Cena:

Recenze Xiaomi Mi Band 4: návrat krále

Když se řekne fitness náramek, pravděpodobně si většina lidí představí Mi Band od Xiaomi. Není se co divit – kombinace nízké ceny a spousty funkcí si u mnoha uživatelů vysloužila zcela oprávněně titul nekorunovaného krále nositelné elektroniky. Při procházce českým městem je prakticky vyloučeno, že byste potkali někoho, kdo nemá některou generaci náramku Mi Band na ruce.

Xiaomi Mi Band 4 9
Zaslouží si Mi Band 4 stejné ovace, jako jeho předchůdci? Nejen na to vám odpoví naše recenze.

Po dvouleté proluce mezi náramky Mi Band 2 a Mi Band 3 Číňané zkrátili čekací lhůtu na jeden rok. Xiaomi Mi Band 4 přináší oproti předchůdci spoustu drobných vylepšení a jedno zásadní. Jedná se o pouhou evoluci, nebo revoluci? Vyplatí se přejít z třetí generace na čtvrtou? A je Xiaomi Mi Band 4 zralý na korunovaci nejlepším fitness náramkem na trhu? Nejen na tyto otázky vám odpoví naše recenze.

Design Xiaomi Mi Band 4: mírný pokrok v mezích zákona

Xiaomi Mi Band 4 dorazil v novém typu obdélníkové krabičky, jakou měli možnost poprvé vidět majitelé předchozí verze náramku. Uvnitř se poté nachází jen to nejnutnější – samotný náramek, nabíjecí kolébka a nezbytné manuály. Balení je sice chudé co do obsahu, nicméně Xiaomi nikdy žádný nadstandard neposkytovalo, takže není co vytknout.

U nabíjecí kolébky se chvíli pozastavím. Xiaomi se konečně zbavilo nasouvací nabíječky, se kterou mnozí uživatelé (včetně mě) bojovali. Do kolébky samotný náramek pouze zacvaknete, což je mnohem lepší řešení. Tady si právem Xiaomi zaslouží chválu.

Xiaomi Mi Band 4 5
Náramek a nabíječka – nic víc v balení nedostanete, ale ono to vlastně stačí

K silikonovému náramku rovněž nemám žádné výhrady. Xiaomi opět potvrdilo, že když dva dělají totéž, není to totéž. Zatímco silikonové náramky od Withings nemohu mít na ruce déle než tři dny v kuse, aby na ně má pokožka neměla nepříjemnou reakci, v případě Mi Bandu 4 jsem jej takřka nesundal a žádné problémy jsem neměl. Příjemná je také hmotnost – pouze 22 gramů.

Po designové stránce se Mi Band 4 od svého předchůdce příliš neliší, na první pohled prakticky nepoznáte rozdíl. To s sebou nese výhodu v kompatibilitě s náramky z předchozí generace. Tady zase palec nahoru pro Xiaomi. Po detailnějším zkoumání rozdíl přeci jen poznáte – 0,95palcový OLED panel úplně nesplývá s rámečky, takže se oproti předchozí generaci může zdát menší. Přitom jeho velikost narostla, stejně jako rozlišení (120 x 240 px).

Ovládání a systém: zase o krok kupředu

OLED displej je pochopitelně dotykový a poprvé také barevný. Barviček si užijete dosyta především na cifernících, které se mnohdy nedrží svým designem zpátky. Ke třem výchozím si můžete do náramku nahrát z aplikace také jeden vytvořený uživateli, přičemž jen některé z nich jsou prozatím použitelné. Pokud ale máte rádi mopsy či kočky, najdete si také svůj oblíbený.

Xiaomi Mi Band 4 8
Barevný displej je v této cenové kategorii dosud nevídaný

Kromě ovládání dotykem slouží jako středobod ovládání kapacitní tlačítko pod displejem. Mezi nabídkami se posouváte především vertikálně, horizontální posun zleva slouží pro vrácení se na předchozí obrazovku, z ciferníku pak vyvolá ovládání hudby. Konečně. Nabídek máte k dispozici celkem 5 – status, srdeční tep, cvičení, počasí a notifikace. K zobrazování informací si výrobce připravil více než 50 různých témat.

