Cena:

Testujeme Xiaomi Mi Band 6. V čem se liší oproti předchozí generaci?

V posledních letech chrlí Xiaomi své fitness náramky Mi Band doslova jako „Baťa cvičky“. Každým rokem se dočkáme alespoň mírně inovované verze, která má za úkol přesvědčit stávající zákazníky k výměně za novější model a ty váhající přiklonit blíže ke koupi. Mezi generacemi Xiaomi Mi Band 4 a Mi Band 5 byl rozdíl poměrně značný, ale je tomu tak i v případě nejnovějšího fitness náramku Xiaomi Mi Band 6 (recenze), který se u nás právě začal prodávat?

Xiaomi Mi Band 6 08
Xiaomi Mi Band 6

Design a displej

Začněme rozdíly, které jsou (nebo nejsou) patrné na první pohled. Když Mi Band 5 a Mi Band 6 položíte vedle sebe, jen těžko budete určovat, který fitness náramek je který. Fyzická velikost a použité materiály jsou téměř totožné – výška Mi Bandu 6 je 47,4 milimetru (oproti 47,2 milimetrům u Mi Band 5), hmotnost narostla zhruba o jeden gram a hloubka činí 12,7 milimetru (oproti 12,4 milimetrům u Mi Band 5). Rozdíl je tedy zanedbatelný. Shodná je i voděodolnost do 5 BAR.

Po zapnutí je už rozdíl mnohem výraznější. Mi Band 6 totiž disponuje AMOLED displejem o velikosti 1,56″ a rozlišením 152 x 486 pixelů, zatímco předchůdce se musel spokojit s AMOLED displejem o velikosti 1,1″ a rozlišením 126 x 290 pixelů. Díky tomu, že Xiaomi zmenšilo rámečky okolo displeje, mohlo osadit Mi Band 6 větším displejem bez nutnosti navýšení rozměrů. A věřte mi, že u takto malého zařízení zvětšení displeje o půl palce rozhodně oceníte.

Xiaomi Mi Band 6 05
Xiaomi Mi Band 6
Xiaomi Mi Band 5
Xiaomi Mi Band 6
Váha 11,9 g 13 g
Velikost 47,2 x 18,5 x 12,4 mm 47,4 x 18,6 x 12,7 mm
Displej 1,1″ barevný AMOLED dispej
126 x 290 pixelů, 450 nitů
1,56″ barevný AMOLED displej
152 x 486 pixelů, 450 nitů
Doba nabíjení Méně než 2 hodiny Méně než 2 hodiny
Materiál řemínku Silikonový Silikonový
Konektivita Bluetooth 5.0, (NFC má pouze čínská verze, globální verze NFC nemá) Bluetooth 5.0, (NFC má pouze čínská verze, globální verze NFC nemá)
Měření kyslíku v krvi (SpO2) Nepodporuje Podporuje
Vodotěsnost 5 ATM 5 ATM
Baterie 125 mAh 125 mAh
Tvar modulu Eliptický Eliptický
Senzory tříosý akcelerometr, tříosý gyroskop, měření srdečního tepu, proximity senzor tříosý akcelerometr, tříosý gyroskop, měření srdečního tepu, proximity senzor, SpO2 senzor
Lokalizace ano, čeština ne, systém je zatím v angličtině (dostupná má být v červenci)

Hodnota maximálního jasu 450 nitů zůstala stejná, nicméně podání barev a jemnost displeje je v případě Mi Band 6 o něco málo lepší. V praxi to znamená, že se na displej Mi Bandu 6 vejde více informací. Silikonový řemínek je totožný, tudíž můžete s Mi Bandem 6 využít starší řemínky určené pro Mi Band 5.

Měření sportovních a zdravotních aktivit

Měření sportovních a zdravotních údajů je alfou a omegou chytrých fitness náramků. Xiaomi Mi Band 5 na tom nebyl vůbec špatně, což se Číňanům podařilo zachovat také u nástupce. Oba náramky disponují akcelerometrem a gyroskopem pro měření kroků a optickým senzorem měřícím tepovou frekvenci, který zároveň podporuje systém PAI.

Hardwarové parametry Xiaomi Mi Band 6

Konstrukce

Rozměry: 47,4 x 18,6 x 12,7 mm, hmotnost: 24,3 gramů, 0 zvýšená odolnost: 5 ATM

Systém, procesor a paměť

Operační systém: vlastní systém, čipset: nezjištěno, RAM: 2 MB, interní paměť: 32 MB

Displej, konektivita a baterie

1,56", AMOLED, rozlišení: 152 × 486 px
NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: ne, GPS:
Baterie: Li-Pol 125 mAh, bezdrátové nabíjení:

Mi Band 6 oproti předchůdci disponuje senzorem pro měření SpO2, tedy měření okysličení krve. I když se náramek nemůže rovnat certifikovanému pulznímu oxymetru, pro orientační měření jistě postačí. S nejnovější aktualizací a využitím dat z SpO2 senzoru se Mi Band 6 dokonce naučil monitorovat kvalitu dýchání během spánku. Zajímavé také je, že čínská varianta Mi Bandu 5 integrovaným SpO2 senzorem disponovala.

Xiaomi Mi Band 6 04 1
Nabíjení je řešeno zcela identicky jako u loňské generace (přes magnetický konektor)

Změna se u Mi Bandu 6 odehrála také u měření spánku, kdy nejnovější přírůstek umí sledovat jeho jednotlivé fáze, takže z naměřených údajů například poznáte, kolik času jste strávili v REM fázi a podobně.

V přímém porovnání jsou na tom oba náramky víceméně stejně, alespoň co se týče kvality naměřených údajů. Na ruce pro účely testování společně nosím jak Mi Band 5, tak Mi Band 6, a počet naměřených kroků při chůzi i 3km běhu se liší v jednotkách kroků. Méně zkušené uživatele může odradit absence české lokalizace – ta na Mi Band 6 dorazí v průběhu července a prozatím je náramek kompletně v angličtině (samotná aplikace Mi Fit je do češtiny lokalizovaná).

Fitness a chytré funkce

Pro sportovce je bezesporu lepší volbou novější Mi Band 6, který nabízí monitoring 30 různých druhů sportu, zatímco předchozí Mi Band 5 nabízí pouze 11 sportovních aktivit. Hlavní aktivity jako běhání, chůze, plavání, jízda na kole či skákání přes švihadlo jsou naštěstí shodné pro oba náramky. Mi Band 6 nabídne navíc specializovanější aktivity, jako je basketbal, bowling či box.

Xiaomi Mi Band 6 03
Xiaomi Mi Band 6

Ani jeden z náramků nedisponuje integrovanou GPS, takže pro polohová data se musíte spolehnout na spárovaný telefon. Náramky můžete párovat jak s aplikací Mi Fit, tak novou aplikací Zepp (od Huami – Amazfitu). Naměřená data lze synchronizovat s Google Fit či Stravou, pakliže preferujete tyto aplikace.

Xiaomi Mi Band 6 01
Xiaomi Mi Band 6 (vlevo) a Xiaomi Mi Band 5

Funkcionalita Mi Bandu jakožto chytrých hodinek zůstala zachována, stejně jako možnost párování s Androidem i iOS. Zobrazit si můžete notifikace (bez možnosti odpovědět) a počasí, lze také ovládat přehrávání hudby, nastavit si časovač či budík nebo navolit několik zobrazení času podle časových pásem v případě, že žijete podobně hektický život, jaký žil Diego Maradona.

Do Mi Bandu 5 i 6 si můžete nahrát vlastní ciferník, a to jak skrze Mi Fit, tak s pomocí aplikací třetí strany. Mi Band 6 bohužel stále nepodporuje placení skrze NFC (alespoň v našich končinách), instalaci vlastních aplikací, přehrávání hudby uložené v paměti náramku či chytré asistenty (ty, kteří mluví anglicky).

Výdrž na baterii

V tomto ohledu platilo Xiaomi vždy za dobrý příklad a jinak tomu není ani u Mi Bandu 5 a 6. Oba náramky disponují baterií s kapacitou 125 mAh, přičemž maximální výdrž jsou dva týdny. Toho nicméně dosáhnete pouze v případě, kdy používání Mi Bandu omezíte opravdu na nezbytné minimum, například vynecháním kontinuálního měření srdečního tepu či celodenního měření stresu. S jistotou se dostanete na týden při běžném používání u obou náramků, což většině nenáročných uživatelů jistě postačí.

Mi Smart Band 6: One Step Ahead!

Odhaduji, že výdrž Xiaomi Mi Band 6 bude o něco menší než v případě loňské generace. Už kvůli jemnějšímu rozlišení displeje, nicméně náramek testujeme teprve krátce a podrobnější výsledky výdrže baterie vám nabídneme až v připravované recenzi.

V hlavní roli větší displej

Xiaomi Mi Band 6 (někdy označovaný také jako Xiaomi Mi Smart Band 6) není na poli chytrých fitness náramků žádnou revolucí, ale spíše logickou evolucí Mi Bandu 5. Nástupce zachovává fyzické rozměry, přičemž se mu podařilo významně navýšit velikost displeje a jeho rozlišení. Potěší taktéž nárůst množství sportovních aktivit o dvě desítky, takže Mi Band 6 uspokojí i aktivnější sportovce. Jsem rád, že se letos konečně nezapomnělo na senzor pro měření okysličení krve.

Xiaomi Mi Band 6 02
Xiaomi Mi Band 6

Prostoru pro zlepšení je jistě mnoho, například v baterii, která se bohužel oproti předchozí generaci nijak nezvětšila. Loňský Mi Band 5 sice vychází o pár stovek levněji (bavíme se o oficiální české distribuci), nicméně pokud chcete větší displej, rozhodně má smysl přemýšlet právě o novém Xiaomi Mi Band 6. A to samé platí i v případě, že vlastníte Mi Band 4 a starší.

Doporučená česká cena byla stanovena na 1 190 Kč včetně DPH. Náramek můžete zakoupit například na MP.cz. Xiaomi Mi Band 6 budeme i nadále testovat a během příštího týdne vám nabídneme podrobnou recenzi.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.