnat jejich vlastní meducínku. Neni náhodou Google v Číně zakázaný. A kde jste všichni vy mamlasové, kde je váš kvikot, vy prasata pokrytecký.

  • Přesně je to tady sebranka komouskejch prasat. Je mi z český nesobestacnosti na bliti.

 10. Tak zrovna TikTok by si díky svým praktikám zasloužil globální zákaz všude…

 11. Trump to dělá dobře, s tou čínskou kopírovačskou a vykrádačskou sebrankou už bylo potřeba dávno něco udělat. Konečně člověk, který se nebojí a neklepou se mu z podvodnické Číny kolena. Jen tak dál.
  A kvíčaly podporující komouše se tam můžou odstěhovat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).