Notifikace jsou přehledné, ale stále na ně nemůžete reagovat

Pod nabídkou status najdete kroky, ušlou vzdálenost, spálené kalorie a počet upozornění na neaktivitu. Srdeční tep vám automaticky zobrazí aktuální srdeční tep, konečně si také můžete nastavit kontinuální měření během dne. Cvičení může rovnou z náramku spustit jedno z přednastavených typů cvičení. Počasí je pak nejen aktuální, ale také s předpovědí na několik dní dopředu a notifikace se ukládají, takže se k nim můžete vrátit. Jen na ně stále neodpovíte.

xiaomi mi band 4 czech
S externí aplikací se i notifikace naučí česky

V nabídce se skrývá ještě jedna položka, a to ostatní. Pod ní najdete nastavení režimu nerušit, budík, ovládání hudby, stopky, časovač, prozvonění telefonu, tichý režim, změnu ciferníku a nastavení. Právě pod poslední položkou najdete také ovládání jasu, které doporučuji především v letních měsících vytáhnou na maximum. Baterii to příliš neuškodí a čitelnost na přímém slunci se stane zcela bezproblémovou.

S podobou nabídky toho moc neuděláte, musíte si zvyknout na její podobu, ať chcete, nebo ne. Některé nabídky si můžete skrýt či je přeorganizovat a nic víc. To je škoda, neboť jsem hodně využíval funkci budíku a časovače, takže bych je přímo v hlavní nabídce ocenil. Naopak počasí patřilo mezi ty ne zrovna využívané funkce, takže bych je v ostatních klidně oželel. Snad někdy příště.

Xiaomi Mi Band 4 3
Mi Band 4 je skvěle čitelný na přímém slunci

Z hlediska ovládání, reakcí náramku a upozornění pomocí vibrací nemám co vytknout. Náramek vždy reagoval svižně, neměl problémy s rozpoznáním dotyků, jen po otočení zápěstí ne vždy zareagoval podle očekávání. Tuto funkci nicméně mnohdy nezvládají ani dražší náramky a hodinky, takže není příliš co vytknout. Vibrace jsou dostatečně silné, vždy jsem si příchozí zprávy všiml a budík mě také vždy probudil.

Funkce a fitness: Xiaomi Mi Band 4 opět králem

Co do funkcí se nedá Mi Bandu 4 moc co vytýkat. Čtvrtá generace posouvá funkcionalitu o notný kus kupředu, především barevný displej a ovládání hudebního přehrávače ocení nejeden uživatel. Užitečný je také chytrý režim nerušit, který se aktivuje automaticky ve chvíli, kdy usnete, a deaktivuje hned po probuzení. Nemusíte ale nutně zalehnout, při večerním sledování filmu se mi režim aktivoval také, což chválím.

Xiaomi Mi Band 4 1
Přímá interakce s notifikacemi přímo z náramku mi chyběla

Stopky a časovač jsou poté funkce, bez kterých si nedokáži představit každodenní fungování. Nemuset pokaždé sahat po telefonu, abych nastavil správný čas pro louhování čaje, je zkrátka velký benefit. V případě budíků si můžete ty nastavené v aplikaci pouze zapínat a vypínat, škoda, že nejdou upravovat. Také mi chybí inteligentní buzení, které by mě probudilo v ideální fázi spánku v mnou nastaveném rozmezí. Z praxe vím, že probuzení v hluboké fázi není zrovna příjemné.

Xiaomi Mi Band 4 10
Mi Band 4 toho i bez telefonu zvládne zobrazit poměrně dost

Nejčastěji budete ale Mi Band 4 využívat jako krokoměr. A ani tady Xiaomi opět nezklamalo a navázalo na skvělé měření kroků od svých předchůdců. Pokud chcete měřit kroky opravdu přesně a přitom levně, nemáte na trhu prakticky žádnou alternativu. Konkurence se sice zvládne přiblížit cenou, takto spolehlivý krokoměr nicméně často nenabídne. Občas se stalo, že odchylka oproti Withings byla cca 100 – 200 kroků, nicméně náramek jsem nosil na dominantní ruce, takže žádná tragédie.

Mi Band 4 měří chůzi běh, kolo, posilování i plavání

Při sportování oceníte možnost využít propojení s GPS z telefonu, protože vlastní GPS modul Mi Band 4 nemá. Zachycení signálu i uprostřed města probíhalo vždy v rámci vteřin, takže tady problém nenajdete. Na výběr z náramku máte outdoorové běhání, běžecký pás, jízdu na kole, chůzi, posilování nebo plavání. Pro další sporty musíte zabrousit do aplikace.

Xiaomi Mi Band 4 12
Ve výchozím stavu chybí podpora pro české znaky, naštěstí to jde celkem hravě vyřešit.

Samotné měření sportu vám na náramku ukáže nejen čas a vzdálenost, ale také počet kroků, srdeční tep a zóny, což pro občasné běžce bohatě postačuje. Zbytek informací pak lze vyčíst v mobilní aplikaci. GPS se spouští pouze při venkovních aktivitách, takže cvičení v posilovně vám baterii jen tak nevyšťaví. Samotný displej chrání odolné sklo s 2,5D efektem, data sbírá tříosý gyroskop a akcelerátometr a nechybí ani snímač tepové frekvence.

V případě plavání si poté můžete ještě zvolit délku bazénu. Náramek také zvládne rozpoznat váš plavecký styl, počet záběrů nebo SWOLF index, takže se zde myslelo i na uživatele, kteří to s plaváním myslí alespoň trochu vážně. Na bazén se nemusíte bát vyrazit, Mi Band 4 je vodotěsný do 5 ATM, takže plavání bez problémů zvládne.

Xiaomi Mi Band 4 11
Do Mi Bandu 4 si můžete nahrát vždy jen jeden ciferník od vývojáře třetí strany

Náramek Mi Band 4 zvládne pochopitelně měřit také spánek. Dobu usnutí a probuzení trefil na výbornou, algoritmus také vygeneroval číslo, které víceméně odpovídalo kvalitě mého spánku. Ostatní měření jsem měl možnost porovnat s Withings, nicméně oba algoritmy jsou odlišné, proto přímé porovnání nedává příliš smysl. Někdy se oba algoritmy shodly, jindy se délka hlubokého spánku lišila i o hodinu. Oba ale detekovaly správně, když jsem se dobře vyspal a když jsem se probudil ve fázi hlubokého spánku.

Mobilní aplikace: Mi Fit vládne všemu

Bez mobilní aplikace by to pochopitelně nešlo, v případě náramku Xiaomi Mi Band 4 je nutné nainstalovat si aplikaci Mi Fit. Ta obstará jak spárování náramku s telefonem pomocí Bluetooth 5.0, tak zobrazí veškerá data, která náramek pořídí. Nedávno prošla Mi Fit velkou designovou proměnou, kterou ne všichni uživatelé ocenili. Za mě je aplikace použitelná a graficky povedenější, ale to je především záležitostí vkusu.

Mi Fit
Cena: zdarma

Po úspěšném spárování, které probíhá velmi rychle, si ve svém profilu můžete náramek kompletně přizpůsobit. Popsat všechna možná nastavené by bylo zbytečné, takže se zaměřím jen na ta, která mě nejvíce zaujala, jakožto majitele starší generace Mi Band 2.

‎Mi Fit
‎Mi Fit
Autor: Huami Inc.
Cena: zdarma+

Co jsem ocenil patrně nejvíce, jsou vlastní profily vibrací. Pro většinu upozornění si můžete zvolit váš vlastní vibrační profil, takže i bez podívání se na displej poznáte okamžitě, že vám někdo píše na WhatsApp nebo že sedíte moc dlouho na židli. Kromě upozornění na události z kalendáře si můžete v aplikaci nastavit i vlastní upozornění, což někdo využít může, ale mi se tato funkce zdála poněkud zbytečná.

Xiaomi Mi Band 4 13
Ovládání hudby z náramku – konečně!

Velmi mě potěšila možnost nastavit si kontinuální měření srdečního tepu během dne, a to až s intervalem jedné minuty. Na baterii má nicméně tato funkce velký vliv, takže doporučuji si rozmyslet, zda potřebujete takto časté měření. Spíše sáhněte po měření každých 10 – 30 minut, aby vám náramek vydržel co nejdéle.

Bez možnosti placení přes NFC

Počasí si náramek bere automaticky podle lokace, nebo podle přednastaveného města. Překvapila mě funkce zamknutí náramku ve chvíli, kdy jej sundáte z ruky, a nutnost zadání čtyřmístného pinu složeného z čísel 1 až 4. Vzhledem k možnostem platit s náramkem pomocí NFC je tato funkce jistě nezbytná, nikoli však v Evropě. V našich podmínkách se bohužel platit pomocí Mi Pay prozatím nedá, což je škoda. Mít možnost platit z Mi Bandu 4 i u nás, by náramek posunulo do úplně jiné dimenze.

Xiaomi Mi Band 4 6
Kolébka je oproti předchozímu řešení znatelný posun kupředu

Skrze aplikaci máte také přístup k ciferníkům třetích stran, které si musíte nejprve stáhnout do telefonu a následně jeden z nich poslat do náramku. Bohužel jich najednou nemůžete poslat více. Poslední věcí, kterou bych zmínil, je možnost nastavení zobrazení jména či čísla volajícího.

Xiaomi Mi Band 4 a čeština

Na mnou testovaném kusu se jméno volajícího zobrazovalo, jen s diakritikou měl náramek problémy. Obecně notifikace obsahující diakritiku jsou poměrně nečitelné, takže stejně musíte sáhnout po telefonu. Než vyjde aktualizace firmwaru od české komunity, můžete využít aplikaci Tools & Mi Band, na kterou jsme se podívali v samostatném článku, včetně návodu, jak alespoň na Androidu udělat česky psané zprávy čitelnější. Pokud Mi Band 4 budete používat s iPhonem, máte bohužel smůlu – chybně zobrazených českým znakům se jednoduše nevyhnete.

Aktualizováno 20. prosince 2019: Xiaomi vydalo nový firmware (1.0.7.60), ve kterém je konečně integrována kompletní česká lokalizace.

Náramek lze pochopitelně spárovat jak s Androidem od verze 4.4, tak s iPhonem s verzí iOS 9, takže párování není problém s drtivou většinou chytrých telefonů, které jsou v oběhu. Data jdou pochopitelně exportovat do aplikace Zdraví v případě iPhonu, či Fit v případě Googlu.

Xiaomi Mi Band 4 4
Modul Xiaomi Mi Band 4 má víceméně stejné parametry jako předchozí generace

Aplikaci Mi Fit oceníte nejen jako přehled pro výstup z vašeho náramku, ale jako kompletní ekosystém starající se o zdraví. Pokud doplníte náramek například o chytrou váhu od Xiaomi, dostanete mnohem komplexnější obraz vašeho životního stylu.

Trochu mě také mrzí, že ačkoli aktualizace aplikace dává větší důraz na přátele, nic moc s tím dělat nemůžete. Žádné výzvy, žádné zprávy. Taky mě poměrně štvalo, že důležité funkce jako budík nejsou ihned při ruce a musíte se k němu hlouběji proklikávat.

Xiaomi Mi Band 4 a výdrž baterie

Pokud značka Mi Band v něčem kralovala, tak to byla výdrž baterie. Předchozí verze vydržely na jedno nabití i tři týdny, což jsou hodnoty velmi příjemné. Aktuální Mi Band 4 na tom sice není až tak dobře, ke třem týdnům se při střídmém používání dostanete bez větších problémů (výrobce ve specifikacích uvádí výdrž 20 dnů). Já jsem testoval náramek na maximální jas, se všemi notifikacemi zapnutými, ale bez kontinuálního měření srdečního tepu a po deseti dnech jsem byl na cca 40 procentech.

Xiaomi Mi Band 4 7
Výdrž baterie závisí na nastavení senzoru měření srdečního tepu

Při využití všeho na maximum, včetně měření srdečního tepu každou minutu, jde baterie radikálně dolů. Počítejte s výdrží jen několik dní, ale i tak se jedná o slušnou hodnotu. Rovněž se na výdrži podepíše, jak moc aktivní sportovec jste. Baterie s kapacitou 135 mAh je více než obstojná a dokonce větší než v předchůdci, což chválíme.

Porovnání Xiaomi Mi Band 4 s předchozími generacemi: vyplatí se změna?

Osobně jsem více zkušeností měl s náramkem Mi Band 2, kde prakticky není co řešit. Pokud jste vlastníkem právě této starší generace, není jediný důvod, proč nepřejít na generaci aktuální. Barevný dotykový displej, větší baterka, mnohem více funkcí a elegantnější vzhled – pokud jste ještě neaktualizovali, nemáte na co čekat.

Přechod ze staršího Mi Bandu 3 se rozhodně vyplatí

V případě majitelů Mi Bandu 3 je to otázka složitější, ale stále je odpověď stejná – barevný displej, lepší čitelnost na přímém slunci a možnost ovládat hudební přehrávač je zkrátka natolik velký pokrok, že se investice do další generace rozhodně vyplatí. Příjemným bonusem je kompatibilita s náramky, takže vaše sbírka nezůstane ležet ladem.

Recenze Xiaomi Mi Band 4: korunovace je na spadnutí

Jak zhodnotit závěrem fitness náramek Xiaomi Mi Band 4? Nenapadá mě lepší spojení než „téměř dokonalý“. Ve prospěch Mi Bandu 4 hovoří kvalitní měření kroků a sportovních aktivit, skvělá doprovodná aplikace, které chybí vyladit jen detaily, barevný displej, možnost ovládat hudební přehrávač, skvělá čitelnost na přímém slunci a skvělá výdrž na jedno nabití.

Xiaomi Mi Band 4 2
Recenze Xiaomi Mi Band 4: král je mrtev, ať žije král

Slovo téměř je v tomto případě klíčové, neboť některé funkce k dokonalosti ještě stále schází. Namátkou jsou to nefunkční NFC platby, horší možnosti přizpůsobení nebo absence inteligentního budíku. Také možnost alespoň nějak odpovědět na notifikaci by se přímo nabízela, chybějící čeština je pak spíše drobná komplikace.

Za zapůjčení Xiaomi Mi Band 4 na recenzi děkujeme společnosti Beryko s.r.o.

Pod tíhou těchto argumentů se může zdát, že Mi Band 4 není až tak dobrý náramek. Chyba lávky! Xiaomi Mi Band 4 je ve finále jeden z nejlepších fitness náramků, které můžete na trhu koupit. Troufám si říct, že za cenu 1 299 korun je to vůbec ten nejlepší náramek, který je aktuálně k dostání.

Xiaomi Mi Band 4

9.3

Design a zpracování

9.1/10

Funkce a výbava

8.9/10

Pohodlnost nošení

9.4/10

Výdrž baterie

9.6/10

Klady (+)

 • barevný displej
 • čitelnost na přímém slunci
 • přesné měření kroků a aktivit
 • ovládání hudebního přehrávače
 • doprovodná aplikace Mi Fit
 • výdrž na baterii
 • kontinuální měření srdečního tepu
 • příznivá cena

Zápory (–)

 • absence češtiny a diakritiky
 • nefunkční NFC platby
 • přizpůsobení systému náramku
 • absence inteligentního budíku
 • na notifikace nelze reagovat
Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.