Domů » Bleskovky » Testujeme prostředí EMUI 10 od Huawei! Podívejte se na první obrázky

Testujeme prostředí EMUI 10 od Huawei! Podívejte se na první obrázky

Huawei i přes veškerou nejistotu a problémy spojené se sankcemi od Spojených států přichází s nejnovější verzí operačního systému Android 10, a rovnou doplněným o nejnovější verzi uživatelského prostředí EMUI 10. Vše se zatím nachází v beta verzi a je to znát – po prvních minách používání jsme narazili na celou řadu drobných chybek, které budeme výrobci reportovat. Tento článek tedy neberte jako recenzi, ale pouze ochutnávku toho, co Huawei pro své zákazníky chystá. Plnohodnotný test prostředí EMUI 10 vám nabídneme po vydání finální verze.

Jak se registrovat do beta programu Huawei?

Úplně první věcí, co člověk musí udělat, je stáhnout a nainstalovat aplikaci FUT (Friendly User Test). Poté se přihlásit nebo registrovat se svým Huawei ID, proklikat se všemi podmínkami a vybrat projekt EMUI 10 (za předpokladu, že je pro váš smartphone testování dostupné, my jsme použili Huawei P30 Pro a zapojit se aktuálně mohou i majitelé Huawei P30). Pak už jen musíte vyčkat, až vás výrobce do programu schválí. Jak celý proces probíhal si můžete prohlédnout na obrázcích níže.

Právě dnes Huawei prvním testerům zpřístupnilo beta verzi EMUI 10. My jsme mezi nimi byli také a vy se nyní můžete podívat, jaké změny prostředí nabízí – vpravo vždy naleznete screenshot z EMUI 9.1, vlevo pak z bety EMUI 10.

Po nainstalování 4,38 GB velké aktualizace se systém aktualizuje na Android 10 a na první pohled si všimnete designových změn, které EMUI 10 nabízí. Přepracovány byly téměř všechny nabídky – některé, jako například přepínače v notifikační oblasti více, některé naopak zůstaly stejné, nebo se jen změnily barvy či drobná grafika.

Při návrhu grafiky přepínačů v notifikační liště Huawei tak trochu opisovalo od Samsungu. Schválně se podívejte na třetí screenshot v nabídce, shoda je tam celkem výrazná :-)

Ikony v menu se zakulatily a mají poměrně svěží a moderní vzhled. Přítomen je samozřejmě tmavý režim, který je (konečně) v nastavení obrazovky a ne baterie. V galerii se mírně změnil font a uspořádání snímků. Celkově systém vypadá dospěleji a je vidět, že v Huawei při designu jednotlivých systémových nabídek více přemýšleli.

Beta funguje svižně, má ale zatím své mouchy

Už během prvních pár minut jsem si všiml, že v aplikaci Galerii mám všechny fotky dvakrát. Naštěstí při zapnutí a vypnutí synchronizace se situace uklidnila a vše je zpátky v normálu. Nejde ani měnit tapetu plochy a zamykací obrazovky. Od toho je to ale beta, aby výrobce všechny chyby odladil a mezi uživatele pak vypustil stabilní a plně funkční verzi.

huawei emui

Pokud vás zajímá, zda je první beta verze použitelná i pro „normální provoz“, pak ano. Pokud překousnete některé drobné bugy, pak budete s během systému spokojeni. Pochválit musíme také skvělou rychlost prostředí… i když na tak výkonném železe, jakým je Huawei P30 Pro by byla ostuda, kdyby prostředí nereagovalo plynule.

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments