Domů » Bleskovky » Testujeme prostředí EMUI 10 od Huawei! Podívejte se na první obrázky

Testujeme prostředí EMUI 10 od Huawei! Podívejte se na první obrázky

Huawei i přes veškerou nejistotu a problémy spojené se sankcemi od Spojených států přichází s nejnovější verzí operačního systému Android 10, a rovnou doplněným o nejnovější verzi uživatelského prostředí EMUI 10. Vše se zatím nachází v beta verzi a je to znát – po prvních minách používání jsme narazili na celou řadu drobných chybek, které budeme výrobci reportovat. Tento článek tedy neberte jako recenzi, ale pouze ochutnávku toho, co Huawei pro své zákazníky chystá. Plnohodnotný test prostředí EMUI 10 vám nabídneme po vydání finální verze.

Jak se registrovat do beta programu Huawei?

Úplně první věcí, co člověk musí udělat, je stáhnout a nainstalovat aplikaci FUT (Friendly User Test). Poté se přihlásit nebo registrovat se svým Huawei ID, proklikat se všemi podmínkami a vybrat projekt EMUI 10 (za předpokladu, že je pro váš smartphone testování dostupné, my jsme použili Huawei P30 Pro a zapojit se aktuálně mohou i majitelé Huawei P30). Pak už jen musíte vyčkat, až vás výrobce do programu schválí. Jak celý proces probíhal si můžete prohlédnout na obrázcích níže.

Právě dnes Huawei prvním testerům zpřístupnilo beta verzi EMUI 10. My jsme mezi nimi byli také a vy se nyní můžete podívat, jaké změny prostředí nabízí – vpravo vždy naleznete screenshot z EMUI 9.1, vlevo pak z bety EMUI 10.

Po nainstalování 4,38 GB velké aktualizace se systém aktualizuje na Android 10 a na první pohled si všimnete designových změn, které EMUI 10 nabízí. Přepracovány byly téměř všechny nabídky – některé, jako například přepínače v notifikační oblasti více, některé naopak zůstaly stejné, nebo se jen změnily barvy či drobná grafika.

Při návrhu grafiky přepínačů v notifikační liště Huawei tak trochu opisovalo od Samsungu. Schválně se podívejte na třetí screenshot v nabídce, shoda je tam celkem výrazná :-)

Ikony v menu se zakulatily a mají poměrně svěží a moderní vzhled. Přítomen je samozřejmě tmavý režim, který je (konečně) v nastavení obrazovky a ne baterie. V galerii se mírně změnil font a uspořádání snímků. Celkově systém vypadá dospěleji a je vidět, že v Huawei při designu jednotlivých systémových nabídek více přemýšleli.

Beta funguje svižně, má ale zatím své mouchy

Už během prvních pár minut jsem si všiml, že v aplikaci Galerii mám všechny fotky dvakrát. Naštěstí při zapnutí a vypnutí synchronizace se situace uklidnila a vše je zpátky v normálu. Nejde ani měnit tapetu plochy a zamykací obrazovky. Od toho je to ale beta, aby výrobce všechny chyby odladil a mezi uživatele pak vypustil stabilní a plně funkční verzi.

huawei emui

Pokud vás zajímá, zda je první beta verze použitelná i pro „normální provoz“, pak ano. Pokud překousnete některé drobné bugy, pak budete s během systému spokojeni. Pochválit musíme také skvělou rychlost prostředí… i když na tak výkonném železe, jakým je Huawei P30 Pro by byla ostuda, kdyby prostředí nereagovalo plynule.

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

22 komentářů

 1. Jupí, takže v prosinci budu mít z Huaweie tak trochu Samsung :D

 2. Tak koukám, že bude ještě větší plýtvání místa na display než je tomu teď. Achjo, kde jsou ty doby kdy na Windows Phone/Mobile mi stačila jedna obrazovka s dlaždicemi na všechno, Nyní jsou potřeba na zobrazení stejného množství informací minimálně 3 obrazovky a bude hůř :(

  • WP? Myslíš ty nepřehledné stejně dlaždice?
   Měl. Jsem take před Androidem. Lumia 1020 s xenonovym bleskem a HAAC mikrofony.

   • Jaký nepřehledný??!!

   • To jsem blbě napsal! Moc bych tomu krivdil. Méně přehledně dlaždice. Hodně podobné dlaždice a jedna nekonečná plocha. Takhle mám na Androidu každou plochu specifickou podle toho, co na ni mam (widgety, aplikace) . Ale zase někdo plochy nepoužívá vůbec. Já ano, je to to efektivní.

   • Ještě třeba zmínit obří nápisy v obrazovkach neskutečně plýtvajíci místem. Asi tolik k informacím ve WP/WM a kolik místa na
    ně stačilo/nestačilo :D

   • Pastor: Zrovna jsem to chtel napsat :D WP/WM byl v plytvanim mista uplny expert

 3. Nevím jak vám, ale mě se daří měnit tapety normálně, jediné v čem je chyba tak, že app Motivy ma špatně podkreslene pismo( je tmavě šedá na černém pozadí v Dark Mode).
  A jediná chyba na kterou jsem zatím narazil, že AČR mi přestalo nahrávat odchozí hovory (příchozí jsou bez problému) navíc už ta apkka nepadá jako na 9.1

 4. Jako bych viděl MiUI 10 😂 A Prý podívejte se že se Huawei inspirovalo u One UI 😂 přitom to okopírovalo od Xiaomi.

 5. Mate 30 Pro bez Google služeb bude krásné těžítko i s emui 10 :-D

 6. Já se celkem těším sice musím čekat až do března ale to je v pohodě.

 7. Cardo co máš za mobil taky Mate 10 pro?

 8. Cardo a proč musíme čekat do března? :)

 9. Cardo a myslíš že android 10 pro řadu Mate 10 bude poslední velkou aktualizaci? :)

  • Počítej s tím že jo většinou to jsou jen dvě velký pak konec měl jsem to tak i u starého Samsungu bonusem jsou akorát ty bezpečnostní aktualizace Který budou zřejmě nějakou chvíli potom ještě vycházet pak to zaříznou úplně.

  • Cardo ale to vůbec nevadí android 10 bude skvele odladeny a já Mate 10 pro nebudu dávat pryč jen proto že neobdrzi android 11 stejnak než vyjde 11 tak to až za rok ne?

   • Asi tak nějak než se rozšíří 10tka tak to nebude tak rychle a než připraví 11 však je to stejná situace jako mezi androidem 8 a 9 jak dlouho trvalo než přišla devítka. Jinak to vylepšené prostředí desítky vypadá hezky tak sám budu zvědav.

 10. Hmm, Huawei kopíruje, to je teda novinka :-D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).