TOPlist

Trump podepsal zákaz TikToku a WeChatu v USA. Blíží se další protičínská opatření

donald trump jumpstory

Americký prezident Donald Trump minulý víkend pohrozil zakázáním aplikace TikTok na území USA, avšak jeho plán narušil Microsoft. Ten přišel s nabídkou, že TikTok poameričtí, čili odkoupí veškeré americké aktivity čínské společnosti a odřízne službu od čínských serverů. S touto variantou Donald Trump souhlasí (byť by prostředky z transakce rád nasypal do státní kasy), a proto s podpisem „velkého banu“ týden počkal.

trump twitch
Trump podepsal zákaz TikToku a WeChatu v USA. Blíží se další protičínská opatření.

TikTok a WeChat mají v USA na kahánku

V noci na dnešek Donald Trump skutečně podepsal příkaz, který americkým občanům a společnostem zakazuje jakékoliv transakce s vývojářskými studii ByteDance a Tencent Holdings Ltd., které mají na svědomí populární aplikace TikTok a WeChat. Podle serveru Bloomberg se za transakci bude pravděpodobně počítat i pouhé stažení aplikace, neboť tímto krokem dochází k odsouhlasení smluvních podmínek, které zahrnují dohody o duševním vlastnictví mezi uživatelem a vývojářem aplikace.

Zástupci TikToku v reakci na podepsaný příkaz uvedli, že jsou v šoku, neboť byl vydán bez řádného procesu. Jeho znění je prý navíc postaveno na vodě, žádná nařčení jsou podložena důkazy. TikTok jasně odmítá, že by sdílel uživatelská data s čínskou vládou, či na její příkaz cenzuroval obsah sítě. Podle TikToku může příkaz Donalda Trumpa významně ohrozit důvěru firem po celém světě v USA.

Microsoft chce celý TikTok

Příkaz Donalda Trumpa vzejde v platnost až za 45 dní, tedy 20. září. Tento termín zřejmě nebyl zvolen náhodou, do 15. září má totiž dojít k definitivnímu rozhodnutí, zda americké aktivity TikToku převezme Microsoft. Americká firma dokonce podle serveru Financial Times zvažuje odkoupení celé sítě, nikoliv pouze její americké části.

Tímto by se nemusel TikTok složitě dělit a byl by po celém světě pod hlavičkou jednoho provozovatele. Microsoft ani ByteDance zatím odmítají tyto spekulace komentovat.

tiktok

Pokud k domluvě mezi oběma stranami dojde, nedá se předpokládat, že obchod a technický převod TikToku pod křídla Microsoftu proběhne ze dne na den, tudíž by Trumpův avizovaný „ban“ měl skutečně začít platit 20. září.

Ohroženy jsou i další služby

Jak bylo řečeno v úvodu, omezení se nemají týkat pouze TikToku, ale i dalších služeb z dílen ByteDance a Tencent. Druhé studio má na svědomí populární službu WeChat, kterou lze například v USA použít k placení v kavárnách Starbucks. Tencent je také významným hráčem v herním průmyslu, má podíly v herních studiích Riot Games (100% vlastnictví), Supercell (84% vlastnictví), Epic Games (40% vlastnictví), Blizzard (5% vlastnictví) a Ubisoft (5% vlastnictví). Tyto herní aktivity by ale (zatím) být nijak ovlivněny neměly.

https://twitter.com/SamAugustDean/status/1291576813685108736

Chystá se velký digitální firewall mezi Čínou a USA

Dá se předpokládat, že americká půda bude pro provozovatele čínských digitálních služeb i nadále velmi horká. Státní tajemník USA Mike Pompeo v tomto týdnu ustanovil pět opatření, která mají mít významný dopad na podnikání čínských technologických firem v USA:

  • Blokování nedůvěryhodných operátorů v amerických telekomunikačních sítích
  • Odstraňování čínských aplikací v amerických obchodech aplikací
  • Zákaz poskytování populárních amerických služeb a aplikací v obchodech čínských výrobců smartphonů
  • Zákaz ukládání osobních údajů amerických občanů a amerického duševního vlastnictví na čínských serverech
  • Ochrana podmořských kabelů vedených z USA do celého světa před shromažďováním informací čínskými bezpečnostními službami

Přijdou čínské telefony o Google služby?

Tato opatření jsou zatím návrhem, ovšem nepředpokládáme, že Trumpova administrativa bude mít velké problémy tento seznam přijmout. Je jasné, že pokud vstoupí v platnost, otřese to celým technologickým světem. Potenciálně se totiž může stát, že čínští výrobci smartphonů jako Xiaomi (Redmi, Poco…) či Oppo (Realme, OnePlus) ztratí přístup ke službám Google podobně jako Huawei.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku